Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evulebobule
18. dub 2009

a vlňáky jaký? Mám tu napsaný SWB a LVB. Ty baby lucy XS se dají sehnat kde?

schnek
18. dub 2009

téměř všude v plenkový shopech, na sluněti.eu meli edici kolor a já jedny modrý color 2x oblíknutý posílám dál 😉

andy21
19. dub 2009

skatule máli se už ořetáčí o 106 a nehod mimo podložku přibylo 😀

mmch holky kdybyste měkla některá zájem o 6ks vv 1 prodala bych je, kdyžtak piště IP a a na ceně se domluvíme 😉

andy21
19. dub 2009

tak mám jen 5ks vv Popolini velikost 1(S)

pavluskak
19. dub 2009

Holky, poraďte prosím jak skladujete plínky před praním... já už jsem nešťastná, zkouším kdeco, ale pořád nám to v koupelně dost nevoní 😖 Tak nevím, jestli něco nedělám blbě... ☹

andy21
19. dub 2009

pavlsluskak už jsme to tu řešily ó pár stran dozadu, většina z nás má tzv. popelnici, koš s víkem a je to ok 😉 dá se sehnat v baumaxu za pár korun 🙂

pavluskak
19. dub 2009

Andy díky,kouknu zpět... mám kybl s víkem, zkoušela jsem skladovat na sucho, na mokro, kapat na víko vonný olej... plínky po použití proplachuju než je hodím do kýblu... tak nevím, třeba tu objevím nějaký tip... dík

schnek
19. dub 2009

pavlusak, nemáte balkon nebo nebo nějakou komoru?

pavluskak
19. dub 2009

Balkon máme, ale na jižní stranu, tak se obávám to by byla rychta.... a já si balkon docela ráda užívám na pohodu...

Asi se budu muset vrátit k prvnímu způsobu skladování, ten byl nejméně nevoňavý, měla jsem koupený MioFresh od BM a ta desinfekce byla asi opravdu dost účinná... Jsem si myslela, že po 9 měísích látkování to budu mít vychytanější...

schnek
19. dub 2009

taky máme balkon na jih a je to ok, zkus to 😉

lusinta
19. dub 2009

můžete soutěžit o dárkové poukazy na látkovky🙂
http://www.perlorodky.cz/component/option,com_f...

matilko
19. dub 2009

Lus, díky za tip, skúsila som to ale viem, ako dopadnem 😀 no jo, mám šťastie v láske 😉

gedren
19. dub 2009

skatule - no jsem zvedava, mozna mas pravdu, ona totiz Ladenkan ejdriv rostla do sirky a uz ji ty Mka byly dost tesny, a ted dorusta do dylky a uz ji jsou zase volnejs ;) Je to sranda, jak ty deti rozmerove oscilujou 🙂

gedren
19. dub 2009

koukam, ze jsem si nejak ani nevsimla, ze uz je treti tema 🙂, novako, super uvod, diky zan!

Pipky a ted dotaz: jakou idealni savou stihlou nocni kombinaci na tlustocha? 🙂 Totiz to je tak, Helenka uz je bez plin 3/4 roku ve dne i v noci, hlida si sam, vsechno super, akorat v noci to obcas nezvladne. Coz doma neni problem, prevlecem a spi se dal, ale na leto chystame nejaky cestovani, a pocuranej spacak a/nebo cizi postel asi neni to pravy orechovy. Tak bych ji chtela prave jen na tyhle cesty neco poridit, abysme to spolecne zvladli 🙂. Bylo by dobry, aby to nebyl zanej balik, aby ji vysvetlila, ze to jako neni zadna pinecka, ale takovy kalhotky ;), a byla ochotna si to na sebe vzit. Myslela jsem si, ze bych poridila par BBH bambusek (do leta snad budou), myslite, ze se do nich jeste vleze? Ma kolem 16 kilo. No a svrchnacky, bud ji jeste budou IV XL, co ma ted pujceny Ladunka, anebo bych vzala naky natahovaci vlnaky, ale nevim jaky, aby byly dost obri a aby neprovlhly. Ona kdyz v noci cura, tak jen jednou, a pokud by se pri tom i probudila a nechala si tu durch plinu rovnou sundat, bylo by to ideal, ale spolihat na to asi nemuzu 🙂 Takze nejaky drzaky 🙂

A nebo kdyby byla nejaka dost obri a dost sava AIO, tak i to by slo 🙂

Diky predem za pripadne komentare 🙂

novako
autor
19. dub 2009

Pavlusko: Bude to znít divně, ale v otevřeném koši na věšení prádlo. Nikdy jsem nezažila horší puch, než když jsem ty plíny dala do pytle Bummies.

Takže pokud máte o pytel XXL barvy žluté některá zájem, pište do IP. Navrhněte cenu, je 1x použitý.

pavluskak
19. dub 2009

Novako: no ono to nezní divně... má to svou logiku když ten koš větrá ze všech stran....

Já je právě mám v kýblu s víkem, že aby to nebylo cítit, ale jak to otevřu, že přihodím další, tak se to na mě vyvalí... nemluvě o tom, když je házím do pračky to ty spodní pěkně zaváněj... a to peru co dva dny, někdy i dřív, když k tomu mám kopu dětských věcí...

novako
autor
19. dub 2009

Gedren: Bamboo extra na sucháč by jí mohly sedět. (patentky nebrat, jsou menší).

gedren
19. dub 2009

novako, dik za info s tim suchacem. Mne se BE moc nelibi na pohled, ale uvidime, jak budou dostupny ty BBH. A co svrchnacky? Ktery natahovaci vlnaky se delaj dost obri? Treba podle obrazku se mi docela libi Bundles, ale ta velikost M by fakt uz asi nestacila, podle kil... U ostatnich to vypada, ze jsou i velikosti pro obriky, tak ted akorat nevim, jestli spis disany, nebo shortiesky...mne ty disany prisly jako takovej svetr, ze jako na leto by mozna byly lepsi ty shortiesky, ale zase nevim, kolik toho udrzej. Poradi nekdo se sirokym prehledem - Luu? 🙂

astrane
19. dub 2009

Náš malej čůrá v noci myslím jen jednou a to až k ránu(teda většinou) a dávám buď kissaluvs tvarovanou-tu větší-není nijak objemná a nebo BL bambusku-obě jsou i přes bříško dostatečně široký,ta BL je teda větší,ale zase o dost víc senese,.Dítě má 13 kg .A stačí nám to v pohodě.Dovnitř nedávám nic navíc a přes to máme thisties,protože jsou jak nic.Vlňáky zatím leží ve skříni,ještě nejsou ani nalanolinovaný,ale jsou v pořadí....s těma teda zkušenosti zatím nemám žádný.Ale myslím,že pokud jde jen o to aby nebyla durch,tak bude taky stačit nějaká štíhlejší kalhotovka froté nebo bambus....jedno počůrání to udrží v pohodě....

gedren
19. dub 2009

No ona kdyz uz se pocura, tak jsou toho fakt litry...je schopna na ten jeden zatah prochcat durch perinu a jeste je pod ni louze na matraci 🙂. Takze to musi bejt fakt plina drzak i kalhotky drzak, at z toho nemame ve stanu potopu ;)

sonulah
19. dub 2009

plzeňská sekce - dík za seznamy plínek, až se vyňucham, tak je rozhromádkuju, ať vidim, kolik jich chybí a přebejvá atd. 🤐 🙂

schneku, v jakých to máš velikostech?

katwind
19. dub 2009

Holky, děkuji novako za super úvod... z dnešního pročtení jsem si vzala to, že musím do krabičky nastříhat deku irmu a separačky (já fakt nemám nastříhané jako toaleťák) a chystám se objednat nějaké svrchňáky v Sku. Líbí s emi thirsties PULky, ale mají XS a S, co je lepší vzít?

matilko
19. dub 2009

katwind, XS thirsties predávam, máš záujem? sú ružovučké 🙂

oriola
19. dub 2009

Soni ja doufam ze o vikendu uz je vyzkousime!! 😅 😵 Hani ze to posles hned zitra vid 😉 🤐

lusinta
19. dub 2009

k těm BE na patentky-nový druh už jsou stejně velké,jako na cuháč.a já naopak je mám mnohem raději!!!

Kat-Thirsties také dělají poměrně velké rozmezí.kayla má S plíny od narození doteď.jediné v S-ku.všechny ostatní značky jsem udala už dávno.takže xs klidn ěmůžou být.každopdáně vem ze svrhcních kalhtoek jen jedny XS-ka a ostatní S-ka.

gedren-na tu noc bych to viděla na BE ještě s prefoldem BI uvnitř a vlňáky.

lusinta
19. dub 2009

a tady posílám prozatimní seznam plínek na brněnskou aukci...a ještě budou další..abyste eventuelně už mohly zvažovat🙂🙂

Kapsová plena Starbunz Pejsek S Nová, PC 585,- 250,-
Kapsová plena Starbunz, Panda L Nová, PC 585,- 250,-
Svrchní kalhotky vlněné natahovací M Bazárek, hand-made 50,-
Svrchní kalhotky Wacky wrap L Nová, PC 460,- 150,-
Kalhotková plenka Kikko 2kusy M(od 4kg) Bazárek 100,-
Kalhotková plena Tlapička Jednovel. Nová, hand-made 100,-
Svrchní kalhotky fleesové Tots bots XL Nová, PC 290,- 100,-
Kapsová plena Starbunz Lev L Nová, PC 585,- 150,-
Plena vše v jednom Starbunz Pejsek M Nová, PC 625,- 250,-
Plena vše v jednom Starbunz Pejsek M Nová, PC 625,- 250,-
Souprava z biobavlny Sckoon 6-12měsíců Nová, PC 1100,- 300,-
Vícevrstvé pleny hvězdičky 3ks Jednovel. Nová, hand-made 50,-
Vícevrstvé pleny barevné 2ks Jednovel. Nová, hand-made 30,-
Svrchní kalhotky vlněné Mamabless Jednovel. Nová, PC 310,- 100,-

astrane
19. dub 2009

Gedren-aha,takže to musí být opravdu něco,co vydrží všechno 🙂 Náš malej tam toho až tolik nepustí,fakt mi to přidje jako jedno standartní vyčůrání,takže to zvládne každá plína(i když zrovna dneska tam toho bylo taky nezvyklé množství) a někdy už dokonce vůbec nic,tak snad taky brzo zrušíme i noční plíny.... 😉

lucinecka
19. dub 2009

Ahoj holky, tak už mám australský mešavice doma, jsou opravdu krásně mešavý 😵 Hodila jsem vám do alba malého modela 🙂 https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... A moje dojmy z nich? Jsou krásně jemňoučký, heboučký, střihově stejný jako bambusky BBH ale oproti IB mi přijde že dělají větší zadek, ale to je střihem. Je to pro mě trochu nezvyk, ale i na bokový IB jsem si musela zvyknout 🙂

sonulah
19. dub 2009

luci, dík za reference i fotku! a je to Lko?

já jsem docela ráda, že jsou vyšší než IB, mam občas pocit, že kdyby se do toho J řádně vy... (však víte 😀 ), tak by to mešavka neudržela.... 😅

lucinecka
19. dub 2009

Soni, jj Lko. Taky jsem myslela na to že budou větší držáky takových brutálních nehod 😀 Ale ten zadeček je v nich prostě obří, s IB byl fakt prťavounkej 😅 Ale je to o zvyku...