Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
25. říj 2011

@ivuska.h díky moc, dám na to něco decentního, ať nemá Adík modrou hlavu 🙂

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

Ahojky Holky, tak jsem se čerstvě zaregistrovala, kvůli vaší stránce 😀
Jmenuji se Zuzka, tříletá dcera Elen a zřejmě druhá dcera Sofie má ještě čas až do Valentýna, ikdyž vzhledem k mému naordinovanému klidovému režimu, neposednému čípku a faktu že i první dcera se narodila v 36t, ve velikosti 46cm a 2,7kg..může být vše kdykoli.. Takže úvod mám za sebou a teď nějaká ta otázka 😎
Již s dcerou Elenku jsem plánoval alátkování ale nějka se to tím vším zvrhlo a k látkování došlo až letos v lednu a to už jen na noc, takže zkušensoti mám částečné a jen čůrací. Přesto, pokud vycházím z našich faktů, tak budu látkovat na pidi mimi, co moc neporoste a bude hubené. Dcera ve 3 letech má pidi dupku, 13kg a 91cm obři zrovna nejsme 🙂 Něco po dceři mám, jsem úchylná na minkie a na suché zipy, ale nemám jen to. Pasuje nám celku grovia, mommys touch minkey kolečka, itti bitti tutto(myslím že mohly být širší), coolababy, popky nám nepasují jsou široké a kolem nožek volné a zdá se mi že provlhávají... na pidi mimi teda plánuji rozšířit grovie a k tomu pár krásných kousků abych uspokojila své nakupující hormony(jelikož výbavička jedna růžová je, nezbývá než nakoupit plenky ) Hledám někoho kdo by případně poradil s plenkami na porodní váhu 2,5kg...první dcera měla 5kg snad až ve třech měsících, ne-li později. Zatím jsem koupila jedny IB dlish S, plánuji grovia newborn, Tots Flexiwrap Prints velikost 0, zvažuji svrchňáky bummis... na originál vložk ysi extra nepotrím žádné mě tak nenadchly, jsem spokojená s Kikko bambus froté 30x30cm té své 3 leté dceři dám na noc - 3 ks a většinou to ustojí jakýkoli svrchňák -grovia, mommys. coolababy.. Z těch co mi srdce poskočilo že jsou pěkné a zajímavé jsou blueberry rubín M - 5,5-11 kg, Plena "all in one" Charlie Banana - Motýlci
4-15kg, MINKI s motýlí výšivkou S (5,0 – 7,3 kg) - ale ty mají kapku čas jelikož by se pidi mimi v tom naprosto ztratilo...si myslím Elenka měla nejmenší jednorázovku tehdy dost velikou a musela jsemji dokoupit i oblečky č 46, pokud jsem chtěla vidět konce rukou a nohou 😀 dávám tu názornou fotku kterou "milovala" moje tchýně

silente
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - vítej. Pidi mimi jsem nezažila, tak v té fázi poradit neumím, ale líbí se mi Tvé nadšení pro úúúžasné plenky 🙂 Nemáš odkázky na ty plenky, co jsi semka psala? Třeba na ty Motýlky? a BB rubín? 😕 Doufám, že mě to tedy nevyjde draho 😀 😀 😀

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

no pooooočkej, abys mi je nevykoupila!!!!!! 😀
motýlky tam vlastně mám dvoje jedny krásné minkey - o ty se bojím 😀
a druhé banana charlie

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

LÍBÍ SE MI TYHLE:

Bummis svrchní kalhotky – Žabky
3-5kg
http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/1-1-LATKO... 307kč

http://www.4babies.cz/e-shop/svrchni-plenkove-k... Ostrava 317kč

Blueberry - Ruby

M - 5,5-11 kg

http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/minky-...

579kč


Plena "all in one" Charlie Banana - Motýlci
4-15kg

http://www.ecocapart.cz/product.php?id_product=433

450kč

Zajímavá utahují se zvlášť lemy nožek!!


MINKI s motýlí výšivkou

S (5,0 – 7,3 kg)

http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22348...

449,40 kč

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

TÁÁÁÁÁK tebe to vyjde draho a mě asi levno jak budeš rychlejší 😀

silente
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - ufff, přežila jsem 😀
Bummies nepotřebuji, páč PUL BB jsou prostě PUL BB 🙂
Minky BB naštěstí mám 😀
Plenek AIO mám naštěstí taky dost 😀
Ale ty Minki s motýlí výšivkou jsou úúúúúžasné ........ tam mě asi zachraňuje jen ta růžová barva 😀

silente
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie http://moderni-latkove-pleny.cz/cz-detail-22349...
😵 😵 😵 😵 😵 sakra .... sakra ....

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

jooooo pěknééé že 🙂 já dostala takový strach, že mi to někdo koupí, že jsem to za svou poslední pětistovku obejednala 😀 ono to asi nebylo moudré to tu vyvěsit 🤐

Hele BB je Bluebery? Chápu to dobře tak že, nad jejími PULkami chrochtáš blahem a spokojeností?

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

no ale co ten zbytek to nevííííííííííííííííííííííííííííííííííííííím uááááááááááááááááááááááá

innes
25. říj 2011

@ivuska.h aha, no tak to je teda asi normální 🙂 Ještě mám hooodně blbej dotaz - neexistují nějaké "záslepky" na ty patentky, co se nepoužívaj? Malý je to asi jedno,ale já z toho mám občas blbej pocit,kdžy vidím, jak to má hodně otlačený 😔

silente
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - 😀 😀 😀 😀 srabe 😀 😀 😀 😀 Jj, BB jsou Blueberry. Naše favoritní PUL (ale ty máme každá jiné, takže neřeš 😀 ).
Já nejradši vzor kravička 😀
http://www.latkovky.cz/content/images/eshop/blu...

silente
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - u ostatního dokupování ... chceš používat i čč (čtvercové pleny) nebo jen kalhotovky? 😕

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

@silente ty čéče diď my jsme skoro stejně těhotnéééé..... jen my HO tam asi nemáme 😀
já mám taky vesměs každé jiné jako obrázky..no já toho moc nemám ještě, bo netuším kolik jich vlastně budu potřebovat těch PULek......no plánuji strkat ty pidi froté bambus http://www.batolata.cz/detail.php?zbozi=567917 a pak od kikka čč bambusové 70x70 nebo zase 30x30....nevím někde sem četl aže je vhodný novorozenecký sklad a do toho bych přidala třeba jeden ten bambus 30x30...jenže to uvidím podle velikosti všeho a jeslti to tma vleze atd.... co mylsí kalhotovkami? originální jádra? ty sem tam mám asi podle nálady 🙂

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

@silente kde ty nakupuješ BB minkey apod?

silente
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie - no kalhotkovýma myslím, že někdo prostě není na sklady z čč a rovnou odmalička používá kalhotky, do kterých dá akorát separačku a navrch svrchní (pokud nepoužívá rovnou AIO). Já u novošků preferuju novosklad a navrch nějaké svrchňáčky, takže třeba kalhotovky v mini velikosti vlastně nemám, spíš rovnou jednovelikostní.
Já BB nakupovala na tuly-tuly, což je bohužel už zrušená webovka. Teď je mají na latkovky.cz.
Ajo, taky únorče 😀 Tak to blahopřeji 😀

vajenka
25. říj 2011

@katkaela Děkuji. Taky jsem se na něj dívala a už jej objednala 😉

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

@silente snad ten novosklad taky zvládnu a bude pasovat na pidi dupku, spíš to vidím tak jako ty pěkné luxusní svrchňáky a něco dovitř 🙂 na látkovkách jsem je taky našla tam jsem sevyhlídal ten rubín do červena batiku minkey, jinde jsem to ale vůbec nenašla.

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

@silente tady http://www.latkovky.cz/kapsove-AIO-pleny/minky-... víš co jen nevím, smysl má asi případně nakoupit ty M velikosti v těch bud ečlověk nejdéle... nebo je mají i vícevelikostní? jak to ty řešíš?

romcovaklarka
25. říj 2011

@silente Ježkovy oči ta plenka s tím gekonem je božíííííííí 😵

Jináč se těším na noční Anavy, už jsem myslela, že nebudu chvíli dokupovat žádné plenky, ale toto musím teda 😅

Ještě bych se chtěla zeptat, které PUL kalhotky vám přijdou hodně pohodlné a poddajné? Mám dvoje imse, ale stává se mi, že má malej trochu odřený bříško od toho horního lemu. Nevím, jestli se mu to tam nějak divně sroluje a škrábe ho sucháč, nebo co, ale malinko to tam z nich mívá...

andelka
25. říj 2011

@romcovaklarka my jsme asi jediní, kterým IV nic nedělá, už máme Lko 😅 ale máme ještě thirsties a ty jsou taky bezva, též už mám třetí velikost 🙂

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

@silente DOBRÝ DEN,
Díky za potvrzení, kalhotky posílám ještě dnes.
Ať z nich máte radost 

S pozdravem
za Papilios tým
Ing. Vlasta Osvaldová
😀

angetha
25. říj 2011

@romcovaklarka Já si oblíbila Thirsties, taky jsem je měla od XS do L 😀

angetha
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie Koukala jsem, že máte vybrané PUL kalhotky Bummis kytičky...já je mám doma ve velikosti M (myslím) a pokud se nám v březnu narodí klouček tak je budu prodávat 😀

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

@angetha chi chi, no uvidíme co se komu narodí, každopádně si mě uložte a zkuste se pak poptat 😉 já sice u nich uvažovala o novorozenecké verzi, ale kdoví jak se vše do té doby vyvrbí.... kdytičky jsou pěkné uvažovala jsem o nich nebo o žabkách... jak se vám ty kalhotky líbí? já je na živo neviděla... ☹

zuzu_elen_sofie
25. říj 2011

@angetha můžu se zeptat jaké míry mělo první dítko a čím si ho úspěšně plenkovala? 😵

suvelka
25. říj 2011

@sussanah Jenom k těm Anavy vv, jakou mám záruku, že mi rovné pleny, které poskládám jakoby do kalhotek nepropustí to tekuté kadění na svrchňáky? Protože to je jeden z hlavních důvodů, proč na ty klahotkové pleny chci přejít...

sussanah
25. říj 2011

@suvelka no prave ze ty vv bambusove jdou zapnout i na kalhotkovy sklad dokud bude kakat vajecinu a pak, az bude tvrdy bobek, tak muzes davat narovno 😉 http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

romcovaklarka
25. říj 2011

@suvelka Ty vv anavy můžeš poskládat jako kalhotkový sklad http://www.latkovepleny.info/index.php?option=c... Ale záruku nemáš nikdy. Mně se malej včera tak pro***l kalhotkovejma Anavy, že to hezký nebylo 😀

betelgeuzz
25. říj 2011

@zuzu_elen_sofie tak s mini dítkem zkušenost mám, první měla 47 cm a 2240 g, druhá 47 cm a 2650 g (obě v termínu 🙂 ) Ale já jsem používala čč na novosklad, jinak jsem měla ještě BG AIO velikost S, ta seděla pěkně, fotka je z necelých 3 týdnů