Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezka312
21. črc 2012

@elvis12
@janistr Já mám taky nejraději HD, jen jsem myslela, jestli nezkusit anavy, aby byla změna, ale taky myslim, že mi asi nebudou tak vyhovovat, protože jsou jednovelikostní. IV na sucháče jsem si neoblíbila, tak jsem myslela na ty patentkový, ale asi teda zůstanu u HD, jen je škoda, že je časem asi budu muset zas dokupovat větší

silente
21. črc 2012

@klaire22 - látkovat jste začly hned po příchodu z porodnice? Napadá mě leda problém s adaptací na prostředí/změnu, resp. kožní nesnášenlivost plenky/separačky. Co jsi jí davala? 😕

My jinak krásně rosteme a pohodově látkujeme. Na začátku července jsme byly týden v Chorvatsku a látkování u moře je prostě paráááda 😵

betysek
21. črc 2012

@terezka312 Máme na 5 týdenní mimčo Anavy na patentky i na sucháč a maximální spokojenost. IV smart máme taky a můžu říct, že Anavy sedí mnohem líp. Malá má teď asi 5 kg. Máme IV soft NB i S a oboje taky v pohodě, ale ty smart nám prostě nesedí. Mám je jen jako rezervu. Ale dávám čč na rovno. Možná budou ty smart sedět líp na kalhotovku, ale to jsem ještě nezkoušela.

terezka312
21. črc 2012

@betysek Já zatím používám hlavně novosklad. Tak na smart se vykašlu 🙂 Mně stejně IV nějak neoslovily. Tak budu přemýšlet nad HD nebo Anavy.

terezka312
21. črc 2012

Jo a používáte někdo separačky Kikko? Jsou o dost levnější než popoliny, ale netuším, co to je za materiál.

dandelion
21. črc 2012

@elvis12 @janistr @terezka312 taky mám nejraději HD 🙂 ale jsem zvědavá na Anavky.. 🙂 IV používám, ale ráda je nemám.. teď střídám ještě pořád HD Ska sloníkový a bílý s červeným lemem.. Ale už chci ty Mka bonbónkový :D :D :D Taky bych mohla mít troje HD 🙂))

dandelion
21. črc 2012

Jinak jsem zjistila, že je malá mnohem víc v pohodě, když má plínku na rovno.. je teď ukopaná a pořád zvedá nožky hore.. a novosklad jí jaksi omezoval.. tak ho už dávám minimálně.. 🙂 a dneska se nám dařilo BKM 🙂 Štěpulka čůrala ostošest 🙂 a určitě půlku jsme vychytaly 🙂)

lenka5731
21. črc 2012

@dandelion to s těma plínama narovno jsme zjistili hned první den s novoskladem... od té doby jsme to nedali. podle mě má smysl jen na dítě často kadící velké nálože, jinak ne... 😒

lenka5731
21. črc 2012

to koukám, jak máte oblíbené HD... mně ten střih přijde divný a jako jediné mě vůbec nelákaly.. 😅 ale ani jsem je neměla v ruce, třeba bych změnila názor. 🙂

janinek
22. črc 2012

Tak my uz trosku latkovali. Pred par dny simplex, pak jeden den novosklad, vcera bambusky LL. Ale ty bambusky jsou desne velke na ni ted. A nevim, jestli v nich muze hybat nozickami, jak by chtela. A v prvni ok, od druhe nam 10 hodin skoro nespala s vyjimkou minutovek a jednoho bloku asi hodku a pul dve. Tak jsem dali papirovou, pak spala. Nemusi to asi souviset, ale dokud s etorksu nevyspim dnes, nechci to zase pokouset.

Jinak saji a drzi pekne.

betysek
22. črc 2012

@lenka5731 Já jsem na první měla HD až kolem 2 let, když jsem dávala plínky jen na noc, protože byl problém sehnat svrchňáky v obří velikosti. Malá měla 18 kg. Teď jsem pořídíla na mimčo jedny, prtože je tu všichni moc chválí, ale vůbec nám nesedí, tak že je máme jen jako rezervní a jedeme hlavně v IV a Anavkách. Asi to opravdu záleží na proporcích dítěte.

dandelion
22. črc 2012

@lenka5731 mě právě ještě do nedávna malá kakala co kojení a pořádný nálože.. hodně jsme toho vychytaly, ale když už to šlo do plínky, tak to stálo za to.. teď je to tak týden, tak se jí to trošku změnilo.. tak si tak nějak troufám na doma dávat na rovno... 🙂

@lenka5731 @betysek jj je to fakt, že ne každýmu HD sednou.. 🙂 Já mám ráda ten měkkej PUL a oceňuji patentky..

betysek
22. črc 2012

@dandelion Mně právě už poslední týden kadí jen 2x denně. Ráno po probuzení to většinou chytneme do nočníku, ale to druhé skončí na svrchňácích. Mně se právě HD taky líbí, hlavně ty měkké flísové lemy jsou super. Uvidíme, když tak zkusím nějaké koupit, až trochu povyroste.....

dandelion
22. črc 2012

@betysek mě právě přijdou takové měkoučké.. 🙂 myslím že až vyroste z S, tak koupím 2x Mka HD a jedny Anavky 🙂

jasekd
22. črc 2012

@klaire22 Ja bych spis vinila prichod domu. Mozna jsi sama vic nervozni nez v porodnici, vsehcno je nove (mas prvni dite, ze?) a taky miminka po porodu jsou unavena a spava a postupne se probiraji. Mne deti v porodnici spaly obe, az moc nekdy, neprikladala jsem pak tak casto, jak bych asi mela, moc neplakaly, fakt andilci, a zmena s prichodem domu byla citelna. Tak ty latkovky na chvili odloz a az se sladite, vrat se k nim, ja syna latkovala plne cca od 3-4 tydnu, dceru hned, ale tam uz byla praxe.
@terezka312 za me HD, patentky, mekky PUL, ale Anavy neznam. Ja jsem konzerva a pokud mi neco vyhovuje, nemenim, nove veci nezkousim, aspon usetrim 😀 IV jsou na suchac, ze? Tak to vim, ze bych nechtela, nemam suchace rada.

jasekd
22. črc 2012

@lenka5731 ten strih mi prave prijde takovy super jednoduchy proti jinym, pro dite mekci a pohodlnejsi. Ale nejsou moc na plenky narovno, teda na cc jo, ale kdyz jsem davala jen rucnicek na pripadne nehody u starsiho, tak to by HD nepodrzely.

luciesofi
22. črc 2012

Holky, co máte malá miminka a používáte novosklad, taky Vám ho dětičky pročůrají? Ta naše princezna čůrá takové nálože, že je plenka úplně durch.. Nebo čím vycpáváte?? Teď v noci mi komplet pročůrala i Baby Lucy bambusovou vkládačku.. Zjistila jsem, že jí být počůraná ani pokakaná vůbec nevadí.. 😅 Takže pořád chodím a kontroluju... 🙂

Jinak aktuální zkušenosti s PULkama - nejoblíbenější HD (skvěle sedí kolem nožiček a jsou měkké), IV mě tolik nevyhovují, kvůli té vnitřní vrstvě a dnes v noci jsem zkoušela Anavy na patentky a jsou super, jen musím počkat, až Magdička trochu povyroste...trochu bojuju s tím zapínáním na tak malé miminko 🙂 Jinak materiál perfektní!

bamboolik
22. črc 2012

@luciesofi u nás novosklad taky neměl šanci, hnedka jsem musela vycpávat. Dávala jsem Kikko bmb vkládačku a asi po 2 týdnech vv popolini do novoskladu

luciesofi
22. črc 2012

@bamboolik To už tomu našemu zvířeti neobleču žádné oblečení, už takhle to máme u něčeho na knop. 😅 😀 Ještě mě napadlo vyzkoušet čč na rovno, ale zase se bojím, aby to neodnesly svrchňáky, když se pokajdí... Je to cestovatelka a pořád sebou šije 🙂

elvis12
22. črc 2012

@luciesofi Ja novosklad jedu, ale taky musim vycpavat, jinak bych mohla prebalovat kazdou pul hodinu. Davam vkladacky z anavek, ktery mam. Vetsinou maly a na vecer kdy predpokladam, ze vydrzi spat treba 4 hodky, tak dam dlouhou. Na to Irmu a je to. Dve hodky to vydrzi v pohode. A jelikoz pres pulky davam jeste kalhotovku anavy (nas zpusob sirokeho baleni) tak extendor je nutnost 🙂

luciesofi
22. črc 2012

@elvis12 Extendor mám teď na cestě, tak doufám, že bude sedět na většinu bodyček 🙂
Vkládačky z Anavek vyzkouším 🙂 Irmu používám taky 🙂
Na kyčle jdeme příští čtvrtek, tak uvidíme, jestli bude široké balení potřeba..

elvis12
22. črc 2012

@luciesofi Ja jsem kupodivu objednala nejaky ani nevim jaky na ekoplenach a sedi nam zatim na vsechny bodycka. I na Ty se dvema patentkama 😉 vypada tak jako mas myslim v albu.

lenka5731
22. črc 2012

já jsem extendor zatím nevytáhla, bodýčka nezapínám. nezapínám ani ty, co velikostně jsou, když už tak max. na 1 patent. 🙂

terezka312
22. črc 2012

@jasekd No právě že jsou teď ty nový IV smart a ty jsou na patentky. Asi zůstanu taky u HD, přesně jak píšeš - patentky a ten měkký flís na krajích.

bamboolik
22. črc 2012

@luciesofi čč na rvono takhle brzy je dost velká pravděpodobnost, že to půjde bokem. Já jsem dávala novosklad tak max tuším 3 týdny, pak už mu byl taky malý, tak jsem dávala potom moje bambusové vv (ale tenké) a do nich vkládací plenku. A pro druhého jsem měla připravené po porodu moooc roztomilé oblečení a čepičku a oblečení jsem jen vytáhla a zasmála se, čepičku měl jenom na fotkce 😀 Pak jsme jeli hnedka velikost 62-68..

jasekd
22. črc 2012

@terezka312 aha, vida, no ja uz novinky nestuduju, videla jsem IV kalhotky vzdy jen se suchacem... Ja jestli jeste nekdy, tak az tak za 5,6 let...
@luciesofi
@bamboolik teda, ja pliny narovno davala az pri trenovani na nocnik, decka byly v kalhotkovkach nebo novoskladu, mlada pul roku vysirala nekolikrat denne vajecinu 😠 😀 Kluk ne, byl brzo na UM, ale nejak jsem tomu stejne neprisla na chut, i kdyz je to to nejjednodussi vlastne.

bamboolik
22. črc 2012

@jasekd nojo, ale my jeli bkm poměrně záhy 😉

janistr
22. črc 2012

@dandelion
@lenka5731 Malé se taky teď to kakání hodně změnilo a kaká max. jednou denně, někdy ob den, tak zvažuju začít s čč na rovno aspoň na doma. I když, já novosklad nesnappkuju a ona je hroznej akčňák, takže si ho vždycky mezi těma nožkama schrumlá a nepozoruju, že by jí kopání, nebo přitahování nožiček k bříšku dělalo problémy 🙂. Na jak úzkou nudli tu čtvercovku skládáte? A vycpáváte ještě něčím?

dandelion
22. črc 2012

@janistr já složím čč na půl a pak skládám cca na šířku PULek 🙂 a ono to nějak vyjde :D 🙂)

janinek
22. črc 2012

Ehhm, jen kratce 🙂

Davala jsem prat pliny. Na viku kose mam zevnitr prilepenou slipovku s nakapanym tea tree oil, zapnuta pracka a vidim, ze na viku neni slipovka, tak panika, ze se pere s plinami a budou cucky. To rikam manzelovi, jestli s ni neco nahodou nedelal, ale rikam si proc. Tak on pry, ze ji vyhodil, ze myslel, ze je tam nejak omylem po mne prichycena 🙂

Jinak teda uz je zase v nich, to nespani z toho viditelne nemela. Ma bambusky LL, zkouseli jsme opet BG NB, ale je ji volnejsi. Ale behem stelovani ji krasne pocurala.

Takze ted mam deset bambusek LL, dve LL mikrovlakno, jednu simplex a dve ty BG NB, ktere jeste nejsou. Cekam na teenyfit a bamboozle 1, po jednom kuse.