Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

dagina
20. črc 2009

http://www.branakdetem.cz/bummis-svrchni-kalhot...
A co tyhle???

Raady, jaké to jsou??? Na bráně jsem je nenašla, až tak se ve zkratkách neorientuji 😒

matilko
20. črc 2009

dagi, HD sú fakt hodne dobré, sú síce trošku igelitového typu, ale zase sú mäkkučké a ten sucháč nemajú, takže nikde netlačia, mám ich aj vo fleese a tiež som spokojná.
a nechceš skúsiť vlňáčky? ja som si objednala zrovna tieto: http://www.branakdetem.cz/vlnene-kalhotky-swadd... a ešte mám lovíky jersey, ale tie už nie sú ☹

raady
20. črc 2009

Dagi, jsou to haipa-daipa svrchní kalhotky tyhle: http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/svrchni...
S Bummis nemám zkušenosti, ale holky si je většinou chválí.

raady
20. črc 2009

Holky, poraďte mi prosím kalhotkové plenky, které nemají pevnou gumičku kolem nožiček. 😲
Vyhovují nám BE, Ellas House. BL jsou moc pevné. Jo a ještě Lotties, ale tam mi trochu vadí ty nedržící suché zipy.
Co Popolini, nemám vyzkoušeno.

evicka7
20. črc 2009

dagi, obávám se, že všechny pul jsou pařeniště ☹ nám se dost osvědčily IV fox, ale vlna je vlna a to jsem byla zásadně proti

matilko
20. črc 2009

raady a čo HD pastelka? je levná, dobre saje a vôbec nie nemá pevné gumičky, také akurát, sama si to nastavíš 🙂

dagina
20. črc 2009

Díky.
Malá by vlnu neměla skrz atopák..., on je právě trochu problém i s polyester. PULkama 😖. Místo PUL gatěk používám i zavazovací pleny, krásně dýchají, ale skoro vždycky jsou vlhké...

raady, Matilka, ty HD mi přijdou takové bombarďáky 😅, nebo to klame????

osma
20. črc 2009

dagina: co cuddle wrap: http://www.tuly-tuly.cz/svrchni-kalhotky/cuddle... ? Ty nemaji pul zater, takze urcite prodysne. Nekdo tu o nich psal. Ja nad nima take uvazovala, ale nakonec poridila vlnaky. Zkus se poptat na tuly-tuly jaky je to material.

marcelkad
20. črc 2009

dagi, malej má taky atopák a vlňáky LVB máme a v pohodě. dokonce si myslím, že je to i pro ekzenatiky lepší než ten PUL. Taky jsem byla převážně "PULařka" a od té doby, co máme LVB jsem z nich nadšená. Disany nataovací jsem tedy v oblibě moc neměla.

raady
20. črc 2009

dagi, no střihem jsou trochu bombarďácký, ale na mimču mi to připadá fajn, jsou tenké, přizpůsobivé.

matilko, plenka HD je také fajn. Mám 3 ks a točím je dokola. Myslela jsem spíš plenku třeba k doktorce, abych tam nemusela rozepínat a zapínat snapku. No nemusí být AIO. Po zkušenostech raději plenka + svrchňáčky. Vlňáčky lovíky už nejsou? já než se rozhoupu, tak nebudeme mít nic. ☹

raady
20. črc 2009

Holky, která jste říkala, že impregnujete zavazovací Popo nebo Disany? Na to jsem úplně zapomněla. Musím to vyzkoušet a na doma jako dělané. 😉

kubinkov
20. črc 2009

Popo jsou kolem nožiček jemné, gumičky tam vlastně vůbec nejsou a sedí dobře. Myslim Popo One Size. Panda od Popo taky netlačí.

raady
20. črc 2009

kubinkov, díky 🙂

evicka7
20. črc 2009

raady, souhlasím s kubinkov ohledně pp onesize

matilko
20. črc 2009

raady, bohužiaľ už nie sú a nebudú ☹ je to škoda, lebo ostávajú už len nejaké vlňáčky z tuly-tuly, pekne drahé a swb, taktiež pekne drahé ☹ chjooooo...
a nechceš používať hhs s vo? to je super vec, na leto ideál, ja som s tým moc spokojná, používam hhs aj na noc s vv a ikea žínkou a pohoda

somik
20. črc 2009

dagi, mám PULky Haipa-Daipa a jsou moje nejoblíbenější, pak mám Bambinex, moc nedávám, mají kolem nožiček gumičky a jsou otlačené a pak ještě Baby Lucy fix a ty nedávám skoro vůbec, přijdou mi takové tuhé. Haipa-daipa jsou super, měkoučké, tenoučké a super tvar na každou plenku, výborně překryje novosklad. Máme S, Honzíkovi byly 4 měsíce a má 6,5 kg a máme ještě rezervu 🙂 https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

raady, co zkusit BL color? Nevšimla jsem se, že by tlačila, jsou moje oblíbené a nestojí moc a navíc vypadají krásně 😉 .

Dík holky za hodnocení vv, zkusím tedy ty tots bots naturfolds a pak ty kikko, doufám, že se dají také koupit jednotlivě, ty TB musím koupit v balíku 😒 , nikde totiž už nezbyly ☹ .

matilko
20. črc 2009

somik, kikko sa kupujú po kusoch 🙂 už ich mám na ceste

somik
20. črc 2009

matilko, kde jsi prosím koupila?

matilko
20. črc 2009

somik, na bráne, kde inde? 😀

evicka7
20. črc 2009

matilko, a máš nějaké info, proč ty lovíky nejsou a nebudou, na jejich origoš stránkách jsem o tom nic nenašla, ale nejsem v aj moc dobrá, tak nevím, jestli jsem to nepřehlédla

matilko
20. črc 2009

evi, viem len čosi o tom, že s nimi bola zlá komunikácia, tak nejak to písala Lus, ale neviem to stopro, tak aby som nekecala... z ameriky by sa to asi objednať dalo, hm? teda tuším že sú z Am. 😀

marcelkad
20. črc 2009

Evi, já se na to ptala Lus - prý s těmi Američany byla špatná domluva a už je dovážet nebudou. Jinak v USA jsou určo k mání.

somik
20. črc 2009

přpojuji se k dotazu evicka, proč ty loviky nejsou a nebudou, já bych je taky chtěla. Kruciš, než se rozhoupu, že něco objednám, tak už to prostě není 😠 . Bylo mi doporučeno toto: http://www.naturebaby.cz/produkty/vlnacky-storc... ale nevím, zda to urdží čč narovno??? Zdá se mi, že asi ne.

matilko, to je fakt, kde jinde 😀 , to mi nedošlo 😀

matilko
20. črc 2009

somik, tie vlňáčky sú naťahovačky,takže na čč narovno asi naprd, skús tie swb, sú super

angetha
20. črc 2009

Já bych taky chtěla lovíky..mám jen jedny M..

raady
20. črc 2009

Holky, díky za tip ohledně Popolin- asi jednu vyzkouším. 😉

Matilko, taky mám 1 HHS- dávám někdy na denní spaní s vv. VO dáváš úplně na vrch, na HHS? Už blbnu, radši se zeptám. 😅 Taky už mám místo mozku plenu 😀

Somiku, BL color je ta flanelová, viď. Tu jsem měla na mimi. To měla Baru ještě hubené nožičky 🙂

Ještě k těm HD PUL, nám právě také vyhovují, protože se dají nastavit jinak v pase a jinak kolem nožiček. V pase je Bramborka hubeňour a nožičky má faldíkaté 😉

raady
20. črc 2009

Somiku, ale ty vlňáčky vypadají dobře 😉 No na čč narovno nepůjdou, ale teď vážu na draka a to by nebylo marné 🙂

somik
20. črc 2009

raady, BL je flanelová, já jsem s ní spokojená, mám ještě XS - S a nechci se jí zbavít, ještě nám je 😀 tedy spíš na boky, tak dávám do kočárku ve vedru bez svrchňáků, aby byla vidět, a pak mám tu větší, ale ta malinká je prostě kouzelná 🙂 . Vlňáčky se mi líbí, už pár dní nad nimi přemýšlím, zda do ních jít, no snad nezmizí jako lovíky 😅 .

erinka83
21. črc 2009

Holky a ty lovíky nejsou ani na Bráně? V nabídce na netu je maji, akorát jsem nenašla, jestli jsou či nejsou skladem....

marci
21. črc 2009

Holky, prosím o radu. Pouští bambusky Baby lucy barvu - myslím takové ty pestré barvy tyrkysová, zelená, červená?? Potřebuji obnovit výbavu většíma plínama a asi to budou především BL. Ty pestré barvy se mi líbí, ale mám trochu strach, že budou pouštět....