Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
12. únor 2011

@sussanah jaky si udelala pomer?

sussanah
12. únor 2011

@slunicko76 jaj, tak to se musim hluboce zamyslet 😅 1dil vceliho vosku, 3dily lanolinu a 1/2dil oleje. Napoprve se mi to ale nepovedlo, bylo to dost tuhe, takze jsem to jeste potom doredovala. Ale to hodne zalezi i na oleji, jaky pouzijes, jaky mas vceli vosk atd. Ale neboj, vzdycky to jde znovu roztopit a zmenit pomer 😉

slunicko76
12. únor 2011

@sussanah takze jsi to zahřívala a míchala! Třeba v parní lázni nebo jak?

sussanah
12. únor 2011

@slunicko76 ajo promin, ve vodni lazni, mam na to kastrulek primo z ikea, takze dole voda, nahore se to hezky roztopi. Ale na michani pouzij neco, co potom muzes v klidu vyradit z kuchyne, dost spatne se to umyva. Potom jsem to nalila do lekovek a nechala zatuhnout a v pripade nutnosti to proste v te vodni lazni roztopis znovu a doladis pomer 🙂

slunicko76
12. únor 2011

@sussanah super,diky!

silente
12. únor 2011

Copak to tu vaříte? 😕 😅

slunicko76
13. únor 2011

@sussanah tak muj vcelar zklamal! teda spis mam zjistit, jaky vosk, pry je nejaky stoprocisty a nejaky,co se pridava, tak pry ktery staci? 🙂
tak asi koupim to z obchodu!🙂

sussanah
13. únor 2011

@slunicko76 no ma pravdu. Jeden je primo cisty vosk = vickovy, ten je drazsi a pak je nejaky obycejnejsi, ktery se dava bezne do takovych veci. My jsme teda meli protekcne ten vickovy, je fakt ciste zluty, ale podle me bude fungovat i ten normos. Ja bych teda vickovy, kdybychom ho nedostali, kvuli tomu nekupovala 😉

sussanah
13. únor 2011

@silente impregnaci na svy pulek 😉

luccii
13. únor 2011

ahoj holky, ptala jsem se i na druhy diskuzi, ted tam nikdo neni, poradte prosim, jak tlusty fleese poridit na svrchnacky z fleesu - slaby ci tlustsi? diky 🙂

sussanah
13. únor 2011

@luccii ahoj, predpokladam ze na mimco to chces? to by mel stacit ten slabsi - 2 vrstvy. Ale pozdeji uz je lepsi pridat vrstvu hrubsiho (napr polarflece). Ja budu sit prave jedna vrstva tenky "okrasny" a vnitrni vrstva hrubsi. Snad to bude stacit 😅

luccii
13. únor 2011

@sussanah nene, zatim to bude na Vojtika - mame jen dvoje vlnacky a jedny PULky a ty mu nevyhovuji, takze dvoje svrchnacky nam nestaci a navic nam provlhaji temer furt 😒 tak chci zkusit fleesacky... na siti na mimco je jeste casu dost 😉 diky za radu... takze na Vojtika dve vrstvy silnejsiho fleesu?

sussanah
13. únor 2011

@luccii no to urcite, ale u stariho ditka muzou flisacky provlhat pri delsim sezeni (autosedacka apod). Uvidis, co jeste napisou ostatni holky, ja jsem flisacky jeste nezkousela, jen mam prave v planu na novose

luccii
13. únor 2011

@sussanah vim, ale vlnacky nam taky provlhaji i pres caste lanolinovani, takze hlavne ze budeme mit dalsi svrchnacky, na caste prevlikani jsem zvykla 😉

evak99
13. únor 2011

holky, já už se ptala, ale trošku mi plenky praním tvrdnou. peru v ecoveru a místo aviváže dávám ocet. neporadíte, co přidat, aby byly stále tak jemné? díky 🙂

reruna
14. únor 2011

@evak99 neporadím, taky bych potřebovala poradit, podle mě tomu ale nejde v tvrdé vodě zabránit ... záleží i na materiálu plenek, nejvíc tvrdé je froté, jemné dlouho zůstávají z bambusového veluru. Některé holkdy taky myslím dělaly dekalcifikační kůru z kyseliny citronové, ale na některé plenky se to zase nemohlo....

jasekd
14. únor 2011

@evak99 To bych taky rada vedela... Nam ta kys. citronova nepomohla, davam ocet a je to malinko lepsi, a pred pouzitim plinky promnu. My mame dost tvrdou vodu a plenky pouzivam Haipa Daipa, to je frote a ty jsou hrube dost. Pry pomaha susicka, ale tu vetsina lidi asi nema, ja take ne...

markusko
14. únor 2011

Já občas tu dekalcifikační kůru dělám na popolinky biobavlna, ale už žádný extra efekt nevidím 🙄 My máme hrozně tvrdou vodu. Než dáme plínky do skříně, tak je vždycky promneme v ruce, to jediné zabírá, ale dá to dost práce. Anavy máme také po 8 měsících používání tvrdé jako struhadlo, ale to promnutí pomáhá. Jinak na změkčení při praní mi nepomáhá nic - ani soda ani ocet místo aviváže, který už stejně nedávám. Peru v ulrichu.

Myslím, že by ta sušička fungovala, ale my ji také nemáme...

sussanah
14. únor 2011

tak koukam, ze @baca uz tu dlouho nebyla, takze miminko uz je asi na svete 😵

hadeline
14. únor 2011

@markusko @jasekd @evak99 jj sušička umí zjemnit i hodně tvrdé plínky. Mám to vyzkoušené na těch z druhé ruky.

evak99
14. únor 2011

@hadeline @markusko @reruna holky díky moc. no tak sušičku nemáme ☹ ale dneska jsem volala do vodáren a máme prý středně tvrdou vodu...taky to vždycky promnu, ale když si vzpomenu, jak byly anavy měkkoučký a teď ☹ no ten ocet asi trošku pomáhá

maly_prcek
14. únor 2011

@luccii U D. na doma flísáčky dobré, ale sedí minimálně... Na velké mimčo bych dala min. středně silný flís ve 2 vrstvách (hlavně ty 2 vrstvy, to je lepší než jedna silná), na novoška musí stačit podle mého i dvě tenké...

@evak99 Bohužel, praním všechny ztvrdnou... ☹

luccii
14. únor 2011

@maly_prcek diky 🙂 Vojtik taky temer nesedi, furt nekde lita a neco prozkoumava, takze pro nej by taky mohly byt vhodne...

reruna
14. únor 2011

@markusko i anavy máš tvrdé jako struhadlo? 😲 😲 to jsou nejlepší a nejměkčí plínky, co mám a ještě BB a BBH magic. Ale jasný, že tak měkkoučký jako nový už nejsou, taky je mám asi těch 7-8 m, ale teda s IV biofroté, nebo HD se to nedá vůůůůůůbec srovnat - to jsou struhadla hrozný teda a tam se fakt nadřu, než to promnu tak, abych se to odhodlala dát malýmu na prdýlku, naštěstí mám jen jednu HD a 2X IV. BL bambus, BL organic a popolini organic taky už nejsou měkké, ale ještě to jde. NO a sušičku taky nemáme.....

permonik7
14. únor 2011

@markusko @evak99 @maly_prcek Ahoj holky, já mám sice sušičku, ale úplně nejvíc mi pomáhá udělat jednou za čas takovou kúru z kyseliny citronové a to mi teda povolily i pastelky z druhé ruky, které teda byly opravdu prkenné...že jsem je chtěla vyhodit. Fakt to funguje, na noc dám plenky do velkého kyblíku a ráno vymáchám a vyperu a jsou jak nové 😉 Na těch 15litrů co mám kýbl dávám 500g kyseliny citr. a v pohodě 😎

slunicko76
15. únor 2011

@jasekd tak to vypada, ze se doktori dohodli! snad ti odpadne starost! I kdyz jsem slysela, ze reditele nemocnic v LB kraji se spojili a nebudou brat doktory zpet( ale je to uz starsi info)! Hlavne, aby ta porodnice fungovala, ze?

slunicko76
15. únor 2011

@evak99 cau Evo, tak s tvrdnutim poradim jen to, ze u nas toliknetvrdnou! Budes muset jezdit prat pliny k mamce! 😀 😀

jasekd
15. únor 2011

@slunicko76 Jo, v Praze u me tety taky tolik netvrdnou 😀 Jinak jsi sledovala zpravy nebo mas nejake zakulisni info? Ja uz nejak ty zpravy nestiham vnimat, jak litam kolem maleho, prave v tu dobu je nejvic prace, a hlavne uz na to ani moc nekoukam, proste to nejak dopadne, je to jednou tak, jednou tak... Ale rada bych byla moc, to je jasne 🙂
@permonik7 Mne kys. citr. nepomohla, ovsem jak koukam na ten tvuj pomer, tak jsem asi byla skrt a dala te kyseliny malo, takze nakoupim znova a zkusim jeste jednou.

permonik7
15. únor 2011

@jasekd jj, chce to udělat pořádně silné. Dám do kýblu 500g kyseliny, zaliju vroucí vodou a doliju horkou vodou z kohoutku tak do půli kýble, nacpu plínkama a případně doplním horkou vodou z kohoutku a nechám do rána, zatím mi to pokaždé fungovalo🙂 Tak ať se podaří😉

jasekd
15. únor 2011

@permonik7 Snad se mi neroztece kybl 😀