Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
18. říj 2010

Taky používám ty z DM, ale pozor, mají obyčejné a nature. A teĎ jsem četla chválu na značku lídlu, prý mají taky nějaké eko tablety. Tak čekám na reference, jestli jsou OK.

sussanah
18. říj 2010

@ivuska.h diky, podivam se po nich 🙂 Nechtela jsem se vzdavat mycky, ale dost me to stvalo 😀

jasekd
18. říj 2010

@animal je to fakt kravina... S tim zvracenim vydrz, je to o nervy, znam to moc dobre a kdyz k tomu jeste nekrka, to je neco. Martin zvracel i 3 hodiny po jidle, usmal se, blil, cural, blil, jakykoli sebemensi zvyseni tlaku a hodil. Ted zas chce bejt jen na brise, takze opet vsechno poblity, ale uz aspon to z nej nestrika, kdyz lezi na zadech a nebojim se, ze se tim udusi, nebyla to sranda...

maly_prcek
18. říj 2010

@animal Jo jo, taky jsme problili 7 měsíců 😒 Taky blil i po několika hodinách. Na rovném snad neležel. A hlavně se tím dávil, šlo mu to nosem. Dobrý zpráva je, že to přejde 😉

silente
18. říj 2010

@michelle1 - neboj a použij, na pračce zmáčkni přídavné máchání a nazdar bazar. Já peru plíny v tom, v čem právě peru naše prádlo. Momentálně např. Persil gel. Může se stát, že prcek bude na nějaký prášek alergický, ale to může být i dospělý člověk.

joohana
18. říj 2010

@ivuska.h Maminku jsem neviděla neb nemáme set top box, ale DJku Luccu znám, je to brňačka a chodila jsem s ní na základku i na gympl, musím říct, že ji (podle toho jak se chovala na posledním třídním srazu) její přeměna na celebritu nijak nezasáhla a je pořád stejná jaká byla, v pohodě 😎. Oni látkují? Nebo to s tím nemělo souvislost?

joohana
18. říj 2010

A gratulace k miminku i k dobrému látkovacímu startu!

Jinak se jdu pochlubit, mám po NT, všechno v pořádku a vypadá to prý na další holčičku 😀 . Jen mám obavu jak to vezme syn, chtěl bráchu 🙄

ivuska.h
18. říj 2010

@joohana Ne, to nemělo souvislost.

ivuska.h
18. říj 2010

Mám tu dvoje testovací tréningovky, jedny modré (modrý PUL + modrý bamb. velur) a jedny spíš holčičí (Ooga Booga červeno-žluto-růžová na bílém podkladu + žlutý bamb. velur). Mají trochu odlišné řešení pasu, to potřebuju vyzkoušet a pak taky to, jak sedí. Ideální by bylo, kdyby dotyčná testerka měla možnost zkusit na více dětech. Můj odhad velikosti je u mohutnějších dětí od 10 kg, u hubenějších cca od 12 kg, Klárka má 13 a je jí to celkem s rezervou .

Tak kdo se hlásí? Bylo by to asi testovací kolečko, takže bezplatně, jen za poštovné do další stanice 🙂 Posílat chci oboje naráz, aby bylo srovnání.

animal
18. říj 2010

@jasekd @maly_prcek už se těším až to blicí období pomine 😀 ještě že v kočárku je klidný.Poslední záchrana. Jinak taky zvrací i po 3hod. sražené mlíko a jde mu to často nosem. V nosíku mu to samoržejmě zaschne, takže každé ráno čistíme zaschlé mlíku z nosu.

sussanah
18. říj 2010

@animal neboj, fakt to pomine, Taky jsme byli ( a obcas stale jsme) hooodne blinkaci. My ani tak necistili zaschle mleko v nose jako spis odsavali blinkanecky po kazdem kojeni z nosu i z pusy. Ale po 3m to bylo o neco lepsi, od prikrmu se to zlepsilo tak o 80% a zhruba od 8m je to fakt jen obcas 🙂 Hlavne vydrzet 😉

@ivuska.h tak ja se hlasim, sice mam jen jedno dite, ale sousedka ma 16m kluka, cca 11,5kg (nas ma neco pod 11kg), takze bych je pujcila i ji, at to odzkousime.

ivuska.h
18. říj 2010

@sussanah Dobře, budeš teda první a já ti pak napíšu, kam to má jít dál. Jestli se teda někdo další ozve 🙂)

sussanah
18. říj 2010

@ivuska.h oki, do IP ti dat adresu 🙂

suik
18. říj 2010

@ivuska.h dneska mi to nevypralo skoro zadnej flek...to se jeste nestalo 😠 , a to jsem tam davala jeste sul na skvry, pracka si ale vzala jen cast 😒 ....mela jsem chut to otocit jeste jednou.
Na ty maly miminci a na pleny to jde, kdyz mam jeste ten zlucak, ale pohlidnu se po necem jinym....

jak pere treba ecover? jeste jsem tu videla prasek co se jmenuje nejak jako clarks, nebo tak nejak. jeste chci zkusit frosh, jak tu nekdo chvalil.

ivuska.h
18. říj 2010

@suik Upřímně řečeno, mě se některé fleky nevypraly nikdy a to ani komerčním rádoby superpráškem. Namátkou kakao, občas mrkev, některé druhy kadění... Sůl na skvrny má minimální efekt, aspoň teda já jsem prakticky žádný nepozorovala.

jasekd
18. říj 2010

@suik Ecover smrdi! A moc dobre nepere, a navic nekdo daval do jine diskuse clanek, ze ani neni poradne eko, takze ja uz ho nepouzivam. Necekam od eko prasku, ze bude vonet, ale smrdet by nemusel 😅

nika
18. říj 2010

@suik taky jsem prala v ecoveru a nic moc a navíc mně hodně smrdělo to prádlo jako zatuchle. vyzkoušela jsem snad vše co jde, teď jsem nešťastná mám batole - pere dobře, jen ne můj děsný banán ten snad nepustí ničím, ale jak mám tvrdé prádlo, děs a plínky jak šmirgl.
nejvíce mi seděla Eurona dětský prášek a mýdlový sliz, ale jsem lenivá na třídění prádla. tak budu hledat dál něco jiného.

jen ot, malá dostala od babičky krásné pyžámko a já si pořád říkám, ten vzor znám,.... až dneska při věšení prádla jsem to odhalila, při pověšení pyžámka a anavy plínečky vedle sebe, stejné frotéééé .-)

jasekd
18. říj 2010

@nika Presne, zatuchlina, a nejhorsi, kdyz to prejedes zehlickou, smrad jak v ustavu, bleee 😝

nika
18. říj 2010

@jasekd jj, blééé 😝

suik
18. říj 2010

@ivuska.h ja zatim s takovejma skvrnama moc do styku neprisla, i kdyz manzel je obcas peknej cunik 😀 , vetsinou to ale vzal ariel s vanishem.
skvrny fakt nesnasim 😀

suik
18. říj 2010

@nika fuj, zatuchlina....me prave hodne voni ten sodasan, kdyz jsem prala jeste v tehu, tak jsem byla uplne u vytrzeni vytrzeni z ty vune.... me musi pradlo vonet. nedavno jsem si na sebe vzala pyzamo, zimni, dlouho lezelo ve skrini a to krasne vonelo, tehdy jsem jeste pouzivala avivaz 😵

ted mam jeste persil senzitiv, tady v nemecku nejak moc vylozene detsky prasky nejsou a ten mi teda taky nevoni.

Takze ekover skrtam...

lynks
19. říj 2010

@suik no a Ecover je ještě horší..Koukala jsem na složení ty Lanzy, nebo Lovely nebo co to mám (už jsem vyhodila obal, mám to v kyblíčku) a vůbec se nelišilo od eco prášku jenom jeden nějaký polykarboexyl nebo tak tam byl chemicky znějíci , tak bez výčitek používám.a ze zašedlých, zablácených bílých běžeckých ponožek udělal nové 😀

betelgeuzz
19. říj 2010

@lynks nejsem chemik, ale třeba ten polykarboexyl je to nejhorší. Je přece jedno, o kolik látek se liší složení, ale důležité je, co je to za látky, ne?

lynks
19. říj 2010

@betelgeuzz je to možné, říkala jsem si že si to vyguglím, ale pere to krásně 🙂

mmmk
19. říj 2010

@nika Jsem spokojena s pracim gelem Frosch 🙂 Ecover me nenadchl, ale frosch (aloe vera) krasne voni i dobre pere 🙂 A je teda eko 😀

betelgeuzz
19. říj 2010

Zapomněla jsem napsat, teď mají v tescu 3l kanystr octa za 9,9 kč.

kackaj
19. říj 2010

Ahoj holky, se hlásím po dlooouhé době s referencí na Ivuščiny prefoldy...máme doma bambusová Mka a normálně z nich ubalím i kalhotkový sklad na skoro 12kg děcko. Je to teda na knop, ale dalo by se to. My už teda dáváme na rovno, ale jestli má někdo občas řiďouse, tak se ty kalhotky hodí. Jinak teda sajou krásně, zatím jsou měkkoučké, ale tak počítám s nějakým zhrubnutím. No, shrnu to kolem dokola...pro nás nejlepší prefoldy 😀

Jinak koukám, že probíráte praní...já peru v lovele práškové a teda na fleky nic moc. Kaďákové fleky moc nemíváme, ale pro nás jsou neodstranitelné banány, nektarinky, kakao...máme několik zničených kousků oblečení, protože to jsou Ondrovy snídaňové atributy a papá sám a tak je to všude že🙂 No, nevadí si říkám, že když kupuju levné obléčo, tak se zas tak nic neděje🙂 Právě přemýšlím, že změním prací prostředek...asi zkusím ten frosch, ale teda kdykoli jdu do DM (Brno Olympia většinou), tak tam vidím froschové různé jary a jiné prostředky, ale prací gel se mi ještě nikdy nepodařilo najít. Nevíte náhodou, kde v Brně ho v DM mají? Jsem teda orientovaná na Brno-jih, tak někde tam???A jak píše @suik ten sodasan se dá koupit kde?

@mooncaa tobě gratuluju k pišišvorkovi, ať jste zdraví🙂

ivuska.h
19. říj 2010

@kackaj Díky za hezké reference!

Co se týká toho Frosche, mám stejnou zkušenost a bohužel jsem ho zatím nikde neviděla. Jedna paní tady z Bystrce, co ode mě bere plínky do eshopu (babako.cz) ho ale prodává, takže ho asi vezmu od ní.

suik
19. říj 2010

@kackaj ja ziju v nemecku, tak pro nej chodim do jednoho biobchodu, ale maji stranky v cestine, tak snad by melo byt info tam.

Ja na ten frosh normalne nemohla narazit 😅 , ale uz jsem ho nasla krame kde nakupujeme potraviny. Ted cekam az sdelam to co tu mam a jdu ho testnout.

Já na detskejsch obleccích ujízdím, tak budu asi muset krmit ve skafandru 😀

ivuska.h
19. říj 2010

@suik Nejen krmit, ale mít v tom dítě pak pořád. Mě se klidně Ondráš zeblije hodinu po jídle 😀 Pak v tom se zálibou matlá ručičkou, když si třeba zrovna hraje na dece a já si toho hned nevšimnu.

Jinak teda náš téměř 8,5 měs. starý povaleč stále neleze ani se o to nesnaží, na břiše sice dělá letadlo a točí se kolem své osy (plus samozřejmě na břicho a na záda), ale tím končí. Včera jsem ho nechala asi půl hodiny bez plínky a hnedka se snažil víc, trošku si ty nohy pod sebe začal dávat. Na rukách se v pohodě udrží, jako v trakaři, takže to vázne jen na těch nohách. Teda ne, že by mi vadilo, že se mi tu volně nepotuluje neovladatelný všežravý tvor 😀