Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kachorka
22. srp 2011

Holky, mám dotaz. Babička mi plete vlňáčky z ovčí vlny (zlatíčkovské). Mám je před prvním použitím nalanolínovat??? Používáte někdo klasické bavlněné čtvercovky? Pro novorozence dáváte do novorozeneckého skladu 1 nebo dokonce ještě 2 plínky na osminy? Plus samozřejmě separčku...

silente
24. srp 2011

@kachorka - tak postupně:
1. ano, nalanolinovat
2. ano, používala jsem, vlastně 99% zde používá čč
3. dávala jsem 1 čč na novosklad, navrch separačku. Na delší cesty nebo na noc pak ještě vv (vícevrstvou).
🙂

kackabk
24. srp 2011

Maminky, dotaz trošinku mimo pleny, avšak úzce související - měli vaši novošci někdy průjem??? Já vím, že je to u kojenců řídký - jenže u našeho poslední tři dny ještě řidší, vodnaté, prochází a vychází to s bubláním, no zvuky šílené, jak u mě po pytlíku sušených švestek 😀 Co s tím? No zítra jdem stejně do poradny, tak bych se dr. zeptala, jen se bojím, že mě sprdne, že jsem s tím nedošla dřív...A taky teda nevím, jestli malýho před tím přebalovat, aby se dr. mohl třeba podívat??? Já si připadám jak pako, ale nikdo mi o těchto věcech nic neříkal, tak nevím 😔
@kachorka Do vlňáčků jsem se ještě neodhodlala a čtvercovky používám tak, že do toho novoskladu zabalím nějakou vkládačku - dělá to menší balík a stačí to, jinak si myslím, že kdybych tam dávala plenu na osminy, tak by nám zatím jedna stačila 😉

silente
24. srp 2011

@kackabk - průjem prostě děcka mívají, jestli ho plně kojíš, zkus si vzpomenout, co jsi jedla teď jako možný spouštěč. Jestli Tě nic nenapadá, zkus si jen zařadit na dnešek do jídelníčku "stavěcí" jídla. Jestli je na UM, tak to bude asi tím, asi nevyhovuje značka. Pokakanou plínku bych nenosila, pokud nemá průjem nějakou hodně brutálně divnou barvu - zelená, černá .... - ale zase v tom případě bych šla hned dnes k dr.
Ale víš jak, někdy se i dospělý člověk posr ze vzduchu 😉

ciernavila
24. srp 2011

@kachorka ja davam este stale stvorcovky na novosklad. len jednu a na to separacku. Bez vkladacky a to ma maly už vyše 4 mesiacov a teraz možno uz aj 8 kil. Je ale uz dost velky, takze je to tak na rozhrani ze budem muset zmenit styl balenia lebo mu to zacne byt pomaly male kedze plienka ma rozmery asi 70x0. Asi to budem skladat do cipu a na to obdlznik dalsej plienky. Ja latkujem ale len doma, na spanie davam AIO. Vonku jednorazovky. Ale doma mi ta jedna stvorcovka staci, prebalujem casto, a stolica mi nikdy nepretiekla von, dava zvrchnakyPopoliny, Imse Vimse a Haipa Daipa.

silente
24. srp 2011

@ciernavila - mrkni na sklad "na draka", my na něj z novoskladu pak přešly a pohoda, vydržel vlastně do konce plenkování (ale my jsme hubeňour) 😀

kachorka
24. srp 2011

@kackabk @silente @ciernavila Holky, děkuji! Ještě se chci zeptat: tu plínku, kterou skládáte na novorozenecký sklad používáte 70x70 nebo 80x80? Mně řekla kamarádka, že dávala právě napřed 80, ale nevím proč, není to pro to mrně moc velké? A nevadí, když to poleze třeba na zádech z těch svrchňáčků???

silente
24. srp 2011

@kachorka - já měla obě velikosti plen, ta 70x70 bohatě stačí, tu 80x80 pak spíš později (právě na sklad "na draka", ale ani tam nemusí být tak velká).
Pozor na lezení plenky ze svrchňáků, zažila to určitě každá z nás a znamená to, že totálně navlhne všechno oblečení na prckovi, takže NE NE! 🙂

ciernavila
24. srp 2011

@kachorka silente ma pravdu, uplne ti staci najprv ta 70, ja by som teraz uvitala kebyze mam 80 ale keby bol hubenour tak by mi 80 stacili aj od pol roku. Mne spociatku aj ta 70 na novoskovi pripadala velika 🙂 Ja teda asi zmenim sklad na draka, lebo kedze mam uz 60 ks 70x70 tak aby to neboli vyhodene peniaze, nechce sa mi investovat do dalsich stvorcoviek.

kackabk
24. srp 2011

@kachorka 🙂 lezení pleny ze svrchňáků přesně jak píše silente už jsem si taky vyzkoušela a okamžitě (teda při dalším přebalování) vidíš, že to nebyl dobrý nápad 😀 Jinak já mám staré čtvercovky, co jsem posbírala po příbuzenstvu, některé jsou třeba i obdélníkové a různé velikosti, ale prostě se s tím novoskladem vždycky nějak poperu (kdyžtak někde založím - ono se to ztratí) a připadá mi na toho novoška, že čím menší, tím lepší 😉
@silente Díky za odpověď. No plně kojím, tak to bude něco ze mě, ale co já vím... jím celkem pestře, takže hodně těžko odhadovat, jen mě překvapuje, že já mám spíš zácpu 😀 Tak uvidíme, co pan doktor, před návštěvou ho teda přebalím, protože ta žlutá barvička je pořád stejná 😉

rebelie
24. srp 2011

Ahoj holky, tak jsem dneska byla v Bráně k dětem na přesnášce a taky jsem udělala první nákup (čtvercovky, separačky, jednu bambus-velur Baby Lucy a tak; svrchňáky neměli v malých velikostech, tak ty zas příště). A mám několik dotazů:
1) paní říkala, že na klasických čtvercovkách snappi sponka nedrží - a já pochopila, že tady ji používají skoro všichni - jak to tedy je?
2) Manžel se zamiloval do vlňáčků a děsně po nich touží - doporučíte nějakou značku? Případně nemáte doma někdo nějaký návod na jejich upletení, že bych třeba zaměstnala tchýni? V tom případě uvítám i doporučení, jakou koupit vlnu a klidně i kde.
3) Sajou vázací Disany, nebo ne? Paní se tvářila, že skoro vůbec...
Díky moc za odpovědi. Určitě se budu ještě chodit ptát, ale základní orientace je snad za mnou a vzhledem k tomu, že manžel tam dneska vyfiknul ukázkový novosklad po prvním shlédnutí, tak myslím, že to snad půjde...

kubinkov
24. srp 2011

@rebelie Snapka drží na obyč čč bezproblémově. K ostatnímu moc neporadím. Vlňáky jsem používala až na starší a vázačky mě neoslovily vůbec.

zlilly
24. srp 2011

@rebelie 1) jasněže snappi sponka na čč drzi, úplně v pohode.
2) vlňáčky jsou fakt super, já sem se jich za začátku bála, ale postupně sem si je fakt oblíbila. ALE nedoporučuju kombinaci vlňáčky-čč-kakavý novorozenec. protože takovej novorozenec kaká klidně šestkrát denně a z čč ti semtam něco uteče. a prat, lanolinovat a sušit vlňáky je zábava na dva dny. takže bys jich potřebovala děsivou spoustu. čili pokud chceš používat čč, tak bych radila pro začátek spíš fleesáčky, klidně čtvery. a vlňáčky vem od M, až se mimču trochu ustálí kakáni. jinak já mám dvoje BI, a BBH, ty jsou snad ještě lepší. SWB nedoporučuju, ty mě leží v žaludku 😠 viz výše.
3) nevim, nemám.

kachorka
24. srp 2011

@rebelie Mně kamarádka doporučila vlňáčky Popolini, ty pruhované. Mají je taky v Bráně k dětem. Jinak babička mi šije ze zlatíčkovské příze Merino tyto vlňáčky: http://zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_navo...

betelgeuzz
24. srp 2011

@rebelie 1. snapka drží a ještě na to dáš svrchňáky, ta ji taky přidrží na správným místě.
2. já používala vlňáčky asi od 3 měsíců na noc, kdy už malá moc nekadila. To jsem měla pletené od jedné paní z MMB. Dále používám zapínací vlňáky merinostar (moje oblíbené) a pak anavy. Je tady i diskuze o pletení, tak tam by ti nějaký návod poradily.
3. zavazovačky není na to, aby sála, ale aby držela plenku na místě. Když např. nechceš dělat novosklad, tak se dá čč narovno, na to zavazovačka, která by měla bránit úniku stolice a na to svrchňáky. Já si ji teda neoblíbila.

rebelie
24. srp 2011

Díky moc - já si tos tou snappi sponkou říkala, ale bylo mi blbý jí tam oponovat... Říkala, že pasující svrchňáky udrží novosklad i bez snapky, ale nějak se mi to nezdá... My si určitě jednu až dvě snapky koupíme - na čč a na Anavy bambusový prefoldy...
@zlilly Já určitě půjdu do klasických PULek, ale manžel moc touží po vlňáčkách, tak mu je chci dopřát... A buď se naučíme balit, aby nic nevytejkalo, nebo bude lanolinovat on...
@kachorka Díky za odkaz na ten návod k pletení... Já bych asi do začátku raději nějaké s krátkou nohavičkou, ale uvidíme...
@kubinkov Já zas četla příspěvky od někoho, kdo byl z vázaček nadšenej... No co, koupila jsem jednu Disanu za 80Kč, což není částka, která by mě zas tak bolela... Koupit si nějaký blbý kalhotovky, nebo AIO za 500Kč, štvalo by mě to víc...

betelgeuzz
24. srp 2011

@rebelie uvidíš. Někdo má zavazovačky rád, já si taky původně koupila jednu a pak ji prodala.

rebelie
24. srp 2011

@betelgeuzz Uvidíme, možná pak na starší mimi.... A když to nebude ono, tak půjde do světa... Nic horšího asi nehrozí, že... Nebo ji budu mít jako záložní...

kachorka
24. srp 2011

Holky, ještě máme kromě vlňáčků dvoje svrchní kalhotky: G mini S a Sketch 1. Používala jste je některá??

maly_prcek
24. srp 2011

@rebelie
Vlňáčky bych na maloška dávala spíš na kalhotkové plíny nebo na nekakacího novoška, popř. na noc... Ono z toho novoskladu to od určitého věku občas utíká...
Pěkný typ na pletení je tu: http://www.latkovepleny.cz/pleteni-vlnacku-2

70x70cm stačí, pro začátek určitě... Ono pak jak skončila vaječina, tak mi přišlo zbytečné ty plíny skládat, třeba drak mně nebral vůbec, jen když měl D. průjem...

Zavazovačky - něco málo nasajou, ale fakt mají spíš držet plínku. My je občas dávali třeba s vlněným obdelníkem třeba na léto nebo když měl otlačené nožičky od gumiček... Já si 2ks ve výbavičce držím 🙂

verczu
24. srp 2011

@rebelie Já třeba vážu novosklad zásadně bez snapky.Jeden cíp založim pod malýho, a ten druhej cíp mu vepředu založim přes ten první a drží to. Na to pojistim svrchňákama.
Jedny vlňáky mám Anavy a druhý na zakázku upletené od paní ze" Šijem dětem" z ovčí vlny. Bála jsem se že budou kousat, ale malej nic neříká, je v klidu, tak asi nekoušou. Vlňáky mám nejraději, dokonce používám už od novoška. Párkrát jsme měli nehodu, ale dalo se to. Protekl jen novosklad, ostatní plíny udržely.

silente
25. srp 2011

@rebelie
1. drží, nic nedrží lépe
2. Disana - ale na novoška bych vlňáčky spíš nedoporučovala, vaječina je sviňa 😀 Radši PUL
3. neměla jsem, ale nevidím důvod, proč by nesály 😕
4. ta paní musela být kapku mimo ... jakou značku preferovala? Asi prodejce jen té jedné 😀 😀 😀 😀

silente
25. srp 2011

@kachorka - promiň, ale tyhle PUL nepočítej jako PUL 😝 😝 😝 😝 G-Mini přežijí asi 2 praní, pak sucháč nesuchá. A na Sketch jsem ještě neslyšela slůvka chvály ...... 😔
Já osobně používala IV a spokojenost velká. Jo a Blueberry, ale teď nevím, jak dobře se shání, můj oblíbený shopík skončil ☹

silente
25. srp 2011

@rebelie - jj, snapky aspoň dvě, já občas zašantročila obě najednou 😀

kachorka
25. srp 2011

@silente Ty G-mini jsem myslím dostala a ty Sketch jsem si přiobjednala k něčemu z internetu... Ty mi ale připadají dost velké a kolem nožiček si myslím, že teda moc netěsní... Takže jsem si teď na bazárku napsala o Imse Vimse Organic a Haipa - Daipa.

sussanah
25. srp 2011

@rebelie vazacky jsou fakt spis na udrzeni plinky na miste. Ja mam ve vybave taky dvoje disany, jakoze sve misto na slunci si nasly, ale ze bych je tenkrat pouzivala porad, to taky ne. Vetsinou bylo fajn na noc, kdyz jsem nemela suche kalhotovky a potrebovala jsem mu udelat na zadek poradny balik.Takze sel bmb vv, potom ikea rucnik a to vse do vazacek. Sice mel zadek jak broucek, ale ucel to splnilo 🙂
Jo a snapky urco mit 2 a pokud mozno vyraznych barev 😀
@kachorka IV jsou urco dobra volba na novoska, navic se ty mini velikosti fakt moc neopotrebuji, takze klido z bazaru

silente
25. srp 2011

@kachorka - super volba! 🙂
@sussanah - ano, ano, snapky výrazných barev je základ 😀 😀 😀

sussanah
25. srp 2011

@silente ma prvni snapka byla bila... A az potom jsem se poucila 😀 😀 😀

lichtakova
25. srp 2011

Ahoj holky, prosím prosím, používáte některá anavy Easy? Mně přišly předevčírem a jsou krásné, akorát mám trochu obavy, jestli když to zapnu na nejmenší velikost, jestli tam vejde miminko-jsou tam dvě vkládačky, menší a na půlku přehlá větší-DOTAZ: dáváte je obě? díky 🙂

rebelie
25. srp 2011

@silente Ta paní zaskakovala na poslední chvíli za kolegyni a sama ještě miminko nemá. Nebylo to, že by preferovala jedinou značku, to vůbec, ale doporučení měla jen z druhé ruky od maminek, co do toho krámu chdí nakupovat... Takže některá doporučení pro mě nebyla úplně důvěryhodná a víc věřím tomu, co mi kdo doporučil zde... Jediné, co mi přišlo fakt zvláštní, že vlastně nedoporučovala nějak zvlášť snapku, zatímco tady jí mají skoro všichni za základ plenkování...
@verczu Zajímavý tip, že novosklad lze zabalit i bez snapky - uvidím, co se mi osvědčí, ale snapku určitě 1-2 koupím... A s těmi vlňáky - já pro ně nijak zvlášť neholduju, ale manžel si je zamiloval, takže nejspíš jedny koupíme a když to nepůjde, tak to nepůjde, nebo se pak k nim vrátíme až později...