Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
6. říj 2010

@tezu separacka prave ze moc nenasaje, ale propusti. Prave ta Irma deka malo nasaje, vlhkost projde primo do pliny a zpatky ne. Kdyz maleho rozbalim pocuraneho, tak plina sice nacucana, ale separacka je uplne sucha a zadek taky. Ze separacke je Irma nejlepsi a ta cena je uz jen doplnek 😎

silente
6. říj 2010

@tezu - separačka nasaje, propustí, ale nevrátí. Když na ni šáhneš, máš furt suchou ruku. Nemyslím tím ždímat 😀 Ty svrchňáky za 59 jsem taky mívala (tuším Gmimi nebo tak nějak). Už letěly do koše .... prostě suchý zip přestane suchat 😝 😝 😝 Ale za těch pár kaček .... a já je navíc dostala 😀
Oblečení nosíme vlastně pořád o číslo větší než bychom asi musely s papírovkama. Ale to mi nevadí.

silente
6. říj 2010

Souhlas se @sussanah. Ta cenovka je tam fakt bonbonek 😎

jasekd
6. říj 2010

@tezu Ted nevim, jakej material myslis? Ten fleece udrzuje zadecek v suchu, navic to chrani plinu, pokadeny se z toho super dostava, jine separacky jsem nezkousela, ale jde hlavne o ochranu pliny,nektere se vyhazuji a kdyz jsou jen pocurane,holky je perou. Pak ti neda tolik prace preprat plinu a vypadaj dyl dobre, ja mam ty HD furt jak nove, absolutne zadny fleky, ale predpiram poctive (sprcha, pripadne kartacek a zluc. mejdlo).

tezu
6. říj 2010

@jasekd Extendor-geniální, já jsem prostě bodycka nezapinala, diy moc. usiju si, a nasla jsem na netu i obyc za sedesat kacek, lec zbytecne platit postovny. no a svrchni gate mate jaky?

silente
6. říj 2010

Já su líná, takže bobek vyklepnu ze separačky, tu přemáchnu pod proudem vody a hodím do koše k ostatním plínám. Žlučák vůbec nepoužívám na nic. Počůrané plíny letí do koše rovnou. 🤐 🤐 🤐

tezu
6. říj 2010

@sussanah jo tak, tak separacka z perlanu je v tom pripade na ho...a to doslova, pac mokra zustava. no ja ikeu mam 100km daleko, zkusim u cinana flisovou mikinu a nastrihat, to by slo ne? a rucniky jsou teda jen jako vrstva navic, co udrzi moc, ze?

reruna
6. říj 2010

@tezu no flísovou mikinu od číňana bych raději nezkoušela... kvůli barvivům, bych se bála, že je tam něco škodlivého.... ale zkus třeba obchod s látkama nebo net...
jinak oblečení nosí normální nebo větší velikost, ani extendor nemáme....

tezu
6. říj 2010

@reruna no jo, tak si to holt koupim z netu🙂diky

tezu
6. říj 2010

Moc vam vsem dekuju, zase se sem vecpu az nebudu neco vedet. Vzdycky tu najdu odpovedi a hlavne zkusenosti, coz je k nezaplaceni. Jeste jednou dikas a peknej zbytek dne 🙂

jasekd
6. říj 2010

@tezu Je to genialni, mne to nezapinani vadilo, ze mu to vylejza a tlaci ho to. Usit z gumy, fakt za par supu 🙂 Svrchnaky mam PULky, pro zmenu HD 😀 Za chvili me nekdo obvini, ze jsem agent od vyrobce, ale ja je mam na doporuceni kamosky a nejak jsem se tim nezabejvala, nakoupila podle rad a musim rict, ze jsem neprohloupila. Ani ted na druhe se tim nehodlam zabyvat, proste par Pastelek dokoupim a hotovo, cokoli jsem poridila potom jine, bylo horsi.
Jo, byla jsem pred 14ti dny v Ikea na CM a Irma dosla 😠 Nemohli jsme ji najit, tak jsme jim mrkli do pocitace...

jasekd
6. říj 2010

@silente 😠 😠 😠 No vidis, to jsem se zrovna blbe trefila. Ale my meli cestu kolem, tak jsme tam zasli a tak jsem tu Irmu chtela, nejela jsem nastesti 100 km kvuli Irme, to by me fakt svihlo. Ale tak pitomej asi nikdo neni, aby dal 400 z abenzin a jel pro deku za 30....

slunicko76
6. říj 2010

zitra tam chci poslat manzu pro ty zinky a rucniky! A tu irmu ma v seznamu take!Holky, kolik toho ma koupit? My ji totiz taky mame vic jak 100km a on jede nahodou na sluzebku pres Prahu, tak ho chci vyuzit! Jo a neporadi nektera, kde tak priblizne to ma hledat, on je schopnej to nekoupit, kdyz to bude dlouho hledat!
O extendoru jsem uvazovala, ale taky mi prislo drahy postovny, zkusim vyrobit! Nehodi sem nektera nejaky navodik pro nesicky jako jsem ja??? 😀

slunicko76
6. říj 2010

@tezu jinak ten perlan je fakt na prd, to uz radeji ty obyc separacky z lekarny!

jasekd
6. říj 2010

@slunicko76 Vezmes gumu cca 5 cm sirokou a primo na ni nasijes patentky (ja mam ty stare od mamy) nebo nacvakas. Rozestup jsem namerila podle bodycka, velikost patentku taky, takze mam extendory 3. Skoda, ze vsechny bodycka nemaj stejne velke patentky. Jo, jeste jsem tu ustrizenou gumu obsila, aby se to netrepilo. Nesiju, nepletu, ale tohle jsem mela hned...
Rucnicky v oddeleni rucniku, v prizemi, holky asi myslej ty za 5 kc, byla tam dost velka cedule a pod tim kos s tema rucnikama. Irmu nemeli, tak nevim. Zinky jsem zapomnela, takze nevim. Ale snad nekde pobliz. Ja pouzivam vkladacku jen do novoskladu nebo do HD na noc , takze mne bohate staci 10. Ale za tu cenu, da se to pouzit i na utirani apod. My treba stary rucniky pouzivame na curani, lezi na prebal. podlozce (Ikea, jak jinak) a kdyz se vycura a nekdy i vykaka, tak ho teprv balim. Nad WC nebo nocnikem ho nedrzim, nekdy mu to trva dlouho a znicila bych si zada, takhle si hraje s hrazdou, vycura se a pak je aspon v suchu, takze ja bych to vzala i na tohle... Az zacne lezt, tak budu muset drzet nad WC, zatim se jen toci na bricho, tak to jde 🙂

slunicko76
6. říj 2010

@jasekd diky!Snad to najde!🙂)

andelka
6. říj 2010

Já mám teda extendory originální, jsou pěkný 🙂 Používám je hodně moc. Mám dost bodýček Tesco a na ty to pasuje perfektně, navíc bodyčka jsou bezvadné, ale bývají mu brzo krátké, kor na látkovky, takže fakt extendor je věc k nezaplacení. Teď když kupuju nové bodyčka, tak primárně aby mi to sedělo na extendor. Ale mám i pár, co nesedí, tak asi taky zkusím ušít další podle nich 🙂

jasekd
6. říj 2010

@andelka Mas ty Manymonths, nebo jsi objevila nejaky levnejsi?

sussanah
6. říj 2010

@slunicko76 rucniky v koupelnach, zinky jsou myslim v detskem zbozi a irma byla v textilu.
@tezu jj rucniky jsou jako vkladacka navic na noc treba, jsou slusne save a za tu cenu 😉 Ale bude mit na noc samozrejme zadek jako vcelka 🙂 Do fleecove mikiny bych asi taky nesla, zaprve barviva a podobne, no a taky to bude o poznani hrubsi. Ale nekdo tu onehda psal, ze koupil podobnou deku v tescu a ze taky dobry, tak se zkus kouknout tam.

sissi
6. říj 2010

Ahojky, tak přidávám se k vychvalování extendoru, objevila jsem asi před týdnem, ale vyřešilo mi to neustálé vyřazování malých bodýček.
Jenom se vás ještě zeptám - já mám plenky AIO, nevim, asi jsem líná nebo co 😅 ale pletu se, nebo to cenově vychází podobně jako když kupuju svrchní kalhotky a vkládačku zvlášť? Mě se teda stane v 90%, že zdělá i svrchňáky, takže je musim mít v poměru 1:1... 😅

crawler
6. říj 2010

extendor už ke mě putuje spolu s PULkama, ale ještě se vás zeptám - jak řešíte trička a mikinky??? pořád se nám vytahují z kalhot a já mám halenek atd hodně a je mi líto je nepoužít, když jsem jich tolik podědila, ale věčně holý záda a břicho fakt nejde 😝 ...viděla jsem v obchodě na netu jakýsi kšandy, ale taková hračička vyjde na hodně peněz, tak jestli máte nějaký trik? nebo si ty kšandičky vyrobit???

crawler
6. říj 2010

@jasekd já jsem Jas viděla určo levnější, ale už nevím kde a taky tady na bazárku´se nabízí maminka, že ušije za 80kč...

sussanah
6. říj 2010

@crawler ja pouzivala tricka na doma k teplakum jen v lete, ted to podvlikam bodyckem. Nase nejoblibenejsi je body s dlouhym rukavem jednobarevne a na to nejake pekne tricko s kratkym ruk., vypada fakt jak velky kluk potom 🙂 Ty ksandy jsem taky videla, ale nakonec jsem do nich nesla, prislo mi to zbytecne.

suik
6. říj 2010

Ja furt kolem Irmy naslapuju, mam tu ctyri, ale tri slouzi jako mantinel mezi zdi a posteli, ale na noc ji asi zkusim. Ja jsem teda v noci enormne lina prebalovat 😔, mala taky docela spi. jednorazovka se mi ale tak neosvedcila jako latkovka, dneska byla dlouha noc mely jsme baby lucy flanelku, ty zas tolik nesajou a baby lucy bambusovou vkladacku a separacku celuozovou a celkem dobry, vydrzela. Ta celuozovou separacka se mi taky zda trochu sussi.

@silente tu bambusovou baby lucy mam, ale z druhy ruky a prijde mi tvrda a mala ma po ni hrozny otlaky, uvazuju ze ji vyradim z provozu 🙄 ....jak to je s tim bambusem, take casem hrubne, pac to co mam z druhe ruky bambusove je hrube dost, to co jsem koupila nove ne, je to mekkoucke, ale zase to nema za sebou tolik prani....

@tezu ja mam taky par pastelek a jsem s nimi spokojena, nejsou po ni takovy otlaceniny a prijde mi, ze saje hezky, zatim hruba neni, peru vzdycky s octem. Ale zase tolik pracich cyklu za s sebou nemaj.

extendor jsem taky vyrabela, nelepsi je na sirokou gumu to nacvakat, chtela jsem udelat dve rady, ale udelala jsem to blbe, vyslo to nahoru a couhalo to, tak mam jen jeden kratkej....jeste jsem dokulata zastrihla konce aby to hezky vypadalo a opalila 😀 , zadny zasivani. A mam cernej, tak to taky hezky vypada. Jen me stve, ze na ty nejhezci nejoblibenejsi bodycky ty patentky co mam nesedi ☹
Zatim je nam vsechno, akorat vcera jsem blbec koupila 56 v CA s tim, ze ji maj stejne vetsi - tricko a kalhoty a mam co delat ji do toho nacpat, puncosky bez problemu oblecu i ty nejmensi 50 nebo kolikatky z CA.
jediny kdy mi ty pliny vadi, je v satkovani, mam problem ji ty nozicky dat do tureckyho sedu a pohodlne usadit.

jasekd
6. říj 2010

@crawler Tricko jen na leto nebo pod dupacky, ktere uz nenosi, jen na noc... Mikcu v pohode, protoze ma pod tim to bodycko. Chtelo by to ty ksandicky najit na netu odkaz a nejak obslehnout, ja si to nejak neumim predstavit...
@sissi A co davas, vazes novosklad nebo co, ze ti to tak protejka? Ja mela vzdycky jen dvoje svrchnaky a v pohode mi to staci... Naopak ja mam horsi zkusenost s AIO, obcas mi protecou (jen curani, davam na chvili k Dr a kdyz si myslim, ze nebude kakat), kalhotkovak a PULky drzi dobre. Navic mi ty AIO pripadaj min pohodlne pro dite. Co mas za znacku? Ja IV a Pop in, nastesti jen tyhle 2...

ivuska.h
6. říj 2010

Jsem nadšená, jak dopadly nové flísáčky!

silente
6. říj 2010

@suik - mně ty bambusky přijdou v pohodě. Nemám ale možnost srovnání s někým ... takže třeba jsou hrubší 😅 😕 Každopádně já je projíždím sušičkou, ta všeobecně vše zjemňuje. BBH jsou trošku jiný bambus než BL, takový tužší řekla bych. No každopádně malá v pohodě a dovnitř dávám vždy separačku z Irmy a taky gut.
Dnes jsem vytáhla pár ještě nikdy nepoužitých separaček z Irmy a docela jsem zírala, jak jsou ty nové jemňoulilinkaté oproti těm rok točeným 😀 Ale i ty rok staré jsou stále absolutně v pohodě a nekoušou, nejsou vyložené hrubé.

silente
6. říj 2010

@ivuska.h - no vypadají kouzelně!
@sissi - mám asi troje AIO, vyloženě k dr. nebo do tašky, když hlídá tchyně nebo manžel. Cenově vycházejí dost podobně jako kalhotovky+PUL (levnějších značek). Jde ale o to, že většinou delší dobu schnou a musíš je vždy prát celé. Takhle - aspoň já - točím větší množství vnitřků (čč, kalhotovky) než vršků.
Každopádně ve finále to nemá cenu porovnávat finančně. Jestli máš finance na kompletní sadu AIO a jsi spokojená, tak to neřeš. Spíš bych v tom případě koukala, aby byly vícevelikostní, pak se to vyplácí určitě 🙂

katka82
6. říj 2010

@ivuska.h téééda ty jsou úúúžasnýýý 😵 😵
výroba extendoru,plenek a ještě spoustu věcoček najdete tu: http://ekozahrada.blog.cz/rubrika/latkove-pleny... 😉
@sussanah jé malej to teď taky tak nosí 😉 body s dl. rukávem a přes to tríčo s krátkým 😉 🙂 tady je to vidět: