Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
21. lis 2010

Když jste u těch prášků, tak mě by zajímalo, jestli se vám normálně vyperou fleky jako rajče, mrkev, kakao... Mě totiž ne a to jsem teď ze zoufalství zkusila i Persil gel a prášek P. sensitive. A nic. Na plínky kašlu, tam ať je fleků kolik chce, ale štvou mě fleky na Klárčině oblečení, to je přecejen škoda, když se to nějakým tím kydancem znehodnotí... Nebo když večer pije v posteli kakao, pak usne, flaška jí spadne a trocha vyteče, zůstane flek na prostěradle a nejde vyprat ☹ Mě prostě ten Persil nevypral o nic líp, než můj starý dobrý Ulrich.

permonik7
21. lis 2010

@ivuska.h Mně to batole v kombinaci se žlučákem vypralo zatím vše - teď se bavím teda o oblečení a to peru na 40°C. Baští vše, takže je na tom mrkev, rajčátka, špenát, brokolice, přesnídávky všeho druhu včetně borůvkové. Kakao teda nevím, to ještě nedávám. Začerstva to zaperu žlučákem a fleky nemám na žádném oblečení. Plínky taky už neřeším😀

mataharyy
21. lis 2010

Ahoj, mě teda kakao, nevypere nic, ani žlučák ani nic jiného, zkusila jsem i vanish a skvrna trochu zbledla, ale nevyprala se ani za svě 🙄 Takže máme pracovní oblečení a to už nevypereme ani za nic... Smůla je že pracovní oblečení se kopí a civilního je nedostatek... 😒

ivuska.h
21. lis 2010

@permonik7 Hm, to bude asi v tom zapírání začerstva, na to jsem moc líná 😒

permonik7
21. lis 2010

@ivuska.h možná, taky jsem byla líná a nezapírala nic. Neříkám, že teď zapírám všechno, ale ty hezké kousky jo. Najednou se nedostávalo oblečení, které by bylo bez fleků a to mě štvalo, tak jsem začala zapírat. Ale jak říkám, zdaleka né všechno...máme takové ty "domácí" kousky a ty neřeším😉

ivuska.h
21. lis 2010

@permonik7 No jo, jenže jak chceš něco zaprat hned, když to na sebe kydne někde na návštěvě nebo venku ☹

permonik7
21. lis 2010

@ivuska.h blbě☹ nebo tekutej žlučák s sebou 😀

ivuska.h
21. lis 2010

@permonik7 Haha, to už bych pak byla jak ty ženské z reklam na Perwoll atd., jak někde uprostřed tenisového kurtu vytáhnou z poza sebe flašku s práškem 🙂)

permonik7
21. lis 2010

@ivuska.h 😀 😀 😀 to jo, no

mataharyy
21. lis 2010

@permonik7 😀
Kamarádka nosila na každé dítě troje náhradní oblečení, aby mohla při každém fleku převléct a když šla někam na návštěvu na dvě hodinky, při třech dětech táhla pomalu loďák... 😅

permonik7
21. lis 2010

@mataharyy já vozím náhradní oblečení jen když jedeme někam na dýl, třeba na půl dne něco vyřizovat, ale ne kvůli flekům, ale kvůli pročůrání a prokáknutí, jak už se mi mockrát stalo. Já ho prostě do těch jednorázovek už neumím zabalit, aby neprotekl. Ale beru teda jedno oblečení navíc ( body+ punčocháče).

mataharyy
21. lis 2010

Jenže ona na plínách měla jen to nejmladší dítě, ty dvě už byli velké, ale byli jak prasata... Postupem času mi došlo že by potřebovali náhradní oblečení ještě v patnácti... 😒

schnek
21. lis 2010

já peru dětem v aloe Froschi, dřív v persilu sensitive, fleky dolů jdou slušně. Odolnější fleky řeším žlučákem a solí (perkarbonátem). A skvěle si mi na odolné fleky jakéhokoli původu osvědčil šampon na vlnu Disana, ten vypere snad všechno (ale chce to máčet, odmáčet, drbat a tak, ale sleze to). A taky Frosch na bílý prádlo (citronovej) dobře likviduje 😉

permonik7
21. lis 2010

@mataharyy aha, tak to je pak jiná kapitola...

mataharyy
21. lis 2010

@permonik7 Jo to je, jen si mi to připoměla tím "přenosným" žlučákem 😎

veselazu
22. lis 2010

ten Qalt a Batole taky používáme, seženete jej v Tescu a nebo Schleckerovi, co vím. Jinak skvrny od banánů, mrkve či neznámého původu máme taky 😠 😠 už jsem koupila toho ďáblíka protože se nám začíná nedostávat slušných bodýček 😠 😠

veselazu
22. lis 2010

ještě nechápu jaktože když někdo používá stejné prací prostředky nemá flekaté čč a někdo jo?? že by tvrdostí vody?

reruna
22. lis 2010

@mataharyy u nás je to stejné - domácího oblečení s flekama máme habaděj a pěkný kousky bez fleků si šetřím, ale jelikož jsou děcka skoro furt nemocný a téměř nikam nechodíme, tak ty pěkný u těch pěkných kousků vyrostou dířv ,než je pořádně unosí 🙂 a věci na převlečení musím brát pro obě děti, když jdeme na návštěvu, protože jsou schopný se polít, pokecat, mladší si ještě někdy ublikne atd. na 2 hodinovou návštěvu sebou mám minimálně 2 tašky.... 😀
jak jste tu řešily nemocnice, tak mi u některých zkušeností fakt až zatrnulo.... já mám zkušenost s Přerovem, byli jsme tam 3 dny a super, byli jsme teda na pokoji samy, ale vím, že třeba ségry malá, tak byla s tatínkem, protože ségra doma kojila, ale neměli plno, tak možná proto nebyl problém.... a vím, že třeba v Hranicích na jip nesmí být rodiče ani přes den a známých roční chlapeček tam ležel přivázanej na posteli a celou dobu řval.... no hrůza..

slunicko76
22. lis 2010

tak ja zatim bojuji s fleky od jablek od strejdy Lubose! uz jsem ze zoufalstvi dupacky namocila do vanische

slunicko76
22. lis 2010

@reruna takly jsem to v praxi zazila, ale to uz je fakt davna historie, deti se museli kurtovat treba aby si nevytahly kanylu od kapacky atd.,ale dnes? i proto jsou tam ti rodice, detatko si uhlidaji a tyhle veci se uz tropit nemusi! jinak kurtovani by dnes melo byt pouze po svoleni soudu v pripadech, kdy se pac. ohrozuje sam na zivote,jinak by se pouzivat nemelo.
@veselazu asi jo, ja totiz cc mam flekate prave jen od tech jablek jinak kakance se vyperou.ale na plinach flek sem, flek tam, to neresim.

veselazu
22. lis 2010

@slunicko76 no taky to neřeším, nechce se mi tam pořád dávat ta sůl na skvrny, nevím, jestli se tím ty plíny nemůžou třeba nějak poškodit kdybych to přidávala skoro do každého praní, každopádně ekologické to taky moc nebude ... tyhle fleky vidět nejdou, to mě tak netankuje, ale těch bodyček je mi líto ☹ Ale jak píše Andelka že pere v Lovele - mně Lovela nikdy nic pořádně nevyprala... jestli je to tím skladováním na mokro.. asi jo.

reruna
22. lis 2010

@slunicko76 no tak bylo to asi před rokem a jak říkám, bylo to na jip, rodiče tam být nesměli, bylo to určitě kvůli těm kanylám, aby si to nevytrhl... rodiče tam pustili na návštěvu jen jednou, ale pak už ne, protože prý ho ty návštěvy zbytečně rozrušovaly... no kluk se z toho psychicky dostával docela dlouho...nevím, jaká je praxe na jip v jiných nemocnicích, ale mě toto taky připadá v dnešní době hrozné a já bych se rozhodně odbýt nenechala, ale každý nemá na to se hádat s doktorama....

reruna
22. lis 2010

@veselazu já peru v persilu sensitive, naplíny je určitě lepší než lovela, víc vypere, ale na bodýčkách a tričkách fleky taky mám, ale protože bodýčka peru jen na 40 většinou....

slunicko76
22. lis 2010

@reruna tak zkusenosti s JIP nemam, jak jsem psala, my to mame takove domaci! A kdyz tak dame rucicku s kanylou na dlahu a zavazeme, prikryjeme rukavkem a deticky tomu vetsinou davaji pokoj! ono to kurtovani stejne bylo k prdu, protoze si to casto vytahly i tak! my teda klas.det.jip nemame,ale co jsem videla, v tech velkyh nemocnicich tam maj stejne pripady ako my,ale rikaj tomu jip. ono ve vetsine pripadu vsechno jde, kldyz se chce, jen se tomu nekdy musi hold venovat trochu vic casu, usili,prace apod.

@veselazu ja myslim, ze neni. ja jedu taky na sucho. a lovela mi toho taky moc nevyprala. to ten sliz je lepsi. ted testuju system, ze pred pranim pokakane plinky (tedaty, co nanich jsou jen fleky) namocim do kybliku, pokakane, co nanich jsou jeste nejake zbytky odmacham,premaznu zlucakem, hazim k tem namocenym a kdyz to dodelam, soupnu to vsechno do pracky, pridam sliz, misto avvaze ocet a levand.olejicek a peru! ztim to je uspesne!🙂

margotg
22. lis 2010

@veselazu
@reruna já mám persil neparfémovaný a taky supr. Ten senzitiv mi na senzitiv přijde moc voňavej, stejně ty senzitive prášky jsou dost navoněné. V lovele jsem prala na Zdenku, nic moc a nakonec se mi po ní osypala, tak jsem ji doprala na ponožky a monterky. švagrová v ní taky pere a to prádýlko mi tím práškem přijde tak prolezlý, cítím to z něj ještě po třech praních 😒

reruna
22. lis 2010

@margotg persil existuje i neparfemovaný? podívám se po něm, ten sensitive fatk dost voní...
@slunicko76 máš pravdu, když se chce, tak jde všechno....

maly_prcek
22. lis 2010

@kiki2 My jsme jeli v čč, od 3m i kalhotkovky, všecko osprchuju masážní sprchou (paráda! Nezůstanou skoro fleky) a pak potřu žlučákem. Dávali jsme separačky (popolinky), prali jsme je, dokud se nezpadaly. Nějaké fleky zůstaly, ale všecko se to časem vypralo, fakt z vaječiny nemám teď na plínách ani flek... 🙂

Teda jak tu čtu ty zkušenosti s hospitalizacema a tatínkama na pokoji, tak být otec samoživitel, tak jsem pěkně naštvaný! Nevím, proč by otec nemohl být na pokoji s matkama u svého dítěte? Překvlíkat se dá diskrétně, kojit taky, o dítě se starají všichni stejně... Jsem tam přece jako doprovod k dítěti, jde tam o něj, ne o mně a nějaké moje pohodlí... 😕 Myslím, že ty matky samy by měly nejlíp chápat, že pokud tam nemůže být matka, tak lepší otec než nikdo...

Ad Batole - taky jsem spokojená...

A přidám novou zkušenost - máme nové flísáčky od Ivuš a jsou božské, byla to láska už na eshopu a jak se mi dostaly do ruky, tak ještě větší 🙂 Drží nám krásně, přestože se na starčí děti nedoporučujou... Váhala bych možná u hočiček, co si hrají celý den v sedě, ale u lozících dítěk fakt pohoda... Parádní údržba, jednovelikostní, kdo doteď váhal, napište Mikuláši 😉

margotg
22. lis 2010

@reruna koupila jsem ho v bille v krabici se zelenym pruhem, má asi 5 kilo a jsou na tom norský nebo dánský nápisy, nebo taková nějaká hatmatilka 😀

maly_prcek
22. lis 2010

@veselazu @suik Zu, krásná zavinovačka... Já si na příští mimi ušiju i klasickou, z té se jen tak nyvmodá, jak z toho rožku...

ivuska.h
22. lis 2010

@maly_prcek Já je mám celkem solidně otestované na 9 kilovém Ondrovi, který si třeba 2 hodiny hraje na bříšku a čůrá pod sebe, plínka na ždímání (vzadu samozřejmě suchá, jak jistě všechny maminky chlapečků znají), ale flísáky fakt nikdy nezklamaly. A včera jsme byli na návštěvě u kamarádky, má týden starou holčičku (včera jí teda bylo přesně 8 dní), má jen něco málo přes 3 kg (narodila se s 2,9) a flísáčky jí byly krásně, jak jsou měkoučké, tak vůbec nebyly balíkovité a kamarádka říkala, že je dává raději, než PULky (zděděné po Ondrovi, vel. S). Ovšem pobavilo mě, že do novorozeneckých plínek jí zatím nedává tu normální vkládačku, ale jen dva ty látkové ubrousky 😀 Holt to stačí, prý stejně často čůrá při rozbalení, tak chtějí zkusit BKM. Zatím číňák používají jako zásobárnu na teplou vodu s olejíčkem na umývání zadečku.