Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sisstin
19. čer 2009

marcel:jj..na ven jsou AIO fajn, ale já látkovky na ven nepoužívám, musela bych přebalovat strašně často a to je u nás venku horor, takže prostě hnuska 😝

marcelkad
19. čer 2009

Siss, já na delší cesty venku dávám IB nebo CT - celkem dost poberou a zadeček je v suchu díky tomu fleesu (semiši). To mi vyhovuje a malému doufám taky -zatím neprotestuje 🙂

Somík, koukala jsem do alba a tygřík na Honzíkovi je fakt boží. Musím si ho na bráně zamluvit, dokud ještě jsou 😉

sisstin
19. čer 2009

marcel: nám IB vydrží hodinu, někdy ani ne 😉 😒

somik
19. čer 2009

Marcel, je fakt lepší než na fotu, tak neváhej 😉 .
Nám dnes IB SIO vydržela 3 hod a to ani nebyla moc načůraná a to jsme venku díky dešti neBKMkovali, asi málo čůrame 😵

sisstin
19. čer 2009

my ji máme fakt za hodinu totálně durch, to chlupatý je úplně promočený 😒

lucinecka
20. čer 2009

Nám IB vždycky vydržela v poho 3 hodiny, ale co malej hodně pije tak byl za 1,5 durch 😝 Jak kdy no, záleží jak moc sosá 😀

skatule
20. čer 2009

Ahojky, píšu abych podpořila holčinu která sem nedávno psala a byla stejně jako já lehce rozladěná z dodávky z Brány. Nové www stránky jsou super. Ty se teda vyvedly moc, ale jinak jsem teda docela zklamaná. Už asi potřetí mi přišlo jiné zboží než jsem si objednala. Před tím jsem to ještě docela kousla a neřešila. Ale tentokrát jsem se těšila přesně na to co jsem si objednala. No bohužel přišlo jiné provedení z kterého zase tak odvařená nejsem. Kdyby aspoň napsali že toto zboží nemají tak jestli můžou poslat něco jiného....tak bych aspoň věděla na čem jsem nebo bych klidně počkala až to budou mít skladem. Ale oni to neřeší, prostě veznou něco jiného a rovnou to pošlou. Vracet to nehci a nebudu, živit poštu teda fakt nehodlám, ale zkamaná jsem z toho dost. Chápu že toho mají holčiny hodně, ale to já mám v práci taky a naše zákazníky to opravdu nezajímá. Kdybych měla Bránu za humny tak si tam raději skočím osobně, ale bohužel to mám do Brna docela z ruky, takže e-shop je pro mě jediné řešení. Teď ale vážně zvažuju jestli nebudu nakupovat jinde, což se mi ale zase nechce z principu bo jsem na Bráně pořídila celou naší finančně docela dost náročnou výbavu vč. nosítka. Tak třeba tímto přispěju k větší spokojenosti Lusintiných stávajcích i budoucích zákazníků. Ještě chci dodat že při registraci jsem opravdu pečlivě vyplňovala dodací adresu která se liší od té fakturační. Hádejte kam mi to příšlo....no jinam než je adresa dodání, takže jsem si to musela organizačně ještě trochu pořešit. Pak ale nechápu proč se ta adresa dodání do registračních údajů vůbec uvádí.

Lus, promiň ale musel jsem to napsat 😨 .....abych příště nemusela být rozladěná stejně jako dnes. Děkuji zapochopení.

angetha
20. čer 2009

Já jsem z brány objednávala poprvé a dnes mi přišel mail, že nejsou přírodní natahovací Disany, jestli tedy počkám tak týden, nebo jestli chci jinou barvu..

xaverov
20. čer 2009

Skatule, pokud ti to preci tak nevyhovuje a jses z toho rozladena, tak zkus jinej obchod, ne? (promin Lusinto) Nebo se na Brane sbiraji body nebo jakej je ten princip, ze nechces nakupovat jinde? Ja problem s Branou nikdy nemela, protoze jsem tam vzdycky nakupovala osobne. Pres e-shop jsem teda nikdy zadny pleny nekupovala, ale napr. na strankach Mamaje jsem se naucila nejvic a byly a jsou mi sympaticky. Novy stranky Brany jsem jeste nevidela, jdu na to.

nelinkav
20. čer 2009

Ahoj holky,
má s látkováním dva problémy:
nemůžu sehnat ten lanolin. Už jsem byla ve 4 lékárnách a nevedou, prý už si masti nedělají, tak to nepotřebují. A to ani v líkárně u nemocnice. Nepořídily jste některá v lékárně na vsetínsku? Valmez, Rožnov, Vsetín, Nový Jičín... Přinejhorším v které lékárně v Brně? Dyžtak zaúkoluju mamku, bude mít důvod přijet k nám na návštěvu 🙂

Druhej zádrhel mám u IB SIO. Mám jich šest, peru je všechny stejně a stejně často a jedna (úžasně zelená) je nějaká divná, strašně šustí a po vyprání, když jsem to věšela, tak ta vnitřní vrstva svrchňáčků byla slepená k sobě. Bojím se, že to do budoucna bude protýkat... Neudělalo vám to někomu? Snad to bude jen nějakej špatnej kus... Jedu hlavně na nich, tak kdyby mi to měly postupně udělat všechny, tak mě klepne. Peru v Ulrichu, na 40st. Jedny svrchňáčky vlastně 1x za 4dny. Nebo to není na tak častý používání?

lenkicka
20. čer 2009

taky na studium doporučuji www.latkovky.cz...je tam spousta super postřehů...ale v nákupu zatím zůstávám věrná Bráně...mají tolik nádherných plín a moc se mi líbí i to dělení podle firem 😀
ale o plínách jsem se nejvíc stejně dozvěděla tady na Koníkovi...díky holky 😀 😀 😀

lenka456
20. čer 2009

Ahoj holky,
mám dotaz na látkařky co skladujou na mokro. Jak často perete? A přidáváte něco do vody, v které plenky skladujete? Děkuju za odpovědi. PS: Nemáte náhodou nějaký tip na vybělení plen? Pár už jich má fleky... i po použití žluč. mýdla ☹

lusinta
20. čer 2009

skatule díky

na novým webu také hodně nových článků..můžete se mrknout...

matilko
20. čer 2009

To je divné, ja som z brány objednávala už hooodne krát a teda pokaždé mi prišlo to, čo som chcela, aj ked som musela občas týždeň čakať, ale na to ma vždy dopredu upozornili. A niekoľkokrát som objednávku doplnala a v pohode...
Nelinkav, ja teda obal IB sio periem raz za uhorský rok, príde mi to zbytočné, nechám pekne vyvetrať a vyperiem možno tak raz za mesiac? hehe som prase 😀 ale nie, ja tie IB používam fakt málo, max raz za týždeň

lenkicka
20. čer 2009

matilko, mám stejnou zkušenost..objednával jsem už dvakrát a zatím super...a to si ještě dodatečně něco dovymýšlím...a vyhověli mi...takže maximální spokojenost 😀

somik
20. čer 2009

Holky, kdo používáte separačky z IRMY? Můžu si koupit jinou fleecovou deku a udělat to z ní, ať proto nemusím až do Ikey? Stačí to jen nastříhat, nebo se to musí nějak začistit? Když začistit, tak stačí oentlovat nebo je zapotřebí owerlock? Už jsem se před pár dny ptala, ale asi to někde zamrzlo, tak prosím poraďte 🙂

sisstin
20. čer 2009

mně ty IB nevyhovujou...přemýšlím, že se jich asi zbavim 😕

mám modrou, červenou, čokoládovou M, i s tou mini vkládačkou..používaný málo, dala bych ji za 300jednu, tak kdybyste některá chtěla, tak IP 😉

evicka7
20. čer 2009

somik, stačí nastříhat, ale mamina mi to objela na stroji, vypadá to trochu lépe, objela to nějakým normálním stehem

matilko
20. čer 2009

somik,ja si ju idem zrovna kúpiť 🙂 a budem to len tak obyč strihať, stroj nemám, tak to neriešim...

somik
20. čer 2009

Díky holky, já totiž mám doma jen šlapací stroj po babičce, šije perfektně, jen nemá entl. Tak doufám, že se to nebude kroutit, hodlám taky jen stříhat. Byla jsem se ptát v látkách na fleece a mají ho tam š 160 cm 1m za 195 Kč, což mi přijde nehorázně drahé. Ale byl heboučký a silnější, ale asi jako separačka nevyhovující. Vůbec nevím, jak tenká je deka Irma, poradíte někdo?

kvikvicek
20. čer 2009

Ahoj holky, Lusinta: chtela jsem si objednat nejake IB AIO ale kdyz jsem na to zbozi klikla, vubec se to nechtelopridat do kosiku, zkousela jsem i tu limitovanou sadu, taky nic, ani IB SIO, jsem se tak tesila 😔 cim to je?

lusinta
21. čer 2009

ty IB už půjdou...byla tam nějaká chybička,opraveno..snad..kdyby ne,ještě písněte

matilko
21. čer 2009

somik podľa mňa to bude tenký flees, ja jednu takú tenučkú deku mám, ale je žltá s motýlikmi, tak si ju rozstrihať nechcem... pôjdem teda do Irmy zrejme

sisstin
21. čer 2009

tak IB už jsou prodaný, to byla rychlost 😝

flora
21. čer 2009

Ahoj holky, podala bych 2x Bum Genius aio jednovelikostní, modrou a zelenou, v zadní části odpáraná sací vložka. Kus za 290 Kč (při koupi obou ks pošta zdarma). Pak tu mám jednu jednovelikostní Swaddlebees econappi, v super stavu, zelená barva, cena 450 i s poštou. V případě zájmu IP. Díky

pikitko
21. čer 2009

somik, matilko: Deku Irmu mám koupenou, nastříhanou zatím ne. Je to bledě modrý hebký fleece, nepřijde mi nějak extra tenký tak 2-3 mm, častým praním se asi trochu ztenčí. Je to rozměr 130x170 za 49 Kč.

pikitko
21. čer 2009

Ještě ohledně nákupů: nechci dělat reklamu, ale já jsem spokojeně nakupovala přes e-shop na dětském bioshopu. mají tam hodně dobré ceny a taky poštovné při platbě předem nad 800 Kč zdarma. Přístup skvělý, paní se mnou přes e-mail konzultovala, když jsem zapomněla uvést velikost, popř. mi nabídla kosmetiku dokonce dražší než jsem měla původně objednanou, když neměli na skladě, samozřejmě za cenu té původní. Nemají tam možná takový výběr jako třeba na bráně, ale pro ty, které měly problém s jinými e-shopy, můžu jen doporučit - pokud tam najdete své oblíbené zboží.

pikitko
21. čer 2009

Holky, myslíte, že velikost M IB SIO by seděla už na novoška? Objednala jsem si velikost S a M, ale jak jsem vás tu četla, tak nevím, jestli ta S třeba nebude hned malá? Dík

matilko
21. čer 2009

pikitko, ja si myslím, že to S určite využijete, ja mám M a Kajka 7kg a furt to zapínam takmer až do stredu, takže v pohode...

lenkicka
21. čer 2009

jj...Matilko souhlasím s Tebou...můj malý má 7,3 kg a taky M super....jen jsem si musela zvyknout, že to má spíš jako slipečky....je to dost nízké oproti eko plíně 😀