Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
18. črc 2011

@wosk Zkušenost s nimi nemám, ale upozorňuju (jako obvykle), že všechny tady ty "značky" nemají jakoukoliv atestaci na obsah škodlivin. Pokud to někdo prodává v ČR a tyto atesty nemá, prodává to nelegálně.

sussanah
18. črc 2011

@ivuska.h ja myslim, ze NB maji. Vim, ze jsem prochazela jejich stranky, prodavaji se hlavne v USA (na ebay jsem je ani nenasla). Kazdopadne urcite nemaji cesky atest pro deti do 3 let, ale na jejich strankach myslim psali, ze to maji certifikovane v ramci USA. Ale musela bych pohledat 🙂

wosk
18. črc 2011

@ivuska.h takže myslíš, že by mohly být nebezpečné?

ivuska.h
18. črc 2011

@sussanah Americký atest je mnohem "slabší" než náš, testují jen olovo a ftaláty. U nás jsou to kvanta dalších věcí a i limity pro obsah jsou jiné (nižší).

@wosk Tak teoreticky ano. Myslím si, že velmi pravděpodobné, že nic nebezpečného neobsahují, ale jistotu prostě nemáš. Taky proto je ta cena tak nízká, protože certifikace je dost nákladná. A o pracovních podmínkách těch šiček v Číně si iluze už vůbec nedělám.

wosk
18. črc 2011

@ivuska.h děkuji za připomínku, to mě vůbec nenapadlo.

sussanah
18. črc 2011

@ivuska.h jj vim, prave proto jsem to psala 😉 Kazdopadne obavam se, ze ony renomovane znacky typu fuzzibunz a bum genius se sijou v podstate asi tak na stejnych mistech jako "neznacky", takze tam ty pracovni podminky taky asi nebudou idealni 😖

reruna
18. črc 2011

@qitecek ahoj, baby lucy bambusové plenky mám, jsou fajn, ty menší ti vydrží opravdu dlouho, M/L neber, dokoupíš když tak později, jestli ti budou vyhovovat. Místo toho si vem více anavy jednovelikostní na patentky. Vkládačky do těchto plen už nepotřebuješ, ale do těch čč od maminky se budou hodit. Zbytek plenek, co máš ve výbavě neznám. Já mám 12 kalhotkových, 6 AIO, 3 čč kikko bambusovvé barevné, 5 vv popolini, a nějaké staré čč a to mi stačí, k tomu troje pulky a jedny vlňáčky.

ivuska.h
18. črc 2011

@sussanah To je dost možné, bohužel...

mmiirrkkaa
18. črc 2011

@maly_prcek Ještě k těm přebalovacím podložkám od Popo - jakou velikost sis pořizovala? 40*50, 50*70, 50*90 nebo snad 70*100? Přemýšlela jsem o té 2.velikosti, nevím, zda 40*50 není moc malé. Ale prcka jsem nikdy neměla, tak radši konzultuji se zkušenýma maminama 🙂

florentina
18. črc 2011

@mmiirrkkaa k těm velikostem Popo podložek, to záleží na tom, na co chceš využívat. Pokud chceš jen pod zadek při přebalení, aby ti mimi něco nepočůralo, stačí ta nejmenší. Já ale pokud někam jedu, tak i z hygienických důvodů chci, aby to bylo pod celým mimi, takže ty větší a doma na hrací dece mám tu největší, aby když si hraje nahá byla co největší šance, že se vyčůrá na podložku a né na koberec. Což stejně se vzrůstající pohyblivostí miminka moc úhlídat nejde, ale tak do 5m v poho a teď jí hlídám, když je nahá.

florentina
19. črc 2011

koukám, že tady nikde nikdo, ale až se tu zase ukážete 😉 mám zase prosbičku....tak pár dní zkoušíme vlňáčky a zamilovala jsem se do nich. Chci ještě přikoupit jedny, vím, že už jste určitě psaly, ale nemám moc čas studovat zpětně - jaké máte tedy oblíbené? Já mám tyto
http://www.latkovky.cz/vlnene/vlnacky-merinosta...
ve velikosti M/L což píší, že je od 7kg a my máme do 7kg už jen kousek a sedí i na čč i na kalhotkové plíny, ale přece jen jsou obrovské. Zmenšují se ohrnutím vrchního dílu, což opravdu funguje, ale zase má tak na bříšku 2 vrstvy vlny a tak se bojím, aby se obvzvlášť teď v létě nepřehřívala.
Nevím zda pořídit ty samé, či nějaké jiné
Koukala jsem na tyto
http://bundles.bundles.cz/category/merino/male-...
máte někdo zkušenost? Na jednu stranu se mi líbí, že jsou jako kalhotky, ale zase se bojím, zda to je praktické při oblékání přes plenu. Nevím zda budou sedět na čč a nevím jak s velikostí. Vel. S je na 5-10kg, tak se bojím, že nám dlouho nevydrží a ty větší nám teď zase budou velké. A taky by mě zajímalo, zda jsou příjemné na dotek. Já si ty původní koupila na webu latkovky a byla jsem si je vyzvednout osobně a měli tam na ukázku i nějaké jiné vlňáčky a nevím co to bylo za značky, ale většina jich byla na omak dost drsná, nepříjemná, tlustá...
Taky jsem koukala na vlňáčky Anavy, tam se mi líbí, že jsou jednovelikostní, ale trochu mi vadí, že jsou jednobarevné světlé, se bojím, že budou brzo hodně špinavé /teď v létě má malá jen svrchňáčky a všude s nima leze, takže i vytírá/ a pak i zaprané.
Pak jsem koukala, že existují i takové, co už jsou vlastně rovnou i jako kraťásky
http://www.latkovky.cz/vlnene/wool-shorties/
nebo i v dlouhé verzi jako tepláčky. Máte někdo? U těch by mě zajímalo, jak se větrají? Obracíte je vždy naruby? A ještě mi přijdou docela vysoké v pase. Je mi jasné, že je to různé i dle velikostí, ale sedí podle těch udávaných kil? Aby to malá neměla až ke krku?
Děkuji za odpovědi...Flo

hanavendy
19. črc 2011

@florentina Ahoj, tak já teď v létě přes den používám nejraději vlňáčky anavy -je fakt,že už jsem taky našla flíček,ale to se vypere.Líbí se mi,že pěkně sedí a jsou lehounké 😉
Wool shorties mám taky, při větrání je obracím,ale nemyslím,že je to nějak zvlášť nutné. Vysoké v pase jsou,ale já to beru ako výhodu,že malé netáhne na záda (ledviny) a může k tomu mít jen tričko, ne bodýčko. Jsou perfektní i na ven. Pořídila jsem si L (8-15kg) a malá má něco přes 7 kg,má ještě rezervu,ale nikde nepadají nebo tak.
Bundles kalhotky jsm měla v ruce u kamarádky. Materiál je fajn, i když tlustší než Anavy. Mně osobně se na tom nezdálo,že plena (dávala vv do skladu) z toho různě čouhala a ty kalhotky nedržely úplně napevno kolem bříška i nožiček. Nevím,sama jsem nezkoušela.

florentina
19. črc 2011

@hanavendy no já nad těmi Anavy přemýšlím, protože jsou snad jediné jednovelikostní a plenky Anavy mám doma a jsem spokojená, fakt mě odrazuje jen ta barva...tak to ještě promyslím.
No a s těmi shorties mě to ani nenapadlo, ale je fakt, že by to k tričku mohlo být fain, protože trička máme doma a já nakonec vždy vezmu bodýčko, aby ji netáhlo na záda.
Jinak dokud jsem dávala čč do novoskladu, tak jsem musela vždy někde něco založit, aby nečouhal. Teď čč dávám narovno. Dáváš taky? - tedy zajímalo by mě, zda to jde v kombinaci s těmi vlňáčky co máš doma...
Děkuji za postřehy.

hanavendy
19. črc 2011

@florentina Dávám vv nebo čč narovno, v anavy vlňácích to sedí, do shorties to narovno samozřejmě nejde, do nich dávám kalhotkovky nebo vv do skladu. Ještě jsem taky moc spokojená s anavy flísáčkama, pokud tedy nemáš extrémního učůránka.

florentina
19. črc 2011

@hanavendy no já mám flísáčky HD a dost provlhávají. Tak jsem na flísáčky trochu zanevřela.

reruna
20. črc 2011

@florentina já mám vlňáčky loveybums jersey, nevím, jestli jdou ještě sehnat, ale před dvěma lety tady strašně frčely, myslím, že anavy jsou jim střihem podobné, ale ty lovíky nejou jednovelikostní. Líbí se mi na nich, že je to tenký materiál oproti jiným vlňáčkům, které jsem viděla (IV, Popo), jde do nich plena na rovno i kalhotková, ale jsou dost úzké mezi nožičkama, takže mi někdy plenky taky čouhá, anavy jsou možná trochu širší.
Pak mám ještě jedny pletené doma, něco ve stylu těch shorties a to je na kalhotkovou plenu fajn, ale na plenyk na rovno ne. A taky je to z takové hrubší merino vlny, prý by to nemělo škrábat, ale malej je moc nechce nosit.... tak ty moc nepoužívám.

helulela
20. črc 2011

@florentina já mám ty třetí shorties, jsou příjemné, silnější. Pas je opravdu vysoký, ale beru to spíš jako výhodu. S tričkem vypadají moc pěkně. U těch bundles si nejsem jistá, jestli jsou právě dost vysoké, aby z nich nahoře kalhotovka nečouhala. Pak máme ještě SWB na patentky, ty jsou taky pěkné, ale asi už moc nebudou k sehnání. Akorát jsou užší mezi nožičkama a vpředu, takže mi z nich občas kousek plíny čouhá.

jasekd
20. črc 2011

@florentina Ten druhy odkaz, ty jsou krasne, uz opakovane jsem na ne mela zalusk, ale drzim zatim. Ja mam vlnaky az na druhe dite, dostala jsem je od kamosky, pletla je nejaka stara pani, strih podobny jjako ty shorties. Jsem spokojena, ze se to jen natahne, lepsi nez patentky podle me. Vyssi pas vidim jako vyhodu, Vendy rychle pribejva a uz jsou ji nizke, do sirky pritom OK. Pak ma nekdy od toho precuhujiciho okraje mokre triko. HD flisaky mi provlhaji vic nez vlnaky, mam je jen v Sku a temer jsem je nepouzila ani na jedno dite, ted poputuji ke kamosce na vyzkouseni, zda ji neudelaji lepsi sluzbu. S PUL HD jsem spokojena na maximum, s flisakama ne, a nevim, zda je to znackou nebo proste mi nevyhovuje ten material, ja totiz jinou znacku nezkousela a ani nehodlam po teto zkusenosti, na tu prodysnost do veder mam ted ty vlnaky, ktere bych ale nevyzkousela, nebyt te kamosky, bala jsem se udrzby atd.

florentina
20. črc 2011

@reruna @helulela @jasekd
holky děkuji za odpovědi. No mám z toho zamotanou hlavu čím dál víc 😉 Teda ono je skvělé mít z čeho vybírat, ale kdybych nebyla tak nerozhodná🙂 Většinou si sepisuji plus a minus a rozhoduji se dle logiky, ale tady mi to nějak nefunguje.

jasekd k těm HD, mám naprosto stejnou zkušenost. HD PULky jsou moje nejoblíbenější a ty flísáky mi přijdou k ničemu a když tady tak holky chválí ty flísáky Anavy, tak už jsem taky přemýšlela, zda je to materiálem u těch HD či zda bych měla stejný problém s těmi Anavy a po té zkušenosti se mi to nechce zkoušet...přece jen je to dost peněz to koupit na jedno použití a zjistit, že to neužiji

jasekd
20. črc 2011

@florentina Zas moje kamoska uzila flisaky HD maximalne, na jeji doporuceni je mam, poprvy jsem si rikalam ze ona ma holcicky a ja kluka, ze treba v tom to bude, ale ted mam holku a zas naprd, navic ten chlapecek cura vic dopredu, cili by na to mel byt i lepsi, ze nebude na zadku tak mokrej... Takze u nas flisaky uz ne

ivuska.h
20. črc 2011

S těma flísákama je to fakt záhada, podle mě to dost záleží na materiálu, ale i na typu plenky, co se dá pod to. Mě za rok a půl používání neprotekly ani jednou, v posledních cca 14 dnech mi asi 3x mírně provlhly, netuším proč, plíny stejné, dítě čůrá furt stejně... Nicméně i tak je považuju za vysoce spolehlivé. Jiné značky jsem teda nezkoušela (krom těch HD jsou ještě Tots Bots a Bummis tuším) a ani jsem neměla v ruce, abych posoudila materiál.

innes
20. črc 2011

@florentina my mame ty longies a jsme spokojený. Brala jsem Lka, protože M nebyly a paní mi psala, že to takový rozdíl není. Byly nám větší, schválně jsem je vyprala na víc stupňů, takže se nám srazily a jsou nám perfektně. Pas je vyšší, u nás to bylo plus, ale dá se v pohodě ohnout, stejně jako nohavičky - je u obojího i takový lem. Na větračku jsem je ani neobracela, jen u sušení po lanolinový kůře. Kdyžtak se ptej 😉

luccii
20. črc 2011

ahojky, musim dokoupit cc a zapomnela jsem, ktere jsou nej - libstatske ci hybler.? diky moc

ivuska.h
20. črc 2011

@luccii Nej podle mě Kikko Lux či MaM, pak Libštát a nejhorší Hybler.

jmakovka
20. črc 2011

Ahoj máte někdo zkušenosti s AIO Naughty baby? Docela mě zaujaly cenou, ale nechci kupovat něco blbého. Díky za případné odpovědi

vernero
20. črc 2011

Ahoj holky, ráda bych vás požádala o radu. Chystám se objednat větší svrchní kalhotky, dosud jsem používala jen IV, ale chtěla bych vyzkoušet i něco jiného, celkem se mi líbí Bambino Mio, jen nevím jeslti jsou vhodné i na klasické čtverce

jmakovka
20. črc 2011

@vernero Ty jsou na čtverce dobré nebo pak na vrstvené, naopak se do nich nevejdou tvarované plenky. Plenku dobře drží. Na jen kojené dítě bych je nedoporučila, nám protíkaly. Ale na větší jsou dobré, zvlášť při učení na nočník se dají docela rychle oblékat. Jsou štíhlé a neomezují v pohybu. S klasickými plenkami levná kombinace. S vrstvenými (my měli popoliny) to taky šlo. Nevydrží, ale extra dlouho vzhledem k nasákavosti vnitřní pleny, většinou je třeba přebalit tak po 3-4 hodinách max.

helulela
21. črc 2011

@jmakovka na str. 797 dole o nich píše sussanah

slunicko76
21. črc 2011

@vernero u nas BM hlavne na ctverce, na kalhotkove nejdo prakticky vubec! jsem s nimi spokojena jak na malem mimi tak ted na batolatku.

mmiirrkkaa
21. črc 2011

Zdravím zkušené látkařky. Od mamky mám 30ks čč, koupila jsem si 10ks čč Kikko lux + 5 vv popoliny. Látkování chci zkusit, ale zase do toho nechci vrážet majlant, kdyby to nešlo. Mám si ještě pořídi nějaké čč/vv, nebo to pro začátek bude stačit. Do kalhotkových plenek jít z finančních důvodů nechci... Jo a ještě otázka na svchňáčky - našla jsem nějaké g-mini (cca 70kč) a pak kikko. Dražší zase z fin.důvodů nechci zatím pořizovat. Máte s nimi zkušenosti? Díky za rady, připomínky, "nadávky" ...