Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

silente
19. led 2012

@kkomtesa - čůrání Ti nezachytí nic, to je technicky nemožné ..... v plavečkách jde opravdu jen o zachycení stolice.

ladida.l
19. led 2012

@reruna gratuluju k odplenění. Marek je teď asi tři týdny taky bez plen, nedávám mu je ani na odpolední spaní, zatím to bylo bez nehod. Na noc teda ano. Cestuje po našich postelích a nechtěla by se mi převlékat naše postel. Ráno se mi ale zdá plínka suchá (dávám papírovou) a pak načůrá plný nočník, párkrát se už i nad ránem na čůrání vzbudil.
Jinak pokud budeš prodávat Bluberry/SWB kapsovky, tak bych si je asi koupila 😉
@helulela zkusila bych opraváře popohnat praním plín, na toho našeho to vždycky zabralo a za dvě hodiny u nás zvonil. 😀

ilonkapomenka
19. led 2012

@silente bavlnene

silente
19. led 2012

@ilonkapomenka - pokud malej nosí normálně bavlněné oblečení bez reakce, je to zvláštní. Prášek jsi na ně používala jako na oblečení nebo jiný? Dávala jsi separačku?

aemmi
19. led 2012

@romcovaklarka Koukám, taky jste měli kvasinku, já hned po 6 ti nedělí, takže jsme si to bolestivý kojení pěkně protáhla 😖

aemmi
19. led 2012

@ladida.l a já bych tu holku hodila do "tématu" nespolehlivé nicky, nebo tak nějak, to fakt naštve 🙄

marky27
19. led 2012

@kkomtesa jojo, takové plavečky my máme. Je to normálně "plavková" látka a v rozkroku je všitá taková vložka, která nasaje to čůrání. Jako jestli to propustí ven, to nevím, ve vodě se to těžko pozná, a na suchu jsem zatím nikdy nepozorovala, že by jí to po vyčůrání teklo po nožičkách, tak nevím. A pak se ty plavečky normálně vyperou. Kupovala je ale tchýně a nevím, kde je sehnala. Každopádně existují 😉

marky27
19. led 2012
ilonkapomenka
19. led 2012

@silente prasek jsem davala uplne stejnej jak na obleceni ja si spise myslim ze mu vadil ten moc na tele

reruna
19. led 2012

@ilonkapomenka na látkové plenky můžete přejít i teď, podle mě pozdě není, oba kluci se odplenkovali až po 2.roce, takže je určitě využiješ a kdybyste to zvládli dříve, tak je prodáš nebo necháš na druhé dítě
@ladida.l pošlu ti pak IP, BB mám dvoje, každou jinou...

aemmi
19. led 2012

@reruna jsem potencionální zájemce o plenky 😀

kkomtesa
19. led 2012

@andelka Díky. Plavky, co máme, tak zachytí kakání, ale v bazénu mi řekli do telefonu, že berou děti s plavečkami pokud mají vložku, tak jsem si myslela, že jsou nějaké plavky, které mají ještě nějaké vycpání, co nasákne nějakou moč (pleny do vody taky všechnu moč nevezmou).

andelka
19. led 2012

@kkomtesa já bych řekla že na normálním bazéně mysleli ty jednorázové papírové, většina maminek má tyhle, tedy pleny do vody, vyloženě plavky by asi chtěli po starších dětech.

kkomtesa
19. led 2012

@marky27 Děkuju, ptala jsem se, ale nemají vložku. Máš ještě na těch plavkách cedulku, že bys mi napsala výrobce?

helulela
19. led 2012

@ladida.l opravář už tu byl a můžeme dál vesele látkovat 😉
@ilonkapomenka určitě má cenu látkovky zkusit i později. Když už máš starší dítko, vzala bych na ozkoušení vícevrstevné bambusové Anavy vel. M, dobrá cena, výborná funkčnost http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple... a dvoje PUL svrchní kalhotky a separačky. Když vám bude látkování vyhovovat, rozšíříte výbavičku.

rebelie
19. led 2012

@ilonkapomenka Ty vícevrtsvé bambusky od Anavy mohu jen doporučit...

joohana
19. led 2012

@ilonkapomenka Přidávám se k ódě na bambusové vícevrstvé Anavy 😎

Holky, trochu OT- mám problém s tím, že mi malá (9m) nechce nic pít kromě MM a sice jí, ale vždy chce i dokojit. Jsm už dost unavená a potřebovala bych kojení omezit i z jiného důvodu- budeme se stěhovat do muslimské změ a nedovedu si představit jak bych tam časté kojení přes den praktikovala. Proti rannímu a večernímu, případně ještě polednímu nic nemám 🙂. Myslíte že na ni spěchám? Jídelníček : ráno kojím, dopoledne svačina -ožužlá chlebovou kůrku nebo rohlík, pokusím se dát pít vodu. Ovoce nechce. V poledne sní misku zeleniny s masem, včera jedla hezky i vařenou zeleninu na kousky. Zapije MM, vodu odmítá. Svačina MM, nic jiného nechce. Večeře kaše, zapije MM, vodu nechce. Potom ještě jedno kojení kolem 22h.
Co vy na to? Jak to denní kojení trochu omezit?

sussanah
19. led 2012

@kkomtesa no ale ta vlozka v plaveckach ti stejne nasaje prvotne tu vodu z bazenu, kdyz se mimco vycura, tak toho uz moc nenasaji a je vcelku jedno, jeslti je to papirovka nebo latkove plavecky. Curani z vetsiny jde proste do vody, hlavne jde o to kakani. Teda musim rict, ze pozadavky bazenu jsou zvlastni, u nas na plavani stacily plavecky ciste z plavkoviny, ale aby byly padnouci, aby zachytily bobek. Sama pani mi rekla, ze deti ve vode moc necuraji a kdyz, tak se s tim proste pocita, je technicky nemozne tomu zabranit.

katyxq
19. led 2012

@ilonkapomenka Přidávám taky ještě jeden naprostý souhlas s úžasností bambusových vv Anavy. Teď to tady vypadá, jako bysme tady byly všechny jejich dealerky 😀.
A za nás k tomu navíc doporučuju PULky Haipa-Daipa.

helulela
19. led 2012

@joohana potom, co Vítek začal jíst slušnou porci, už jsem kojení nenabízela. Ale on se ho ani nijak nedožadoval, takže jsme s tím neměli problém. Počítám, že máte tři příkrmy, to mi přijde akorát. Já přestala kojit v 8 měsících, UM dostával k snídani, odpolední svačině a jednou v noci.... To bude změna takové stěhování...

marky27
19. led 2012

@joohana do muslimské země?? 😕 Tak to tě obdivuju, tam by mě nikdo nedostal ani za nic. Mám averzi ke všemu, co zavání islámem...hrozný to náboženství 😝

helulela
19. led 2012

@katyxq jj, to už tu vypadá hodně dlouho 😀 Až se někdy stydím tu značku zas psát 😉

joohana
19. led 2012

@marky27 Jen na dva roky, to počítám nějak vydržím, i kdyby se mi tam nelíbilo 🙂. Ale oni jsou Arabové hodně rodinně založení a co se dětí týče tak je tam vyžití dost dobré, jen si budu muset zvyknout na mešitu za barákem a na to vedro.

joohana
19. led 2012

@helulela Asi teda budu drsnější a zkusím nenakojit, ona se toho MM právě nechce vzdát. Já bych ráda jen omezila, ale jestli to nepůjde jinak, odstavím 😕 .

lus2
19. led 2012

Ahojky, mám nový účet místo Lusinta /nějak to admini zkomplikovali tím přesunutím na MK a MK Pro)
Jen jsem chtěla upozornit na spešl slevu v bráně 20% na veškerý skladový zásoby. platí v prodejnách i v eshopu🙂
https://www.facebook.com/profile.php?id=1000001...

romcovaklarka
19. led 2012

Nějak to tu nedočítám, ale koukám, že se tu hromadně pěly ódy na vv anavy, tak se přidávám 😀 A zahrnuju i další sortiment 🙂

zlatouch
19. led 2012

@joohana máš dubňátko - závisláčka, jo? Já moc neporadím, u nás obě dvě, jakmile zjistily, že se dá jíst něco lepšího, tak o denní kojení přestaly jevit zájem, prý ztráta času 😉 Šarlotu nekojím přes den tak dva týdny, předtím jsem se jí vnucovala na odpo svačinu... Ona je už nadšená i z bílého jogurtu, o ovoci nemluvě, takže OK. Já bych to možná nechala až na místě, pokud se budete stěhovat brzo, ať má v tom zmatku aspoň něco jistý 😉

marky27
19. led 2012

@lus2 jéé, to jsem měla vědět dřív. Já před 2 dny zrovna objednávala jinde...

ladida.l
20. led 2012

@joohana jestli mluvíš o té menší osmiměsíční, tak mi připadá ještě malá. Marek taky prakticky do roka nic kromě mm nejedl. Pak se nějak rozjedl sám a ve 14 měsících jsme přestala kojit. Každé dítě je asi jiné.