Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
5. zář 2011

@andelka jj podle terminu budou od sebe bez 3 tydnu 2 roky. Ale zatim to vypada, ze budou mit rozdil ty 2 roky presne, nejak se mi to ne a ne rozbehnout 😀

maly_prcek
5. zář 2011

@lennikka Taky jsem nebudila. Vycházelo to na cca 3h intervaly. Přebalovala jsem před kojo, malý blil fest, mlíko teklo nosem, přebalovat po koju znamenalo 3x ho převlíct (než nandáš triko, bylo poblité 🙂 ). To vysleduješ, kdy kadí. V noci jsem přebalovali jak jsme šli spát a pak nad ránem, od 3m až nad ránem.

@ilonne Mě by víc nebavilo vyčíhávat akce na plíny (nakupování neholdujem 🙂 ), tahat ty pakle a chodit denně s košem. V ničem se nnějak nepatlu - plínu přendám do vany, zapnu masážní trysku sprchy a všecko spláchnu. Vezmu žlučvoé mydlo a napatlu to a hodím do koše. Jediné hnusné (mě to teda osobně nevadí) je přendávání do pračky, smrdí tam ten čpavek z počůraných plínek, ale 2x týdně to vydžím. Peru 2x týdně, žehlila jsem první cca 3m a jen čč.
Dávali jsme malého kakat od 3m nad nočníček (bezplenkovka to ale nebyla) a ono to fakt fungovalo, do plíny kakal minimálně, od 10-11m prakticky vůbec.

maly_prcek
5. zář 2011

@helulela Děkujuuu za fotečku, Duowrapky vypadají o něco větší. Ale jinak to fakt vypadá hodně podobně...

vajenka
6. zář 2011

Ahoj holky, našla jsem vaši diskuzi a protože uvažuji nad látkovými plenami, mám několik dotazů... Nemají ty mimina omezený pohyb v tom "obrovském" balíku plen? Myslím tím,když se třeba začnou otáčet, neomezuje je to trochu víc, než jednorázovky?
Taky řeším, jakou mám pořídit značku. Uvažuju asi nad jednovelikostníma, ale nevím, na co se dívat... máte nějaké tipy. Moc díky 🙂

betelgeuzz
6. zář 2011

@vajenka no trošku to omezuje, ale tak možná o týden, dva. Vývoj dítěte nezastavíš. Já cvičila s dcerou vojtovku a rehabka s látkovkama neměla problém. Taky je dobré nechávat mimčo občas úplně bez plenky, ať si zkouší pohyb (a to i dítě v jednorázovce).
Já teda nedoporučuji kupovat vše od jedné značky, spíš vyzkoušet ty osvědčené a uvidíš, co bude sedět nejlíp. dobré jsou anavy, i baby lucy nejsou špatné a jsou levnější, záleží i, kolik chceš investovat.
@sussanah neboj, u mě zatím nic. Rozběhlo se mi akorát nachlazení, tak porod odkládám 😀

andelka
6. zář 2011

@vajenka taky jsem to řešila, protože malej se odmítal přetáčet až do cca 7 měsíců. Ale vzhledem k dalšímu vývoji to nebylo plínkama, ale prostě jím, všechno dělal trochu později, teprve teď začal chodit. On prostě všechno pomalu ale jistě. Každé dítě má své tempo, ale ve vývoji ho nezastavíš. Spíš je důležité než kdy co udělá, ale aby to bylo dobrou technikou.

ilonne
6. zář 2011

@dagmarkaaa @helulela @jasekd @evlyn Díky za příspěvky, já jsem to jen blbě napsala, myslelal jsem tím, že bych začala právě až po šestinedělí 😉. Stejně už mám ty malinké nakoupené jednorázovky a myslela jsem taky až se trochu zaběhneme. No, dodaly jste mi odvahu, nejspíš to vážně zkusím.

sussanah
6. zář 2011

@vajenka pokub to neomezuje, nas maly byl na latkovkvach od jednoho tydne, jednorazovky jsme nepouzivalo temer vubec a byl motoricky spise popredu. V 3m s prehledem se pretacel, v6m se plazil, v 7m lozil a stal s oporou. Je to proste dite od ditete. Navic my vsichni jsme yvrostli na latkovkach a chodit jsme se taky naucili 😉

jednovelikostni kalhotkove jsoufajn, ale podle me az na trochu vetsi mimco, od cca 5kg. Na uplny zacatek bych za sebe rekla ctvercovky nebo nejake novorozenecke vleikosti kalhotovek. Vse od jedne znacky bych taky nekupovala, je lepsi mit trochu rozptyl, docela se to hodi. Jednovelikostni kalhotkove jsou treba mocfajn anavy.

sussanah
6. zář 2011

@betelgeuzz jsem rada, ze v tom nejsem uz sama 😀 Ja uz bych teda fakt rada, telo je pripravene uz dobre 2tydny, kazdy den poslicci, no je to na zblazneni 😅

jasekd
6. zář 2011

@betelgeuzz
@sussanah Holky, vydrzte. Ja ted s V. byla pred porodem taky nemocna, poslicky, bolesti kazdy vecer takove, ze jsme malem jela,a nakonec stejne preindukce, tak snad vas tohle mine. Ja ovsem nebyla k porodu pripravena ani trochu. A kdyz uz mi tady svitil 41. a pak 42.tt, to uz jsem byla vazne nasr... 😠 😀
@vajenka Holky uz ti rekly, ja se pridam. Nas Martin ma motorickou retardaci minimalne 3 mesice, spis vic, chodi na neurologii, tak jsem se ptala, a neurolog asi 55 let, mi rekl, ze my vsichni byli v latkovkach a chodime, zijeme, jsme OK, nicemu to nevadi 😉 Zaklad je dite mit obcas rozbalene, trosku ho motivovat a hrat si s nim a prijde si na to. POchybuju, ze kdyby mel M. jednorazovky, ze mi tu ted chodi, tak jednoduchy to nebude, tak se jich neboj. I ortoped ma na nastence clanek o "modernich latkovych plenach", biohuzel je tam vzdy takovy natresk, ze to zadna matka asi necte 😅 Dalsi vyhodu bych videla v tom, ze se neprehrejvaji klukum varlatka a taky mi prijde, ze jednorazovky vysusuji, coz muze byt problem u srustu, sice se to asi primo nepotvrdilo, ale ja z vlastni zkusenosti s klasickejma vlozkama bych v jednorazove pline casto byt nechtela 😝 Nevyhoda, ze to skutecne je mokre, musi se prebalovat casteji, ale to neni na skodu, opet je to zdravejsi. Pak samo ten eko prinos. Dalsi trochu nevyhoda je v nakupovani oblecku, ale je spousta vychytavek, a to, ze dite ma trosku vys zadecek, ale treba kdyz ma reflux, tak se zvedne postylka a OK 🙂 Ja mam jednovelikostni Haipa Daipa a latkuju od novorozencu az doted, kdy ma Martinek 1 rok a 5 mesicu, ale uz mu prestavaji kapacitne stacit, takze na delsi prochazku vycpavam a i tak nekdy protece, kdyz nemam moznost prebalit, ale to udela casem kazda plina a musi se privycpat u tech vetsich deti. Doted to bylo super.

maly_prcek
6. zář 2011

@vajenka Ahoj, s tím pohybem - ano, o třeba týden dva to pohyb asi spomalí - přeci jen jsou zapotřebí trochu větší svaly, abys přetočila zadek, který je o něco větší a těžší. Ale pokud jsi normální rozumná máma, co ví, že každé dítě má svoje tempo a svou povahu (líné vs. aktivní dítě), tak nějaký týden neřešíš a víš, že "chlubit" se tím, že se mi dítě otáčí ve 3m a chodí v 8m je blbost, protože děti to v tomto věku dělají většinou úplně blbě, něco přeskočí a je to jen na škodu. Prostě vývoj zdravého dítka fakt nezastavíš... A dneska už nesjou ani tak velikánské balíky na zadku, jak třeba 3 čč za nás...

Jinak vše, jak psaly holky... Hlavně mě to baví, já si nad plínkama zarelaxuju 😀 Vždyť ten pocit ve vložce určitě na vlastní kůži znáš a plína je ještě neprodyšnější, větší a jsi v ní nonstop několik let... Další argument já osobně už nepotřebuju, ostatní jsou jen bonusy 🙂 Výhody a nevýhody má látka i jednorázovky. Že by to bylo nějak náročné a složité, to teda fakt není...

Já zas třeba nemám ráda výbavu z moc značek. Já se v tom třeba vyznám a vím, která plína jak saje a která potřebuje dovycpat, ale můj muž, který taky přebaluje, třeba absolutně ne. Z mé zkušenosti taťku a babičku rozhodí i zapínání o patentek jinak... Takže já osobně raději méně značek (radši zezačátku míň a ozkoušet a dokoupit). Spíš se mi osvědčilo mít plíny nadoma (čč/bambusové vv - levnější, míň savé, hubené pro dobrý pohyb...stejně furt přebaluješ) a na ven (kalhotkové, savé spolehlivé) a popř. nějaké a parádu (kapsovky, aio).
Značky: kalhotkovky - jednovelikostní Anavy na patentky (už mám jen je... Neměla jsem s jednovelikostníma problém ani při porodní váze 3kg), vv bambusové - Anavy (já mám teda homemade), čč hlavně vícegramážní (třeba Kikko eco lux)b a pak hodně savé i míň savé vkládačky... AIO/kapsovky: kapsovka BG a Anavy Easy.

sussanah
6. zář 2011

Jinak doplnuji souhlas s @maly_prcek, sice se nas ve 3m otacel s prehledem, ale blbym zpusobem, museli jsme cvicit, abychom ho donutili otacet se tak, jak ma a trvalo to aspon mesic. Jen jsem tim chtela rict, ze balik na zadku mu v tom nijak nebranil, kazde dite ma sve tempo.
@vajenka bambusove vv jsou super, mam tak homemade, u prvniho jsem nemela, ted jich mam asi 10ks, jsou super jak pro novose tak pro starsi ditko jako sava vkladacka.

maly_prcek
6. zář 2011

Holky,
při praní na očekávané dítko jsem narazila na nějaké látkové přebytky, více tu: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=520065

Zjistila jsem, že máme vkládačky skoro do každé plíny vč. čč a vv, v některých velikostech i 4 vlňáčky mmj... 3 vlněné obdelníky... A to fakt nespotřebujem 🙂 )

permonik7
6. zář 2011

Ahoj holky, po dlouhé době všechny moc zdravím, novým těhulkám gratulka a čerstvým ( i všem ostatním) maminkám přeji hodná a zdravoučká miminka 😵

Jdu si pro radu, chtěla jsem si koupit ořechy na praní a píše se na nich, že se dají použít i víckrát, pokud neperu na více než 60°C.A neměly by vyschnout mezi cykly praní.
Na kolik perete v ořechách a jak je skladujete mezi jednotlivým praním?

Teď jsem měla na vyzkoušení gel z ořechů a docela mě to zaujalo🙂 Tak řeším, jestli jít do ořechů nebo gelu nebo prášku z ořechů. Já bych se nejvíc klaněla k tomu gelu, ale co vy zkušenější na to? Prosím o každý poznatek 🙂

reruna
7. zář 2011

@permonik7 já ořechy mám, ale mě zklamaly, dají se použít když už, tak jen na málo zašpiněné prádlo na 40... ale i tak mám pocit, že kdyby tam nebyly, tak je to úplně jedno, prostě moje zkušenost je, že nevyperou... možná ten gel by mohl být lepší...

permonik7
7. zář 2011

@reruna díky moc za zprávu, mně ten gel docela nadchl. Ale dala jsem k němu perkarbonát, což dávám k plínám vždy. Tak zkusím asi koupit spíš ten gel, nebo zůstanem u batolete, uvidíme, jestli ještě někdo napíše zkušenost.

sussanah
7. zář 2011

Holky, mate nekdo zkusenosti se merino salickou od Bundle, co je na snapku? Premyslim nad tim, zda se mi to docela fajn napad na zacatek, nez ditko zacne zajimat ta snapka 🙂

ofelieee
7. zář 2011

holky, (kdyby) vam zmokly vyprany pliny, praly (by) ste je znova, nebo použily?

jasekd
7. zář 2011

@ofelieee Pokud by zmokly nekde venku na vesnici, pouzila bych je. Pokud by se omlatily o spinave zabradli, zed apod, asi bych je preprala, ale na nejakej rychloprogram, treba na 30, nebo jen premachnout? Na 60 je podle me zbytecne, nejspis bych je pouzila i bez prani 😉

sussanah
7. zář 2011

@ofelieee asi zalezi kde zmokly a jak moc. Maximalne bych je hodila jen na proprani na kratky program.

rozarka65
7. zář 2011

@sussanah Než jsem koupila snapi šáličku,tak jsem přemýšlela o tomhle....
http://www.latkujeme.cz/cz-detail-552355-vlneny...

slunicko76
7. zář 2011

@ofelieee tak jabych je asi nechala jen ususit, nejlip na slunicku a pouzila.ja bych je fakt neprala.

vajenka
7. zář 2011

@maly_prcek
@jasekd
@betelgeuzz
@andelka
Holky, děkuji moooc za informace a rady!!! 🙂 🙂 🙂

verczu
7. zář 2011

@vajenka Mně treba přijde dítě v látce takové pevnější, dá se za co chytit, v papíru je samá ruka, samá noha. Nevim jak holkám, ale trochu blbě se mi třeba drží v tygříku, nebo v klubíčku. Je s tou plínou tak nějak míň ohebný. Ale asi nám to nijak nevadí.
@ofelieee Asi bych je jen vymáchala a vyždímala. Ne asi, ale určitě, taky mi už zmokly.

verczu
7. zář 2011

Jo, holky, slyšely jste už o prací kouli? Je to koule, jakási magnetická, dává se do bubnu pračky a vypere. Prý je to super, žádný prášek, ani jiny prací přípravek. Může to být dost eko! Stojí kolem 300,- a vydrží 3 roky. Mate někdo zkušenost?

slunicko76
7. zář 2011

@verczu ja jwsem nekde videla nejaky testy a tahle koule vysla v prani jako ulne nejhorsi

maly_prcek
7. zář 2011

@permonik7 Já jsem je používala... Je to opravdu jen na málo špinavé prádlo, třeba dětské věci co jsou max. pogrcané od mlíka, ručníky atd. Teď s ublíceným batoletem bych neměla šanci... Prádlo je z nich měkší, to mi přijde že jo, ale ta prací síla je mizerná i třeba s prekarbonátem. Měla jsem i gel, ten mi příjde, že pral o něco líp. Opakované použití - já jsem tam nechala ty staré a cca poloviční dávku nových přidala.

@ofelieee Já to dávám zmoklé prádlo znova na rychloprogram s "kapičkou" prášku... Jsem z města... Ale můj muž mě třeba nechápe... Říká, že jsem paranoik (kyselé deště a tak.) Haha 😀 )

@sussanah Osobně zkušenost nemám, jen s VO... Na malé miminko to nemusí být špatné... Na starší jak píšeš - zajímá snapka, ta od bundles mi teda přijde i hodně tenká, nebude to nic državého... akorát mám furt obavy z té vaječiny na té vlně... Na co to chceš dávat? Já bych si vlnu troufla asi jen na kalhotkovky...

sussanah
7. zář 2011

@maly_prcek nijak zasadne rozhodnuta nejsem, spis me to zaujalo. Ja asi v tomhle nejsem pmoc prakticka, u mladeho jsme po sestinedeli nevedeli, co je vajecina, takze me tyhle spojeni obcas nedochazi 😅 Ale porad me nejaka ta vlna laka, i kdyz mlady byl ciste v PUL. Ale asi to necham az na leto, kdyz bude sikovny na bkm, tak dostane bundle kalhotky natahovaci a bude 🙂

jasekd
7. zář 2011

@sussanah Ty Bundlesky jsou krasne 😵 Ja mela Martinka jen v PUL a ted mi to prijde skoda, Venous je ve vedrech jen ve vlnaccich, nakonec nemame Bundles, dostala jsem domaci pletene a jsou super a vysly levneji, ale moc se mi libily, prakticnost nevim, ale vzhledove 🙂 Do vlnacku davam kalhotkovku i novosklad, ale V. uz nekadi po kazdem kojeni... Plinu narovno nepouzivam vubec, jen u starsiho na rychloprebaleni.

maly_prcek
7. zář 2011

@sussanah D. kadil teda dost často, ale je fakt, že hodně šlo do nočníku, jako nebylo to taky nějak často... Spíš třeba lehce špiavé u nožiček... Spíš jsem asi moc úchylná na péči o vlnu - peru v ruce, lanolínuju suché, se s tim moc babřu 🙂 Ale taky třeba PULky mám taky zatím jen jedny (u D. jsem nedávala nic jiného), ale na první měsíce plánu spíš flís...