Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

pampeliska1
2. únor 2013

@matfyz
@betysek
No já vyhazuju pokakané viskózové Popolini do wc běžně... Neměla bych? 😅

nnell
2. únor 2013

@matfyz kikko jsou prý lepší než ty libštátské 😉 a ty Anavy zatím pořád používám na kalhotovy sklad, malý má cca 6 kg abude mu pět měsíců, pak je budu dávat na rovno, takže předpokládám, že je budu využívat dlouho.

matfyz
2. únor 2013

@nnell Kiko lux anebo bambusove?
Takže dáš svrchní kalhotky, k tomu vv Anavy na kalhotkový a separační? to stači?

nnell
2. únor 2013

@matfyz já mám kikko eko lux. A přesně tak, dávám vv na kalhotovy sklad, dovnitř separacku a přes to pulky. Zatím to stačí, jsou dost savé.

matfyz
2. únor 2013

@nnell děkuji moc za radu!!!

scvrcek
2. únor 2013

Holky, uvažuju o přechodu na látkovky, skoro na devíti měsících....je to blbost? Není? Vůbec se nemůžu zorientovat v tom množství značek a druhů a materiálů, poraďte co nejjednoduššího bych měla pořídit... AIO ???
Ta obrovská nabídka byla důvodem, proč jsem ani nezačala od narození, prostě jsem v tim byla hrozně zmatená a vůbec to nechápala, ale teď bych to možná zkusila...

helulela
2. únor 2013

@scvrcek blbost to určitě není, jdi do toho 🙂 Zkusila bych buď systém Bamboolik s batolecí plenou - to je SIO, budeš měnit jen savé vnitřky. Nebo Anavy, nejspíš kombinaci vícevrstevných bambusových plen a jednovelikostních kalhotovek, přes oboje se dávají ještě svrchní kalhotky.

scvrcek
2. únor 2013

@helulela já jsem v tomhle úplně mimo, vůbec nevím, co je vícevrstvá bambusová plína, potom kalhotovka a potom ještě něco? Nebo kolik čeho má to mimčo na sobě najednou? 😅

helulela
2. únor 2013

@scvrcek ok, zvolním tempo 🙂 Na dítě potřebuješ dát vždycky savou a přes to nepropustnou vrstvu. Ty jsou buď zvlášť - plína (obyč čtvercovka, vícevrstvá, kalhotková) a svrchní kalhotky - nebo vcelku - AIO, SIO (Bamboolik), kapsovky... Mám to vysvětlené v článku ve fotoblogu https://www.modrykonik.cz/fotoblog/helulela/cla...
Na ty plíny, co jsem psala, bych ti poslala odkaz, aby sis to mohla líp představit, ale zrovna mi bůhvíproč nejdou načíst stránky Anavy. Bamboolik je tu http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...

pampeliska1
2. únor 2013

@scvrcek anebo ještě tento článek - pro takové to první zorientování 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/ikarkulka/cl...

sklibatko
2. únor 2013

@mochenkaa děkuji a když to budu kombinovat tak potřebuju klasicke pleny a vkladačky,chápu to dobře ? no,u maleho v květnu mu budou 2roky bych postupem snad pleny odbourala,ale dcera je bude mít ještě hodně dlouho...

janinek
2. únor 2013

@matfyz Vkladacky dava,s kdy zpotrebuejs, aby plenka mela vetsi savost. Takze ji nemusis davat vzdy, ale jinak ano, mzues ji pridat ke cc, do AIO ci kalhotkovek. Procti si take ty odkazy od pamplisky a helulely, ono to chvili trva, nez clovek do te terminologie pronikne a zorientuje se. Ja nemohla porad pochopit seprackay a vkladacky a ted treba nechapu, co mi na tom nebylo jasne.

janinek
3. únor 2013

Tak zkouska prvni Anavky. Pase ted v sovickach a pres to BB zirafky. Snad jsem radne zapla patentky, ale musim lepe psotelovat priste asi.

betysek
3. únor 2013

@matfyz Ano, vkládačky dáváš do čtverců nebo i do kalhotovek na zvýšení savosti. Teď nevím, jestli myslíš kalhotovky - kalhotkové plenky - ImseVimse, Bamboolik a Haipa Daipa. IV i HD jsou bavlněné, tak že savost nic moc....Pokud myslíš svrchní PUL kalhotky, tak IV i Bamboolik jsou super. Haipa Daipa nesedí na plenu narovno...

betysek
3. únor 2013

@scvrcek Do AIO bych asi nešla, já sama nemám ani jednu. Jak psala @helulela, taky bych vzala Bamboolik s batolecí plenou, jestli chceš látkovat i v noci, tak nočního Bamboolika. Vícevrstvým jsem na chuť moc nepřišla. Používám na doma hlavně čč narovno s vkládačkami (Julča má 7,5 měsíce). U mě je nejdůležitější, aby i celkem dobře schly. Vícevrstvé mi připadalo, že schnou dlouho. Mám 8 ks Anavy na snapku, 2 ks Anavy na SZ -z těch na snapku používám hlavně vkládačky. Jinak kalhotovky Anavy máme jen na ven a cestování, doma jedeme jen čč, občas dám kalhotovku na odpolední spaní. Pak mám 4ks nočního Bamboolika a 3ks batolecí pleny Bamboolik- ta nám v pohodě vydrží celou noc a to v noci ještě jednou kojím....

betysek
3. únor 2013

Tak jsme jely dva dny pouze vlňáčky - mám jedny IV a jedny Anavy a super. Proč jsem se těch vlňáčků tak bála?... 😉Julča byla trochu opruzená a myslím, že vlňáčky hodně pomohly.

betysek
3. únor 2013

@pampeliska1 Já to radši nezkouším, vyhazuju do odpadkového koše. Někde jsem to četla, možná i tady, že s nimi někdo ucpal záchod, ale spíš to asi záleží na tom, jaký máte průměr potrubí.....

scvrcek
3. únor 2013

@betysek takže dáš čtvercovky, vkládačku a ještě přes to ty vrchní kalhotky?

dandelion
3. únor 2013

@scvrcek ahoj, já dávám čč narovno, a do ní vložím vkládačku. mám Haipa Daipa, Ikea žínky a malé vkládačky z Anavy kalhotkový plenky... přes to svrchňáčky, ale přebaluju hodně často.. pojme to jedno až dvě čůrání.. Moc se mi líbí systém Bamboolik.. ;)

janinek
3. únor 2013

@betysek My dnes v noci po tydnu konecne. Akorat rano s epriserne pokakala, ale nastesti vse zustalo v pline, to by me trefilo je po jedne noci hned prat zase 🙂 Akorat nebyl bamboolik, protoze pri prvnim pokusu bohzuel spani neproslo, takze mela Little Lamb dvojky a v tom malou a velkou LL vkladacku,

janinek
3. únor 2013

@dandelion Jak peres ty hedvabne separacky, fakt v ruce? Nebo do pracky na vlnu? Jinak jsme zjistila, z ejsou natahovaci, tak jsem tu jednu prestrihla napul a mam z toho dve dlouhe a jednu jsem dala slozenou teda.

dandelion
3. únor 2013

@janinek na 30 je peru.. s YB gelem na vlnu..

scvrcek
3. únor 2013

@dandelion aha...my s přebalováním i oblíkáním děsně bojujem, tak nevím, jak to na něj zvládnu poskládat a teda moc často bych přebalovat nechtěla 😅 ty hysteráky u toho jsou dost peklo...no ale můžu to zatím zkusit s těma čtvercovkama a uvidím.... ten bamboolik moc nechápu taky, já jsem v tomhle fakt mimoň...

michaelarackova
3. únor 2013

Holky, prosím o názor...Když bych chtěla pleny novorozenecké, jaké byste doporučily značky? Jsou fajn Popoliny? A kolik bych jich asi tak potřebovala??? Děkuju!!

dandelion
3. únor 2013

@michaelarackova Anavy, nebo Bamboolik.. 🙂

cajomilka
3. únor 2013

@scvrcek Nedivím se ti, že nechápeš Bamboolik, mně to taky chvíli trvalo, a to látkujeme už rok. Bamboolik teda nepoužíváme, ale na případné druhé mimi ho určitě vyzkouším 😉

zlilly
3. únor 2013

poraďte blbé, prosím.... mimino (7m) začalo přes noc brutálně hodně čurat. předevčírem čuralo v 1 na nočník a ve dvě bylo tak počuraný, že protekly i čerstvě nalanolinovaný vlňáky. grrrrrrr. ještě zkusím pár dnů experimentovat s tím co mám doma a s častějším čuráním (a omezením nočního kojení 😠 ), ale asi se nevyhnu koupi nějakých savých nočních plínek. anavy stránky momentálně nějak nefungujou nebo co, takže to nemůžu nastudovat.
anebo bambooolik? kolik bych tak čeho potřebovala? peru obden, na noc abych měla tak 3 plinky, čili 6 kalhotkovek bamboolik + nějaký ty jejich batolecí (noční) vkládačky? kolik tak? hmhmhm? a sednou na bamboolika i jiný svrchnáky, nebo bych musela koupit ty jejich? to se mě moc nechce, mám svrchňáku dost a dost. navíc mám radši vlnu, zvlášť na noc.

novi
3. únor 2013

@zlilly Ahoj mám 16 měsíční holčičku a je to taky takový učůránek. Na noc dávám popoliny ultrafit jednovelikostní s jejich origo vkladačkou a PUL a ráno je to sice nacuclý ale nic strašného. Anavy jsou nacucaný víc a to v nich mám i tu malou vkládačku..

novi
3. únor 2013

@michaelarackova popoliny spíš až později, na malé miminko jedine popoliny PANDA ale ty zase nevydrží do 15 kil jak píší. Měla jsem a na malým mimi nebyli vubec špatný a navíc dobře sáli.

cajomilka
3. únor 2013

@michaelarackova Já jsem používala Popolini Two size a S dávala malé už někdy ve 3 týdnech a OK, díky patentkům dobře seděly. Ale ještě líp seděly Baby Lucy XS/S, ale ty zase nevydrží tak dlouho¨.