Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janakkk
16. led 2012

@drahuskat ja pouzivam zatim (2 mesice) jen čč a svrchnaky, zatim spokojenost 🙂 ted zacinam shanet vkladacky a aspon par kalhotovek 🙂 kvuli lepsi savosti

drahuskat
16. led 2012

@elaaa Tak s tím hledáním prsa to je pěkné, připomnělo mi to naši situaci, když jsem si zkoušela šátek prvně mašlit, tak malej taky měl zájem jen o to, co pod tím šátkem najde 😀

janakkk
16. led 2012

@maly_prcek kde jsi koupila suedecloth, prosim? 🙂

drahuskat
16. led 2012

@janakkk A vystačíš si zatím jen s jednou čč uvnitř? Nebo dáváš více?

janakkk
16. led 2012

@drahuskat ja skvrny vydrbu zlucovym mydlem, pak hodim do kyble s vodou a az je kybl plnej, peru na 95

janakkk
16. led 2012

@drahuskat doted stacila jedna, od tech 6-7 tydnu jsem pridavala na noc vkladacku (nastrihane stare plinky a Ikea rucnicky), malej se i v noci budi casto, takze nepotrebuje ani pres noc velkej balik...pres den mu porad nechavam na doma tu jednu, prebaluju casto 🙂

drahuskat
16. led 2012

@janakkk Juju, to je fajn, já koukám, že hodně maminek bere Ikea útokem a hodně v ní nakupují různé ručníčky, dečky atd. a z toho si dělá různé vkládací části do plínek, asi se tam budu muset taky podívat 🙂

andelka
16. led 2012

@drahuskat na 90 jsem neprala nikdy, teď peru obvykle na 60 a někdy i na 40 - fleky pustí předepráním žlučákem. Občas se stane že flek je, ale buď se to vypere dalším praním nebo vybělí na slunku pokud suším venku. Na čtvercovkách které jsem používala na začátku myslím nemám flek ani jeden, ani na těch co používám teď (80x80) a malej bobky fakt nekadí, takže zašpiněné bývají fest.

betelgeuzz
16. led 2012

@drahuskat oni jsou igelitové zevnitř. Je to téměř stejný materiál jako thirsties. já používám tak z 80 % čč, zbytek kalhotovky. Ty používám na spaní a na ven (teda u starší), u mladší zatím jenom čč.

marky27
16. led 2012

holky, nemůžu najít v Ikea ty ručníčky za 5kč. Ani na stránkách, ani jsem je nenašla přímo v obchodě nikde mezi ručníkama (Ikea Brno). Hledám špatně nebo už je nemají??

sussanah
16. led 2012

@marky27 obavam se, ze uz je prestali vyrabet 😠 Taky jsem je posledne hledala, ale nasla jsem jen baleni 2rucniku po 35KC, ale je to jiny rozmer. Na miminko dobre, ale na vetsi ditko uz na nic. Hrozne me to stve, u nas to byla hlavni plinka zhruba od 6m, ted musim vymyslet neco noveho pro maleho, protoze ty stare rucniky po mladem jsem rozstrihala na vkladacky, neco pouziva stale mlady jako maly rucnik na zadek atd. No je to pech..

marky27
16. led 2012

@sussanah hm, tak to mám taky smůlu..... 😠

janakkk
16. led 2012

@marky27 v oddeleni rucniku v prizemi vpravo u zdi...ale uz jsem tam par tydnu nebyla...tak doufam,ze je maji porad!!!!

silente
16. led 2012

Jaký měly ty ručníčky rozměr? Já je nepoužívala .... napadl mě Jysk, tam mají taky levné ručníčky:
http://jysk.cz/97/98/2001000/a/catalog
http://jysk.cz/97/98/2100600/a/catalog

janakkk
16. led 2012

@marky27
@sussanah oni i ty 2 za 30 jeste ujdou...

sussanah
16. led 2012

@janakkk cenove jo, ale rozmer je to blby. Navic jsou hrubsi, takze se blbe naskladaji na pozadovanou velikost. No pouzivam je ted u maleho naskladane na 1/6 nebo 1/8, ale uz zacinaji byt kratke

sussanah
16. led 2012

@silente diky za tip. Ted koukam, ty uz to mas za par, tyjo to to leti 🙂

silente
16. led 2012

@sussanah - mi povídej! 😀 Jsem jak gula 😀

sussanah
16. led 2012

@silente jeslti ti klapne termin, tak to budou narozky jednou za 4 roky, co? Tyjo, 6 tydnu do porodu, to musi byt uz narocne. Pamet je milosrdna, clovek rychle zapomina, hnedka bych si to dala znovu i tu konecnou fazi 😀

silente
16. led 2012

@sussanah - to víš, hledáme, jak bychom ušetřili na dárcích 😀 Jj, je to už dost náročné, nevím jak spát, sedět, chodit a stát taky nic moc. Ale vím, že do hodiny po porodu bude vše zapomenuto a já budu střádat plány na třetí 😀 Kdyby to druhé byla holčička, tak by třetí bylo jisté, ale takhle už se manžílek tak netváří 😀

rebelie
16. led 2012

@justinna Myslím, že většina z nás tu skladuje plenky na sucho. V Ikea krom jiného doporučuji koš na plínky http://www.ikea.com/cz/cs/search/?query=FILUR+K... (máme střední velikost a je to akorát tak na jednu pračku). Jinak ty plínky http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/9013... bych já osobně asi na zadek nedávala, ale je pravda, že mají vysokou gramáž a jsou kvalitní... a taky maj hezkej design 😉
@maly_prcek Tak to jsem ráda. Nosím tedy bez širokého balení i dál...
@drahuskat Balím téměř výhradně do čč na novosklad. Kalhotovky zatím moc nepoužíváme, máme jednovelikostní Anavy na patentky a zatím to s těmi patentky moc neumíme dotáhnout... takže když chci něco savějšího, tak mám krom těch čč ještě vícevrstvé bambusové Anavy a ty se mi tedy moc zamlouvají... jako doplněk k čč mi přijdou ideální... A Libštátské mám dojem někdo děsně chválí a jiný děsně haní... po pročtení této diskuse jsem měla pocit, že to vychází lehce v jejich neprospěch, takže jsem vsadila na Kiko eko lux a nelituju, přijdou mi fajn (i když nakonec mám většinu čč poděděných - tchýně někde vzala čč s razítkem nemocnice Bulovka, takže jsme fakt vtipný...) A nám tedy už teď ve 4 týdnech jen 1čč nestačí, takže vycpávám buď nějakou vkládačkou (ze zatím nepoužívaných kalhotovek), nebo ručníkem Ikea nebo další čč, ale pravda, pokud usne, tak ho fakt nebudím a přebaluju jednou za 3-4h.
@elaaa Hm, tak u nás by kalhotovky Anavy nešly označit za široké balení ani omylem...
@marky27 Myslím, že když se poptáš rodičů, nebo po známých tak spousta lidí bude mít ručníky na vyřazení, které jsou jako vkládačka plně dostačující... Já tu mám hromadu ručníků od mámy, která by je jinak vyhodila... šila jsem z nich i žínky...
Jinak hlásím, že jsem poprvé od příchodu z porodnice dneska použila papírovku - nějak jsem neodhadla, že se zdržíme mimo domov tak dlouho, bylo potřeba přebalit a v kabele byla už jen nouzová hnuska (tedy eko-hnuska).

sussanah
16. led 2012

@silente jj je krize, musi se setrit 😀 No vsak jeste uvidite, treba se manzel za par mesicu rozmysli. Ja se teda uz ted tesim, az se nam podari treti. Nejdriv ale musim rozjet muj maly business, at se tem detem taky muzu venovat, kdyz uz je plodim 🙂

ivuska.h
16. led 2012

Tak naše široké balení... Jednovel. Anavy teda široké balení opravdu není, aspoň teda dle mého laického pohledu. Nevím, jestli je Julča nějaká silačka nebo co, ale mě "přepere" bez problémů i 3 čč chycené flísákama, prostě ty nohy v pohodě natáhne i tak... Když je má uvolněné, jsou ve správné poloze (ale to i s těma jednovel., prostě v relaxovaném stavu je tak rozhodí od sebe), ale když se protahuje nebo vrtí, klidně je narovná. Tak nevím, jestli to celé není totálně naprd. Na noc jí dávám přes hnusku 2 čč na šestiny do flísáků, vpodstatě celou noc prospí (kojení nepočítám), takže z toho vyvozuju, že je většinu času uvolněná a tudíž má nohy dobře. Přes den na to dlabu a dávám jednovel., novoroz. nebo vv vel. S, protože s těma nohama tak cvičí, že to stejně nemá cenu,

ivuska.h
16. led 2012

Pro představu Julča v jednovel. Anavy, sed nastavený na střední délku, váží teď necelá 4 kg. A v růžové novoroz., to měla pár dní, cca 3.5 kg.

rebelie
16. led 2012

@ivuska.h hm, tak pohcyby o tom, že Báš "přepere" i 3 čč mám taky, ale nemám odvahu se na to přes den úplně vyfláknout... stačí, že budu flákat, když půjdeme někam v šátku, protože 3čč, abych ho po vybalení z šátku na návštěvě zase hned zabalila, s sebou fakt tahat nebudu... dostanu od holky z diskuse nějaký ty spešl kalhotky s vložkou, tak asi budu dávat ty na noc, aby nebyl tak z kopce... nebo naopak přes den pokud tu vložku "nepřepere" tak snadno... Fotky pěkný - pro mě zajímavý tip, že bych ty jednovelikostní asi taky měla dát na prostřední a ne nejkratší...

betysek
17. led 2012

@justinna Já skladovala plínky na mokro. Do kyblíku s vodou jsem přidávala ocet - před praním jsem vodu odstředila. Pak když jsem neprala tak často, tak jsem po 2-3 dnech nálev vyměnila.

andelka
17. led 2012

@justinna Já jsem skladovala na mokro, ale už hodně dlouho skladuju nasucho a je to lepší. Peru 2x týdně a OK, takže při častějším praní to je v poho taky. Peru na 40 nebo na 60 s jedním mácháním navíc.

silente
17. led 2012

@justinna - taky skladuju nasucho, kýbl z Ikea ... ale starší typ.

silente
17. led 2012

@rebelie - budeš tedy zkoušet ty kalhotky, jak jsem semka dávala odkaz? Tak pak dej vědět. Mi to přišlo jako nejjednodušší řešení ...
@ivuska.h - v těch růžových je malá k sežrání 😵

baronek
17. led 2012

Ahoj holky, nestalo se některé z vás, že vám mýdlo jelen obarvil svrchní kalhotky na růžovo???? já kalhotky od stoličky potřela jelenem a dala namočit a pak vyprala normálně s plenkami a koukám, že jsou zespodu celé růžové .... fakt nechápu .... a na fleky na plenky mi žlučové mýdlo nepomáhá, už jsem si koupila i imsevimse, tak uvidíme .... ☹
nepoužíváte některá svrchní kalhotky bummis????