Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kajalka
30. led 2013

Holčiny, nevím, jestli jsem to nááhodou nečetla tady, ale leží mi to v hlavě. Dají se bambusky prát v sodě a octu? Nebo se rozpadnou?

janinek
30. led 2013

@kajalka Na mych je napsano, ze ocet a sodu nemam pouzivat.

@dandelion nebo kdokoli dalsi, koupila jsem ty hedvabne separacky, ale jsou desne velke, mam je zakladat? Prijde mi skoda je strihat. Funguje to i ohnute?

dandelion
30. led 2013

@janinek jak máš velké? já je mám takový malý obdelník.. 😕

janinek
30. led 2013

@dandelion oni maji dve velikosti. 15 x 23 a 15 x 46 a ja mam ty vetsi prave.

janinek
30. led 2013

Ta cisla si mozna pletu. Najdu, az nebydu na mobilu. Ale mam ty vetsi.

janinek
30. led 2013

Jo, tak oni to uvadi trosku jinak vsude, treba 16x24 a 16 x 48.

Na jejich strankach 45x15, tak mozna maji jako zaklad ten balik po trech velkych a nekdo to striha napul treba v e-shopech. Jenze na pul mi to prijde zase male, takze bych neudelala z jednoho dva, ale spis a jeden a mela zbytky.

@dandelion

janinek
31. led 2013

Mimochodem, vykoukala jsem ted na netu, ze v USA a i na jedne strance v UK se da koupit bamboo upgrade k Blueberry deluxe, ze s priplatkem misto MF vkladacek daji ty bambusove. No je to skoda, ze ty bambusove uz nejsou zakladni :(

aemmi
31. led 2013

@kajalka já bambusky peru ve slizu, kde je soda a asi tak rok jsem na ně dávala ocet, neřekla bych, že jsou nějak poškozený, akorát jsou tvrdý 😒

vegal
1. únor 2013

Ahoj!
Prckovi bude 21 měsíců a chci začít používat plenky AIO,jen nevím,jaké vkládací vložky koupit.A jestli se dělají i nějaké na noc,aby dýl vydržely,prcka v noci nepřebaluju.

aemmi
1. únor 2013

@vegal AIO plenky už mají vkládací vložky zabudovaný, už máš vybraný, co přesně chceš?

vegal
1. únor 2013

@aemmi vybrala jsem tyhle http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=62585394&tab=0 chci je napred vyzkouset,tak nechci moc drahy.Myslela jsem,ze treba na noc se tam jeste neco dava,aby dyl vydrzely nebo jestli poradite neco jineho,rada se podivam

betysek
2. únor 2013

@vegal Myslím, že kvalita nebude nic moc, už ta cena je podezřelá. Píší, že je tam froté - pokud je tam bavlněné froté, tak savost nebude taky nic moc. Pokud vkládací vložka schne 8-10 hod, tak to taky nebude nic savého. Podívej se na anavy.cz, bamboolik.cz nebo uhanky.cz . Já sama AIO vůbec nemám...Mám kalhotovky Anavy a nočního Bamboolika, batolecí pleny Bamboolik, a na to dávm PUL svrchňáky. Doma používm čtvertcovky, teď jedeme 2 dny jen vlňky a vypadá to, že jsem jim konečně přišla na chuť.....POkud bych kupovala novou látkovací výbavičku, koupila bych víc Bamboolika....

janinek
2. únor 2013

@vegal souhlas s Bety. Cena i popis je podezrela. A nevidim tam znacku. U plin se vyplati kvalita.

aemmi
2. únor 2013

@vegal Tohle budou nějaký ty plenky z Číny, souhlasím s holkama, co psaly nade mnou, raději bych je nebrala. Koukni na Bamboolika, Anavy... taky záleží, jak je prcek velkej, já bych momentálně na starší jednovelikostní plíny už nepořizovala, krom Bamboolika tedy ten malé sedí.

vegal
2. únor 2013

@betysek
@janinek
@aemmi
moc Vam dekuji!Opravdu se v tom nevyznam.Kouknu na ty Bamboolik,spis budu potrebovat ty nocni,protoze malemu je 21 mesicu a ma asi 12 kg a cura docela casto.No,nez se rozhodnu,budu vas zasypavat dotazy.Dekuju!!!

betysek
2. únor 2013

@vegal Nejlepší by bylo asi nakombinovat noční a nějaké batolecí Bambooliky. Ta samotná noční Bamboolikova už samotná tak velké dítko nezvládne. Napiš si přímo Zuzce - email najdeš na bamboolik.cz ona ti poradí, co by bylo nejlepší, záleží na tom, jestli chceš jet v látkovkch na 100% nebo kombinovat s jednorázovkami.

vegal
2. únor 2013

@betysek
dekuji,urcite ji napisu 🙂

sklibatko
2. únor 2013

ahoj , SWADDLEBEES , BLUEBERRY a ANAVY AIO ? chtěla bych začít,doted měli jednorázovky,ale už mě to 🤐 😉

matfyz
2. únor 2013

Dobrý den, chci poradit, zda je moje "vybava" dostacujici.
S prvnim synem jsem nelatkovala ale ted si chci uzit na plno latkovani.
Procitam diskuze a co jsem nactela tak jsem rozhodla pro ( a ted prosim o posouzeni, zda je moje volba dostacujici a dobra):
30 ks libstatske Plena extra kvality 70x70 cm (prmyslim namisto nich jeste o KIKKO bambusovych)
8 ks Mušelínové pleny Imse Vimse
k tomu na bazarku jsem koupila:
10ks Anavy bambusová vícevrstvá plenka vel. M,
1ks Anavy Jednovelikostní kalhotková plenka na suchý zip, sv. modrá, bambusový velur
1ks Anavy Jednovelikostní kalhotková plenka na patentky, sv. modrá, bambusový velur
1ks Anavy Jednovelikostní kalhotková plenka na snappi sponku, sv. modrá, froté
1ks Anavy svrchní kalhotky PUL, suchý zip, světle modrá -
1ks Anavy svrchní kalhotky fleesové, patentky, námořnická modrá -
2x Snappi sponka
Uvažuji k tomu ještě asi 4 ks PUL svrchní Imse Vimse nebo Anavy.
Vkládací plenky biofroté Imse Vimse anebo Anavy anebo Bum Booster - 10 ks. (nemuzu si vybrat)
separační pleny Bambinex celulózové

Myslíte, ze to bude stact pro zacatek?
Díky moc
Evča ( TP 25.9.2013)

betysek
2. únor 2013

@matfyz S vícevrstvými plenami zkušenosti nemám, tak že netuším, jestli se z vel. M dá poskládat kalhotkový sklad pro novorozence, narovno složené budou určitě velké. Ty mušelínové IV jsou jak velké? Těch 30 ks libstatských máš v plánu jen na látkování nebo i pod hlavičku a pod? Těch bych vzala aspoň 40 ks (jestli i pod hlavičku). Kalhotkové Anavy jsou na novorozence moc velké, dávala jsem je až od 3 měsíců. Fleesové kalhotky dělají na novorozenci taky moc velký zadeček. PUL Anavy sednou novorozenci, ještě bych vzala 1x IV NB a 1x IV S - pokud nečekáš hodně malé mimčo. Na 3,5 kg ty IV S už celkem jdou. Určitě užiješ 4x PUL - pak bych vzala ještě jedny PUL Anavy, nebo možná Bamboolik, ale ty jsem na novorozence nezkoušela. Pro začátek by to mělo stačit, ale pozděli budeš potřebovat něco na noc - noční Bamboolik. A do začátku ještě nějaké vkládačky, alespoň část bambusových....

zvalentova
2. únor 2013

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli existují nějaké separačky, které mohu v pohodě vyhazovat rovnou do záchodu? Diky

matfyz
2. únor 2013

Ty muselinove jsou 70 x 70, jsou to velke ctvercovky.
Tipuju, ze pokud se narodi jako muj prvni syn v terminu,tak mel 3,8 kg. Ale kdo vi, ze🙂
V tech vkladackach mam nejvetsi gulas:(

zvalentova
2. únor 2013

Už jsem našla - celulózové 🙂

betysek
2. únor 2013

@zvalentova No, stejně bych to neriskla. Vím, že někdo ucpal záchod i celulozovými...

betysek
2. únor 2013

@matfyz Já mám bambusové vkládačky z Anavy kalhotovek na snapku (mám 8 kalhotovek), Pak mám po první dceři flanelové a froté vkládačky (myslím, že jsem to kdysi počítala a mám jich asi 30 a je to tak akorát). BAmbusové jsou samozřejmě nejlepší, nejsavější, ale taky nejdražší. Pokud šiješ, tak můžeš koupt bambusovou látku a ušít....Taky mám pár ušitých....

cirrusa
2. únor 2013

@matfyz Evi, s látkovkama neporadím (já u první látkovala plně, jela jsem ale vesměs kalhotovka + PUL, popř. AIO s vkládáačkou), ale ráda vidím někoho se stejným termínem porodu 😵

matfyz
2. únor 2013

@betysek takže pokud to chápu správně, vkládačky se dávají do kalhotovek anebo i do klasických čtverců?
Kalhotovky me zaujaly Imse Vimce, Baboolik anebo Haipa Daipa..

nnell
2. únor 2013

@matfyz já bych vzala radši ty čč kikko,nedávno se to tu řešilo a prý jsou lepší. Já je mám a jsem spokojená ale nemuzu je porovnat. A vv Anavy mám také v M velikosti a kalhotovy sklad z nich jde na malé miminko krásně.

mochenkaa
2. únor 2013

@sklibatko Mám swb simplex a econappi. Určitě doporučuju econappi. Ale pokud bys plánovala jen AIO, tak je to velká investice 😒 tak asi nakombinovat? 😉

matfyz
2. únor 2013

@nnell l Kikko lepší než Libštátské nebo Imse? Do kolika měsíců vydrží ty vv Anvy velikost M? Já si říkala, že nejdřív skládat a pak jen složit na podél. Ale možná mám v tom jen chaoz:/