Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenka456
21. črc 2009

Ahoj holky, tak bych potřebovala poradit - hledám nějaké dobré vlňáčky. Možná už tady to téma někde je, ale bohužel jsem nenašla - tak kdyžtak prosím o odkaz. Používám převážně čtvercovky. Děkuju 🙂

blka
21. črc 2009

Marci, já mám oranžovou a nepustila mi.

baca
21. črc 2009

Holky, tak se mi malá oprudila na zadku. Přebaluju ji za dvě až tři hodiny, dávám novosklad plus něco. Chtělo by to přebalovat častěji, ale nechic ji budit. Jak jste to s novoškama dělaly vy? ☹

baca
21. črc 2009

A k těm barevným plenkám - mám strach si je koupit, tak mám jen tu béžovou a pistaciovou, ty mi nepustily 😀

raady
21. črc 2009

Baca, to mi je líto. Neporadím, Barunka se mi naštěstí neopruzovala 😉 Teď je to horší... 😒

BL mám jen pastelové barvy.

blka
21. črc 2009

Baco, mně se Mareček taky oprudil zhruba v tom týdnu, co jste vy. Teda v jednorázovce, ne látkovce. Látku má za ty 3 hodiny taky úplně durch, ale přesně, když bych ho přebalila dřív, tak se mu probudí. Tak nevím, co s tím.

baca
21. črc 2009

Takže je to asi tak, že ted přebalovat hned, jak se vždy vzbudí a pak, až bude vzhůru víc, tak třeba co hodinu?

terezita
21. črc 2009

jee baco, gratuluju k barunce!
mne se taky oprudila nekdy ve dvou tydnech, ale bylo to z moltexky, co mela pres noc. nastesti to pak po dni zmizelo. to jsem ji mela cely den rozbalenou na prebal.podlozce a kolem prdylky mela jen tak nalehko omotanou bambusku kikko, aby mi necurala a nekadila hned na tu podlozku. to vetrani pomohlo..

ty vlnacky storchenkinder mam doma, ale em.jsou jeste velke, takze jsem je nezkousela. ale jinak se mi libi!

BL bambusky mi nepustily a to mam cervenou, modrou, zelenou a oranzovou.

baca
21. črc 2009

Já bych ji větrala, ale jí je zima, a tak u toho řve. Přirkyju ji třeba plinkou, ale to je málo, má studený nos. Vlňáčky máme už druhý den, i když mi dnes provlhly 😠

marcelkad
21. črc 2009

Baca, mně se malej oprudil po bambusu asi ve 2 měsících, teď už je to zase v pohodě.

terezita
21. črc 2009

vydrz do zitra, to budou zase tricitky! (blba rada.. vim.. 😅) jeste leda zabalit do tetra pleny.. ta je silnejsi..

zuzonek
21. črc 2009

PROSÍM O POMOC........................chtěla bych vyzkoušet používání látkových plenek,ale i když mám už docela dost načteno pořád nějak nevím jak mám začít. Nemohla by mi některá z vás pomoct vybrat základní kousky na vyzkoušení plenek,nevím co by se pro našeho malého hodilo a nechci do plenek moc investovat kdyby mu nevyhovavaly. Lukášek je sice dvouměsíční miminko,ale váží už 7kg(byl veliký od narození) a má dost faldíků. Prosím poraďte co bych měla nakoupit a jak používat mooooooooooooooc předem děkuji.

lusinta
21. črc 2009

Zuzo- když jsi z Brna,zajdi si na prodejnu Brány, tam Ti děvčata ráda poradí.Navíc je lepší vybírat osobně a všechny plenky si prohlédnout a osahat naživo.na webu nevypadají mnohdy jako v reálu.pokud nemáš všechny info,tak můžeš i na prezentaci. zde jsou termíny:
http://www.branakdetem.cz/clanek/prezentace-3

marcelkad
21. črc 2009

Na BC jsem se dočetla, že jedna šikovná holky se chystá otevřít vlastní obchod s vlastnoručně šitými plenkami a chce šít mimo jiné i vlňáky ve stylu LVB jersey. Tady je něco, co si ušila pro sebe a vypadá to moc pěkně.
http://www.flickr.com/photos/ivuskah/

matilko
21. črc 2009

Vy ste toho popísali...

HHS s vo - smer od zadečku: separačka, plienka, vo, hhs 😉 a už žiadne zvrchňáky, hhs zrovna ako zvrchňáky slúžia
Opruzeniny - možno skúsiť nejaké separačky, celuloza, viskoza, flees a asi bude nutnosť aj krémik, niektoré detičky ho proste potrebujú, určite prebaľuj po prebudení, miminko pustí čúraciu nálož, ked sa zobudí a potom prebaľ ešte po koju a pred spinkaním
Sýte farby - takú krikľavú zelenú mám ptitku bambus a farbu nepustila, BL mám nejakú béžovú
Vlňáčky - Lovíky na bráne sú, ale už len vo veľkosti NB, na čč sú super swb a lovíky, ktoré nie sú ☹

somik
21. črc 2009

baca, gratulace k Barunce 🙂 . Já bych zrovna zkusila častější přebalování přes den, nám v porodnici radili přes den často budit, ať si mimi brzy zvykne na noční nepřerušovaný spánek a u nás to zabralo 😉 . Když ji necháš nahatou, tak ji spíš přikryj nějakou teplejší dekou, u které ti nebude vadit případná nehoda. Na opruzeniny je nejlepší voda a vzduch a já mazala kalciovkou.

marcelka, je v Plzni nějaký pěkný obchůdek na plínky, šátky, zkrátka něco jako je třeba brána? Ale kamenný? Pojedem tam na dovču, tak bych ráda něco zkoukla, na netu jsem nic nenašla ☹ . Díky 😎

sonulah
21. črc 2009

somiku, neni 😢 (nebo to jen nevim....) občas je tu teda v Kollárově ulici (název obchodu si nevzpomenu) nějaká plenková/šátková prezentace, ale asi tam toho trvale moc neprodávaj...
možná schnek se ozve a bude vědět víc 🙂

evicka7
21. črc 2009

lenko, jak píše matilko, lovíky, který nejsou a swb, který jsou příšerně drahý

marcelkad
21. črc 2009

Somíku, tady nic není, jak píše Soňa

evicka7
21. črc 2009

schnek už sem nechodí 😉 chodí na slepičárnu

misabenny
22. črc 2009

Holky, jaké vv na 12 kg a více ? 😀

jitule9
22. črc 2009

Ahoj, po čase přemýšlení jsem se zase dostala na tyto stránky. Pořád mi zatím dost kladů říká, že látkové pleny budou pro našeho budoucího Mrňouska to lepší. Jenom už zase občas nevím, o čem je řeč. 😒
BBH - tak tuhle značku už jsem asi našla. Co je ale BE - netuším! A snapka??? Díky 🙂

raady
22. črc 2009

marcel, už jsem to psala na BC, úžassnééé 😵
Skoro mi je líto, že už nebudeme mít novouška 😉

marcelkad
22. črc 2009

Raady, já se chystám nějakou vyzkoušet, až bude ta nabídka. Mám první dítě, takže snad ještě jedno bude 😉 a plenky využijeme. A vypadají líp než třeba CB. A cenově to určitě taky nebude taková drahota jako CB

sisstin
22. črc 2009

holky, dala jsem do aukce 2x Cushie Tushies, jsou jako nový 😉

http://www.mimiaukce.cz/aukce.php?id=3648001

kackaj
22. črc 2009

Ahoj holky,
prosim vas, muzete mi nekdo pomoci shodnotit mou plenkovou situaci? 😉 Koupila jsem 20ks vv popolini vel.1 a 20ks vel.2. Jeste nemame mimi na svete, tak jsem je ani nezkusila, ale rikam si, jestli jsem toho nahodou nekoupila nejak moc a jestli jsem nemela zkusit nakombinovat s dalsima plenkama? Takze bych chtela vedet, jake mate zkusenosti s popolinkama, jestli si je mam nechat, nebo cast prodat a zkombinovat jeste s necim (laka me pastelka a nejake AiO).A pokud bych to mela prodat, mam prodat od kazdych treba deset, nebo kterou velikost vic asi vyuziju? Vel.1 se mi zda hodne mala, bude mi jich takove mnozstvi vubec k necemu?Predpokladana vaha naseho mimca je nekde okolo 4kg prej, tak nevim, nevim.
A nebo mam pockat a pak to resit? Ale kdybych prodavala, tak radsi nepouzite, nez pouzite. Nebo je po tom stejna poptavka?
Asi vidite, ze se dost topim co? Tak mi prosim napiste nektera sve zkusenosti, rady nebo mi proste nejak pomozte se rozhodnout 🙂 🙂 🙂 Pac ja jsem z toho momentalne jelen 🙂 Dikec predem 😉

raady
22. črc 2009

kackaj, já moc vv nepoužívám, ale na mimi jsem jich měla vel.1 12 ks. Nakonec jsem balila novorozenecký sklad ze čtvercových plenek a do nich vkládala vv nebo 1 čč. Novorozenecký sklad ti udrží vaječinu, vv dávané narovno ti obtečou na kalhotky. Ale některé maminy po skončení vaječiny používají jen vv narovno a vyhovuje jim to. Teď jsem si jich nechala jen 6 a používám je jako vkládačku do vázacích plenek.
Právě uvažuju, jestli si nekoupit větší vv a dělat z nich kalhotkový sklad.
Jinak s pastelkou jsem spokojená, dávala jsem ji asi od 5 kg. Dá se podle potřeby vycpat. Rychle schne, akorát pokud máte tvrdou vodu, hrubne.
AIO - mám zkušenosti jen s MMT a spokojenost. Holky si hodně chválí IB SIO.
Možná být tebou, dokoupila bych čtvercové třeba Kiko Lux a uvidíš, co ti bude vyhovovat.
Myslím, že vv prodáš vždycky.
Ty větší vv budeš potřebovat až později a třeba na ně ani nedojde a prodáš je nepoužité 😉

kackaj
22. črc 2009

Raady, dekuju moc za radu. Uvidime teda, jeste pockam a az nastradam nejake zkusenosti, tak pak se budu rozhodovat dal. Ono je totiz nejhorsi zachovat chladnou hlavu ve chvili, kdy te zrovna ta myslenka napadne a hned vsechno bezhlave neresit - a s tim mam prave problem. Uz bych pomalu davala na vv nekde inzerat 😉 Ale do pastelky asi pujdu tak jak tak, ono s tvrdou vodou stejne zhrubnou a ztvrdnou asi postupne i ty vv a čč, takze tohle resit nebudu. Treba nebudeme mit nejakou citlivku, tak to snad ustojime 🙂
Jinak čč mam a na novosklad se chystam, to jo, doufam, ze se brzo zacvicim a zvladnu manipulaci s mimi a latkou. Zatim me pripadne, ze jsem dost poleno, co se cizich deti tyce, ale tak vlastni je vlastni a cvik je cvik,ze? 😀 To pude 🙂 Tak diky jeste jednou 😉