Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

gingera
18. zář 2013

@ivuska.h máchání před kažným praním dělám, právě s tím octem, peru v Ecoveru a po praní dávám vždy dvě máchání 😒. Zkusím tedy vyprat na 90° alespoň čas od času a ten Sanytol zkusím příště do hlavního praní, moc děkuji za rady. Díky!

kackaj
18. zář 2013

@ivuska.h díky, no mimčo právě moc staré nemáme a smrdí celkem statečně. Ale dneska jsem zkusila rovnou trošku vymáchat plínku, než ji hodím do kýble, aby ta moč tam tak nedominovala, tak uvidíme za ten den dva. Já jsem to doteď házela rovnou do pračky a prala s ostatním dětským prádýlkem většinou každý den. Teď už ale není spotřeba tak velká a tak se pračka nezaplní tak rychle. No uvidíme, ale díky moc za reakci🙂

cajomilka
19. zář 2013

@kackaj Já na plenky kapu Tea Tree Oil, sice pach moči nepřerazí, ale je to dost intenzivní svěží vůně a prý i dezinfikuje.

janinek
19. zář 2013

@cajomilka kapes to na pliny? Ja nkde cetla, ze primo na ne todavat nemam. V kybli to kapu na slipovku na viku a v pracce zase na latkovy ubrousek.

sinala
21. zář 2013

@kackaj já před praním plenek dávám máchání, protože smrad je to neskutečný 😀

janinek
21. zář 2013

@kackaj a ty nedavas predpirku nebo machani pred pranim? To prave vypere tu moc z toho.

lu.lu
22. zář 2013

Ahoj děvčata, můžete mi ještě poradit, už jsem jednou psala, že doplňuji výbavu, pro druhé dítko: zatím jsem dostala svrchňáky grovia a chystám se pořídit bambooliky - jen jsem se dočetla, že pro novorozence jsou mohutnější. chtěla jsem se ještě zeptat na zkušenosti se svrchňákyma Rumparooz a jejich SIO - G2 a svrchňáky Best Bottom. Pro větší dítko se mi líbila Blueberry Econappi. A máte zkušenosti s plínkama od KISY a MAJAB z fleru?
Díky za odpovědi.

lu.lu
22. zář 2013

Ještě jsem se chtěla zeptat na zkušenosti s vlňáčkama pro novorozence, našla jsem na fléru: http://www.fler.cz/zbozi/jednovelikostni-vlnack... - které se mi moc líbí - nebo máte nějaký svůj typ?
Hledám novinky na netu, oblečeního mám dost, tak jediná věc, kterou budu dokupovat jsou svchňáčky, případně nějakou tu plínku. Mám termín 17. října - plánovaný císařský řez a protože jsme při porodu před dvěma lety přišli o chlapečka, tak z toho začínám být dost nervózní a čas si krátím na netu. Mám doma dcerku, která mi sice čas čekání zkrátí, ale nyní jsem nějaká nastydlá, tak se jí věnuje manžel. Díky za zkušenosti.

janinek
22. zář 2013

@lu.lu Ahoj, rumparooz ci best bottom nemam, kissy neznam, ale Majab svrchnaky si na netu desne chvali. Blueberry econappi mam 2x a moje hodne oblbiena kapsova plena, ma super bambusove vkladacky, ktere jdou dat do jinych kapsovek a ta kratka klidne do anav kalhotkovke nebo ruznych AIO.

Jinak SIO system znam bamboolik a ten ma vsechny vkladacky bambusove, mas sirokou zakladni plenu denni, do kter emzues vepnout kratkou ci dlouho vkladacku. A klidne i vlozit nejakou ejste jinou, treba kratkou z anav. Ty dlouhe bamboolik vkladacky mam desne rada, davamje do jinych plinek na den i noc, ty doporucuji velice. Patentky rkasne sedi to tots btos bamboozles, do Anav sedi hur, anavy maji patentky bliz u sebe. Tak tam je davam jen na jeden patentek, at se mi nekrabati. A do bamboolik svrchnaku jde dat jeste siroka plena nocni, takze s tou dlouho z toho asi jde delat ni nocni plinka, to teda vyzkousene nemam, mam od nich ty nocni kalhotkove, kde doporucuji brat na suchac, patentky mi jdou kolem pasu hur a prijde mi, ze z te patentkove driv vyroste, nez te suchacove.

Tyhle vlnacky podle me chvalila HEHENA tady, ja mam jen DISANA vlnaky, vetsi. vseobecne vlnacky doporucuji, mzues si je uplest sama, pokud umis. Mne je plete tchyne. Od ni davam na doma, Disany na noc.

Drzim palce na porod, vubec se ti s nervy nedivim. Moje prvni a zatim jedine dite museli vyvolavat v 38+0 a v 25t me silene vydesil jeden debilni doktor, takze jsem proste posledni trimestr byla fakt vydesena stale a myslela, ze to nedoklepeme. Posledni tydny jsem nemohla spat, budila se ve 4-5 rano, sla si dat musli, nakoupila neco na netu (plinky ci hracky) a v sedm sla zase spat na hodinu dve 🙂

marlen02
23. zář 2013

ahoj...mám ještě malou prosbičku...snažila jsem se to tu pročíst a narazila jsem na informaci že anavy kalhotkové nevydrží až do nočníku, ale je to hodně dávno, pokud je to stará informace a už bezpředmětná prosím opravte mě 🙂 ještě jsem se chtěla zeptat jak jste spokojené s vícevrstevnýma bambusovýma plenkama? užiju je už na novorozence a pak i dále? nejdřív jako kalhotkový sklad a pak na rovno? a vejde se mi do schvrchňáčků anavy a bamboolik? moc děkuji 🙂

elana
23. zář 2013

@marlen02 to asi záleží na konkrétním dítěti, já mám dlouhýho hubeňoura (délka na 3 roky, váha sotva 14kg) a jsou mu. Sice už nižší, ale zapínám stále na všechny patenty (jakože nepřekřižuju samozřejmě, ale ty uši se "potkají") a neprotékají. Takže podle mě buď střih upravili, nebo šlo o nějaký extrémní dítě, ale za mě rozměrově ok.

bossorka23
23. zář 2013

@marlen02 no jsou to pak prostě bokovky, úplně ideální nejsou. Já jsem je musela prodat, a koupila místo nich Petit Lulu, ty sedí perfektně, a jsou za super cenu.

marlen02
23. zář 2013

@bossorka23 petit lulu mám taky a zdáli se mi krapet větší, ale myslela jsem si že je to jen zdání...aji kolem nožiček...

ivuska.h
23. zář 2013

@marlen02 To bude asi informace staršího data, cca na konci roku 2009 se střih plenky zvyšoval, teď už slýchám stížnosti na to, že plenka nevydrží do odplenkování, jen minimálně. Většinou se jedná o nadprůměrně velké děti, bohužel neexistuje plena, která by všem perfrektně seděla. Když by se střih udělal velký, zase bude špatně sedět miminkům a drobnějším dětem 🙂 V galerii na strákách Anavy najdete i fotky větších dětí v plenkách.

ivuska.h
23. zář 2013

@marlen02 Co se týká vícevrstvých -- na kalhotkový sklad u průměrně velkého miminka využijete hned od narození vel. M, jen je potřeba vzadu založit (foto na webu Anavy). Vel. S bude sedět lépe, ale zase moc dlouho nevydrží.

marlen02
23. zář 2013

@ivuska.h děkuji za vysvětlení, snažila jsem se to tu pročíst a těch informací je hromada tak jsem chtěla mít jasno 😉

hojda
23. zář 2013

Rozpouštíme naší látkovou výbavu, pokud má někdo zájem napište, nebo mrkněte do bazárku, vše jen minimálně použité, malá musela na operaci se zadečkem, takže jsme nakonec nelátkovali. ☹

cervena_vila
24. zář 2013

Potřebuji radu, byť se netýká plen: malá mi počůrala postel a zasmrádlo to, jako někdy chytnou pleny tím čpavým smradem. Ačkoliv jsem pro to udělala maximum - vyprala potah, dala to sušit k topení, ten den zrovna pršelo, tak to nemohlo ven na vítr. Co teď s tím? Je to zdravotní matrace, moc se mi to nechce prolívat savem, stejně by to v tomhle počasí neuschlo.

cherryann
24. zář 2013

@cervena_vila zdravotní matrace by mohla mít nějakou lepší výplň typu studená pěna, tak bych se prolití něčím nebála, jinak se toho bohužel nezbavíte, vím, o čem mluvím 🤐 😀 Nemusí být Savo, stačí i nějaký voňavý prostředek 😉

Maminky, máte některá zkušenosti s plenami Sweet Monkey? Moc by se mi pro malou líbily tyto: http://www.nezlobaspi.cz/latkove-pleny-sweet-mo... Je ta savost dobrá?

cervena_vila
24. zář 2013

@cherryann Sweet Monkey je klasická e-bay plena, co pod jinou značkou koupíš kus za stovku, jestli se nepletu.

bamboolik
30. zář 2013

Maminky, kdo se chystáte na veletrh For Babies tak připomínám soutěže o vstupenky 😀

ivari007
1. říj 2013

Zdravím a prosím o radu. Syn má nyní devět kilo a pomalu odrůstá malým velikostem svrchňáčků, tudíž stojím před rozhodnutím, jaké větší koupit. Asi má atypickou postavu, hodně silná stehna a útlý pas. Nyní používáme Imse Soft (S - 5-8kg), v pase jsou mu pořád velké, musím je utahovat na maximum, a možná i proto ho pak škrtí kolem nožiček. Zaškrcené nožičky míval i od Popowrap. Nově používáme také jednovelikostní Bamboolik, ty sedi dobře, ale zase mi nejsou úplně sympatické, že mají uvnitř látku, která dost rychle zasmrádne. Pokud je používám jenom pro čtverec narovno, který zastrčím dovnitř, tak je to v pohodě, ale při použití přes kalhotovku nebo tvarovanou plenu je musím rozhodně prát častěji než 1x za 2 týdny, jak se doporučuje. Navíc při spaní, kdy je plena uvnitř hodně nacucaná, nám někdy provlhnou přes ty fleecové lemy.

Měly byste pro nás nějaký tip, jaké svrchňáčky by mohly sedět? Řešením se asi zdají být nějaké jednovelikostní, kde se dá zvětšit výška sedu, a tím i prostor pro nožičky. Poradíte? díky.

mooncaa
1. říj 2013

@ivari007 Já používala Thirsties a byla jsem s nimi naprosto spokojená. A postavu měla dcera asi podobnou, neměla to miminčí bříško, ale faldíků na stehýnkách hodně. Ale PUL jsem teda prala vždy častěji než 1x za 2 týdny, tak 2x týdně, ale i po 2 letech používání neprotékají a myslím, že vydrží i další dítko.

janinek
1. říj 2013

@ivari007 Mne napada zkusit Capri / Blueberry, ale nevim, zda nebudou volen v pase, jsou to hodne velke svrchnaky totiz. latkou v bambooliku myslis ty lemy? A ten velikostne v pase jde? Pokud nao, tak blueberry jsou jen o kousek vetsi. A Anavy PUL? A co vlnaky? Vlnaky by mely byt v pase lepsi treba?Disany. J abych zkusila zajit v Praze do brany k detem a snad maji nejake svrchnaky na prodejne, aby se to dalo vyzkouset.

Ja mam jeste bum genius flip, nemaji kridla a v pase mi prijdou, z ebudou uzsi nez bamboolik ci blueberry.

ivari007
1. říj 2013

@mooncaa O Thirsties jde samá chvála 😉 Ale doteď nevím, jestli se mluví o jedno- nebo vícevelikostnich? U vícevelikostních bych měla asi problém odhadnout velikost. Kupovat M už by pro nás bylo skoro pozdě (8-11,5kg), ale u L by zase hrozilo, že je v pase nepůjde dostatečně utáhnout. Vy jste používali duowrap? koukám, že velikost 2 je od 8kg, to by nám už mohlo být, mají také křížení sucháčů jako bambooliky. A mají Thirsties vevnitř všude jenom PUL? a mají kapsu na zastrčení čtvercovky?
@janinek Bambooliky mají uvnitř vzadu na zádech všitou ještě jednu vrstvu, která dělá kapsu, kam se dá zastrčit třeba čtvercovka narovno. A ten vnitřní pruh je otočen proti, takže PULem k PULu (kapsa je tak neprosákavá) a tou "látkovou" stranou k mimču a tedy i k případné kalhotkové pleně - tu do kapsy nezastrčim. A tak od té pleny nasákne. Těžko říct, jestli jsou cítit i ty lemy, možná taky. Imse Soft i Popowrap mají uvnitř všude jenom PUL, tak když neprovlhnou na povrch, tak tam nemá co nasáknout a dá se to třeba jenom otřít hadříkem.

Do Anav se mi moc nechce, bojím se, že by nám neseděly, protože kalhotkové nám na bříšku strašně odstávají. Vlňáky Disany už jsem pořídila, ty určitě zkusím, ale chci stejně ještě PULky pro jistotu. Nejlepší by bylo někde si ty kalhotky vyzkoušet, ale ani v Bráně nemají všechno, nemají tam ani blueberry. Ono vůbec už tyhle kalhotky moc k mání nejsou.

ivuska.h
1. říj 2013

@ivari007 To chce svrchňáky se dvěma řadami patentek, např. Blueberry, ale jsou hodně obří. Anavy mají taky dvouřadé, ale zas mají uvnitř chlopně z látky, což nechcete. To ty BB nemají.

ivuska.h
1. říj 2013

Nebo i Haipa Daipa by mohly sedět, taky se dá jinak dotáhnout pas a stehýnko, ale nejsou jednovel.

mooncaa
1. říj 2013

@ivari007 Já měla jedno i vícelelikostní. Ty vícevelikostní v té nejmenší velikosti jsou tak malé, že nám byly hned malé. Takže jsem jela vícevelikostní, protože ta větší velikost (vícevelikostních) mi přišla dost obří. Ty malé velikosti jsem kupovala použité po někom a nové nakoupila jen tu největší velikost (tu vícevelikostní), protože tu jsme nakonec užili zhruba od 1/2 roku skoro do teď (od 2 let už pak jen na noc).
Vevnitř je jen PUL a lemovány jsou také PUL. Podšité PULem jsou uši a trochu vršek kousek pod suchý zip. Zahrnout by se dalo asi jen vepředu nahoře, ale jestli to bude držet. Jinak jsem měřila M a ty vícevelikostní větší a šířka je stejná (od ucha k uchu), jen jsou delší, ale to nareguluješ zase patentkama.

ivuska.h
1. říj 2013

http://pujcovna-plenek.webnode.cz/produkty/prod... tady v půjčovně má paní i ty Coveralls.

janinek
1. říj 2013

@ivari007 jinak blueberry teda coverall, ne Capri, Capri maji ty kapsy na vkladacky.