Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
16. lis 2010

Já jsem na větrání používala podložku tots bots. Je moc příjemná, uvažovala jsem, že koupím ještě jednu, ale malá se už pak začala přetáčet a pohybovat, tak mně z ní už utíkala. Ale na druhý asi pak pořídím ještě jednu.

betelgeuzz
16. lis 2010

@slunicko76 prý kdyby s tebou byla řeč 😀 Já skleničky taky moc nepoužívám, jenom na dovču, nebo mám doma nějakou pro jistotu, že třeba nestihnu uvařit. Dobrý je, že Ali už umí jíst banán z celýho, tak když jdeme ven, vezmu jenom banán a nemusím mít ani lžičku. A ty víčka na skleničkách jsou fakt na nic. Taky používám ty od jogurtů.

slunicko76
16. lis 2010

@betelgeuzz ¨taky se mi obcas odkuli!🙂 nastesti se pravidelne mimo jen vycura a repne hovinkoo si necha az do pliny, na rucnik nebo na tvrdku plinu (to mam takove stare vyrazene a taaak tvrde cc, ze nepropustej!🙂 )

veselazu
16. lis 2010

@slunicko76 člověče divila by ses, ale mamka zavařila několik desítek výživ z jablek právě do použitých skleniček od výživy. Taky bych řekla že to nepůjde zavřít, ale jo.

slunicko76
16. lis 2010

@betelgeuzz ja banan skrabu lzickou rovnou ze slupky!🙂

slunicko76
16. lis 2010

@veselazu oni driv to delali normalni, ale poslednich par let delaji takovy, co protecou, kdyz je faaak dokonale a presne nezadelas!
my do nich jeden cas davali v praci vzorky moi, ale jak zacali delat tyhle novy vicka, tak se to zrizencum cestou vylejvalo

betelgeuzz
16. lis 2010

@slunicko76 Ale potřebuješ tu lžičku 😉

slunicko76
16. lis 2010

@betelgeuzz to jo, alemy jeste neumime papat koéusky!

veselazu
16. lis 2010

@betelgeuzz tak to já na banán zanevřela poté, co se s ním miláček umatlal a fleky nejdou ani náhodou vyprat 😠 už nikdy mu ho do ručky nedám asi. Nebo máš nějaký fígl jak to dostat dolů z bodyčka? Jsou tam fakt černé skvrny 😠 😠

slunicko76
16. lis 2010

@veselazu tak to nevim, banan se nam zatim podarilo jist uhledne a nepokydat se!horsi je jabko, to kydame vsude a to mi taky nejak z tvrdek nejde vyprat!🙂

jasekd
16. lis 2010

@veselazu Nekdo tady mi kdysi doporucil Dablika na skvrny z DM, je to pekelne drahe a asi pekne svinstvo, ale dostalo to boruvky z bileho prosteradla. Drhla jsem zlucakem a pak tim Dablikem, fialova zcernala, zmodrala, nechala jsem to namoceny a pak vyprala a zmizlo to. Banan vyzkouseny nemam, jediny flek, ktery se nam povedl, je na bryndaku a tam ho neresim. Ale malej jeste neji sam, takze to prijde. Banan je u nas jedine ovoce, ktere muze malej naprosto bez omezeni, takze ja ho musim vzit na milost, nastesti ho ma rad. Dobry napad je skrabat ho lzickou primo ze slupky, dobrej tip na ven 🙂 Jinak pouzivame casto ten bryndak z IKEA, co ma i ty rukavy, je mensi sance se zaprasit.

slunicko76
16. lis 2010

@jasekd tak to musim kouknout na ikeu, toho bryndaku jsem si nikdy nevsimla

jasekd
16. lis 2010

@slunicko76 Hlavne to stoji par korun a je to nejakej sustak,co jde otrit a nemusi se to hned prat, super zejmena kdyz se deti uci jist samy.

slunicko76
16. lis 2010

@jasekd tak to si prohlidnu a poridim, az bude zase cesta do Praglu

veselazu
16. lis 2010

@jasekd vidíš to, toho dáblíka mají i ve schleckerovi, zrovan jsem se na něho dívala nedávno, ale ta cena a je to malá lahvička...no ale 2 zničené bodyčka kdyby to opralo, zkusím ještě mrknout. Ten bryndák u nás nehrozí, měla jsem podobný od canpol babies ale on to furt zdělává a nechce to mít a navíc přes léto v tom byl zapařený 🙂 no možná to až budem jíst banán zkusím znova, teď v zimě.

jasekd
16. lis 2010

@veselazu Decka od sestrenice s tim jedi v pohode, kluk je stejne starej jako tvuj. Za tu cenu, proc to nezkusit. Ten Dablik, nekdy zafunguje, nekdy ne, neni to az takovy zazrak, ale zase zmaknul ty boruvky... Cena je dost vysoka, taky me to prekvapilo.

betelgeuzz
16. lis 2010

@veselazu Ali se ještě naštěstí taky žádné fleky nepovedly. já jí ten banán nedávám do ruky, ale držím ho v ruce a dávám jí kousat.
@slunicko76 ten bryndák mají i v tescu, buď hasiše, nebo zdravotní sestru 🙂
Ali už taky na sobě nesnese bryndák. Místo aby jedla, rve ho dolů 😒

schnek
16. lis 2010

@betelgeuzz to mají, ale ten ikea má kapsu na padající kusy, to ten Tesco nemá 😉

ivuska.h
16. lis 2010

Tak už mám hotové ty kapsové tréningáčky, je to vel. M, odhad cca kolem 10 kg. Dám je do fotoblogu, tady mi nejde vložit fotka...

schnek
16. lis 2010

mám tady nějaký plínky, co bych dala dál:

bumhuger - vel S, normální stav, modrej flís s barevnýma packama
ptit velour - vel 2, barva fialová, používaná málo
5xHD pastelka vč. HD vkládaček - pěknej stav, běžně opraný, používaný více méně jenom na Ondru, jedna je jak nová, praná max 5x, při odběru všech přidám snappku
a ještě mi tu leží BI zavazovačka

ceny a víc info do IP 😉

sussanah
16. lis 2010

Holky, kdo mate BI bamboo extra, jake jsou vase zkusenosti, co se tyce velikosti (s/m a l/xl) vzhledem k veku a vaze ditete? Diky 🙂 Objednala jsem l/xl (psali ze to muze byt od cca 4-5m), ale zda se mi fakt velka, ze je ted dobre mojemu rocnimu, ale na pulrocni si tro nejak nedovedu predstavit, tak uvazuju, jeslti nevymenit velikost 😕

schnek
16. lis 2010

@sussanah mrkni do alba s Matoušem, nosil l/xl od měsíce 😀

sussanah
16. lis 2010

@schnek no ted koukam 🙂 Sice ta moje je na patentky, ale myslim, ze to bude ok, dik 🙂

schnek
16. lis 2010

@sussanah ta patentková je ještě o chlup menší než sucháčová 😉

sussanah
16. lis 2010

@schnek tak ono to asi jen vypada tak velke 😀 Diky 🙂

reruna
16. lis 2010

@sussanah ¨taky mám v albu vel. L/XlL ale mám ji z druhé ruky, tak nevím,jestli se třeba nějak nespere nebo tak, ale já už mu ji te´d nezapnu... má 11 kg a zapnu jen vrchní řadu patentek

sussanah
16. lis 2010

@reruna fakt jo?? Tak je to asi hlavne o proporcich, protoze muj ma taky 11 kg a zkousela jsem ji jen pres teplaky (neni jeste vyprana) a zapla jsem ji v pohode na druhe nejmensi patentky a snurku mel stahnutou tak uprostred 😕 Mozna se fakt trosku zmensi pranim. A spokojenost jo?

blka
16. lis 2010

@sussanah Já jsem taky měla L/XL. Když se vycpe, tak není tak obří. Ale nebyla jsem spokojená se savostí. A vlastně ani se střihem ne.

sussanah
16. lis 2010

@blka takze jsi jeste musela neci dovycpavat? ta puvodni vkladacka neni dostatecna?

izabelkak
16. lis 2010

@sussanah za mňa to isté ako @blka, savosť bez dovypchatia o ni čom, strih detto.... a tá plienka sa zrazí tiež mi prišla nová obria, ale v tom by som taký problém nevidela, nezrazí sa tak ako napr. BBH bambusová, ale ten strih veru... vkladačka je úplne tenulinká max. dve vrstvy bambus.flís a na tom polyesterový flees u patentkovej verzie... ja som však za ňu vyvalila hrozné prachy, a nemôžem sa jej na bazáre zbaviť, tak som si povedala že nejako brutál nejdem pod cenu a nechala som ju na deň... bez dovypchatia bola po 2 hod. doobeda vpredu totál prečúraná... neviem či to bola nejaká mega nálož alebo čo, lebo inak dávam anavy len tú dlhú vkladačku a spravidla také mokré nebývajú... zvnoku častokrát len vlhké.....