Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lucinecka
7. čer 2009

Jo a na opruzeniny se mi výborně osvědčil bepanthen, je sice drahej jak potvora ale vždycky zabere. Luky měl teď červenýho pinďoura asi z pulek, namazala jsem přes noc a je to ok 🙂

somik
7. čer 2009

Holky, díky za info o novoskladu, už v tom H leží taky, tak když si kákne, tak to snad neproteče 🙂 . Ani jsem nevěděla, že to lze použít i takhle dlouho 🙂

Chci se zbavit hnusek na noc, poradíte, co použít? Mám BI BE na suché zipy s vkládačkou na knoflíky, ale vel. L/XL, ještě jsem mu ji nezkusila dát, zdá se mi dost velká a pak mám BI zavazovací, ale žádnou vkládačku. Pak mám BL bamboo, BL ogranic, BL flanel, Ellas konopná, Bambinex a TB bamboozle, co byste použily? H v noci nepřebaluji, když při kojení nekaká, většinou nekaká. Jiné vkládačky, než ty BL a čč nemám. Bojím se, aby se v noci mokrem nebudil, jelikož přes den mu jednou cvrnknutá plínka děsně vadí. Kalhotky mám PUL Bambinex rostoucí, HD PUL S a HD flísáčky M, jsou trošku větší, ale velké mu nejsou, někdy je používáme přes den, po použití jsou zevnitř vlhké, ale zvenčí jsou suché, co byste poradily? Díky

lucinecka
7. čer 2009

Somíku, na noc je nej BE, investuj do prefoldu nebo bamboo hour, jsou to nej vkládačky 😵 Takhle kombinace nám vydrží celou noc. Na to jsou nej natahovací vlňáky. Asi to jde zvládnout i s pulkama, ale zase je lepší ať to dýchá když je v tom celou noc. Myslím že to L/XL na něj nainstaluješ v pohodě, jde to i zmenšit.

lucinecka
7. čer 2009

Schneku, musím ti poděkovat za dobrý tip na disaní šampón. Lukýno se dnes prosrandil až na vlňáky (a to byl 5 min před tím na nočíku 😠 ) a nechala jsem je dle tvých rad odmočit ve vodě s d.šampónem a fakt ten flek pomalu ale jistě mizí 🙂

raady
7. čer 2009

somiku, já jsem na noc Barunce dávala od narození BE+bamboo hour+ vlňáčky. Byla málo kakací. Když jí byly 3 měsíce tak jsem nabyla pocitu, že jí mokrá plena vadí a budí se.Když jsem se jí snažila v noci přebalit (v rámci kojení), hrozný řev a nemohla pak usnout. Tak jsem vyměkla a začla jsem dávat na noc jednorázovky. Když ji bylo 8 měsíců, zjistila jsem ,že se v noci někdy budí a někdy nebudí a plenou to nebude.
Tak jí už dva měsíce dávám na noc BE+prefold+vlňáčky a nepřebaluju. Je to v pohodě. 😉 Bambusové vkládačky se opravdu vyplatí, i když jsou dražší. 😉
Jinak BE vel. L/XL jsem začala dávat asi od 6,5 kg. Barča je drobňous. Chce to vyzkoušet.
Kalhotky HD PUL také používám.Myslím, že na noc by taky stačily, ale vlňáčky více dýchají.
Plenky Bamboo BL mám také ráda, hlavně nám vyhovuje střih a docela rychle schnou. Ale dávám ji jako denní plenku, na noc nám nestačí. 🙂
Do zavazovací BI dávám vícevrstvé plenky, nebo čtvercovky. 😉

marcelkad
7. čer 2009

Terez, nezatracuj hned IB, chce to několikrát vyzkoušet, jestli opravdu vadí plenka. Já to měla u malýho totéž, myslela jsem, že nesnese plenky z bambusu. Ale po čase veškeré vyrážky zmizely a plenky zase dáváme. Možná to je i určitým obdobím ve věku mimča. Nám se v té době udělal i atopická ekzém, který už také téměř vymizel.

schnek
7. čer 2009

luci, u nás je dis. šampon univerzální odflekovač, ten fakt zvládne každej flek. mmch, je dobrý dopouštět těm vlňákům vodu, aby byla teplejší, líp to pak leze dolů 😉 já ty naše máčela celej den, dala jsem tam disanu, žlučák a persil sensitive a slezlo to, flek tam není 😉

hupcza
7. čer 2009

holky, mám dotaz ...látkujeme asi od 10dne, co je ondří na světě ... látkujeme obvykle i mimo domov ..ale zatím jezdíme jen na cca půldenní výlety
ale za měsíc se chystáme na dovču .... jak to řešíte?
s jednorázovkama mám přesně tu zkušenost, co popisujete ... až na záda - takže někde na výletě mimo domov to musí být radost až na kost
takže ty nechci ...
ale jet někam na týden s látkovkama ...no jednak si nejsem jistá, že by mi výbava stačila, jednak by toho bylo dost hodně ...no a hlavně, co s těma podělanýma ....
jak to řešíte?

lynn77
7. čer 2009

supr holky, diky, takze jeste prikoupim nejake cc plenky na blinkani apod., asi libstatske pripadne nejake vesele s obrazky

ad vicevrstve - koukala jsem na popoliny a pak i kikko ma vicevrstve, ktere jsou lepsi? a jak velikost tech 40x30? to mi prijde jako takovy prumer ktery by se dal vyuzit hned od zacatku i pozdeji

ad svrchnakzy - mam koupit rovnou 3 ks XS/NB a pripadne nejaka S do zasoby - chci IV Organic (ty si tady hodne chvalite), pak se mi libi Mio Soft a Tots Wrap barevne a nejake levnejsi takze BL Fix - mate zkusenosti s temito?

kalhotkove tedzy koupim rovnou nejakou tu BE kdyz ji tady tak chvalite (a budu doufat, ze v noci nebude moc kadit 😉 😀 😀 )

jeste ke kalhotkovym - vyplati se kupovat hned na zacatek i nejake kalhotkove? (asi ne kdyz furt kadi, co?) - to by se mi libily HD pastelka, Imse bioflanel nebo biofrote, bambinex bamboo, BL bamboo. Nebo je lepsi vzit rovnou nejake AIO a mit radeji nekolik tech? To je jasne ze pokoukavam po BI SIO. Ten nahradni vnitrek do nich je tento? http://www.branakdetem.cz/set-vkladacich-plen-d...

a jeste jedna vec, pokud koupim nejake kalhotkove, tak je nainstaluji do tech svrchnaku XS nebo S nebo si mam radeji poridit ty Mka?

Omlouvam se za spoustu dotazu.... 😵

sonulah
7. čer 2009

hupczo, na tejden jsme nebyli, ale na víkend vozíme kombinaci látky a hnusek a nočník.... nakonec balim stejně spíš do látky a tu pak vezu s sebou domů ( přeperu na místě od hovínka)
ale vim, že občas někdo vozí hlavně rychleschnoucí plíny a přepere a suší na místě v improvizovaných podmínkách
poradit víc neumim, možná bych zkusila do půlky tejdne ject na hnuskách a pak ty poslední 3 nebo 4 už dávat látku, skladovat to a vézt domů.... 😅 no nevim 😀

lynn,
vv jsou asi nejlepší TB (nevim, jestli zrovna jsou), popo ujdou, ale dost se krabatí, kikko neznam
PUL- IV Org. vem už Ska (event. max 1 NB) - jsou dobře nainstalovat na průměrnýho novorozence, ten navíc strašně rychle vyroste.... BL jsou prej dobrý a levný, u těch je lepší vzít ty nejmenší... Tots Wrap mam jedny jako záložní-kupovala jsem je až na větší dítě, jsou určitě spíš na kalhotkový plíny, možná by na novoše šly, dobře schnou....
kalhotkovky - já měla ze začátku IV - flanelky i froté, oboje jsou celkem fajn, používam doteď, celkem slušně schnou a nedělaj ani na pidimimi velkej zadek a dobře chytaly vaječinu (líp než odfláklej novosklad 😀 )

matilko
7. čer 2009

Holky, nemáte niektorá vv TB dvojku? je to moc veľká plachta? mám popo, sú celkom fajn, chcela by som ešte ale nejaké vv dokúpiť...

lucinecka
7. čer 2009

Hups, já mám zatím zkušenost jen s víkendem a to jsme s sebou teda brali jen látku. Nechtěla jsem se jí vzdát a tak jsem nebrala ani jednu hnusku. Skladovala jsem to v igelitce a vezla domů. Vše v poho.

janickabez
7. čer 2009

matilko já je mám, nevím co je pro tebe velká plachta, mám je TB vv, ale nikdy jsem je jako plínky nepoužila, pže mi přišli šíleně velký, využili jsme je jen jako podložku na válení a větrání...máme popo 1 a velikostně mi přijdou fajn...

schnek
7. čer 2009

hup, jedete po čr nebo do zahraničí? jestli máš dost plínek, tak se to dá. Nebo večer v umydle vymáchat v miofreshi 😉 nebo pokud jedete někam, kde by se dalo domluvit přeprání 😉 záleží na tom, která varianta ti přijde přijatelnější a na kterou se cítíš 😉

lyn, k velikosti PUL, M. pořád nosí na vv a čč XS, na kalhotovku už S, ale taky nosil XS, babylucy pul nic moc, takovej divnej střih i materiál, když jsem je koupila, tak se mi líbily, ale v praxi nic moc 😒 Používám bambino mio, na staršího mi sedly imse vimse 😉 HD pastelka je dobrá plínka, IV frote taky, flanelka mi vadila na větší dítko že nemá zapínání, ale teď jsem pořídila 2 NB a dobrý, ty bambinex neznám, babylucy bambusky jsou většinou chválený, já si je moc neoblíbila, nějakou AIO bych pořídila 😉

hankka
7. čer 2009

Jani a nemáte ty TB vv vel. 2? Já je mám taky a jsou fakt obří. Btw. strašně moc gratuluju k chlapečkovi, to jsou novinky 😵

matilko
7. čer 2009

Takže sú fakt obrie, jo? Tak ja radšej počkám, až dostanú jedničky 🙂

lynn77
7. čer 2009

tak TB vv 1 nikde nemaji, a kdyz, tak barevne, a ty ja nechci 😒 tak pockam taky az jestli nebudou nebo koupim ty popoliny M

schnek
7. čer 2009

lyn, ale ty barevný jsou dobrý 😉

matilko
7. čer 2009

ja práve chcem tie farebné 😀

lynn77
7. čer 2009

aha, no tak to je dobre, ze jste me upozornily 🤐 ja jsem jeste blba v latkovani (ale to uz jste pochopily z dotazu),

matilko, tak ja se divala a maji je zde, ale co je to za obchod to nevim, jestli s nim mat nekdo zkusenost, pisou, ze maji 1 skladem, tak to zkus, ja je zas tak nutne jeste nepotrebuji 😀

http://www.tutina.cz/portal/node/3556

lucinecka
7. čer 2009

Janičko, gratulace k chlapákovi v bříšku 😵

matilko
7. čer 2009

lynn, tutina je OK obchod, ale to nemá cenu objednávať jednu vec, ja si na ne počkám 🙂

sonulah
7. čer 2009

my máme TB vv 2, jsou velký, ale oblíbený velmi 🙂

lynn77
7. čer 2009

matilko, pro me to taky zatim nema cenu jen kvuli tem jednem 😉, ale koukala jsem ze maji i bile, ja nejak ty barevne ze vnitr nemusim... no nevim, treba se chytnu 😀

janickabez
7. čer 2009

jj, Hani máme vv TB vel 2.(jsem to tam debil nenapsala 😎 ), mě teda Janina přijde naducaná i v těch popo vel 1. dávám je zřídka.... čč je čč i když se musí častěji měnit

Jinak Hani, Luci díky 😉

lynn77
7. čer 2009

ted jsem koukala na youtube na to snapkovani vv a to je fakt sranda 😀

janickabez
7. čer 2009

popo 1 jsme spíš využilii, když ještě nechodila, ted lítá jak drak a nechce cokoli velkýho mezi nožkama

khamoro
7. čer 2009

Lyn, jestli můžu doporučit, tak si kup PULky od Bambinexu, ty rostoucí. Jejich AIO mě nenadchly, ale ty PULky jsou super. Jedeme je od 3 kilo a teď jsou z mé domácí zásoby jediný, který perfektně zakryly BE XL (jen jsem přenastavila patentky 😀 ). A sucháče maj super.

khamoro
7. čer 2009

Jo a Lusinto, je mi to líto, ale ten nový web nějak nekamarádí s mozilou 😖

janickabez
7. čer 2009

ale na exploreru to vypadá super, už jsem novou bránu celou prolezla 😎 😉