Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evulebobule
10. čer 2010

@duzame výborně děkuju moc, my máme crepe. Ty jersey jsou asi tenčí viď?

duzame
10. čer 2010

@evulebobule : teprve mají dorazit, ale podle toho co tam píší, tak mají být tenčí.

duzame
10. čer 2010

@evulebobule : jo a platí se to kartou...

evulebobule
10. čer 2010

@duzame jj díky za info 😉 jaký jsi objednala barvy? Mají tam úžasný 😵 😵

duzame
10. čer 2010
flapi
11. čer 2010
terezita
11. čer 2010

@flapi IV nic nepoberou, pop in neznam a nejlepsi za nas popolinky v roli..

evulebobule
11. čer 2010

@duzame já mám taky crepe. A maximální spokojenost. 😵

noone
11. čer 2010

@flapi, na vajecinu nejake celulozove. ja jsem jela v disanach a byla jsem spokojena, ted jedeme v pop-in a ty jsou taky super, ale mam je vyzkousene jen na tuhych bobkach 😉

dneska jsem dostala BI shorties, vel. L a pripadaji mi nejake male (malej ma neco pres 9kg)... mam je vubec rozbalovat a lanolinovat nebo radsi koupit vetsi? 😖

reruna
11. čer 2010

@flapi já mám dobrou zkušenost s obyčejnýma separačkama od Canpol babies 100 ks za 30 Kč, mají je v lékárnách nebo v prodejnách s dětským zbožím, jinak jsem zkoušela celulozové disany, ale malej se z nich prudil, teď co už tolik nekadí a není už vaječina, tak je suprová roztříhaná deka irma z ikey

flapi
11. čer 2010

Děkuju za názory, beru na vědomí, ještě budu zkoumat. Mám ještě ty celulozové, ale právě nevím jaké až začneme s příkrmy...

kvakulka
12. čer 2010

@noone Jáchym se ještě pořád při troše dobrý vůle vejde do vel. M- ale to už je hodně narvaný (má taky 9 kg)- BI jsou oproti třeba natahovacím Disanám spíš narvávací než natahovací, ale postupem času taky povolí o pár cm 😉

lucie.krajcarova
12. čer 2010

Flapi, já jsem do 6 měsíců používala disany a popolini celulozové, pak už stačily obyčejně Aničky nebo jiné bezejmenné. po použití vyhazuju.

maly_prcek
13. čer 2010

@abhaya Taky máme IV plavečky a fajné...

kackaj
13. čer 2010

My jsme taky měli IV plavečky a byly super...bohužel už máme doma moc velkýho macka, tak jsme museli koupit větší plavečky. Na bazéně kam chodíme mají jen plavky Happy nappy od firmy Splash about, tak už jsem po IV nepátrala a koupila tyto a taky jsou v pohodě. A dokonce bych řekla, že je jedno jaké plavky máte, páč čůrání projde každýma a kakat jsem ještě žádné dítko na plavání neviděla, každopádně by to měly udržet oba typy 😉

noone
13. čer 2010

@kvakulka narvavaci 😀 . no dobre, tak ja je jdu premachnout a namocit do lanolinove koupele, snad mu budou 😎

@kackaj me se malej minulej tejden krasne vysrajdil do cerstve napusteneho bazenku 😠 , tak bych ty plavecky prece jen doporucovala. pohled to nebyl hezkej 😀

kackaj
13. čer 2010

@noone no, tak to je jina, doma to je klid i na kakceni 🙂 Ale kdyz je akce na kurzu plavani, tak tam se na to ti prdanci asi tak nesoustredi 😀 Taky jsme se ted posledni dny rachali doma v bazenku a teda nechtela bych tam videt plavat nejakou ondatru 🙂

kvakulka
14. čer 2010

@kackaj Ondartra 😀 😀 😀 😀

kackaj
14. čer 2010

@kvakulka ano ano, to je básnička....po řece Bobravě plavaly hovna tri, lidi si mysleli, že jsou to ondatry😀 😀 😀 A ta naša Ondatra, ta dělá pořádný ondatričky😀

noone
14. čer 2010

@kackaj 😀 . vsak rikam ze to nebylo hezky na pohled 😎 . a to by mi to pry nemelo vadit kdyz jsem mama... zajimavy, v pline mi to fakt neva, ale v tom bazenku... fuj 😖

sussanah
14. čer 2010

@flapi s prikrmama jsme aky presli na canpol-anicky z lekarny, bylu super

meleri
14. čer 2010

ahojte holky
daly byste mi prosím nějaké tipy na látkové pleny pro úplně nejmenší mimča? my začli až od 3 měsíců ale kamarádce se ted má narodit holčička a já nevím co ji poradit...používala jsem a použivám popolini panda ale to asi není úplně nej pro novorozence...zaujaly mě ty fleecové svrchní kalhotky, máte s tím někdo dobrou zkušenost?, a hlavně do kterého měsíce to tak vydrží? dík! 🙂

ladida.l
14. čer 2010

@meleri na novoška jsem flísáčky používala a byly super, konkrétně Swaddlebees. Jinak já jsem motala novosklad ze čtvercovek asi do osmi týdnu věku, pak jsem pomalu a jiště přešla na one size kalhotovky... U druhého bych ale asi pár malých kalhotovek koupila, nejspíš Anavy.

katarina82
14. čer 2010

@meleri Já k flísáčkům nikdy neměla důvěru, před porodem jsem jedny dostala a nakonec se z nich kromě vlňáků staly jediné svrchňáčky, které používáme. Všechny pulky jsem už prodala 🙂 Jinak jedu čč na novosklad, to mi vyhovuje nejvíc. Kalhotkovky jsem si nějak neoblíbila a ty menší už i rozprodala 🙂 Ale to má každý jinak, někomu sedí, jinému ono...

mehlo
14. čer 2010

@meleri ahojky! na novoška bych doporučovala zavazovačky a jako savou plínu vv nebo vkládačky z bambusu. A nebo když by trvala na kalhotkových tak mám střih i pro novorozence- mohla bych jí je ušít. Co se týče flísáčků- ty jsem měla moc ráda asi tak do 5 měsíců, ale používám je i ted jako kapsovou plenku, kterou vycpu vv a na to dám PULky. Dávám sem pár fotek, aby ses mohla podívat. čau lucka

kvakulka
14. čer 2010

@meleri Mám podobný názor jako katarina a mehlo- na novoše je moc prima kombinace zavazovačky a čč, eventuelně novosklad- na těch maličkých se to tak pěkně váže 😅 Navíc je to levný a čč se využijí i dále- pak se může kamarádka porozhlédnout po tom, co ji nadchne- třeba kalhotovky atp.- mně by asi nestálo za to kupovat na dva tři měsíce mini kalhotovky pro novoše

silente
14. čer 2010

Ahojte ženy!
Nějakou dobu jsem Vás nestíhala sledovat. Tak šup, povězte mi, jakou plínu musím mít? Co je žhavý hit?
🙂

maly_prcek
14. čer 2010

@meleri : taky jsme měli na do cca 0,5 roku flísáčky moc rádi, na další určitě pojedu spíš je než pulky (vlňoše bych osobně nedávala)... Měla jsem natahovací Anavy, příští si ušiju sama, nic na tom složitého nevidím... Jsou super než začne trávit dítko hodně času na bříšku, pak by mohly provlhat...

Jinak já jela novosklad do cca 3m, ale myslím si, že i jednovelikostní Anavy by klidně mohly být už dřív (Ivuška měla fotečky malého už v pár týdnech v jednovelikostce). Osbně bych taky nekupovala novoškskou velikost, Davídek rost jak drak, měl by to na měsíc a bylo by mi líto peněz 😒 (Ale zas jsou i malé děti, že jo 🙂 Někdo s malou velikostí vydrží dlouho)

jasekd
14. čer 2010

@meleri
Ahoj, ja sem neprispivam a proti holkam ani nejsem zadnej plenkovej guru 😀 Jen ti napisu, co jsme pouzivali a stale pouzivame my. Na doporuceni kamosky jsem nakoupila vse Haipa Daipa, mne se nad tim nechtelo nejak premejslet, ona mi rekla, co a jak a ja nakoupila. Nevyzivam se v tom a uz nic porizovat nebudu, jeste by me to chytlo a utratim majlant 🙂 Urcite bude spousta sikovnejsich veci, ale kdyz o nich nevim...
Takze ja od zacatku (krome porodnice) HD Pastelka a pres to PULky HD, mam i flisaky, ale nejak ze zacatku mi totalne protekly a ja je prestala davat, ted kdyz jsem je z nouze dala, tak neprotejkaj, davam je nekdy pres den, kdyz peru PULky. Ono asi ze zacatku byl trochu malej na tuhle plinu, bylo mu to volne a proto protekl. Ale mel pres 3,5 kg a ta kamoska to davala od narozeni na ani ne 3 kg holcicku a spokojenost. Vlnaky nemam, pripada mi s tim moc prace 🙂 Pastelka je jednovelikostni, ty kalhotky mam zatim S, ale flisaky uz budou male (malej ma ted cca 5,4 kg), ve vel.M uz mam jen PULky. Separacky mam flisove HD, prepiram zluc.mejdlem a peru v Eko2 od HD nebo Ekoveru, ale ten mi nejak smrdi 😒
Pro HD jsem se rozhodla podle te kamosky a jsem spokojena, i kdyz ty ruzne barevne, co tu fotite, jsou urcite hezci, mozna nektere i lepsi, ale nechci vedet 😀 Takhle v tom mam dost penez... Obcas jsem zkusila i novosklad a na male mimi je to urcite sikovne, asi si v tom i lip pokope nozickama, takze bych ho i davala, ale nemela jsem nakoupeno dost kvalitnich ctvercovek, mam jen obyc na ublinkavani apod.

kvakulka
14. čer 2010

@maly_prcek Přesně tak, naše dítě roste tak šíleně (v půl roce nosil vel.80), že se neodvážím našemu dalšímu koupit snad vůbec nic novorozeneckého- no možná snad něco, jestli to bude holka 😅 Jinak příští týden se pravděpodobně už dozvíme pohlaví a já pevně doufám, že to holka bude, protože to intenzivně cítím už delší dobu (podobně jsem byla přesvědčená i loni o chlapečkovi- takže si chci potvrdit svou intuici 😅 ).
No a jestli to bude holka, tak se neudržím a koupím pár "holčičích" Anávek 😎 😎