Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

boudova
4. led 2012

@janakkk k čemu budeš ten perkarbonát přidávat?

dandelion
4. led 2012

Holky.. používáte návleky na nožky? chci nějaké koupit, ale nevím jaké.. prosím o radu.. nějaký kompromis mezi cenou a kvalitou.. díky

romcovaklarka
4. led 2012

@dandelion Mně se nejvíc osvědčily návleky ušité ze starých dospěláckých ponožek 😀 Vybereš takové, které mají široký lem, neškrtící, a návod zkusím pohledat. Předtím jsem měla design socks - škrtily a alice - beznadějně padaly.

janakkk
4. led 2012

@boudova chtela jsem k mydlovemu slizu...

reruna
4. led 2012

@aemmi BL jsou dobré, po anavy naše nejoblíbenější

aemmi
4. led 2012

@helulela @reruna tak jo, na 4babies.cz mají na BL zrovna akci, asi nám jsou souzený, ty vv Anavy budou určitě taky 🙂

luciezesvetic
4. led 2012

Dobrý den,můžete mi prosím poradit?Chtěla bzch začít s latkovými plenami,ale ztrácím se v tom.
Takže kdybych prostě dítěti chtěla dát látkovou plenu,tak teda stačí dát třeba jen svrcní kalhotky a čtvercovou plenu nebo svrchnáky a kalhotkovou plenu+čtvercovou?
Takže když se počůrá,tak určo musím vyměnit i tu kalhotkovou plenu?Jediné co by mělo zůstat suché jsou ty svrchnáky,jo?
A u těch kapsových,když se počůrá,tak taky letí celé do pračky nebo jen ta vkládačka?
Takže ty AIO pleny nejsou sice dražší než jiné,ale musím jich mít hafo,když letí do pračky celé?
Tak to mi přijde,že nejlepší jsou ty SIO,tam tedy stačí ta plena SIO a savé jádro+můžu dát ještě vkládací plenu nebo čtvercovku?Omlouvám se,že se ptám jak debil,ale chci si být jistá,že to chápu správně.
A u těch Sio,co byste doporučili za značku?Tam je také více velikostí a druhů materialu?

maskacka
4. led 2012

Ahoj látkařky, prosím vás, jak se jmenuje ten český prášek na praní, který objednáváte z netu? Vyšel výborně ve srovnávacích testech. Díky moc.

cervena_vila
4. led 2012

@luciezesvetic já mám SIO a házím do pračky taky všechno, protože to po pročůrání trochu smrdí. Ale ten "obal" rychle schne a vnitřků mám víc. Mám itti bitti, koupila jsem je až jako L, jsou relativně malé, teď, ke konci plenkování už nesednou tak dobře. Do té doby jsem taky hledala, musí se zkoušet, několik většinově oblíbených plen prostě nesedělo střihem...

reruna
4. led 2012

@luciezesvetic takže - nejdřív dáš látkovou plenu (buď čč, nebo kalhotkovou) a na to dáš svrchní kalhotky (pul, flísové nebo vlňáky), při přebalení dáš do prádla počuranou látkovou plenu, svrchní kalhotky pověsíš a necháš chvíli uschnout - takže musíš mít minimálně dvoje na prostřídání.
AIO pleny jdou po použití do prádla celé, kdybys chtěla výbavičku jen z nich, tak jich musíš mít minimálně 18, ale většinou má každá jen pár na parádu, je to jednoduché na přebalení.
SIO většinou jdou do prádla taky celé, protože většina z nich má ty svrchní kalhotky zespodu bavlněné, takže to navlhne celé....ale teoreticky, když je počuraná jen ta vkládačka, tak ji odepneš a když jsou suché ty svrchní kalhotky, tak tam připneš novou, já mám IB SIO a ty jsou většinou mokré celé.
U kapsovky to taky letí do pračky celé, když ale dáš tu vkládačku nahoru a ne do kapsy, tak pokud je mokrá jen vkládačka, tak dáš do pračky jen tu, ale zase - většinou jsou ty kapsovky z vnitřní strany bavlněné či bambusové, takže je to mokré taky....

elana
4. led 2012

@luciezesvetic vše Ti napsala @reruna , já chci jen podotknout, že používám GroVia SIO a ty mají jako asi jediné na trhu spodní vrstvu savého jádra taky z PUL, takže kalhotky nenavlhnou a můžou se tak točit, dokud se neušpiní (nebo dokud Tě baví jedna barva 😅 ) Plenky peru samotné na 60, kalhotky s ostatním dětským prádlem na 40.

kkomtesa
4. led 2012

@janakkk ahoj, už jsem to psala - já kupuju perkarbonát a TAED a i v tom peru, je to levné a funguje to, můžeš kromě jemného prát vše (tmavé radši ne - má bělicí účinek, ale taky jsem je v tom prala, dokud jsem nevěděla, že Eco2 Haippa Daippa je perkarbonát s TAED a nic se tomu nestalo). Mixu 1 lžíci a na pokaděné plíny plus další 1-3 lžíce samotného perkarbonátu. TAED uvolní z perk. peroxid vodíku při praní na nižší teploty, dávám i na 60.

luciezesvetic
4. led 2012

@reruna aha,takže jak tak na to koukám,tak budu muset koupit ty svrchní kalhotky,kalhotkovou plenu a dovnitř ještě čtvercovou?A u těch SIO myslíš že tyto http://www.grovia.cz/hybridni-plenky/24-svrchni... by po počůrání museli také celé do pračky?

luciezesvetic
4. led 2012

@elana tak ted jsem se na to zeptala reruny,pardon

luciezesvetic
4. led 2012

@elana kdybych tedy chtěla pořídit SIO GroVia,tak stačí koupit třeba tyto svrchní http://www.grovia.cz/hybridni-plenky/24-svrchni... a do toho už stačí dát jen to savé jádro http://www.grovia.cz/hybridni-plenky/25-save-ja... + kdyby bylo ještě málo,tak tam dám vkládací plenku http://www.grovia.cz/hybridni-plenky/25-save-ja... to dobře?

elana
4. led 2012

@luciezesvetic jo, přesně tak. A kdyby Ti to bylo pořád málo, můžeš tam dát jakoukoli jinou, čtvercovku nebo jinou vkládačku, to je jedno. Ale mně po těch 2-3hodinách kdy přebaluju (na noc mám jednorázovky ale) tohle stačí samotné, prcek neproteče (resp. jen někdy, ale tak to se stane v každých látkovkách semtam). Jinak rozhodně já bych se neobešla bez separaček (dělá je přímo GroVia, ale objevila jsem českou alternativu Kikko Eko, jsou úplně ze stejného materiálu a k nerozeznání od ímrvére vyprodaných GroVia). Když kakal vaječinu, tak to přece jen dost uchránilo tu plenku (ono po vyprání zůstávaly dost žluté fleky, vybělilo je jen sluníčko), teď s příkrmama když už má bobečky normální, tak se plenky neušpiní nikdy, celé to odnesu se separačkou a spláchnu do záchoda a ukládám jen čistou počuranou plenku.

jinak stačí nakoupit jen tak cca. 11 balíků těch savých jader a 3-4 kalhotky, jak říkám, málokdy se umažou (od vaječiny častěji, ale potom už fakt ne) a když přece, tak do rána jsou suché

luciezesvetic
4. led 2012

@elana ted jsem se na to chtěla zeptat,jak je to s tím kakáním,máme ještě kaši. 🙂 A kolik toho mám ze začátku koupit?Myslím na vyzkoušení,ale aby to udrželo vše.Malému je 5 m a má dost široké stehna,u této značky je jen jedna vel.,?Nebude ho to škrtit?A mám to kupovat po 1.na zkoušku nové?A když nové,tak přes net?Hodíš mi kdyžtak odkaz,kde za dobré peníze?Nebo v nějaké kamen. prodejně?Moc děkuji Za odpovědi všem

andelka
4. led 2012

@elana ten GroVia systém je dost dobrej teda 🙂 já peru svrchňáčky hodně často, snad obden (většinou jen v ruce), nějak mi často navlhají a vyvětrání nestačí. Sice mám kalhotovek docela dost, ale když vidím jak Dany ignoruje nočník, tak odnaučovat budem asi až v létě, tak když bych je chtěla používat na druhé mimi, bylo by to asi málo pro oba. Tak že bych zainvestovala to těch Grovií trochu.

luciezesvetic
4. led 2012

@andelka takže i ty svrchnáky navlhnou?A do svrchnáků jí dáváš co ještě?

andelka
4. led 2012

@luciezesvetic no mně jo, už úplně všechny co mám 😒 svrchňáky dávám na kalhotkové plenky (anavy nebo jiné bambusové, případně Haipa Daipa pastelku) s vkládačkama. Někdy navlhnou jen kolem nožiček, ale někdy fakt po větší ploše. A to je nemám extra dlouho, mám jich víc na výměnu a peru je převážně v ruce, takže se o ně starám dobře. Je fakt že mám dost čurací dítě. Když byl malej tak to šlo, ale stejně jsem mívala radši svrchňáky nepodšité, tzv.igelitové (Thirsies, Imse Vimse soft, Bummis apod.)

mahafi
4. led 2012

@dandelion nám přinesl ježíšek tyhle http://www.latkovky.cz/puncochy-navleky/detske-... a jsem s nima moc spokojená.. jsou pružnější než design socks, nepadají a zároveň neškrtí 🙂. Pak jsme ještě dostali vylepšený Designsocks, který také mají lemy už pružnější než ta starší verze, takže taky neškrtí http://www.nosenideti.cz/karta_zbozi/116/DSNavl.... Složení mají oboje hodně podobný (ne-li stejný) jako Babylegs, ale cena je trochu jinde 🙂.

boudova
4. led 2012

@janakkk jo tak to u mě nehrozí 🙂 to se mi míchat nechce, já pořád uvažuju o ořechách o ten prekarbonát 🙂

silente
4. led 2012
silente
4. led 2012
baronek
4. led 2012

@silente tenhle prášek pomáhá???? Já mám zkušenosti jen s lovelou a ta je k ničemu....

baronek
4. led 2012

jinak bych potřebovala poradit. Peru plenky ve slizu na 60 (bez předepírky a dalšího máchání) a po vytažení z pračky mi připadá, že plenky smrdí, ale po uschnutí je to už dobrý ..... tak nevím, co je špatně .... ☹

cervena_vila
4. led 2012

@baronek a dáváš ocet místo aviváže? Pak jsou cítit mírně nakysle a po uschnutí bez zápachu. Ocet dávají ve všech hotelích na jejich zářivě bílé ručníky. A jestli smrdí pračka, je to nízkým dávkováním prášku, stává se...

jasekd
4. led 2012

@maskacka Qualt, maj ho i v Kauflandu. Zazraky necekej, na plinky dibry, na ovoce a prikrmy slabsi, jako vsechny eko prasky 😉 ale ja v jinych neperu, tak nevim, jak by si s tim poradil treba Ariel a Persil 😅
@baronek tobe jsem odpovedela taky... S octem peru taky, plenky jsou mekci a octem nesmrdi, belost nevim, to mi rozdil neprijde. S tim smradem ma asi @cervena_vila pravdu, setrila jsem praskem a nebylo to ono 😝

maskacka
4. led 2012

@jasekd naši sumetrolimovou vaječinu dokonale nedá ani persil. A navíc už mám plíny jeté po Jedničce, takže když vytáhnu svoje flekaté nevyžehlené čtvercovky před babičkami a tetičkami, asi se diví, proč přebaluju do "špinavé" plíny.

Ocet taky dáváme místo aviváže, trošku ho tam poznám, ale spíš to mám vsugerované jako vůni plenek, taková směska odéru prášku a v pozadí trošku ocet. Nevadí mi to.