Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
9. čer 2009

kdybyste věděy, jak vám závidím, že už končíte, já ještě rok (díky svojí lenosti a blbosti). Půlku státnic už sice mám ale kéž bych už měla před tou druhou. Kdybych nebyla tele, už jsem rok Bc. Evi, moc gratuluju 🙂

evicka7
9. čer 2009

schnek, to chce prostě svůj čas, jsem čtyřletý obor dělala osm let 😀

evicka7
9. čer 2009

a díky moc za gratulace

Luci, v pátek na tebe budeme myslet, na nás byly moc hodné (jsme tam měly samý ženský), tak držím palce, abys to měla taky tak 😉

schnek
9. čer 2009

evi, jo, tak tos mě asi dostala 😉 já jdu zítra, sice jenom na zkoušku, ale stejně 😝

lucinecka
9. čer 2009

Schneku, tak držíme palce na zítra, stejně jsi dobrá se dvěma dětma 😉

Evi díky, budu palce potřebovat 🙂

evicka7
9. čer 2009

no každopádně jsem naprosto pochopila, proč takový ty hodně zaměstnaný matky nechtějí látkovat, protože jak jsem se učila, tak jsem nic neřešila, po pěti dnech došly plíny a dítě bylo dnes v moltexkách, no už se to pere, budou dvě pračky, do jedný jsem to nevměstnala

lucinecka
9. čer 2009

Evi to já plíny zvládám prát, je to takovej relax. Spíš domácnost pociťuje nedostatek mýho času a je tu bordel jako v tanku 😅 Se těším jak to tu pak debordelizuju 🙂

schnek
9. čer 2009

luci, dobrá... no... ani ne 😅 moc toho neumím 😔

lucinecka
9. čer 2009

Myslím dobrá v tom že si na to troufneš. Já nemít takovej konec do konce tak jsem se na to asi vyprdla.

lucinecka
9. čer 2009

opr. kousek do konce 😅

evicka7
9. čer 2009

luci, naprosto rozumím, teď taky o reklamách pomalu dávám byt do pořádku 😝

lucinecka
9. čer 2009

Evi a já se o reklamách učím 😀

evicka7
9. čer 2009

holky, co ty swb aio, máte někdo? napište někdo, že jsou dobrý, ať si ji můžu koupit, z jejich vlňáků jsem unešená

schnek
9. čer 2009

luci, s O. jsem otěhotněla tak, že se narodil na konci 3. ročníku, nastoupila jsem 4. a v půlce spadla zpátky do 3. Pak jsem otěhpotněla s M. s tím, že to akorát tak bude na státnice a zase prd, nezapsali mě do 4., že mám moc restů, takže ještě jednou repete 😅 už to mám taky kousíček, jenom se k tomu konci pořád nemůlžu dohrabat 😀

pleny zvládám, zítra jedeme půl a půl, O. moltex, M. látku 😉

mysinka
9. čer 2009

Evi, gratulace 😉
Co studuješ? Teda, co jsi studovala? 🙂

lucinecka
9. čer 2009

Schneku mně to těhotenství vyšlo právě úplně báječně, že jsem neztratila vůbec nic a školu končím v termínu. Tak jen aby to finále vyšlo 🙂

schnek
9. čer 2009

njn, já už jsem na škole profláknutá, kdo slyší jméno, ten už ví 😀

lucinecka
9. čer 2009

Já jsem tam taky známá firma, jezdím tam zásadně s kočárem, i na jedný zkoušce mi seděl Luky na klíně 😀

lenkicka
9. čer 2009

sonulah, tak jsem se mrkla na bránu a začala slintat...už chápu, proč všechny látkujete 😀
objednala jsem si IV PUL a vlňáčky vel. L....měla jsem už s nimi zkušenost a mrňousovi dobře seděly...chci do nich dát vv...pak jsem taky neodolala IB sio...jsou prostě náááádherný...tak ať mám jedny parádní...a zkusila jsem jedny TB Organic...tak uvidím, jak mu padnou a zkusím je dát do IV...SWB se mi taky moc líbily...tak snad příště...a budu asi taky pilně zkoušet...až mi pošlou penízky za zlomenou nožičku 😀 😀 😀
vlňáčky na noc dám za úkol babi...moc díky za tipy 😉 😵

lenkicka
9. čer 2009

evi, taky gratulace 😀
holky, vezmete mě do party? 😀 taky studuju...sice výšku už mám...ale potřebovala jsem si dodělat další spešl střední...přesněji konzervatoř 🙂 ...tak studium v poho, mám jen pár předmětů...ale to cvičení...mám 2 nástroje...varhany a klavír...a to fakt nestíhám ☹

lucinecka
9. čer 2009

Leni, vítej spolutrpitelko 😀

evicka7
9. čer 2009

lenkicka 😀 to fakt obdivuju, si jasně pamatuju budík na klavíru a musela jsem cvičit než začal zvonit 😠

myši, je ze mě úča, těch malejch díťat prvostupňovejch

mysinka
9. čer 2009

Luci, mně na jedné zkoušce profka chovala Matýska na klíně a točila se s ním na židli 😀

schnek
9. čer 2009

hele, a dali jste to vědět předem, že tam jdete s dítětem? jak na to vyuč. reagovali?

mysinka
9. čer 2009

Já jsem se dopředu dovolila, protože jsem dlouho dopředu věděla, že neseženu hlídání. Vyučující byla naprosto v pohodě a dokonce bych řekla ráda...má podobně starého vnuka, takže se fakt chovala jako babička 😉

matilko
9. čer 2009

evi, posielam mega gratuláciu, ja študovať 8rokov, tak s tým dávno seknem, ja som školu dokončila len vďaka tomu, že som neprepadla a tak nejak sa zviezla až ku koncu, na štátniciach už bola so mnou aj Kajkulka, akurát som o nej ešte nevedela 🙂

lucinecka
9. čer 2009

Schneku já dopředu taky většinou hlásila že přijdu i se synem, ale jak byl se mnou na zkoušce tak to jsem neoznámila, jen jsem se zkoušejícího zeptala jestli mě vezme hned, ale se synem, nebo až za půl hodiny, kdy dojde kámoška a vzal mě hned 🙂

skatule
9. čer 2009

Holky, ráda bych se zbavila dvou plínuší. Nějak mi tu už dlouho leží naprosto nevyužité, navíc jsou uvnitř fleesové, což jak jsem později zjistila není nic pro nás:
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=22295821&ta...
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=22295545&ta...

Cena je tam sice uvedená, ale nabídněte za kolik byste je někdo vzal. Určitě se domluvíme.

silente
9. čer 2009

Holkýý, tak prý jde hlasovat víckrát, třeba po hodině nebo tak, tak prosíme o Váš hlas, se na nás pořád jedno mimi dotahuje 😀
http://boleslavsky.denik.cz/miminka/mimi2220090...
Moc díky 😀

evicka7
9. čer 2009

holky, je tu někde téma o látkových vložkách?