Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
8. pro 2010

@betelgeuzz souhlas!

andelka
8. pro 2010

@betelgeuzz dík 🙂 no Dany má pozítří 7 měsíců, tak jsem ráda, že zas udělal pokrok, protože v tom 6 měsíci nic nového nebylo 😅

joohana
8. pro 2010

@sussanah Nene, manžel je Angličan, děti jsou bilingvní..

ivuska.h
8. pro 2010

@suik No holt začne později, pro tebe jen dobře 😀

ivuska.h
8. pro 2010

@andelka Neboj, on má svoje tempo a látkovky mu nemůžou zabránit v pohybu, až bude chtít. Možná ho to trochu zbrzdí (řekla bych tak třeba 14 dní), ale na tom přece nezáleží. Můj lenochod se teď v 10 měsících konečně plazí, ale v sedě se ještě neudrží. Klárka v jeho věku už lezla a u opory se stavěla. No co, tak je holt línej 😀

ivuska.h
8. pro 2010

@markusko Materiálem to podle mě není, smrděly mi i Ikea ručníčky.

joohana
8. pro 2010

Mně plíny taky jednu dobu smrděly, ale přidala jsem jedno máchání-takže vymáchám, pak zapnu pračku na 60 a zdá se mi to v pohodě. Nebo jsem už tak utupěla 😀

sussanah
8. pro 2010

@suik ty pouzivas plinky cca 2m 😉

sussanah
8. pro 2010

@andelka myslim, ze to tady uz nekdo psal, nezalezi ani tak na tom kdy, ale jak ten pohyb provede 😉 Me se pretacel na brisko maly neco po 2,5m, ale tak silenym zpusobem, ze jsme potom asi mesic cvicili, nez to zacal delat tak, jak se to ma 😉

sussanah
8. pro 2010

@joohana ajo, tak to je jina 🙂

permonik7
8. pro 2010

@andelka fakt buď úplně v klidu, náš malej je v látce a chodí mi tu od 10m.Teď už teda suverénně, dokonce i v nočním balíku 😀 Sedět se mu teda taky nechtělo, to seděl někdy až v 8m takže v klidu😉My jsme byli dšřív všichni v látce a naučili jsme se chodit 🙂

mataharyy
8. pro 2010

Ahoj, po dlouhé době jdu s dotazem o pomoc...
Co do čeho mám nacpat, aby mi to zvěřátko do rána nepročůralo všechno včetně matrace?? Dnes jsem v noci dávala už i papírovky a dopadlo to tak že ráno byl stejně skrz... Jsem nešťastná a zoufalá... 😔

sussanah
8. pro 2010

@mataharyy u nas zabiralo jen kolem pulnoci prebalit 😔

markusko
8. pro 2010

@andelka To schvaluju! Buď ráda, dokud máš doma ležáčka, nevíš, co tě čeká! 😀

schnek
8. pro 2010

@mataharyy já dávala klukům bamboo extra SZ + vv na čtverec a separačku, přes vlňáky Babyidea 😉

mataharyy
8. pro 2010

Teď mu dávám bamboo extra, vv a prefold a natahovací vlňáky a teda nic moc, jako by mu to mokro klouzalo po kůži a dostalo se ven 😅 A s tím přebalováním, no nic jiné nezůstává, ale on se vždy vzbudí a pak mu ještě další dvě až tři hodiny trvá než usne, což je dost na ... Přemejšlela jsem zda by třeba nebyla dobrá ta Pop-in, noční?? 😕 Ale vůbec s nima nemám zkušenost, tak nevím či by to nějak řešilo problém 😒

silente
8. pro 2010

Helou ženy! Nějaká super novinky, co ji musím mít? 😀 😀 😀

permonik7
8. pro 2010

@mataharyy pop in noční mám a stačilo nám to tak do 9m, pak už ne... takže to řešení podle mě není ☹

andelka
8. pro 2010

@ivuska.h
@sussanah
@permonik7 i vám děkuju za uklidnění. On to právě dělá dobře, napřed se otočí na bok, zapojí koleno, zvedne se na jedné ruce a šup je na bříšku. Zatím hio to teda moc neba, musím ho něčím motivovat, ale umí to. On třeba až od 6,5 měsíce neuměl to tzv. druhé vzpřímení - koníčky na natažených pažích s hrudníkem nad zemí. Tak asi potřeboval ještě nějaké svalíky posílit.

mataharyy
8. pro 2010

@permonik7 fňuk, tak to bych pak spíš byla naštvaná 😅 A jináč jsou ty plenky jaké? Budu doplňovat a přemejšlím co pro mimino, zamilovala jsem se do těch bamboo extra, tak nevím zda koupit ty menší na noc a na den zas čč, nebo zkusit něco nového, nabídka je rozmanitá 😵 😀 To zas bude peněz

veselazu
8. pro 2010

ahojte teda vy jste toho za 1 den napovídali 😀 😀 no jó ženské na mateřské - nemají co dělat a celý den sedí u PC co? 😀 😀 😀
Nám teda plínky taky občas zapáchají, stejně jako ručníky a přijde mi to, že pomalu schnou tak tak nějak zatuchnou. V létě to nehrozí. Ale díky za nápad občas oprat na 90tku, už dlouho jsem tak neprala.

Davča teda ve vývoji zpomalený není otáčel se ve 4,5 měsících, je to fakt o dětech. Někteří jsou lenoši stejně jako dospělí 😉

@andelka u nás byly pokroky taky skokově furt nic a najednou třeba 2 věci naráz 🙂

schnek
8. pro 2010

@mataharyy máš BE na suchej zip nebo patenty? jinak menší netřeba, mrkni do alba Matouš, je tam L/XL na měsíčním miminu 😉

joohana
8. pro 2010

@mataharyy Naše noční balení je BBH Magic, do toho 2x BI prefold a většinou dobrý, ale taky se stane že proteče když malá v noci pije.

mataharyy
8. pro 2010

@schnek jaj já mám patentkovou to by mi asi z malého mimina sjelo, ale stejně budu dokupovat, tak bych mohla vzít ty na sucháč, když to jde křížit, tak pokud zas nebudeme mít mrňouse jak hrom, tak by to mohlo jít 🙂
@joohana no nám se to právě stává čím dál častěji, nebo přesněji každou noc 🙄 Je to děs a to vím že než se naučí chodit na nočník, tak to bude ještě na dlouho a na noc bude mít pleny taky ještě dlouho, tak to musím nějak prokoumat... Zkusím víc těch prefoldů a uvidím... Už se teda i teď vzteká že má balík jak hrom, ale aspoň tolik neutíká, když se může sotva převalit 😀

schnek
8. pro 2010

@mataharyy aha, no tak to bych skusila tu sucháčovou 😉 mě přišla silnější a savější, si tu patentovou nedovedu na noc představit 😕

mataharyy
8. pro 2010

@schnek jaj, no já žila v tom že jsou stejné, až na to zapínání 😅 tu na sucháč jsem ani neměla v ruce...

maly_prcek
8. pro 2010

Ahoj ženštiny,
nějak nestíhám dočítat, chodím na praxe, tak mně nějak nevybívá čas...

Ad. ZNAKOVÁNÍ - kdyby jste se chtěly něco k tomu optat, klidně písněte IP, jsem instruktorka Znakování s miminky, píšu o tom bakalářku i diplomku, s Davim pochopitelně taky znakujem, i když on je teda dost dobrý v mluvení, umí přes 20 slov, spojuje už i dvě slova (no jo, šikovné dítě a matka logopedka, haha 🙂 ), tak když budu vědět, ráda poradím... 😉
Jinak teda musím říct, že vůůůbec o žádné systematizování nejde, je to těžce intuitivní přirozená záležitost 😉
A jako logoped teda za sebe říkám, že je fajn mluvení podporovat hrovou formou dřív, než čekat do 3 let... Ve většině případů se to sice samo upraví, ale když by tam byl problém, je lepší po troškách dřív, než pak řešit rozvinutý problém...Ty děti se pak hodně vztekají, člověk taky, to nestojí za to... Jinak důležité je, jestli rozumí a má chuť komunikovat.

Jinak u nás je nové, že Davi si (asi) začal ve 14m říkat sám, že chce na velkou, docela mě tím překvapil, tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál... 🙂 🙂 🙂 Hlavně se ale nesmí odplenkovat, protože co já bych bez těch plínek dělala???!!! Bychom si museli pořídit další mimčo 😀 😀

Tak snad vás ještě někdy dočtu 🙂 🙂

mooncaa
8. pro 2010

Ahojky, tak jdu zase k Vám na rady.

Pojedeme na týden na hory a přemýšlím, jestli sebou vzít jednorázovky nebo zkusit látkovat i tam. Problém je, že nebude pračka, nebude tím pádem i ždímačka a sušit se může maximálně na topení - snad jich tam bude dost a zbyde i na sušení plínek. Používat chci kalhotkové plínky - Anavy a domácí výroby.

Nemáte někdo s podobnou situací zkušenosti? Dá se to zvládnout? Nevadí plínkám sušení na topení? - hlavě Anavy plenkám, u domácích je mi to jedno.

maly_prcek
8. pro 2010

@mooncaa My jsme vloni látkovali na horách (přes den látkovky, na noc a na dýl papírovku), ale teda čč do PULek, kvůli praní a sušení... Jednou jsme to přeprali v ruce v Miofreshi a dobrý... Prali jsme jen jednou v polovině. Kalhotkovky teda nevim nevim, přeci jen tu čč vypereš v ruce docela dobře i dobře vyždímeš, u té kalhotkovky je to horší...

Pokud to topení nebude horké, tak tak sušení na topení nevadí... Bambus je náchylnější než bavlna, tak s tím opatrněji... Ale taky se dá...

rozarka65
9. pro 2010

@maly_prcek Znakování je super...🙂 Malá je teď k nezastavení...🙂 S druhým určitě budu taky...jen doufám,že se dostanu na Zpívání se znakováním...bylo to hodně drahé...ale určitě na to našetřím a půjdu s oběma...🙂