Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

peko
28. únor 2011

@maly_prcek no starší jsem myslela tak asi kolem roku, my teď jedeme jen v kalhotkovkách a AIO a zatím to tak 2 - 3 hodinky vydrží, mě právě překvapila informace, že popinky už to u větších dětí nezvládají, my zatím nemáme problém
v prefoldech jsem nejela nikdy a čč už dlouho nepoužívám, jak se malá mrská, tak se mi nedařilo to na ni uspokojivě namotat 🙂

maly_prcek
28. únor 2011

@hribek Stejně jak holky...
Nakoupila bych nějaké kalhotkovky (za nás jednovelikostní a nej Anavy), dobré univerzální jsou vícevrstvé bambusové Anavy ve vel. M (na malé miminko zahneš vepředu a stačí i na batole) a nějaké čč když pořebuješ jen nachvíli nějakou nenáročnou rychlovku.
Svrchňáčky bych taky řekla, že stačí dvoje. Mně se líbí do začátku Thirsties duowrap vel.1 a k tomu třeba nějaké flísáčky.

maly_prcek
28. únor 2011

@peko Myslela jsem prefoldy dávat narovno do svrchňáků... To chápu, že už neumotáš 🙂
Nám po roce savostí stačí akorát plně vycpaná Anavy a bambusové věci typu prefold. Nebambusové kalhotkovky nám stačily max. první půlrok... 😒

maly_prcek
28. únor 2011

@zuzanecka81 @andelka @jasekd To je tak strašně relativní, porovnávat plínu na hodiny, že se to snad ani nedá... Nám taky Anavy vydrží 0,5h když D. vypije na ex hrnek šťávy a do 0,5h se počůrá a pak klidně 4h když pije normálně a před nandáním plíny se vyčůrá a mezitím spí.

@laura. Já mám 4ks "AIO", ale klidně by mi stačily i 2-3, dávám je jen když někam jdem. Máme kapsovku BG, je super, na úplně malé miminko ale teda nevim nevim. Jinak bych určitě volila nějaký typ, kde není to savé jádro úplně všité, ale dá se oddělat, protože jinak to děsně dlouho schne.
Jinak z dalších novinek v látkové oblasti - teď asi taky nejvíc frčí Anavy (.cz)

mooncaa
28. únor 2011

Já bych Anavy taky doporučila. Nám vydrží s velkou vkládačkou celou noc, tj. cca 10 hodin a na ven cca 2-4 hodiny (záleží jak čůrá) a s malou vkládačkou na doma na jedno vyčůrání (teda pobere i 2, ale to je pak fest mokré).
Já jednou vážila i kolik toho pobere, jen s velkou vkládačkou cca 250 g (možná by šlo i víc, jen jsem ráno zvážila plenu a odečetla váhu suché). Komu čůrá mimčo víc tak dát víc vkládaček.
Malou v noci kojím cca po 2 hodinách, ale čůrá teda hlavně až se probudí ráno, normální dávky po 10 minutách. Asi ledviny v noci spí. Věkově je teda malá (necelých 5 měsíců), ale váhově už ne (8.5 kg).
Na horách jsme jeli na jednorázovkách a neměla jsem pocit, že by toho pobraly víc. Spíš míň, vaječina z nich utíkala, což z látkovky nedělají.

A teda dovolila jsem si na snapkové Anavy nacvakat patentky (stejné co jsou na patentkových), tak mám originální Anavy a jsou super.

slunicko76
28. únor 2011

@mooncaa to jses sikovna!🙂
jinak souhlasim, nam taky vdrzi celou noc, 10 hodin nekdy i vic. Jako nacucana je dost,ale PULky to drzi!

ivuska.h
28. únor 2011

@maly_prcek Ano, s těmi hodinami souhlasím. To mě vždycky fascinuje, když někde u nějaké plínky píšou "Vydrží 4 hodiny!"... Vždyť přece dítě čůrá nepravidelně a je to závislé na mnoha faktorech. No prostě reklamí tah. Mnohem přesnější se mi zdá vyjádření absorbce pleny v gramech, to si pak člověk dokáže udělat obrázek, jestli plína vydrží další čůrání, když dítě mezitím vypije 200 ml mlíka 😀

Například mému málo čůravému dítěti (za den vypije cca 200 ml vody + 150 ml mlíka + v noci 2x kojení nevím kolik ml) vydrží plína klidně 5 hodin, když se zapomeneme někde venku a nemůžu přebalit. A dokonce teď přes den někdy používám jen jednu čč na osminy narovno do flísáků, vydrží mu 3 hodiny spřehledem, když spí nebo zrovna míň pije. Tož asi vydám obecné doporučení "Máme super nové čtvercovky, vydrží 3 hodiny!" a jakožto drtivý slogan to prodám firmám Kikko a MaM, kterýchžto značek vlastním čč. :D

slunicko76
1. bře 2011

@ivuska.h 😀

slunicko76
1. bře 2011

@ivuska.h 😀

reruna
1. bře 2011

@ivuska.h souhlas, proto já vždycky píšu, že nám vydrží plenka 2 hodiny, ale na víc to nemám odzkoušené, protože vždycky do té doby přebalím, takže možná by vydržela klidně 2X tolik, ale Luki se do té doby bu´d pokadí, nebo zrovna více čurá... prostě přebalím, i když není plenka nacucaná úplně durch, déle má plenku jenom když výjimečně spí po obědě trochu déle, ale dýl jak 3 hodiny nikdy nespal, a to ještě výjimečně. Na noc dávám papírovky, ale začíná už méně čurat v noci a taky přestáváme už v noci kojit, takže asi přejdem na látku i v noci

kasparci
1. bře 2011

Ahoj - jdu na radu ke zkušeným maminám - jaké jsou nejlepší vkládačky? Chceme kalhotkový plenky + svrchňáčky + separační + pokud bude potřeba, tak vkládačky - a to právě nevím, jaký. Díky moc za radu.

zuzanecka81
1. bře 2011

tak se nám něco povedlo! večer při přebalování říkám muži: dej jí hnusku, neb vlňáčky jsou v lanolinu... a víte co jí dal? thirstiesky s jednou čč a žínkou z ikey. no a neluš s tím úspěšně v noci spala 5 hodin... 😀

baca
1. bře 2011

@kasparci já mám ráda bambusové nudle od Babyidea
http://www.branakdetem.cz/vkladaci-plenka-bambo...

slunicko76
2. bře 2011

@zuzanecka81 to je sikula ten tvuj manzilek!🙂

zihu
2. bře 2011

ahoj holky, tak uz jsme zase v Kahire, hlasim klid🙂 jen Baja stavkuje a nechce ZADNE latkovky, nechapu... v Cechach jsme nosili treningove hnusky 😝 a asi si zvykla na uzky zadek.. mate nejakou zkusenost s latkovyma treningovkama? mam dvoje tusim od bundles, ale strasne blbe se do nich da dat i ta nejmensi vkladacka.. anebo su uplne leva 😅 do kalhotek zatim hodne casto curne, tak chci nejakou mezifazi....

erinka83
2. bře 2011

@ivuska.h teda, Barča pije extra málo bych řekla, ale po 3 hodinách v čč narovno ve flísákách by po ní zbyla mokrá čára 😀 já doma přebaluju max 2h ty flísáky a i tak je to někdy dost nacucaný... 🙂
@zihu to je fajn, že je klid!! s plínama neporadím, nás to teprv čeká 😀

erinka83
2. bře 2011

@mooncaa já jdu za jednou paní patentkovat zítra, tak jsem zvědavá 🙂 Bohužel mi nepomohla ani nová snapka, přemýšlela jsme o sucháči, ale ty patentky tu plenku aspoń oživí 😵

betelgeuzz
2. bře 2011

@kasparci já používám různé druhy vkládaček a měním je dle příležitostí. Některé jsou dost drahé, takže je to tak lepší i finančně. U novoška jsem používala hodně ručníky z ikei za 5 kč, te´d používám vv kikko a popolini, nudle od BI, prefoldy od BI a vkládačky od baby lucy. Ty vv sice nenasají tolik, ale zase stály 32 kč, v porovnáním s prefoldy, které stojí 160 🙂

reruna
2. bře 2011

@zihu super, že jste už doma a je klid. látkový tréninkovky jsme měli popoliny, ale ty mě nenadchly střihem ani materiálem a pak Imse Vimse, super střih, vypadají jako normální slipy či kalhtoky, udrží celkem dost, i když plnou nálož ne, ale aspoň není mokrá zem....akorát to dlouho schne.

baca
2. bře 2011

Taky bych nějkaé treninkovky pořídila, ale vadí mi, že je to pul..

kasparci
2. bře 2011

@baca
@betelgeuzz Díky moc, jste hodný!!!

janula28
2. bře 2011

ahoj holky,
potřebuji poradit, Davídka trápí kvasinky, vždy je zabiju genciánou, den má pokoj, dám mu látkovku a je to zpět, nevíte, co s tím?

zihu
2. bře 2011

@reruna diky za tip, omrknu (zel jen na netu)... koukala jsem na album ivusky.h ze tam nejake ma, ale asi se zatim neprodavaji, tipuju na nejakou domaci zkousku🙂)) kazdopadne vypadaly uzasne...

reruna
2. bře 2011

@zihu jo jo, na anavy tréninkovky taky čekám, až budou v prodeji

betelgeuzz
2. bře 2011

a tyhle tréninkovky tu nemáte nikdo odzkoušené? VYpadají hezky http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/7-1-T...

reruna
2. bře 2011

@betelgeuzz vypadají dobře

mooncaa
2. bře 2011

@erinka83 S patentkama jsou ty plenky k sežrání, vypadají obdobně jako vlňáčky. A obsluha parádní.

Nemáte někdo zkušenost s látkovýma plavkama místo jednorázových plavacích plínek?
Našla jsem jen Imse Vimse, jen se bojím že to bude špatně těsnit, když nejdou nastavit. Ještě uvažuji použít Thirsties PUL na sucháč. Plánujeme plavčo a používají tam jen ty jednorázové, ale na první hodinu mám přinést prací a okouknou je tam a pak buď povolí nebo ne. Tak je potřebuji přesvědčit.

betelgeuzz
2. bře 2011

@mooncaa já jsem na plavání použila Thirsties PUL, ale bylo to asi 2x v létě na koupaliště. Nechtěla jsem kvůli tomu kupovat plavky. Ale bylo to v době, kdy měla malá asi 8 měsíců, kakala 1x denně a musela tlačit, takže jsem to hned poznala. Asi bych neměla odvahu je použít, když má dítě ještě vaječinu. Těsnily celkem dobře, když jsem ji vyndala z vody, měla v nich asi litr vody, který tam držel 😀

joohana
2. bře 2011

@mooncaa Máme plavky od IV, jsou prima, nikdy teda v bazéně nekakakala, takže nemám vyzkoušeno v praxi. Máme červené s bílými ještěrkami 🙂. Musela jsem tehdy koupit vel. L, malá měla strašně tlustá stehna a jsou jí dobře už rok a půl 😀

mooncaa
2. bře 2011

@betelgeuzz
@joohana
Nad velikostí zrovna taky přemýšlím. Malá má 8.5 kg, ale plavat jdeme až za měsíc a kousek. S její rychlostí přibírání těch 9 kg už asi bude mít spolehlivě. A stehýnka má krásné, manžel říká, že má Micheliny. Takže asi koupím ty L a kdyby byly velké, tak ty menší dokoupím snadno.

slunicko76
3. bře 2011

@mooncaa my mame latkove plenkove plavky, koupila jsem je jeste pred porodem v Tescu a super, jsou sice pro ditko 1-1,5 let, ale nam jdou uz ted, taky mame 8,5kg. najdu fotku