Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
9. bře 2011

holky opět všem děkuji za přínosné zkušenosti...
@mooncaa to je výborný nápad nejdříve plíny vymáchat s octem a pak přidat ostatní...to mě vůbec nenapadlo, ale hned jsem šla nastudovat pračku, zda to ta moje umí také tak🙂...teď už budu prát s klidem i s ostatním.

jinak jsem měla dnes dost těžké odpoledne...sice to sem vůbec nepatří, ale nechci kvůli tomu zakládat nové téma a vy si tu se mnou všichni tak hezky od začátku dopisujete a já se musím nějak vypsat, jinak mě z toho trefí, tak se na mě prosím nezlobte...
dnes jsem zakopla a upadla doma na schodech i s mojí zlatou princezničkou. Naštěstí jsem ji nenesla v ruce, ale v tašce z kočáru /je to taková vložná taška na mimino/, takže už v době pádu byla těsně nad schodem /takže nespadla z výšky/, ale zarazila se o ten schod /ta taška a zmáčkla se/...prostě největší nápor vzala taška, ale i tak se bouchla asi i malá. Těžko říci. Já chtěla jet hned do nemocnice, ale manžel mi dost razantně utěšoval, že není důvod. Je fakt, že si jen brekla, ale nemá tam ani modřinku, nic jí nikde na omak nebolí a chová se zcela standardně. Já se jen modlím aby jí nic nebylo, stále si to přehrávám v hlavě. Manžel mě přesvědčuje, že si je jistý, že se jí tak nic stát nemohlo a že kdyby to měl být nějaký úraz co má vnitřní následky, tak by bylo vidět, že se někde bouchla, že má modřinu, či tak. Sice mu věřím, ale stejně ráno zajdu aspoň k pediatře, pro jistotu. Samozřejmě si teď dělám hlavně starosti, aby byla v pořádku, ale taky teď řeším co se sebou. Propadla jsem naprosté hysterii, teď se dávám trochu dohromady...pořád se mi ale chce brečet a nemůžu se přestat nesnášet...já bych ji měla chránit a né ohrožovat a hlavně se teď bojím s ní být i zítra sama doma....bojím se, aby jí zase něco omylem neudělala. No prostě ji tak miluji a sama ji ohrozím...je mi z toho zle, připadám si, že jsem ta nejhorší matka na světě ☹

sussanah
9. bře 2011

@florentina pokud se mala chova normalne, na ohmat nijak nestandardne nereaguje, tak bych se fakt nebala. Zitra si zajdi k dr pro uklidneni, ale myslim, ze ti taky rekne, ze je vse v poradku. A nejhorsi matka na svete urcite nejsi, holt tyhle veci se stavaji, priste si das vetsi pozor a vsechno bude ok 🙂 Precejen mas kratce po 6-ti nedeli, hormoy se ti jeste bouri, tak to tak silene prozivas, ale neboj sse, ja myslim, ze zadne trvale nasledky z toho mit mala nebude 😉 Pokud te to trochu povzbudi, ja jsem spadla s holcickou, kterou jsme v UK hlidala, kdyz jsem ji nesla dolu se schodu 😔 Mala uz teda byla starsi, cca 6m, ale letely jsme spolu pres nekolik schodu dolu, ja skoncila cela dolamana, mala si jen poplakala leknutim a jinak taky v pohode. Proste tyhle veci se stavaji, v okoli mam hromadu kamaradek, co se jim neco podobneho taky stalo, od spadnuti mimca z prebalovaciho pultu, po pad na schodech, z postele...

florentina
9. bře 2011

@sussanah...děkuji moc za povzbuzení...mezitím jsem našla i téma tady na koníkovi o pádech malých miminek /původně jsem ho nenašla, tak jsem napsala sem/ a trochu se uklidnila. Já tu sedím u PC a manžel je u malé, abych se trochu vydejchala. Ale stejně se asi dnes nevyspím, protože ji budu pozorovat a dokud doktorka nepotvrdí, stejně budu plašit....a máš pravdu, ty hormony jsou prevíti.
Asi začnu hledat na netu nějaké nové plínky, abych se trochu uklidnila. Já mám zatím výbavičku neúplnou. Nevěděla jsem jak nám co sedne a jak to zvládnu já, tak jsem nechtěla před porodem zbytečně utrácet, takže teď když vidím, jak nám to s látkami jde, chci rozšířit výbavu, ať nemusím prát každý den.

sussanah
9. bře 2011

@florentina jj to je dobry pristup, odreaguj se, prijdes na jine myslenky a zitra te dr jen uklidni a vse bude ok 🙂

meleri
10. bře 2011

@ivuska.h děkuju! sakryš...:( to abych ted prala asi zvlášt...včera sem to vyprala normálně tak doufám že dneska už to dělat nebude nebo mě picne...
@andelka
já si to u žlučáku nevšimla že by to něco dělalo ale já ho nepoužívám tak často protože ty kakance jdou samy dobře...
@maly_prcek
ted nevím jak to myslíš nahoru k zadku, jako ven z té plíny třeba jako vkládačku? to nevím jak by drželo.. já je používám fakt furt, protože nemám plín moc, tedy mám ale popolini panda z těch už prostě vyrostl....:( už mě jenom "spasí" že bude v létě konečně bez plín...

děkuju holky!

sima.e
10. bře 2011

Holky, jdu k vám na radu. Malý má teď 11 měsíců, plenky nám zatím stačily, na noc jsem musela dávat jednorázovky, protože jsme vzhůru hodinu, co hodinu a učůraný super extra. Zatím to šlo, ale ted asi 14 dní všechno totalně prodojený...
Co používáte na noc u větších dětí? Aby to nějakou dobu v noci vydrželo a byl relativně v suchu. Prefoldy nemáme, ale slyšela jsem, že jsou dost oblíbené na noc.
Díky
S.

andelka
10. bře 2011

@meleri já taky ne moc často, ale sem tam to přetřu, no. Tak už nebudu radši. 😅 Čert aby se v těch materiálech vyznal.

slunicko76
10. bře 2011

holky, ja stejne ted uz nejakou dobu premyslim, jestli tu irmu jeste vubec davat! Kakame skoro vsechno do nocniku a kdyz je neco v plince, tak je to tuhe a vyklepnu to do zachoda jedna basen! Co myslite?

sussanah
10. bře 2011

@slunicko76 pokud i zkousite na nocnik, tak bych se na irmu vyprdla 😉 Ja ji davala jen na noc asi od 6m, pres den nic, ale my jsme jeli bkm, takze to cilene, aby to vlhko citil (a prebalovala jsem ho hnedka po curani). Irmu jen na noc a na cesty, ale asi od 14m nepouzivam uz vubec, protoze jak hodi davku najednou, tak to ten flis ani nestihne propustit a jde to bokem. Ale rad aje jednoducha, proste zkus, jak na to mala bude reagovat, jestli ji to nebude nejak extra vadit a uvidis 🙂

ivuska.h
10. bře 2011

@florentina Klíííííd, dítě ti spadne ještě stokrát (teda většinou ne tvou vinou, ale prostě se zřítí, až se bude učit lézt, stavět, chodit...), jsou na to stavěné. A tak, jak tu nehodu popisuješ, tak se určitě nic stát nemohlo.

ivuska.h
10. bře 2011

@sima.e Ondrovi stačí jedna plně nacpaná Anavy + vlňáky, ale on moc nečůrá. Ale Klárka těsně před nočním odplenkováním čůrala šíleně a navíc bylo potřeba ji v noci zabalit zpět do plíny, když si ji svlékla, takže jsem nechtěla plínu+svrchňáky. Nakonec se teda nejvíc osvědčila BBH Magic vel. L vycpaná mojí bambusovou vv nebo Mommy's Touch kapsovka taky nacpaná něčím tlustým, je dost velká a pojme to.

sussanah
10. bře 2011

@sima.e ja pouzivam nejakou kalhotovku (mam jen anavy a BL) a do toho davam prefold anavy nebo site bmb prefoldy. Tohle vydrzi maleho super davku, kdyz uz to hodi.

slunicko76
10. bře 2011

tak my teda take mame jen plne nacpanou anavy plus svrchnaky PUL. rano sice nacucly, ale neproteka!🙂
jinak uz tretim dnem testuji pouzivat jen kalhotovky anavy i pres den a uz trosku chapu, proc se divite, ze vydrzi celou noc. Pred hodinou a pul jsem E. jednu dala a ted byla skrz,ale jen uprostred, krqaje suche, takze je to asi tim, ze v noci mimco asi tolik necura! TUK TUK,abych to nezakrikla!🙂))

innes
10. bře 2011

@sima.e nám taky stačí kalhotovka Anavy, občas do ní přidám i vkladačku navíc, ráno je to teda tíha, ale flísáčky nepustí nic 🙂 Ale třeba nečůráme hodně, nevím 😕 Papírovku teda mívala nacucanou šíleně. Jo a včera mi nedoschly kalhotovky, takže měla na noc jen 3čč a vlňáky a v poho 😅

slunicko76
10. bře 2011

@innes konecne nekdo, kdo to ma podobne jak my!uz si nepripadam jak exot! 😀

meleri
10. bře 2011

@andelka
já v tom mám totální chaos! 😅 mám teda bavlněné popolini které schnou dlouho jak čert, pak klasické čtverce, itti bitti, a pak ty umělé BG. bohudíky dneska to už neproteklo!
@ivuska.h ivuško ještě jednou děkuju, už v tom nebudu prát...ale dost mi toho zbylo..tak nevím když v tom třeba vyperu čtvercovky a nějaké bílé tak snad to bude ok?

andelka
10. bře 2011

@meleri Já vím, že u Tots Bots AIO píšou i na netu že se to nemá prát v mýdle, ale u BG to tuším nikde nepíšou. No a samozřejmě i tu TB jsem přejela žlučákem, když mi Dany ještě kadil vaječinu, že. sice je jednou, ale i tak. A to to není flís. chtělo by to nějakou tabulku na, na které plínky co nesmí.

meleri
10. bře 2011

@andelka jo to jo tabulka by bodla! mě to ani zanic nenapadlo že by ty vločky nějak vadily....naopak sem si to pochvalovala jak je to skvěle měkké to prádlo... ☹ tak s tím žlučákem fakt nevím, zajímalo by mě co je to vlastně za mýdlo? je skvělé...mám ještě to s jelenem ale to je slabší odvar oproti žlučovému...

herminka
10. bře 2011

Nemáte prosím některá vyfocené patentkové flísáčky Anavy na ani ne 4kilovém novorozenci s novoskladem? Nějak s nimi bojuju 😀

maly_prcek
10. bře 2011

@meleri Jo jo, přesně tak, jako vkládačku navrch. Jde to, já to tak dávám často (pokud nepřebaluju ve stoje, za běhu apod.). Spíš jsem ale myslela to tak párkrát dát na vyzkoušení, abys zjistila, jestli je problém fakt v celé plíně nebo to třeba jen stýká špatně po tom vnitřním flísu...

maly_prcek
10. bře 2011

@florentina Přesně tak, těch pádů ještě bude... D. taky spadl, asi 2x fakt mou vinou, že jsem ho podcenila... Naštěstí se člověk taky "obouchá" (psychicky), ale zatrne mi dycky... Hlavně jak začal chodit, lozit, má zuby, to se co chvíli cvakne do jazyku, něco si prokousne a je hned plno krve, řevu. Poprvé jsem taky byla na prášky a pomály volala záchranku, hned jsem volala mojemu do práce, co mám dělat (a to mám kurz i praxi zdravotníka u dětí, sme fakt prdlé 😀 ), nakonec jsme nejeli, samo všecko OK... Hlavu vzhůru.

meleri
10. bře 2011

@maly_prcek aha tak to jsem mohla zkusit. no ale nevadí, zatím se zdá že to zase saje! 🙂

ivuska.h
10. bře 2011

@meleri Tak v tom per třeba oblečení nebo tak... A plínkám bez flísu to taky neuškodí.

ivuska.h
10. bře 2011

@meleri Žlučák je normální (= jádrové) mýdlo s příměsí volské žluči.

meleri
10. bře 2011

@ivuska.h jo no uvidím, právě já peru většinou plínky se vším..dřív jsem to dělila ale ted se mi zdá že už by to lezlo moc do peněz, peru i s černým 🤐

innes
10. bře 2011

@slunicko76 tak aspoň k něčemu jsou ty moje poznatky dobré 😀
S tímmýdlem je to promě novinka 😨 Zrovna nedávno jsem udělala kýbl slizu a dneska v něm vyprala flísáčky, tak jsem zvědavá 😕

ivuska.h
10. bře 2011

@innes U flísáčků je to spíš plus, protože tam větší nepropustnost oceníš.

innes
10. bře 2011

@ivuska.h tak to je supr 🙂

florentina
10. bře 2011

Přeji hezký večer...tak jsme byly dnes u doktora a malá je v pořádku. Všem děkuji za povzbuzení. Je fakt, že Johanka se oklepala hned a já s tím bojuji doteď, ale teď už jsem vcelku v pohodě. Dokonce mám tak zlatého manžela, že místo, aby mě to vyčetl, tak mi dnes koupil krásnou bomboniéru na povzbuzení... 🙂
Tak teď už mám hlavu zamotanou zase jen z plínek. Musím říct, že stále nevím jak zcela doplním naší výbavičku. Je tolik možností... A jinak jsem sama překvapená, jak nadšená z látkování jsem. Už v těhu jsem se těšila jak budeme látkovky používat, než jsme začaly jsem měla trochu obavy a teď jsem naprosto nadšená!

meleri
10. bře 2011

@innes

@ivuska.h no ještě že jsem nikdy nedělala ten sliz! už jsem se k tomu chystala ale lenivost mě zadržela... 😅 asi by to byla katastrofa potom s těma BG.