Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

fiallinka
22. čer 2009

Ahoj holky, už tu moc nechodím, bo mám látkovou výbavu už nakoupenou a fakt už jsem nechtěla nakupovat nic jiného. Nicméně jsem se dostala k balíku plenek, které miluju, a proto teď prodávám své jiné plenky, a některé z nich NEPOUŽITÉ, tak mrkněte, jestli nemáte o něco zájem. (Například nové flexitotky nebo flexikalhotky 🙂 🙂 🙂), chichi...

Napište kdyžtak do IP nebo přes mmb, jak chcete.

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=120542

lenkicka
22. čer 2009

to je fakt...ale jsou takový krásně malinký a mezi nožičkama štíhlounký...mám vel. M...na začátku mi přišla fakt malá, když jsem to vybalila z krabice...ale teď už jsem si na to zvykla a sedí super...připadají mi velikostně jako IV vel. S... tu jsem používala asi od 1 měsíce...takže to vidím, že na dalším mrňousovi budou podstatně dříve...a hlavně se mi líbí, že pak už dokoupíš jen střeva 😀

somik
22. čer 2009

ijo, možná že Honzík bude časem čůrat víc a tak je tedy aspoň využijeme naplno 🙂 . Když jsou BE nové, tak jsou fakt kouzelné, heboučké no nádherné, ale jak už jsou oprané, tak jsou i dost tuhé a to i po promnutí. Nevíte, jak to vypadá s prefoldem nebo twofoldem po X-tém vyprání?

pikkumyy
22. čer 2009

somik - no ja uz jsem zjistila, ze ty BE patentkovy se driv vyrabeli mensi - vubec me to nenapadlo, takze takhle jsou Simonovi jentaktak, zatimco ty novy zapiname s velkou rezervou - to byl teda kauf 😠
na tech BE tuhne hlavne ta svrchni konopna vrstva, ne? prefody a twofoldy jsou bambusovy a ja je mam po mnoha vypranich porad heboucky 😉

ad zeleny IB - nam nesustej🙂 a velikost M je Simonovi dobre doted, i kdyz uz mu sedi i Lka

nelinkav
22. čer 2009

Kvikvicek, při rozhodování IB SIO nebo AIO jsem neváhala - sic je tam malý fin. rozdíl ve prospěch AIO, ale když v sio můžu střídat střeva, tak to vyjde nakonec levněji a je fajn, že nemusím po každým použití prát tu svrchni část, u které předpokládám, že se životnost praním zmenšuje.

Jinak já si celkově IB fakt nemůžu vynachválit. Dneska jsem zkoušela tu zelenou, co šustí a po vyprání se uvnitř lepí jak dvě potravinový folie na sebe (lepší popis mě nenapadá 😅 ), po uschnutí je to ale ok a neprovlhla, tak snad je to jen vada na kráse a ne na funkčnosti.
Která zelená to je, to jste mě teda dostaly, vzhledem k tomu, že jsem mírně barvoslepá a zelená a modrá mi splývaj... Bych řekla, že máme prostě pastelově zelenou 😉 Btw. tyrkysová je taky do zelena, ne?
Pikkumyy, tak jestli vám ještě jsou M, tak jsem mohla ušetřit prašule za eLka... No, ale naštěstí musím zaklepat, páč na to, že je to plena až do nočníkování, tak třeba kolem nožiček neproteče.

Svija, kombinace hodně nasát a rychle schnout spolehlivě funguje u nás taky u MMT AIO. IB (ty střeva) schnou snad nejdýl ze všeho co máme 😕

Somik, mě prefold trošku zhrubnul.

ijo
23. čer 2009

Já nmám bambusový cuddlefold a ten je pořád měkký. Ostatní po uschnutí trochu tuhé,ale pak ok.
nelinkav - trochu mě vyděsil popis lepících se potravinových folií 🙂, to už mi mooc připomíná hnusky. Nejsou IB vyráběné v Číně?

sabuse1
23. čer 2009

Tak už jsem taky propadla cuddle plenkám🙂 Jsou úžasně štíhlé, dost savé, rychle schnou a navíc jsou strašně krásný, Ijo normálně si mě nakazila🙂))

evicka7
23. čer 2009

pozor na návod na lanolinování na tuly tuly, vlňáky se nesmí sušit na přímém slunci 😲

hanka128
23. čer 2009

neli my měly IB AIO fuchsiovou a taky nám šustila- ale hlavně ty kraje...a šustí nám i CT...tak nevím co to je a snad ty gumy co jsou v těch krajích ještě nějakou dobu vydrží..

silente
23. čer 2009

Tak hlásím, že máme za sebou první noc v Cuddlewool a náááááááááááááááááááááádhera! Neprovlhly, už nelepí, a jsou nádherně heboučké ....

Jo a IB SIO mám limetkové a nešustí 😀

marcelkad
23. čer 2009

Silente jestli můžeš, dej fotky CB wool do alba, jak vypadají v reálu. Díky

amp
23. čer 2009

Ahoj, zatím vždycky jenom pročítám - díky za tipy 😉 A jelikož bych ráda do naší plenkové výbavy přidala něco dalšího krom čč a vv, prosím o radu zkušenější. Chci hodně savou plínu, něco jako noční (ne AIO)- chválíte Bamboo extra, ale co jiné bambusové plíny? - třeba BabyLucy mi padly do oka. Je to dobrá alternativa? A jak sedí velikosti? Díky 🙂

terezita
23. čer 2009

amp, jestli chces hodne savou nocni plinu, tak si pockej na BBH. ta je fakt dokonala. mam i BE, ale BBH ji teda o dost predci 😉 budou k dostani na brane

teda ja stale CB odolavam.. ted ocekavam vlnkovou CT 😵 😵 😵

terezita
23. čer 2009

IB mam svetle i tmave zelenou a zatim nesusti ani jedna.. ale teda u nas jsou prane teprve asi tak 8x..

sabuse1
23. čer 2009

Terez: na jednu stranu dobře děláš, je z toho pak láska na první dotek a leze to hrozně do peněz🙂))

silente
23. čer 2009

Marcel - a chceš ji na modelu nebo na šňůře? 😀

K BBH - tu jsem na noc riskla už i bez PUL a teda fakt držela. Poprvé tedy ne, ale to jsem něco poto já, teď už gut. Ale dokud budou fungovat CB, tak BBH bude v noci zahálet 😀

silente
23. čer 2009

Fiallinka - jsem Ti trošku provětrala MMB 😀

U těch CB koukám na tu quick dry .... a CT radši neotvírám.... ta dalmatinovská ... ááááách 😵

raady
23. čer 2009

Ahoj,
amp, mám Bamboo od Baby Lucy. Mám je ráda, ale je to spíše denní plenka. Střihově jsou Baby Lucy moje nejoblíbenější pleny. Mám raději vyšší, neškrtí kolem nožiček. Barunka má 7 kg a v pohodě ještě zapneme XS/S. Ale to už je níž na boky. Tak ji dávám M/L. Prokůpek je ještě miminečko, možná by ti s dvěmi vkládačkami na noc stačila. Já dávám na noc také BE + prefold+vlňáčky.

lucie.krajcarova
23. čer 2009

ahoj Holky, od vás jsem se dozvěděla o Itti Bitti a náhodou jsem se dostala ke kontaktu, kde je levně koupit, je to v Anglii, ale holka mluví prý česky. a vyplatí se to i s poštovným.
http://nappyparadise.co.uk/index.php?main_page=...
Co na to říkáte?

dubakm
23. čer 2009

Holky, tak jsem vám do alba dala k porovnání vlňáky Loveybums a Cuddlewool.
Amp: Baby Lucy bambus je dobrá, pro míň učúrané dítě vydrží i v noci ( nebo s 1-2 přebalením).

terezita
23. čer 2009

s BL jsem taky spokojena, vzdycky do ni dam jeste jednu vkladaci BL plinusi a vydrzi to docela dost.. a hlavne ta nase oranzova barva je moooc hezka.. 😵 😀 😀

ijo
23. čer 2009

měla jsem BL malý a byla jsem spokojená, není úplně super nacucávací, ale na den byla ok. Duba- krásný barvičky, to je jak k sežrání. Silente, chceme samozřejmě fotky v modelu .-)

angetha
23. čer 2009

Ne já nebudu kupovat CB 😎 😎 ne teď 😀

ijo
23. čer 2009

Jasně že ne, vaší holčičce by Cb Newborn určitě neslušela 🙂 🙂 😎

angetha
23. čer 2009

To je přeci jasný 😀 😀

amp
23. čer 2009

Terezita - když já nechci AIO, takže BBH bohužel - ale jsou fajnové 😉 řekla bych repre, skoro jako naše dvě IB SIO (a to jsem při nákupu neznala tady koníka 😀 )
raady a spol - na zkoušku si nějakou BL bambus vezmu, vycpu to a uvidím, stejně to nechci na celou noc, aspoň zatím - naše mrně vydrží neka max jedno kojení, takže to prubnu a jedno noční přebalení nám ušetřím. díky

marcelkad
23. čer 2009

AMP - BBH bambusky nejsou AIO -
koukej http://www.babybeehinds.com.au/store/pc/BBH-Bam...

marcelkad
23. čer 2009

Silente - na MODELCE 🙂

romankav
23. čer 2009

amp: My máme bambusovou Bambinex Bamboo z brány a jsme moc spokojení. Jsou dobře vykrojené, takže jsou i obříkům a nikde netlačí. Rozhodně nám vyhovují víc než třeba Bamboozles.

ijo
23. čer 2009

nám tedy bamboozles taky nějak k srdci nepřirostly, po pár vypráních byly jako struhadlo 😢