Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
17. zář 2010

holky mam dotaz, lanolinuji se i flisacky?
jinak dnes dorazily moje prvni super modern plinky, ty anavy a prfektni. A taky merino vlna, tak hned jak prijde babicka vozit, tak zacnu stikovat

jasekd
17. zář 2010

@nika no tak to zavidim. Mne nepomohla ani ta kyselina, ale ja skudlila a dala malou koncentraci 😉 Kdyz jsem prala Pastelky na navsteve v Praze, byly pak o moc mekci... Zkusim ocet a kyselinu ve vetsi konc.
@slunicko76 nee, nastesti ne 🙂 Ale ja mam spis PULky, mne flisaky zas tak nevyhovovaly.

slunicko76
17. zář 2010

@jasekd ja mam jedny prvni, zatim jsme mely jen IV PULky a s temi velka spokojenost,ale htela jsem vyzkouset jeste neco jineho!

silente
17. zář 2010

@rybka1 - ahoj Rybko! Moc Tě zdravím! Gratuluji ke kloučkovi. Koukám, že svět je malej 😀 😀 😀 S hrubnutím bambusek ale neporadím, mám sušičku a měkoulinké ... 😔

slunicko76
18. zář 2010

ahoj devcata, tak mame za sebou prvni zkousku feesovych svrchnacku! E.v tom spinkala asi 2 hodiny a bodycko bylo decentne navlhle. Chci se zeptat, je to tim, ze ta vnitrni plina byla malo vycpana a nebo v tech kahlotkach byla dlouho? Jo a taky se mi do toho stacila vykakat, tkaze jsem je zrovna hned vyprala, ale ten flees fakt schne hodne rychle. 😀

suik
18. zář 2010

ahoj, tak se muzu konecne naplno pripojit. 14 rano se mi narodila holcicka Sofinka, od stredy jsme doma, prvni pokusy o plenky byly tragicky, nejvic me vydesil ten obri zadek co mi vysel, bohuzel se mi zda, ze ma i hlavicku trochu dole 😔 , ale mozna to je jen pocit....

je nam ale vsechno velky, novosklad zamotam, uz jsme chytly komplet hnedou srajdu, protekla komplet, ale mela jsem to asi blbe u nozek zamotany. Dneska budu prat, cas se mi odmaci ve zlucovym mydle, snad se to v pracce vypere, ale mam sodasan a ten se mi zda, ze to moc nedava ☹ .
Ale vrchnich kalhotek malinkejch mam malo...tak snad brzo doschnou.

mehlo
18. zář 2010

@izabelkak čau tu fotku jsem sem dávala asi já. Byl to ten Ivuščin prefold, ale na velkým klukovi. vv na kalhotkový sklad by mohl být jako široké balení sám o sobě- já do spodu čč nedávám, jen dám tu vv a na to svrchnáky. Pro třítýdenní mimčo vv stačí v pohodě, ale starší už to rychle pročůrá

mehlo
18. zář 2010

@suik moc gratulujem k maličké. Neboj za chvilku budeš profík

veselazu
18. zář 2010

@suik gratuluju ke krásné holčičce. Nelam to přes koleno a hlavně se nestresuj. Ty první dny - týdny - jsou dost náročné samy o sobě tak odpočívej. My začali látkovat asi za 14 dní, když jsem se trochu ze všeho vzpamatovala. Ono když si vzpomenu na tu vaječinu, no jsem ráda, za ty pevné kakoše. Chce to aspoň 3 PULky a vázat novosklad napevno,kolem nožiček zahnout dovnitř, to nacvičíš. Já prala PULky 1x denně v lepším případě, ale rychle schnou naštěstí. Tak hodně štěstí a ať si na sebe s malou brzo zvyknete a "zapracujete se"

betelgeuzz
18. zář 2010

@suik gratuluji k holčičce, ať se vám daří. To jsi byla nějak brzo doma, ses rozhodla odejít dřív? No ten zadek je opravdu v látkovce trochu výš, můžeš zkusit zvednout postýlku, měli to tak u nás v porodnici a já to tak dala i doma. A jak píše veselazu, klidně ze začátku použij jednorázovky než se doma pořádně usadíte.

rybka1
18. zář 2010

Díky za rady, vyzkoušíme.
Ahoj Silente, svět je fakt malý 😉

duzame
18. zář 2010

@suik Taky blahopřeju k mimču. Určitě se kvůli látkovkám teďka nestresuj, ještě si přebalování užiješ 😀 . Jinak zadeček je sice v látce větší, ale pak ti přijde že v hnusce není za co chytit 😀 .

slunicko76
18. zář 2010

@suik neboj, to vsechno nacvicis a pak to pujde uplne samo! jj, v latkovce je zadecek drobinek vetsi!🙂 Moje Esterka mela 2,5 kg a taky jsme to zvladly!🙂 a jak pise duzame, je aspon za co chytit! s tim plne souhlasim!

jasekd
18. zář 2010

@slunicko76 To je prave to, co mi na nich vadilo... Mne teda provlhaly hlavne na zacatku, kdyz byl malej, pak to bylo lepsi. Davala jsem je na den a jen na doma, ale jednou zvladly i noc, nemela jsem PULky suchy po vyprani. Nevim, cim se to zlepsilo, podle me tim, ze uz ty pliny byly vickrat prane a lip saly. Nicim navic jsem je nevycpavala. Fleesaky jsem davala jen na HD kalhotkovky, na novosklad ne. Ty uz mas ale mimco vetsi, takze pliny uz by mely byt seprane, nevim...

@suik gratulace velika! A vydrz, mozna na zacatek davej papir aspon v noci, at se k tomu vstavani nestresujes jeste tim, at se ti pliny neznechuti. Prijdes do toho, podle me tak behem 14 dnu uz budes profik. Zvedni postylku. My to tak meli stejne kvuli refluxu. I kvuli nemu jsem ocenila, jak se mimco v latce krasne drzi, je to skutecne o moc pohodlnejsi...

suik
18. zář 2010

diky za rady a gratulace, no ja mam trochu roupy a hlavne jsem byla zvedava 😀 . Takze uz vicemene latkujem a papir davam vlastne jen kdyz nas porodni asistentka vazi....zatim dobry, kdyztak pleny papirovy mam po ruce vzdycky.
Uz se mi podarilo dat dvoje a krasne to udrzelo.

Ted jen otestovat prani a zehleni (to mi nikdo nevymluvi 😀 ) a hlavne schnuti.

Mala v postylce vubec neni, pres den je na kojopolstari a na berankovi, takze ma zadecek niz, a v noci u nas postylce, nemam to srdce ji dat do postylky, i kdyz ji mam hned vedle, mela jsem ji u sebe i porodnici, postylku jsme meli nasoupavaci k posteli co ji sla sundat bocnice, takze bychom byly hned vedle, a stejne mi to prislo daleko, tak jsem ji pouzivala jen na prevoz a kdyz jsem si potrebovala odskocit.
No a v postylce ji mam v rychlo zavince, ten velkej balik snad nikdo nezalehne 😕 a pod hlavu jsem dala slozenou deku, tak snad je to OK.

@betelgeuzz rodila jsem v nemecku a tady poustej druhej den, teda treti, nebylo to ve stredu, ale ve ctvrtek, mam v tech dnech hokej, no kazdopadne jsem byla rada, uz jsem se tam nudila a bylo to i narocny, pac jsem musela furt mluvit nemecky a porad neco resit, manzel byl nastesti hodne se mnou.

na zadek jsem si uz trochu zvykla.

jasekd
18. zář 2010

@suik ses aspon pocvicila v reci 😀 Ja se vzdycky strasne bala, ze dite zalehnu, ale to jsou asi ty predporodni strachy, pak s nama obcas taky spinkal, manzel se teda bal, tak jsme spali malej, vedle ja a vedle me manzel, ale fakt jen obcas, malej to v postylce zvladal krasne, spis to bylo kvuli me pohodlnosti, strcit mu dudlika a zas spat, bez vstavani. A k ranu, kdy uz nespal tak klidne, pomahalo drzet ho za rucicku 🙂

veselazu
18. zář 2010

@suik taky jsem hleděla že vás pustili tak brzo domů 😲 tak proto 🙂 .Davča spával taky ze začátku s náma a asi tak od měsíce a půl jsme ho začali pravidelně v 8 dávat do postýlky, aby si zvykl tam spávat a odešli jsme a chodili po 5 minutách dávat dudynka. A od 2 měsíce byl zvyklý že se jde spát do postýlky a doteď nemáme s usínáním žádné problémy. Snad to vydrží. Tu postýlku jsme měli hodně podloženou aby neměl hlavičku níž než zadeček a kvůli ublinkávání. Mně teda ze začátku - vlastně několik měsíců - vadilo praní těch pokaděných žlutých plínek fuuuujjj 😝 to jsem ráda, že už to je za náma. Nejlíp asi pral prášek Qalt Excel a občas přidaná sůl na skvrny z DM. Tahle kombinace vyprala všechno. tak asi tak

lucinecka
18. zář 2010

Ahoj holky, jdu si k vám pro radu, chci koupit nějaký větší svrchňáčky a na bazárku koukám na thirties, tots bots nebo bummis. Které doporučujete? Já mám zkušenosti jen s IV tak nevím jaké jsou tyhle. Díky za radu 🙂

helulela
18. zář 2010

@suik gratuluju moc 😵 ať se brzo zapracujete, já se do látkovek odhodlala asi až za měsíc

helulela
18. zář 2010

@lucinecka TB máme pořád velikost 1, jsou dost prostorné, vejdou se do nich i objemné plenky, jestli ale dáváš čč, tak budeš mít lepší ty Thirsties nebo Bummis. Osobně je nemám vyzkoušené, ale holky si je chválí.

silente
18. zář 2010

@suik - moc moc blahopřeji k Sofince! A látkování se poddá, prťka je kapku větší, ale jde o zvyk. Až pak budeš někde chovat stejně staré mimi v papírovce, nebudeš ho mít za co chytit a budeš se divit 😀
@rybka1 - 😀
@lucinecka - tak ani jedny ty svrchňáčky nepoužívám, neporadím 😔

blka
19. zář 2010

@suik Gratuluju k Sofince, je moc krásná 🙂

@veselazu Qalt excel? Já právě mám pocit, že moc dobře nepere 😒 . Máš zkušenost i s batoletem? Pere stejně nebo líp/hůř?

@lucinecka Já mám thirsties a bummis a s oběma jsme spokojená. Víc asi s thirsties, protože jsou štíhlejší a hlavně mají dvojité gumičky kolem nožiček, což mi u bummisek vadilo. Dvojité gumičky mají bummis brite.

lucinecka
19. zář 2010

Holky díky všem za rady 🙂 Půjdu asi do těch thirties 😉

veselazu
19. zář 2010

@blka já prala v Ulrichu, Batoleti a nevím v čem ještě, ale ten Excel vyhrál boj s vaječinou vždycky na 1. Jo tady je odkaz že zvítězil i nějaký test http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=759
Já s ním teda spokojená jsem, když je nejhůř přidám 3 lžíce soli na skrvny ale teď když už vaječina není, tak není ani třeba. Peru už ve všem možném, plíny jsou jen počůrané. Používáme flees separačky, a ty jdou vyprat krásně.

blka
19. zář 2010

@veselazu Plíny jsou OK, ale s dětským oblečením si moc neumí poradit 😒

veselazu
19. zář 2010

@lucinecka já mám Thirsties DuoWrap - a ty jsou fajn. Mám velikost 2 myslím od 8-18kg regulují se patentkama. Jsou supr - ani jednou nám neprovlhly, kolem nožiček mají takové ty křidýlka... takže spokojenost. Ještě mám jedny svrchňáky, které bych ti taky mohla doporučit - Weehuggers od Blueberry , ale ty jsem objevila jen na Tuly tuly. Ale jsou taky fajn. Mají ty křidýlka a dají se regulovat patentkama. Jsou ale výrazně menší než ty Thirstiesky DuoWrap. Ale měly by taky vydržet do konce látkování, no uvidíme. Každopádně Thirstiesky vedou! Jo mám je v albíčku kdyby něco.

veselazu
19. zář 2010

@blka aha, no my jíme pěkně, a navíc je Davula obalený v bryndáku, takže skvrny od mrkve neřeším. Každopádně my u něho vydržíme, nám sedí a navíc není drahý.

blka
19. zář 2010

@veselazu Drahý není, to máš pravdu 😉 . Batole pere hůř? On jí taky pěkně, což o to 😀 , jenže já su špatnej krmič 😅 . Častokrát mi to z té lžičky kapne a samozřejmě mimo bryndák 😠 .

veselazu
19. zář 2010

@blka batole mám ráda, protože mi krásně voní, ten Excel ani ne. Ale teď zrovna peru dětské v Lovele a plíny v Excelu. Předtím jsem měla Persil senzitiv - většinou mi ty prášky kupuje mamka a já se s ní nehádám 😉

blka
19. zář 2010

@veselazu Díky 🙂