Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ali13ali
30. srp 2010

@mmmk já jen, když vidím v práci matky, které se děsí aby dítě nechytlo neštovice, že je to hrozné. Tak se směju asi budu na našeho Marka pěkná saň. Přijde mi celkem v pořádku, že si děti tyto nemoci odbudou ve školce a pak mají klid. V pozdějším věku máš asi pravdu, že je to horší ale to je přesně těma hormonama v pubertě. Si teda myslím já.

ivuska.h
30. srp 2010

@ali13ali Tam je jediný problém s příušnicema u kluků (riziko neplodnosti) a zarděnkama u holek (potrat nebo malformace při nákaze v 1. trimestru).

ivuska.h
30. srp 2010

@erinka83 Jo, tak to je přesně ten problém, o kterém jsem mluvila. Prostě to nejde dost zmenšit. Na nové verzi jsme zkrátili křidýlka.

andelka
30. srp 2010

Tak u těch malých dorbných miminek bych se taky víc bála, i ty rotaviry jim udělají větší paseku, když zhubnou, že? Dany bude mít na 90% 7kilo na 4 měsíční prohlídce 😅
To MMR se očkuje až později, že? To si aspoň zjistím info, na to TBC nebyl moc čas. Ještěže se to obešlo bez problémů. A teď první dávka hexy taky.

ali13ali
30. srp 2010

@ivuska.h to že můžou být kluci neplodní to ano ale prý pouze pokud prodělají příušnice v pubertě a nebo v dospělosti a to já si teda ohlídám, abychom to zvládli ještě ve školce 🙂

ali13ali
30. srp 2010

Holky, dotaz jak dlouho vám doma schnou AIO plenky. Já jsem je teď věšela, když bylo venku takové sychravo a trvalo jim to skoro 2 dny než uschli. Docela se děsím toho sušení v zimě.

betelgeuzz
30. srp 2010

@mmmk myslela jsem tu vakcínu proti TBC, ta prý není v Německu schválená.

@ali13ali jo, asi ty 2 dny. Ale v zimě to schne líp, než teĎ, aspoň u nás. Pojede topení a byty jsou sušší. Některé plenky můžeš i hodit přímo na topení. Mně osobně příjde tohle přechodový období - podzim, jaro, na sušení horší, než zima.

@andelka od 15. měsíců.

andelka
30. srp 2010

@betelgeuzz tak to mám ještě čas to poštudovat a pořešit.

majdula
30. srp 2010

@mmmk Rotaviry Rada chytil na detskem plavani v bazenku od jednoho znameho chlapecka. Bohuzel, jeho maminka to proste podcenila, nechtela prijit o posledni hodinu, kde se melo fotit pod vodou 😔 a i kdyz malej predesly den problil a prokadil, tak ho tam vzala. Kvuli fotkam 🤐 Vubec ji nejak nenapadlo, ze nejde jen o nej, ale ze muze nakazit i ostatni deti. A to je lekarnice 😲 Taky chudak cele plavco proplakal a pak uz jeli rovnou na pohotovost.
To je prave to, nikdy nevis, kde to muze dite chytnout, clovek by cekal zodpovednost i od ostatnich, ale pocitat se s tim neda. Dodatecne jsme se dozvedeli, ze to tehdy skolilo vsechny deti co tam chodily, vcetne jednech dvojcat 😔 az na kamoscinu dceru, ktera naockovana byla (a to jen proto, ze zazila neter na kapackach - proste dokud nevidis nazivo nemocny dite, tak neuveris - taky jsem tam uvazovala, ze se nam to TREBA vyhne).
A Rada mel prubeh dost spatnej, pac je velice drobnej (v roce 7,65 kg), neco jak pise @blka - proste kazdej gram dolu byl poznat, fakt z nej byla troska 😔

Proste, osobni zkusenost me donutila totalne zmenit nazor...

blka
30. srp 2010

@mmmk Ne neprojevovala. Mi tu alergii máme asi celkově bez příznaků ☹ . Má jakousi sušší pokožku na nožičce, ale tomu dr. váhu nepřikládá. Průjem neměl. Teď jsme znovu zařadili mléčné výrobky a sem tam průjem má, ale moc jsem spojitost ještě nepozorovala, protože jednou má a podruhé ne 😒

blka
30. srp 2010

@majdula Tak to je pěkně nezodpovědný přístup maminky 😠 . To bych na plavání nejela ani kdyby mi za tu hodinu měli zaplatit, když mi dítě problinká a prokaká celou noc.

suik
30. srp 2010

@betelgeuzz to moc nechápu co za ty 2000 pořídili, já si to počítala a jsem tak na 5000 a to toho myslím moc nemám. A něco je z druhé ruky. Už jen ty čtvercovky spolkly kus rozpočtu. 😅

silente
30. srp 2010

@mmmk - na provlhání je vosk. Natřeš, zevnitř. 🙂

silente
30. srp 2010

K očkování:
my kvůli epi nesmíme vlastně nic než hexu a u dalšího dítěte ji budu požadovat odložit až na 6M.
A tohle mi dělá moc dobře:
http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-domaci/139946...
😎

terezita
30. srp 2010

@blka jeee holky taky diky moc za vysvetleni toho ockovani! zrovna taky svadim lity boj s nasi pediatrickou, a presne, jakmile prijde na diskuzi, tak mi taky chybi polovina argumentu.. holt nejsem dobry vyjednavac 😅

@mmmk ono se ale v nemecku posledni dobou o ockovani proti TBC diskutovat zacina. ale je to kvuli prilivu cizincu ze zahranici. takze je dost dobre mozne, ze se zase ockovat bude.
my kdyz se rozhodujeme o ockovani, tak vychazime z Hirteho - Impfen - Pro&Contra. nezavadila jsi nahodou o to? dost dobra literatura. to by meli povinne prelozit do cestiny a predlozit ceskym lekarum..

@betelgeuzz nase em. pribrala mezi 10-12mesicem 50gramu..

silente
30. srp 2010

@ali13ali - kontaktuj uživatelku evinka, ta si s očkováním TBC užila, tedy její synek 😔

betelgeuzz
30. srp 2010

@suik no já si taky říkám, co tak mohla mít za výbavu. A látkovat s pár plenkama musí být opruz, pořád řešit praní, jestli mi uschnou a pod.

@terezita a co na to dětský?

terezita
30. srp 2010

@betelgeuzz no ona em. rozhodne nevypadala, ze by ji neco chybelo. proto to neresila a rekla, ze by nas zacala hnat po doktorech, kdyby nahodou nepribrala za dalsi 2 mesice. pribere. kamaradky mi ji na dovolene vykrmily, ze pribrala za dalsi 2 mesice kilo. to nepribrani u ni bylo presne v dobe, kdy zacala lozit a asi to vsechno spalila..

suik
30. srp 2010

@betelgeuzz já právě chci počkat, než budu dokupovat, ale myslím, že to prozatím bude stačit, mám 30 naskládanejch novoskladů, 3 haipy, 2 anavy, 4 bambusky (značku si nevzpomenu), 2 flanelový babylucy, 1 bambusovou BL, pak ještě nějakou popolinku, vrchňáčků celkem dostatek - asi 4 PULKOvý a jedny flísáky. No a vkládačky různý co bylo k plenkám, asi tak 10 ks a Ikea žínky. Tak snad to do začátku bude stačit a pak se uvidí.
Kdyby něco tak tu mám i ekoplenky papírový, pár obyč.......na začátku to asi nebudu hrotit, jestli nebudu provozuschopná....

Dýl mi to tu schne, ale doufám, že se brzo už bude moc topit, teď je teda ultravlhko a pro mimi i docela chladno.

suik
30. srp 2010

@betelgeuzz z toho schnutí ale taky mám bobky. Normoš prádlo tak s bídou přes noc - takže čč, bambusky až tři 🙄

mmmk
30. srp 2010

@terezita O te knizce jsem slysela, ale necetla a prliv cizincu, stejne jako Francie, Nemecko prudce reguluje 🙂 Myslim, ze to nezavedou. Povidal pediatr, ze on mi malyho nenaockuje proti TBC ani kdybych chtela a ze v Rakousku je to dokonce zakonem zakazany. V CR to prave chteji zrusit, myslela jsem, ze uz snad i zrusi ted od zari.
Tady ve skolce se nedavno stalo, ze deti cizincu (ovsem narozene v DE, ale rodice proste dlabali na nejake preventivky nebo ockovani) pritahly do skolky zloutenku a dalsi rok ty same deti cerny kasel - v dobe praseci chripky 🙄 Proto zas skolky pritvrdily a pozaduji ockovani proti zloutence a hexu + pneumokok 😅

duzame
30. srp 2010

@mmmk můžu se zeptat, jestli se taky v Německu dává plošně vitamin D a K jako tady? Mám kámošku v Anglii se dvěma dětma a vůbec to nezná....

ivuska.h
30. srp 2010

@duzame Já to nedávám 😀

mmmk
30. srp 2010

@duzame Jo, dava. Stylem "Tady tyto tabletky mu budete davat, kazdy den jednu." Ja to lajdam strasnym zpusobem. Jestli spotreboval jedno platicko, je to moc 😀 Doktor se na to nejak nepta, dokonce, jak mi to psal, mi rekl, ze kdyz zapomenu, nic se nedeje, ze to neni zivotne dulezite. 😉

ali13ali
30. srp 2010

Jsem asi úplně pitomá ale proč se dětem dává doplňkově ten vitamín D a K? Ptala jsem se sestřenice zda malá taky bere vitamín D a K a ona ho prý malé dává ale neví na co to je, prý se doktora neptala. 😖

ivuska.h
30. srp 2010

@ali13ali Vit. D jako prevence křivice, vit. K jako prevence krvácivé nemoci. Význam obojího silně diskutabilní.

jasekd
30. srp 2010

@ivuska.h Proc mas pocit, ze treba Decko je zbytecnost? Dite, ktere by do roka nemelo vubec na slunce, si ho samo nevyrobi a je dulezitej pro metabolismus vapniku, no a K je dulezity v koagulacni kaskade, v mat.mlice je ho malo, malinke deti jeste nemaj ty bakterie, ktere ho syntetizuji, a hrozi nitrolebecni krvaceni... Takze taky zbytecne? 😅

Jinak jsem udelala tu kuru z kys.citronove a nic moc teda, ze bych dala malo? 100 g kyseliny na cca 5-7 litru horke vody... trochu mekci jsou, ale zadnej zazrak, se na to velebnosti priste vyprdnu 😝

ali13ali
30. srp 2010

@ivuska.h Hmm, takže ve zkratce, je to to samé jako vitamíny v těhotenství.

sussanah
30. srp 2010

jova, tady se rozjela diskuze o ockovani koukam 😕 Ja jsem teda spise zastance ockovani, hlavne kvuli sireni tech nemoci, kdy musi byt proockovana minimalne cca 80%populace, aby se nemoc nerozsirila atd. Ale opet jsi me dostala @ivuska.h s tim TBC. Toho ja docela lituju, ze jsem nestihla vcas zasahnou v porodce u maleho, docela dlouho se mu hojila ta rana po ockovani a dr mu tu ranku ani nezkonrolovala kdyz mu pichala hexa 😠 Akorat ze ja byla tesne po operaci a sel tam MM a ja ho nezvladla instruovat co a jak a maly potom prolezel 3dny v horecce pres 38 😖
Kazdopadne o te MMR si budu muset jeste neco nacist 😕

chaarleene
30. srp 2010

o těch vitamínech se, myslím, diskutovalo ve zdravém životním stylu a @josefka tam psala, že ona osobně by to dávala - takže já poctivě kapu, protože když to řekne josefka, tak to má smysl a význam 😀