Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aligator
9. únor 2014

Teče vám někomu pračka při praní plen?
Dřív jsme používali gel Ulrich, a hrozně to pěnilo, tak už několik týdnů zkoušíme Persil a nic se nezměnilo. Pokaždý to šíleně napění a vyteče spousta vody nejspíš nádržkou na prášek...
Co s tim?

bamboolik
9. únor 2014

@aligator stalo se mi to dvakrát, asi jsem dala moc prášku. Zkusila bych prohledat pračku, jestli tam něco nepřekáží, projet jeden cyklus s octem a pokud to nepomůže tak dávat prášek přímo do bubnu.

nahada82
10. únor 2014

Prosím nemáte někdo recept jak odstranit skvrny z plenek? Mám SIO Bamboolik a Petit Lulu. Prvních 10-15 vyprání v pohodě, všechny skvrny šly dolů žlučovým mýdlem, ale teď, když už jsou plenky "zajeté", tak žlučové mýdlo vůbec nefunguje, jediné co pomůže je PUER (perkarbonát sodný) - namáčím přes noc do horké vody..ale i tak občas něco zůstane. Peru na 60°, občas na 95°.
Jako jasné, jsou to jen plínky a nikde se s nimi nechlubím, ale vnitřně mě to tak nějak štve 😀

pampeliska1
11. únor 2014

@nahada82 vydrž do léta, sluníčko všechny fleky vypálí 😉

bamboolik
13. únor 2014

@nahada82 sluníčko pomůže a jinak se mi fleky vždycky časem operou. Nikdy nemám všechny vyprané plíny zcela bez svkrn. To jsme měli jen, když nám dokonale fungovalo BKM. To bylo úžasné.

1miska
17. únor 2014

jak dlouho můžu počítat, že vydržím s novorozeneckým skladem? od porodnice plně látkuje a máme zatím jen čtvercovky a plne vyhovují, malé je ted 8 týdnů, tak nevím zda se nezačít dívat po nějakých kalhotkových. děkuji za radu 🙂

janinek
18. únor 2014

@1miska to ma kazdy trochu jinak, ale kdyz nebude stacit, zacni pridavat bambusove vkladacky. Take pak muzes skladat na draka. Nebo na rovno. A kalhotkovkami ucite nic nezkazis. Ceske Anavy jsou skvele.

elana
18. únor 2014

@1miska já jako takový mezistupeň bych se spíš podívala po nějakým dobrým SIO systému - super nový má teď Petit Lulu a zatím jsem nenašla jedinou chybu, fajn je i Bamboolik (ale mě ten PL vyhovuje víc). Mě přijdou kalhotkovky prostě v tomto věku naprosto zbytečný, vždy jsem to tvrdila (i když u syna jsem je "objevila" až v roce) a teď s malou se mi to potvrzuje-mám pár novorozeneckých kalhotkovek, ale budu je prodávat (o tom cpát ji do jednovelikostních zatím neuvažuju vůbec), prostě ona si párkrát čůrne, ale není to v tý plínce skoro znát, zato ji během krmení 3xpokaká a můžu vyhodit prakticky suchou kalhotkovku. Navíc mi to zkrátka přijde zbytečně objemný (ač to je na diskuzi, některý SIO systémy jsou fakt super na malej zadeček, třeba GroVia nebo Anavy Easy jen s jednou vkládačkou-myslím takhle pro začátek, ale některý se objemem té kalhotkovce skoro vyrovnají...třeba zrovna ten Bamboolik základní plena nebo PL).

takže za mě: kalhotkovky jo, určitě...ale nejdřív od půl roka. Tak si názor udělej sama, ono samozřejmě záleží i na financích, ale třeba ten Bamboolik se docela prodává i na bazaru (svrchňáky bych určitě koupila nový, Bamboolikový jsou super a jdou do nich i ty PL vnitřky), tak můžeš vyzkoušet.

1miska
18. únor 2014

@janinek
@elana děkuju 🙂

janinek
18. únor 2014

@1miska Zalezi, jak mas malou ucuranou, jak casto prebalujes a zda ti to vyhovuje. A jeslti davas jeden ctverec ted nebo dva. Jestli jeden, tak bych na zvyseni savosti nejdriv zkusila bambusovou vkladacku kratkou. Take muzes zkusit vicevrstve pleny skaldat na kalhotkovy sklad se snapkou, ja mam rada anavy ci bamboolik, davam je tedy na rovno, tehdy jsem vicevrstve nemela. A ty vv jsou levnejsi a rychleji schnou nez kalhotkovky. A ted je muzes davat na kalhotkovy sklad a pak na rovno ci do kapsovych plen. Jednovelikostni kalhotkovky muzou ted byt zbytecne objemne a vadit ti to, ale za mesic dva to muze byt jinak. Tim jsem jen chtela rict, ze nemyslim, ze bys kalhotkovky nevyuzila pak.

Ja treba prvni 2-3 mesice latkovala s bambusovymi kalhotkovkami novorozeneckymi a par AIO. A ctverce jsem zacla davat az po 4m na rovno primo. A vv poridila az v 8m snad. Ale ja mela malou v lete, schnulo to rychle a kalhotkovky jsme poridila vyhodne hodne. V 8 tydnech bych ale novorozeneckeho nic nekupovala uz a jen jednovelikostni. AKorat u vicevrstcych nevim, zda Ska anavy pujdou jeste v osmi tydnech na kalhotkovy sklad nebo je potreba M. Bamboolik ma jen jednu vleiksot VV a ta zhruba odpovida anavy M. ALe ty Skove anavy se daji dlouho vyuzit prave na rovno ci do kapsovek.

kajalka
19. únor 2014

@elana Ahoj, opravdu jdou do svrchňáků od bamboolika přicvaknout petit lulu vkládačky?

elana
19. únor 2014

@kajalka jojo, jdou nádherně, přijde mi, že tam sedí líp jak základní plenka origoš Bamboolik-tolik se nekrčí, jsou takový pevnější, kompaktnější. Je to můj nejoblíbenější SIO systém.

kajalka
20. únor 2014

@elana No to moc děkuju, to mě potěšilo, po vkládačkách p.l. jsem koukala, ale nechtělo se mi k tomu kupovat svrchňáky, tak mám vyřešeno 🙂

kveta007
20. únor 2014

@elana Chtěla bych se zeptat - mě přišly PL SIO včera poštou a čučím na to a jen se pro jistotu zeptám - když mám svrchňáčky (taky mám Bamboolik) zmenšený, tak tu plínku dovnitř vepnu jen na jeden patentek a na druhém konci ji nepřipínám a jen podhrnu nebo to chápu blbě? Zároveň jsem na té dlouhé vkládačce nepochopila ten patentek uprostřed - nějak nevím, k čemu ho přicvaknout.

@kajalka Taky bych chtěla dítě, u kterýho nepoznám, že se počůralo. Obě děti mám "průtokáče", takže kde píší, že je třeba další (batolecí) vkládačka od půl roku, tak to mi používáme už teď, kdy máme 2,5 měsíce...

elana
20. únor 2014

@kveta007 nene, já i na nejmenší veliost kalhotek tam vpínám jádro na oba patentky, vpředu i vzadu. Trošku se to skrčí, ale na dítěti se to potom hezky narovná, zasouká aby nikde nic nečumělo a je to ok-neprotéká a krásně sedí.

jinak s tím středovým patentkem jsme dvě, taky jsem přemýšlela, k čemu je dobrý 😉

kveta007
20. únor 2014

Koukala jsem na to znovu a napadá mě akorát, jestli se na ten patentek nevepne jen tohle jádro přímo do svrchňáků bez té základny u malého miminka. Ale to mi zase přijde, že se to vepne docela nízko, takže hlavně u kluka bych měla obavu, že se počůrá mimo a hlavně teda novorozenecká vaječina by byla všude, proto i vlastně na té základně je ten fleece ... No, třeba na to používáním přijdu. 😀

luciesofi
20. únor 2014

@kveta007
@elana patentek uprostred PL vkládačky do SIO je určený nacvaknuti vkládačky do minimalni plenky 😉

elana
20. únor 2014

@luciesofi a tááák, díky 😅

kveta007
20. únor 2014

@luciesofi 😉

luciesofi
20. únor 2014

@elana
@kveta007 Já jsem to taky netušila a lámala si s tím hlavu, ale řešilo se to na FB v látkovací skupině 🙂

kveta007
20. únor 2014

@bamboolik Měla bych na Vás dotaz ohledně tréninkových kalhotek od Bamboolika. Syn váží 14 kg, ale je spíš štíhlejší a nevím, jestli mu budou lépe sedět tráninkáče vel. M nebo L, na webovkách jsem rozmezí v cm nenašla, jen v kg. Měřila jsem mu obvod pasu a má cca 50 cm. Děkuji za radu.

prapodivna
20. únor 2014

Je tu někdo, kdo bude látkovat bez těch moderních svrchních plen? Tedy jenom s těmi čtvercovými? Nebo někdo kdo to tak dělá? Pomalu nad tím uvažuju. Proč chci vůbec látkovat, kromě toho, že je to ekologičtější(což je pro mě docela důležité, odmítám mít i auto i když by na něj i bylo a měla bych to pohodlnější), tak to vidím i jako motivátor jak pro mě, tak pro dítě přestat pleny používat co nejdříve. A protože jsem takový trochu marný typ, co nemá rád zbytečnosti, tak by mě zajímalo, jak dobře se dá látkovat jen se čtvercovými plenami. Jestli je to tak velký rozdíl. Mám určitě v plánu koupit si celulózové vložky do plen, ale to je asi tak všechno.

kajalka
20. únor 2014

@prapodivna Čtverce téměř výhradně používám já. Plus mám pár haipa-daipa a nočních bambooliků. Ale jsou dny, kdy jedu jen ve čvercích. Na ně doporučuju separačky flísové, jsou supr.

janinek
20. únor 2014

@prapodivna Jen pro jistotu, temi modernimi svrchnim plenami myslis co? Protoze na ten ctverec musi p rave tu moderni svrchni plenu dat aka PUL svrchnaky nebo treba fleecove. Jeste se davaji vlnene svrchnaky, ale ty jsou lepsi na kalhotkvoe pleny, protoze s ctverci casto unikne kakani a vlnaky musis prat rucne.

Celulozove vlozky jsou celulozove separacky, to chyta kakani, ty pak vyhodis ci pocurane preperes a protocis treba 3-5x. Ta separacka ma jen separacni funkci. Vlozka nebo spis vkladacka miv funkci savou, tu davas do plinky, aby vic sala, material je bambus, bavlna, mikrovlakno, konopi. A ty vkladacky bych ti pak doporucila poridit, protoze na zacatku ti staci novosklad z jednoho ctverce, ale jak bude potreba plinku dovycpat, tak druy ctverec bude zbytecne objemny. Bambusova vkaldacka bude mensi a dost mozna savejsi.

A jinak ctverce potrebuje s vysokou gramazi, trea libstat EXTRA, aby byly savejsi, ne obycejne bile ctverce.

A bacha na to, ze latkovky nejsou pro vsechny deti motivator k nocniku, mozna pro tebe to tak bude, ale pro dite to tak byt vubec nemusi, nekterym detem mokro vadi, jinym ne.

Pokud chces latkovat, doporucuji jeste pouzivat latkvoe ubrousky misto jednorazovych, namacane ve vode nebo s nejakou emulzi (koupenou, doma udelanou). Latkove ubrousky bud koupis bambusove (anavy, bamboolik) nebo treba Perlan, to je podobne jednorazovym, ale vydrzi to hodne prani, sama si nastrihas, ci koupis predstrihany perlan v balicku, jmenuje se Perlicka. Muzes si latkvoe ubrousky take usit, pouzivas zinky, rozstrihany rucnik a tak, ale je potreba, aby byly mekke a nedrely zadecek. Mne jedny koupene hodne zhrubly a na novorozenem zadecku skrabaly. Ty ubrousky peres s plinami.

Jeste budes potrebovat nadobu na spinave pliny a nejaky pytle na pleny na ven. Na spinave bud velikansky pytel na pleny nebo kybl, specialni ci holky hodne kupuji v Ikea filur ci jak se jmenuje, Nebo treba velky kybl od primalexu. Hlavne at ma viko.Do nej je fajn koupit sitky, abys pak pliny jednoduse vyndala a hodila do rpacky, to ti staci sitky dve.

janinek
20. únor 2014

@prapodivna jeste me napadlo, ze na facebooku je skupina, kde maminy jen nebo prevazne ctvercuji. Podivej se.

prapodivna
20. únor 2014

@janinek Moc děkuji za podrobný koment plný informací 🙂 Těmi svrchňáky jsem myslela právě ty fleecové. Měla jsem pocit, že dřív byly pleny prostě jen ty čtverce z bavlny. Vím že jsou teď různé druhy látkovek a tak uvažuji, do čeho jít. Příští týden má za mnou přijet babička, aby mě naučila ty čtvercovky používat 🙂

sinala
20. únor 2014

@prapodivna pouze ve čtvercích jsem odlátkovala 3 děti. Musíš si pořídit svrchní kalhotky. Ale na ven jsem dávala buď jednoráz nebo u 3. jsem měla "moderní" kapsové plenky,které jsem vycpala bambusovými vkládačkami, aby déle vydržely. Ono u nás by kalhotovky byly zbytečné, děti neměly rády mokro a musela jsem přebalovat po každém počůrání a nato čtverce bohatě stačí ( je to levnější 😉 ). Jen upozornění, děti se mi nijak brzo neodplenkovaly. Všechny ve 2 letech a myslím si, že na to nemá vliv jestli látkuješ nebo ne.

prapodivna
20. únor 2014

@sinala Ve dvou letech, to je ještě dobrý, v mém okolí znám případy 3 a 4 letých dětí s plenami...

janinek
20. únor 2014

@prapodivna No driv se na ty ctverce davaly takove desne igelitove kalhotky prave, svrchnaky neprodysne. Tak ty neber, potrebujes nove, moderni, aby to byl prodysny PUL a dite se v nem nezaparilo. Nebo ten fleece ci vlnu. Ale vlna se ctverci bude opruz kvuli tomu prani. Fleesacky zase pak pri pohybu pak provlhaji. A vsechny plinky se daji koupit levnejsi pouzite. Pokud to tve 'setreni' chapu spravne nematerialisticky

Jinak bych ti jeste doporucila zkusit bezplenkovku. To je nejrychlejsi cesta k 'odplenkovani'. Zacni hned po narozeni a kdyz se budes snazit, budes mit vlemi nizkou spotrebu jakychkoli plin. My zacli bohuzel pozde, az ve dvou mesicich a nejdriv se darilo jen vychytavat kakani, ale pak s lezenim se dcera nenechala uz drzet nad miskou nikde a pomalu to slo do kopru.

ODplenkovani ve dvou letech tedy povazuji za vcasne odplenkovani.

janinek
20. únor 2014

A nevim, kde bydlis, ale zjistila bych si, jeslti nejsou u va snekde prednasky o latkovani a sla se podivat. Mzues si vse osahat, uvidis, jake jsou moznosti, treba te neco zaujme. Nemusis kupovat celou vybavu, mzues si koupit jednu kalhotkovku ci AIO. Nebo bych ti poradila podivat se na bambusove vicevrstve pleny, ty se skaldaji na kalhotkovy sklad, jsou levnejsi a rychleji schnouci nez kalhotkove. Nejdriv skladas na kalhotkovy sklad, pak je davas na rovno.