Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baarca
7. únor 2011

Já mám s kapsovkama BG opačnou zkušenost než Sussanah . Protekly mi jen párkrát, jinak to jsou naše nejspolehlivější plínky, ale když protekly, tak to bylo tím, že se mi shrnula výplň od krajů a tam to nemělo, co pobírat, tak to proteklo. Takže já naopak při vycpávání si dávám pozor, abych to měla dobře rozprostřené až do kraje. Jinak u nás je nejspolehlivější kombinace BG a k tomu přicpaná bambusová nudle nebo twofold od BI, to dávám teďka v zimě na ven, když vím, že nebudu moci přebalovat.

slunicko76
7. únor 2011

@katka82
@blka mne do toho sel novosklad jen opravdu nazacatku, to jsem mela vlastne ty BM PULky o dve velikosti vetsi. JInak je to fakt jen na plinku na rovno. Takyjsemsla do tech Thirsties.

reruna
7. únor 2011

@blka no já nějak zatím na delší dobu ani neměla potřebu plenku nechávat, tak nemám ani odzkoušeno, ale myslím, že by ty BB vydržely, hlavně ty bamboo velour....co se týče peněz, tak já je kupovala v akci, takže nebyly dražší než jiné AIO... a třeba IB mi protečou i do těch 2 hodin kolem nožiček, ale BB kapsovky ne.
@katarina82 taky mám BB kapsovky moooc ráda

sussanah
7. únor 2011

@baarca tak to bude asi i znackou kapsovek 🙂 BG jsem v ruce nikdy nemela, takze nemuzu posoudit. Me se to vylozene osvedcilo u tech fuzzy a u tech "noname". Ale na MMT easyclean jsem teda jeste porad neprisla, ta mi proteka bokem furt 🙄

baarca
7. únor 2011

@sussanah To určitě. A taky záleží od dítěte. Nám třeba dříve MMT (AIO) zoufale protékaly na bříšku, zatímco všem maximálně tak u nožiček, ale prostě u nás to bylo na tom bříšku. Asi to bylo tím, že Mates trávil hodně času na bříšku, tak tím tlakem. Člověk si to musí ozkoušet sám.

blka
7. únor 2011

@sussanah Já jsem thirsties S měla na Marečka, i když byl takovej prcek. Sice mu byly dost velké, ale šlo to.
@reruna S IB máš pravdu, ty byly max. na 1,5 hod. Pokud teda málo čůral, tak 2, ale to samozřejmě nikdy nevím, že.

blka
7. únor 2011

A tady s těma máte zkušenost http://www.latkove-pleny.cz/svrchni-kalhotky/mi... ?

sussanah
7. únor 2011

@blka nerikala jsi nahodou, ze nechces kupovat nove? 😉

zuzanecka81
7. únor 2011

@sussanah já měla na novoše xs - přesně na plínu narovno. psané do 5,5 kil, nám vydržely do 6ti. a při narození měla neluš 2970, takže i fakt na pidi mimi. můžu i nabídnout ty svoje za 170 😉

zuzanecka81
7. únor 2011

@sussanah jo jinak teď dávám th. duowrap 1 - dávám do ní čč narovno či vv kikko s. sedí suprově. ale teda ani jsem je nezmenšovala - už ve 2 měsících

sussanah
7. únor 2011

@zuzanecka81 no obavam se, ze pidimidi moc neuzijeme, pokud bude druhos rust jako nas prvni, tak ten mel 6kg nekdy pred 2m 😅 Takze asi spis pujdu do S, ale dik 🙂

sussanah
7. únor 2011

@zuzanecka81 super, to zni lip ty douwrap 🙂 Tak to budou asi nakonec ty 🙂

blka
7. únor 2011

@sussanah Říkala, ale já je viděla na bazárku 🙂

maly_prcek
7. únor 2011

@sussanah My jeli Thirsties XS dlouho na novosklad pěkně dovycpaný, páč kvůli refluxu se s ním nesmělo 3h skoro hnout (šak znáš 🙂 ), tak do 4m určitě... S jsme jeli tak měsíc dva (+ předtím jako záložní)... A to měl D. v půl roce 8,5kg 🙂
Ale ty Duowrapky v 1 by mě lákaly... 😉 (Nebo si na naše Ska nacvaknu patentky 😉 a budu mít taky duowrapky 😀 )

mooncaa
7. únor 2011

Já měla na novoše Thirsties duowrap 1 a pak dokoupila i S velikost. Ty S jsou trošku větší, hlavně o něco širší mezi nožičkama, takže jsem spíš používala ty S. Ty duowrapky jsem vůbec nezmenšovala a na Anavy plenky neseděly, čouhaly mezi nožičkama sukýnky - šlo to teda zahrnout, ale byla to operace navíc (na novosklad byly OK), S-ka seděly na Anavy zmenšené výborně.
Ale malá není až zase tak malá, z porodnice šla s váhou 3.77, teď má 7.7 kg
Ty duowrap už nepoužívám (mohu případně i prodat), S ještě používám, ale na plínky střihu HaipaDaipa, na Anavy, které již nezmenšuji používám M nebo duowrap 2 .

sussanah
8. únor 2011

@maly_prcek tyjo, tak ja fakt nevim.. Douwrap 2 mu urco kolem toho pulroku budou taky, to uz pocitam budu davat na noc kalhotkove pliny, ale do te doby bude asi lepsi to S. Takze ty S jste meli od 4-6m? No nas maly mel taky v 6m 8,5kg 😀 Naststi uz potom prestal tak silene rust a uz se drzime na prumernych 11,5kg a nosi obleceni 2r (tricka i na 3) 😅 Ale uz to neni tak trapne jako ve 3m bodycka na 9m 😉
@mooncaa diky za srovnani 🙂

sussanah
8. únor 2011

@blka no jen aby 😉 😀

blka
8. únor 2011

@sussanah 😀
Pro tebe jsem se dívala na fotky, ale thirstiesky nemám vyfocené ☹ . Ale mám vyfocené Bummis. Mareček měl 2,5kg, bummis jsou S. Ty thirstiesky jsou poddajnější. Vím, že jsem je dávala radši. Jako jo, je to obří, ale Mareček byl mini a menší se mi kupovat nechtěly 😅

sussanah
8. únor 2011

@blka jeee, ty jsi hodna 🙂 Ale teda Marek byl fakt drobek, co? Ja takove miminecko ani neznam, nez jsem se rozkoukala, mel maly 6kg 😅 Ja zkusim jeste premerit ty BL fix S, ty mu vydrzely do tech 2m a kdyz mi premeris Thirs. S, tak budu moc rada 😉
jinak dneska normalne nespim uz od 4 od rana 😖 Maly se furt od te 4 hemzil, navic skoncil u nas v posteli a ja nemohla usnout a v 7 definitivne vstal 😠

blka
8. únor 2011

@sussanah No, on se narodil s 2,2kg a zhubl na 2,1kg a 6,6kg měl v roce 😅 .
Co tam chceš přeměřit? Od rozkroku nahoru a pak ještě něco?

zuzanecka81
8. únor 2011

moje duowrap číslo 1 na 2,5 měsíční neluši 😀

sussanah
8. únor 2011

@blka jeste mezi nozickama prosim 🙂
@zuzanecka81 tyjo, ty jsou fakt male 😕 to teda do pul roku opravdu nevydrzi ani omylem 😅

sussanah
8. únor 2011

@blka ale zas tak lehke dite ma i svoje vyhody. Ja jak byla na operaci slepaku v maleho 3m, tak doktori ze muzu maleho v pohode po par dnech nosit, ze do 5kg by to nemel byt problem. Kdyz jsem rekla, ze uz ma skoro 7kg, tak se na me nejprve doost blbe podivali, potom ho uvideli sami a zakazali mi ho zvedat minimalne mesic ☹

zlilly
8. únor 2011

Ahoj, ja jdu pro radu. malej ted posledni mesic usinal v 8, jedl kolem pulnoci, spal tak do dvou a pak se budil kazdou chvilku, rekneme co dve hodiny. vcera byl na ockovani, byl celej rozespanej, tak sem mu dala papirovou plinku aby se nemusel starat jeste o curani a proudil se jednou jedinkrat za noc, najedl se a spal az do rana. Ergo - nebudi se hlady, ale mokrem. Ergo - plinka mu v noci nestaci, neco delam blbe. prosim poradte, jaky mate tipy na savou plinku na noc. jinak sem zjistila, ze do toho prvniho krmeni vydrzi suchej a jeste myslim, tak hodinu po nem. davala sem mu bambusovy baby lucy, babyidea, ty me pripadaly ok, pokud jde o sani, ale nerada je davam naslepo v noci, no pak TB AIO

slunicko76
8. únor 2011

@zuzanecka81 Zuzko, ja mam pocit,ze E.se do tech dvojek nemuze narvat!🙂 uz aby jste tu byly a udelame srovnani!🙂

karmenta
8. únor 2011

Prosím moc o radu. Budu u těchto plínek potřebovat svrchní kalhotky, nebo je to celé? Podle mě už ne, ale máte někdo zkušenosti? Díky http://cgi.ebay.com/1-BABY-AIO-Re-Usable-CLOTH-...

karmenta
8. únor 2011

A, už jsem to našla, není potřeba.

rosslyn
8. únor 2011

@karmenta pokud je u plenky zkratka AIO, tak už nic nepotřebuješ (all in one) 🙂

blka
8. únor 2011

@sussanah Od rozkroku nahoru 18cm a mezi nožičkama 16cm bez křidýlek a 18cm s křidýlkama.
No, výhody to má pro rodiče, obzvlášť, když dítě miluje nošení. Ale poslouchat ty řeči okolí, proč mu nedám najíst a jestli je zdravej, že je tak hubenej není nic moc ☹

sussanah
8. únor 2011

@blka dik za premereni, premerin ty BL a porovnam. na kecy okoli teda nedej, me zase furt rikaji, proc to nebohe dite tak cpu, vzdyt uz urcite nechce (on ma zase apetit jak dobre predskolni dite 😉 ) Velky talir kase na snidani, 2 jablka na svacinu, obed, zas plny talir (polivky sni tolik co ja na obed), na svacinu 250g jogurtu 😕 ekdy ani nevim, jestli je lepsi ho satit nebo zivit 😀