Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
10. říj 2010

@katarina82 souhlasim s Ivou, to bude tou ryzi. Ja davala ryzi jen zridka, jinak by se nevykakal vubec. Vice davam ryzi az tak od 10m, to uz zvlada. A taky pridani tekutin (vody) pomaha, ale pokud kojis, tak jeste nemusis, jestli nechces.

suik
10. říj 2010

@jasekd
@ivuska.h
@katarina82
me prave prijde, ze kdyz uz si to dam na ten stul (ktery je stejne furt plny), tak uz neni takova prace si k tomu vzit zehlicku 😀 .. i k tomu skladani se bych se musela premlouvat 😀

jsem si spocitala naklady na pleny a jsem na 7 300 cca. Akorat vetsina plen je spise jednovelikostnich...takze budu pak muset dokupovat.....kdyz k tomu pripocitam prani, obrovskou spoustu zlucaku a dalsi. tak mi to vyjde dost na stejno....tak leda jeste na druhy.

katka82
10. říj 2010

Jé tak od té doby co nemáme čč nežehlím 😅 😀 jen to složím a šup do šuplete 😉
Kat to se hodně stává 😉 my to měli taky 😉 zkus mrkvovou šťávičku ta taky protahuje 😉 (ale pozor vařená mrkev staví)

katarina82
10. říj 2010

Holky, díky. Zkusím to teď vynechat. Nemáte nějakou dobrou webovku na začínání s příkrmy? S Denčou jsem si z toho nedělala hlavu, rekonstruovali jsme barák, nebyl na nic čas, kupovala jsem skleničky 🤐 a dobrý. Teď jsem za ty roky "zalternativněla" 😀 , látkovky, šátek a tak vůbec, takže kdyby byly někde recepty a vůbec návody na příkrmy "zdravěji", tak bych byla ráda 🙂

katarina82
10. říj 2010

Jinak musím říct, že z těch mrkvových hovínek vůbec nemám radost, když si představím, že něco takhle blbě vypratelného bude rozpatlaný na například krásné, chlupaťoučké BB kapsovce 😖 😅

nika
10. říj 2010

@katarina82 co kdy dávat se mi osvědčilo z www.kojeni.net,

betelgeuzz
10. říj 2010

@katarina82 na kojeni.net si stáhni dokumenty k příkrmům, je to tam dobře rozepsaný. JInak nevím, na co chceš recepty 😀 Já zatím vařím stylem - hodím zeleninu na pařák a pak to rozmixuju 😀

Já jsem čč taky žehlila jen chvíli. Mám je na čtvrtiny v šuplíku a na novosklad jsem si to skládala až při přebalování. Ale používala jsem ho asi 3 měsíce, pak už malá kadila málo, tak měla čč narovno.

veselazu
10. říj 2010

@slunicko76 vy jedete novosklad + 2 další čč?? To musí být pořádný balík... ale s tím počtem co máš se musí nějak využít co? 😉

@andelka taky bych ti doporučila na noc buď nějakou vycpanou kapsovku - u nás Anavy s oběma vkladačkama a PULky, nebo vycpané PULky prefoldem a vkladačkou... no možností je mnoho. AIO plínky bych na noc určo nedala, ty nám vydrží max 4 hodiny a stejně jim na 100% nevěřím.

veselazu
10. říj 2010

@jankabry líbí se mi tvé počáteční nadšení, ale myslím že v porodnici ti ho schladí 😀 jak tady někdo psal, nevidí tam špinavé plíny rádi. Nejlepší bude si to zjistit dopředu přímo tam, kde budeš rodit a máš jistotu. Šicí stroj chci taky na vánoce, nejvíc se mi líbí Janome 2041 má přesně to co potřebuju a je za fajn cenu. http://sici-stroje.heureka.cz/janome-2041/

veselazu
10. říj 2010

@katarina82 http://www.maminkam.cz/recepty-na-prikrmy?start...
http://www.varime-detem.cz/recepty?ctg=24&evt=c...
ty kaše jsou supr ve zdravé výživě pohanková nebo špaldová, hodně pít vodu a mělo by to být v pohodě. Ale ze začátku než si ty střeva zvyknou to asi trochu drhne. I u nás bylo pár dní s tvrdšími bobany.

helulela
10. říj 2010

@katarina82 Víťa po zavedení příkrmů nekakal asi týden, předtím několikrát denně. Nevypadal, že by mu to nějak vadilo, tak jsem prostě vydržela a srovnalo se to samo. Prý to je v tomhle období normální. Ale zkus třeba upravit ten jídelníček, jak psaly holky.

jankabry
10. říj 2010

@veselazu tak ten šicí stroj vypadá dobře a je o tisícovku levnější než ten, co jsem našla já 🙂 já tomu moc nerozumím, naposledy jsem šila na stroji na "nožní" pohon od babičky 😀 ale jsem na PN a budu až do porodu, takže vymýšlím, jak kreativně zabít čas 😎
No já si právě látkování v porodnici nedovedu představit 😕 proto když jsem narazila na netu na fotky miminek z porodnice v látce, tak jsem se divila, jak to reší organizačně. Já osobně půjdu asi do eko-jednorázovek. Nedovedu si představit nějaké pampersky nebo tak. Dělala jsem profesionální chůvu pár let a starala jsem se 24hodin denně o 6měsíční dvojčata. To kolik spotřebovali super drahých jednorázovek, jak to pááááchlo a měli z toho zapařené prdelky, mě fakt přesvědčilo, že jednorázovky NIKDY!!! a navíc moje mamka a celá větev rodiny od ní mají ekzém ☹ včetně mě a bráchy a ten k tomu "dostal" ještě lupénku 😖 takže mám dost obavy i z toho ...

Jsme byli dneska na nákupu v IKEA a mám ty Irmy a žínky po těch 10ks a zítra asi začnu stříhat 🙂
V úterý jdeme v devět na ultrazvuk k NT screeningu tak jsem zvědavá .. možná by mohl pan doktor i vyslovit typ na pohlaví prďolky .. orientačně 😵 aby se mi lépe vybíraly barvičky na pletení vlňáčků a tak 🙂

dobrou holky

andelka
11. říj 2010

@veselazu tak už mám vyzkoušené pulky s prefoldem a vkládačkou a pulky s anavy kalhotkou a OK 🙂 a když dobře sešteluju BG tak taky dobrý. S AIO asi buď ještě počkám než do nich doroste, nebo je zkusím upravit přidáním patentků, uvidím.Každopádně jsem ráda, že aspoň něco funguje i u nás 😅

betelgeuzz
11. říj 2010

@jankabry tak držím palce, ať se prcek ukáže. mně to taky řekla doktorka ve 12. týdnu na NT.

slunicko76
11. říj 2010

@katarina82 mrkev a ryze:oboje dost zahustuje a v kombinaci se to jeste zdvojnasobi! k tomu jeste banan a je to totalni katastrofa!

slunicko76
11. říj 2010

@veselazu jj,ale mam to jen na osminy,tak toakovej balik zas neni! V nemocnici jsme to tak kdysi delali taky tak!
Ted jsem presla na skladani na dvanactiny a to musim dat jen jednu,ale zase to musim casteji menit!🙂

slunicko76
11. říj 2010

@andelka no vidis, tak ses nekam dopracovala!🙂 my na noc bud anavy plinku a nebo normal novosklad a dve plinky na dvanactiny a vydrzi to az do rana, na to samo PULky!🙂 vlnacky ani flisacky jsem zatim nemelaofvahu! Vlastne vlanacky jednou a rano bylo trosku navlhle body, ale spis kvuli tomu, ze bylo dost natesno na tech vlnacich! az bude chvilka, tak zkusim vyrobit ten extendor!

katarina82
11. říj 2010

Díky všem za odkazy, večer budu studovat 🙂

jieff
11. říj 2010

Ahoj! Dlouho jsem tu nebyla, nějak nestíhám. Prcek roste a čůrá čím dál víc, na noc dávám bamboozle od Tots bots a do toho ještě vkládačku a ráno je to pořádně mokrý. Taky jsem si koupila v lékárně lanolín, předtím jsem lanolinovala kůrou od Disany. Vlňáky jsem přeprala, usušila, lanolin (čajovou lžičku) jsem rozpustila v horký vodě, přidala šampon aby vznikla bílá tekutina a studenou vodou zchladila jen na teplou. Do toho jsem dala tak na 6 hodin vlňáky a když jsem je včera večer oblekla, byly už kolem půlnoci úplně durch!
Tak nevim, jestli něco nedělam špatně. Mám doma pletený vlňáky z vlny z vlnapu, doteď v pohodě držely. Je to kůrou? Nebo že malej víc čůrá? Co vy na to?

markusko
11. říj 2010

@jieff Bohužel mám stejný problém ☹ Vlňáky jsem nedávno všechny lanolinovala, protože mi začaly zničeho nic protékat, dělala jsem lázeň, která se jevila bezvadně, vlňáky jsem vytahovala krásně lepkavé, a stejně mi protékají ☹ Stačí dvě tři hoďky venku a malá je durch, přes longiesky i bundles, tak já nevím, čím to je ☹ Přitom je nemáme zas tak dlouho, obojí tak možná půl roku. Jeddné, co nám drží, jsou storchenkinder.

katka82
11. říj 2010

@katarina82 jj taky jsem info o příkemech studovala na kojeni.net: http://www.kojeni.net/prikrmy.php 😉 😀
no taky náš malej měl právě včera zahušťovací dietku 😀 rýže,mrkev a banán 😉 bo měl přes víkend reakci na očko takže horečky celý 3 dny a po čípkach dostal průjem 😒 ale naštěstí už je to zase dobrý 😉 🙂
@andelka no vida tak jsi na to kápla co vám funguje 😉 my měli AIO jen na cesty 🙂 k dr. nebo k našim 😉

reruna
11. říj 2010

@jieff záleží na tom šamponu, co dáváš do lanolinové kůry, zkus jiný, holky tu psaly, že je to fakt rozdíl. A taky bych nechala v kůře přes celou noc, píšou že minimálně 12 hodin.

lucie.krajcarova
11. říj 2010

ahoj holky, chtěla jsem se vás na něco zeptat... mám IB asi rok a začínají mi dost vlhnout - jako po hodině se pročůrají.. malého musím pořád přebalovat a převlíkat.. dělám něco špatně? dřív vydržely aspoň 2 hodiny..

andelka
11. říj 2010

@katka82 no, my budem s AIO asi fungovat taky tak 🙂
Teď jsme s mamkou u ní našli to udělátko na narážení patentků, tak asi zkusím pokus, jestli tím půjde prorazit ta BBH. Když by to nebylo vyloženě na noc, tak k doktorce, na ven, na návštvu by to mohlo být. Ale myslím, že když by těsnila, tak i na noc by to šlo.

reruna
11. říj 2010

@lucie.krajcarova nevím čím by to mohlo být, já mám IB z druhé ruky, takže mají taky asi víc jak rok a zatím neprovlhávají ani nic, mívá je tak ty 2 hodiny nejvíc a má vkládačky počuraný dost a není nic navlhlý....
jinak dneska jsem kupovala lanolin v lékárně a vzala jsem si více, tak 180 g stálo 163,. Kč, celkem pálka teda, ale teda vydrží to na dlouho, myslím, že do konce plenkování už nebudu dokupovat...

katka82
11. říj 2010

@andelka no pokud bys tam chtěla dát raději ty plastové druky tak se jukni sem: http://www.sijemdetem.cz/content/snap-servis 😉 našla jsem tam 2 paní od vás z Ostravy 🙂 se s nima můžeš domluvit 🙂

blka
11. říj 2010

@lucie.krajcarova Ahoj Luci 😉 , já myslím, že to je tím, že Martínek už hodně čůrá a ta plínka to prostě neudrží.

reruna
11. říj 2010

@katarina82 taky doporučuj kojeni.net, tak najdeš i další odkazy, na příkrmový hovínka se nám osvědčila právě Irma, to nejhorší zůstane na ní, jinak by mi bylo líto dávat kalhotovky nebo AIO, ale takhle se nebojím. Luki teda většinou kadí ráno, tak to dám nějakou starou čč, do nočníku zatím kadit nechce.... no ale někdy kadí jaksi i v neobvyklou dobu 😀 a fleky díky irmě nemám

ivuska.h
11. říj 2010

@markusko Ta vlna je asi prokletá nebo co 😀 I když teda já jsem zrovna náhodou měla poslední lanolínovací pokus úspěšný...

lucie.krajcarova
11. říj 2010

@reruna a jak často a jak lanolinuješ? nebo jen vlňáčky?