Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zmuzle
21. čer 2009

Pikitko, ja jsem si objednala M a ty jsem mhla davat tak v mesici? To uz je utahnu kolem nozicek a hdne to musim prekrizit. Ale podle mne ma ted uz neco pres 5kg 😝

pikitko
21. čer 2009

díky všem za rady, nechám to tak a uvidíme 😉

nelinkav
21. čer 2009

S tou velikostí IB je to divočina 😅 My používáme vel. L od Stelliných 6kg a sedí výborně... IB SIO mám nejradši v tom smyslu, že jsou nejtenčí, ale strašně blbě se z nich dostává hovňous a dlouho schnou. To MMT AIO jsou super v rychlým schnutí, taky se líp perou a pro mimi se mi zdaj trošku příjemnější - že maj celou prdelku v měkkým.

Matilko, já to peru častěji, páč ten jeden svršek za den použiju asi 3x a když ji v tom nechám dýl (3h), tak jsou často zevnitř vlhký i ty svrchňáčky... Jsem si říkala, aby to nezačlo čpět močí...

Lusinto, když ty používáš výhradně AIO a SIO, nemáš nějakej problém s brzkým opotřebením?

pikitko
21. čer 2009

MMT AIO mám taky objednaný, kdyžtak časem dokoupím, co bude nejlepší

tlapicka
21. čer 2009

halo halo, prosim o pomoc! potrebuju utratit v jednom obchode penize a maji jenom popolini. sama od nich nic nemam. stoji neco od nich za utratu nebo mam radsi vybrat neco jinyho?

kvikvicek
21. čer 2009

hoky IB Aio x Sio, co je lepsi, klady, zapory, mam SIO,a chtela bych zkusit AIO,nebo se mam na to vyprdnout? procitala jsem diskuzi, ale nenasla jsem, jestli to tu uz nahodou nepadlo, tak se nezlobte 🙂

matilko
21. čer 2009

Holky, stalo sa niektorej z vás, že dieťa malo po použití PULiek také opruzeninky, alebo šrámy? proste červené miesto tam, kde je gumička? čiže na stehienkach a na brušku ☹ my sa toho vôbec nemôžme zbaviť, balím ju doma len do vo, na cesty do lovíkov, na noc má naťahovačky, no ale sem tam cez deň doma dám aj PULky a vždy to zosilnie ☹ už jej to aj mažem a nič nepomáha, ono to asi nie sú opruzeniny, ale nejaké otlačeniny ☹ nikdy sme to nemali, až teraz v poslednej dobe... nemáte na to nejakú radu? stalo sa to niekomu?

raady
21. čer 2009

Ahoj,
Matilko, Barunka je už "velká" látkujeme od té doby, co jsme přišly z porodnice a před 14 dni přesně tam kde končí kalhotky, tak měla červené "pruhy". ☹ Taky nevím,zda jsou to jako opruzeniny. Taky nám nepomáhalo žádné mazání, větrání nic. A to střídáme s vlňákama. Dokonce jsem si myslela, že je to od lanolinu.
Dnes jsme se vrátili z dovolené. Byli jsme v hotelu a látkovat se tam opravdu nedalo, takže jsme byly týden na jednorázovkách. Nožičky měla po 1. dnu naprosto zahojené. Naštěstí ji nevadíly papírové pleny ani na zadeček, takže nemáme žádný problém. Teď jsem ji podruhé přebalila do látkovek a dala svrchní IV. Tak jsem zvědavá. Dám vědět, jestli bude nějaká změna. 😉

raady
21. čer 2009

kvikvicek, měla jsem IB AIO vel. M. Po velkém sebezapření jsem ji poslala dál, protože nám prostě do hodiny provlhla. ☹ Dokupovala jsem do ní i takovou tu minivkládačku na červené patentky, ale ani to nepomohlo. Loučila jsem se s ní s těžkým srdcem.
Myslím, že holky mají většinou IB SIO a žádné velké problémy s nimi nemají. 😉
Já jsem nakonec všechny AIO prodala a zůstala jsem u plenka + svrchňáčky.
Tedy mám oblíbené kapsovky Bum Genius na suchý zip. Ty jsem nakonec ještě dokoupila. Sice to není přírodní bavlnka, ale neprotíká, poměrně dost nasaje a Barunce dobře sedí a rychle schne. 🙂

matilko
21. čer 2009

raady, no ale nám to začalo robiť po použití papieroviek ☹ potom sa to ako tak zhojilo, ale zistila som, že PULky to zhoršujú

erinbrock
21. čer 2009

holky prosim na jakou velikost mam tu deku Irmu nastrihat na ty separacky? diky. dnes jsem si ji koupila je to moc prijemny material...

lucinecka
21. čer 2009

Tlapi, s popo neporadím bo nemám zkušenost, ale moc gratuluju k Jáchymkovi 😵

raady
21. čer 2009

tlapi, od Popo jsem měla jen natahovací vlňáky a byla jsem s nimi spokojená 🙂
matilko, tak to vypadá, že budete muset dávat jen vlňáky ☹ Já uvidím. Abych řekla pravdu,jen vlňáčky si zatím neumím představit.

evicka7
21. čer 2009

erinbrock, já jsem si složila plínu a ustřihla to podle toho o kousek větší, tak o 1 cm na každé straně, jinak někdo stříhal podle popo separaček, které mají TUŠÍM rozměr 17x38

evicka7
21. čer 2009

tlapi, my máme nějaký popošky, používáme jako noční, máme onesize, twosize a ultrafit biofrote a ty ultrafit jsou moc dobrý, ale jako denní plínu bych nedala, protože mi přijdou dost robustní

two size je dost boková
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

takhle vypadají střihově ultrafit, ale tohle jsou flanelky a ty jsou na prd, hned jsou prodojený

evicka7
21. čer 2009

tlapi a ještě vlňáky popo natahovací
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

tyhle jsou od devíti kilo a fotka je pořizovaná tak při 7kg

evicka7
21. čer 2009

se omlouvám, jsem tam nedala odkaz na tu ultrafitku
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

matilko
21. čer 2009

raady, mne by len vlňáčky nevadili, mám ich najradšej, akurát ako denné mám len lovíky a to len jedny...

lucinecka
21. čer 2009

Holky prosím vás poraďte, jak vytvořit gumový pásek na plíny? Chtěla bych doma dávat Lukymu jen čč na dvanáctniny bez svrchňáčků a nevím čím je zajistit v pase. Chtělo by to nějaký pásek z gumy. Vyráběla jste si některá něco podobnýho nebo dá se to někde koupit? Nevím jestli by jen obyčejná guma neřezala... Děkuju 🙂

somik
21. čer 2009

Lucinečko, mrkni na http://www.branakdetem.cz/fleecova-mokomini.htm řekla bych, že se dá i ušít 🙂

lenkicka
21. čer 2009
lenkicka
21. čer 2009

holky, tak jsem dneska poprvé vzala ven IB SIO a super...vydržela Šimimu 3 hodiny a horní vrstva suchá....jsem nadšená a už jsem objednala i vzor tygříka 😀 😀 😀

lucinecka
21. čer 2009

Díky holky, přesně to jsem myslela 🙂 Jen jsem to hledala pod názvem pásek...

somik
21. čer 2009

matilko, tak jsem nakonec pořídíla teplákovinu, já to podobný matroš jako na vkládačce IB, z líce bavlna a z rubu hebký jakoby fleece, šíře 160 cm a vzala jsem pro jistotu 40 cm, kdyby se to náhodou srazilo, má se to prát na 40 st, ale já rovnou vyprala na 60 st, co se s tím stane a nic se s tím nestalo, ani nesrazilo 🙂 . Zkušebně jsem dala do čč na osminy jednu stejně ustřiženou a fakt funguje, kakoše se krásně vsákly a mokro není tak cítit jako na samotné bavlně. Ale nemám srovnání s Irmou 😒. Někdo tu radil stříhat podle plenky, které používáš, jestli kalhotovky, tak tvar kalhotovky, je to prý suché i na bocích 🙂 .

Mám PULky HD, na okrajích mají jemný fleece, takže nás netlačí, pak mám PUL bambinex, ty mají gumičky a někdy otlaky má, ale pak hned zmizí, spíš jsme měli poškrábané bříško od suchého zipu, když jsem špatně zapla ☹ . PULky už skoro vůbec nepoužíváme, na noc máme natahovací Disany, výborné, doporučuji a přes den je doma nahatý nebo jen v čč na draka a dám vlňáčky BI, taky výborné. Někdy střídám s flísáčky HD.

Lenkicko, uvidíš, jak budeš z tygříka nadšená 😀.

Kvikvicek, rozdíl mezi IB AIO a SIO je akorát v tom, že v SIO můžeš vyměnit sací vrstvu a vrchní ponechat, AIO musíš vyměnit celou, SIO mě schne mnohem déle než AIO, ta byla sušší dřív.

Nelinkav, já kakoše z IB AIO sundala hned, chtěla jsem jen potřít žlučákem, párkrát promnula pod vodou a plenka byla vypraná, bez skvrny 🙂

makinka.1
21. čer 2009

Tlapi,ja mam frotacky ultrafit,asi 10 kousku a jsem s nima spokojena.Davam je na den,asi od 4 mesicu,na uplny malicky miminko jsou fakt veliky.Ale ted v poho,myslim,ze Maxikovi v pohybu nijak nevadi.Mam je rada. 😉

tlapicka
21. čer 2009

Diky vsem za reakce!!!

luci, diky za gratulaci 🙂

kvikvicek
22. čer 2009

Holky prodavam vlnaky Disana, flesacky Bummi Polar, zavazovacky Popoliny,Pul kalhotky Baby Lucy 🙂

erinbrock
22. čer 2009

kvikvicek: poslal jsem ti IP. diky

svija
22. čer 2009

Holky poraďte mi prosím, které plíny hodně nasajou a rychle schnou? Já mám BL bamboo i organic a ty oboje schnou hrozně dlouho, pak Tencel od Popolini to samý. Biofroťáčky od Popo trošku lepší. Jediný, co mám suchý rychle je MMT AIO, IB taky celkem jde.

pikkumyy
22. čer 2009

ted mi prisly BE vel. L/XL, co jsem koupila z druhy ruky, a jsou o kus mensi nez ty BE vel. L/XL, ktery mam doma - jak je to mozny? nemyslela bych, ze se BE daj srazit... delaly se driv mensi? 😲