Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

raady
14. kvě 2009

hanko, také má HHS. Mám ji spíše jako záložní, ale není špatná. Dávám do ní většinou vv. Pomáhám si při instalaci snapkou. Ty dvě uši naproti sobě+ vv přichytím a pak teprve překryju a zavážu. Nerozleze se a pěkně utáhne. Dávám přes ní nejčastěji kalhotky HD nebo vlňáčky. Taky jsem vlastně zkoušela dát dovnitř VO a pak už tedy bez svrchňáčků. Ale Barča si ji pořád rozvazovala nebo žužlala ty šňůrky. 😅

marci
14. kvě 2009

Já bych jí taky klíďo prodala, takže pokud bude mít někdo zájem, tak IP (mám fialovou).
Mě zase malý vyrůstá ze všech malých Skových kalhotovek, tak přemýšlím čím doplnit výbavu. Asi pořídím několik bambusek BL.

sisstin
14. kvě 2009

kubi: m 😉 z L by mi asi odplaval 😝

kubinkov
14. kvě 2009

siss: Díky, já asi půjdu do L, mám ráda plenku vyšší, k pupíku. Oměřovala jsem to podle AM, tu mám taky L.

hankka
14. kvě 2009

Ahoj holky, to bylo porád řečí, jak jsou AM obrovské a synáčkovi už z Mka kouká kousek zadečku🙂. Nechtěl by někdo vyměnit L za M, popř. odkoupit Mka? Mám barvy Dew (tyrkysová), Sunshine (žlutá) a Frog (zelená).

marcelkad
14. kvě 2009

mám taková blbý dotaz ohledně kapsovek. Chápu, že se do kapsovky vloží nějaká savá vrstva - ale není mi jasné, jestli po použití se vyndá ta savá vložka, do pleny se dá jiná a kapsovka se používá dál (a po jaké době se teda pere?) nebo po počůrání se pere hned celá?

hankka
14. kvě 2009

Marcelko, pere se celá.

marcelkad
14. kvě 2009

Hani díky. Ad AM - malá je Tobíkovi? Kolik má kg? Uvažuju o ní, ale máme 7kg.

hankka
14. kvě 2009

Tobi má už 9 kg a je děsně macatej🙂. To M mu je a ještě chvilku asi bude, ale L by mu prostě bylo pohodlnější.

marcelkad
14. kvě 2009

to je macíček 🙂 je vidět, že mu chutná. Já bych brala tu DEW. Kdyžtak napiš do IP.

ijo
14. kvě 2009

Já mám taky HHS, a tradičně cpu tam CuddleFold a přes vlňáčky a drží,me dobře. Ale jinak to moje úplně oblíbená plenka není, spíše nouzovka

katarina82
14. kvě 2009

sis, jak dopadla ta SWB???

megn
14. kvě 2009

Hanko toz skoda, taky by se mi libila. Ale synator ma pres 8 kg, tak to by mu asi to Mko na dlouho nebylo..

nimmo
14. kvě 2009

marcelkad: ja teda kapsovky pouzivam na ven a kdyz nekde prebaluju a je pocurana, tak vymenim jen vnitrek a pouziju znova - ten flis co oddeluje vnitrni kapsu (mam growhour, MMT a drybees) je vetsinou jen lehce navlhlej

nimmo
14. kvě 2009

lusinto nebudes mit na brane tyhle krasny novy body od engela??? 😎
http://www.vlneneoblecky.cz/store/goodsdetail.a...

kyri
14. kvě 2009

... a lus, kdyby jo, nesehnala bys k tomu i ty fešný teplajzny nebo polodupačky s vysokým pasem, či co to tam je vedle toho bodýna? 🙂

sonulah
15. kvě 2009

a ještě k OT:
jak sedí velikostně tohle?
http://www.vlneneoblecky.cz/store/goodsdetail.a...

jsem vel. 38, vim, že se berou větší velikosti, ale asi bych to chtěla spíš trochu na tělo.... co vzít?

sisstin
15. kvě 2009

kat: blbě..ale proto, že jsem byla nedočkavá a nevyprala jsem je, takže to nesálo 😅 😅 takže zítra bude pokus číslo 2 😝

lusinta
15. kvě 2009

ty bodíčka tam máme🙂 a dokonce skladem.
kalhoty s vysokým pasem mohu se zkusit zeptat,ale trvalo by to nejspíš děsně dlouho, to už by Eli dávno vyrostl🙂
mám kaylu pod postelí,s etam zakutálela🙂🙂 valím pro ni

katarina82
15. kvě 2009

sis, tak to je jasný a ještě až to bude vypraný tak desetkrát, tak to teprve bude sát pořádně 😎

pucina
15. kvě 2009

Ahojte všichni,chtěla jsem se zeptat,koupila jsem si v ikei fleec.deku a nevím jak ji nastříhat a jak pak vkládat do plínek,že pry dobře saje a je dobrá místo vložného obdélniku???děkuji

katarina82
15. kvě 2009

puci, deka je místo separaček, nesaje vůbec, udržuje to zadeček mimča v suchu, dává se jako poslední vrstva-přímo mimču na dupku, pod to plínka a pak svrchňáčky. Já ji nastříhala asi ve velikosti poskládané plínky, aby jí to celou pokrylo, takové obdelníky.

marci
15. kvě 2009

Holky, máte někdo zkušenosti s bambuskami Bambinex?? Jsou lepší x horší než Baby lucy?

lusinta
15. kvě 2009

marci-vypadají hlavně strašně malinkatý..řekla bych,že baby lucy budou lepší

marci
15. kvě 2009

Lus, díky. Mě právě kámoška řekla, že jsou takový vyšší (střihově). Možná teda zkusím jednu na zkoušku a asi pořídím ty BL...

angetha
15. kvě 2009

Ahoj holky, mám v plánu používat látkové plínky, nejvíc mě zaujaly Bambino Mio..jen by mě zajímalo jak vypadají ty jejich vícevrstvé plínky, jak se skládají a tak? Nebo už jsou složené?

sisstin
15. kvě 2009

holky..ty plínky děsně dlouho schnou, mně teda déle, než uvádí výrobce 😖 to mě trošku sejří 😅 já už nejedu v čč, jelikož jsem začla pozdě..takže mám bud AIO nebo kalhotkový..a to je teda morda docela s tim schnutím 😖

blka
15. kvě 2009

Chci se zeptat, jaké plínky používáte (používaly jste) na noc pro novošky? Čč asi těžko nebo jo?

lusinta
15. kvě 2009

Siss- základem je mít dostatek plínek,aby se snemusela se shcnutím stresovat..já je pověsím a pak někdy za den,dva,podle toho,kdy mám čas a chut,je jdu sesbírat..

Aneg- doporučuji bambino mio moc nebrat.jsou zbytečně drahé. Můžeš koupit vícevsrtvé pleny třeba popolini.zkus mrknout víc na tuto diskuzi,na různý weby,informace..ze začátku se ti to bdue zdát složitý,ale do toho se dostaneš🙂a je lepší nakoupit více značke než jendu do narození po nočník a pak nebýt spokojená a zbytečně se na to vykašlat...Dobrý plínky předpoklad lásky k látkování🙂🙂
Viděla jsi například krásný Itti bitti??🙂

gedren
15. kvě 2009

blko, novsci curaj maly davky a zaroven casto kakaj, takze cc s klidem na noc i na den 🙂