Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
23. čer 2010

@senja tak ze nejaka reakce na fleece? Tyjo, no docela si uzivate, jak vidim ☹ S tim vetranim asi vic neporadim, nas maly docela kamaradi s nocnikem, takze kdyz byla ta vedra, tak byl jen ve slipech, ale to by u vas asi neslo. Nebo nechces to zkusit? Treba kdyz bude vycurany po spani, tak ho proste nechat lozit s holym zadkem nebo ve slipech, at si ho chudak neutrhne 😅 A zkus tu lecivou vlnu, slysela jsem na ni uuzasne reference. O pokud jde o sireni plisne, tak myslim ze zehleni plinek by to taky bezpecne zabrzdilo, ale to by asi chtelo jinou vybavicku plenkovou.

senja
23. čer 2010

Sice nocnikujeme, ale samozrejme zatim ne tak, ze bychom curali jen do nej, BKM to neni. No on si pindika klidne utrhne i pres slipy, proste chnapne a trha ☹ Tu lecivou vlnu zkusime, uvidime co to udela, uz neni co ztratit...

sussanah
23. čer 2010

@senja budeme drzet palce!

ivuska.h
23. čer 2010

@senja A dělala mu z toho dr. stěr, aby se potvrdilo, co přesně za potvory tam žije? To totiž vůbec nemusí být plíseň, ale třeba nějaká bakterie nebo jen lokální projev atopie...

senja
23. čer 2010

No praveze ne, take jsem cekala, ze udela ster a ono nic 😠

ivuska.h
23. čer 2010

@senja Tak si o něj řekni... Bohužel u některých doktorů se nedá spoléhat na to, že dělají vše, co je možné...

sussanah
23. čer 2010

@ivuska.h jj doktori jsou prapodivna rasa, jedni delaji vsechno mozne i nemozne pri jednom kychnuti (antibiotika atd) a jini neudelaji zakladni testy, kdyz jsou potreba.. Jo holt, dobreho dr aby clovek pohledal. Zacinaji byt stejne vzacni jako dobri zednici 😀
@senja testy si rozhodne vyzadej, pokud to ma uz 3 tydny a nic se s tim nedeje. Ja myslela, ze mas tu plisen potvrzenou 😕

blka
23. čer 2010

@senja To mě mrzí, že máte takové problémy ☹ . A jak by ta plíseň mohla vzniknout? Ještě možná zkusit odvar z řepíku lékařského a tím prcku utřít. A co zkusit dát do čtvercovky na draka a nechat ho v tom lítat?

markusko
23. čer 2010

@senja Já bych také zkusila tu léčivou vlnu, i když pokud se jedná o ekzém, tak to asi bude k ničemu. Pak mě napadá ještě používat jen bavlněné pleny, vynechat všechny jiné (včetně bambusu možná), k praní přidat desinfekci, máchat dvakrát... Nejsem si jistá, jestli na ekzém, nebo na plíseň, je řešením dávat papírovky.
Nicméně nejprve by opravdu bylo nejlepší stanovenit co to tam vlastně má... jestli se jedná o plíseň, atopický ekzém či co vlastně. Ať se vám to brzy spraví 😉

jasekd
23. čer 2010

@danae
Ahoj, ja mam jen HD pastelky, zadne jine pliny jsem nezkousela a nechci ani zkouset, abych nepropadla a neutracela🙂 Nam HD vyhovuji, mozna jsou hrubsi, ale Martin nevypada, ze by mu vadily. Pouzivam je od navratu z porodnice, naplno jsme zacli asi na 2 tydnech. Malej se narodil 3,75 takze spis vetsi, ale hodne zhubnul a i ted ma nozky hubene, ale slo to, ted jsou mu 3 mesice a samo ted sedi lip. Jak byl hubenej, obcas to proteklo prave kolem nozicek, ale malokdy. Ted vubec. V noci ma HD s vkladackou a vydrzi cca od 22 hod do 6, plina cela mokra, ale neprotece. Kdyz jsem kojila v noci, tak jsem teda automaticky prebalovala, aby byl suchej, ale to ja i s jednorazovkou 😉 Ted vetsinou spime, tak ji ma celou noc. Na vrch PULky HD zatim S, vyjimecne flisaky HD, ale to uz by mohlo prosaknout, ma je, kdyz peru PULky (peru dost casto, prijde mi, ze pak smrdej), vlnaky nemam. A kadi jednou denne a to pak poradne a udrzi to taky, ani jednou nemel spinavy obleceni.
Takze za nas ano. Jo a kamoska mela holcicku ani ne 3 kg a jedou od narozeni HD (na jeji doporuceni jsem je poridila)

jasekd
23. čer 2010

@mooncaa
Ja jsem teda s HD spokojena. Ty, co si tady na HD stezujou, tak myslim, ze psaly spis o materialu, ze tvrdne a hrubne. Ja nemam srovnani s jinejma, ale jsou trochu hrubsi. Strih mi pripada OK, docela dobre schnou a snapka taky neni problem, te jsem se nejdriv bala. Starejch blbe barevnejch rucniku mam hafo, ale ja neumim sit, tak z toho by nic nebylo.

sussanah
23. čer 2010

@mooncaa @jasekd no nejen o material, nam treba vylozene nesedl strih 😒 Ale to je jako u kazdych jinych plinek, kazdemu mimcu proste sedi neco jineho 😉

mehlo
23. čer 2010

@jasekd čauky ale na šití není nic těžkýho- ušít HD pastelku je hračka, která zabere 20 min- teda pro mě, tobě by to trvalo max. hodinu

jasekd
23. čer 2010

@sussanah To je jasny. Ale prece jen castejsi stiznosti byly myslim na ten material. Taky tady nekdo snad rikal, ze ze susicky jsou jemnejsi, ale tu ja nemam (nedostatek mista, ekologie - dalsi zbytecny spotrebic), i kdyz nekdy by se hodila, kdyz je hnusne, ani HD vubec neschne.
@mehlo Ja nemam stroj ani s nim neumim, mama se o nej bala, tak me nenaucila 😉 Takze jedine ruco. A asi bych si neporadila s tim pruznym narasenim kolem nozicek a pasu, ted to rady studuju... To tam maj vsitou nejakou gumu? Ty rucniky bych totiz klidne spotrebovala. No treba se do toho jeste pustim 😀

mehlo
23. čer 2010

@jasekd jasně tam je všitá guma- myslím, že je ale jednodušší udělat tunýlek a gumu tam navlíct a potom to akorát zapošít na začátku a na konci gumičky- tak to alespon většinou dělám já

kvakulka
23. čer 2010

@senja Šmankote, co myslela ta doktorka tím, jestli měníš plíny???? Jako jestli ho nenecháváš půl dne prodojenýho? To bych tedy taky šla do vývratě 😅 😅 . JInak myslím, že u prokázané plísně přeci nemůžou být lepší jednorázky, který nikdy tak dobře nedýchají. Jestli mu pomohly, tak spíš to bude ekzém...?Ale to jsou jen moje laický úvahy 😅

sussanah
23. čer 2010

@kvakulka jo holka, to by ses divila, ale otazku mudry docela beru, ze sveho okoli znam 2, co meni plinku jednou denne a jednu cistou na noc, takze spotreba je 3 pliny denne a jeste si libujou, jak je to mimco v suchu 🙄

ivuska.h
23. čer 2010

@sussanah Jojo, taky jednu takovou znám... Když jsem posledně její dítě viděla, nacucaná plína mu visela až někam mezi kolena. Je to jinak rozumná ženská, ale asi šetří peníze nebo nevím, proč to dělá.

sussanah
23. čer 2010

@ivuska.h jj plina nacucana jak houba. A co je nejhorsi, tak jak je clovek zvykly na latkovku a jeste navic my s BKM, tak ja jak vezmu jeji malou na ruce, tak z ni proste citim moc 😖 No hruuuuza.. A to ani oni setrit nemusi, proste rika, ze proc prebalovat, kdyz je v suchu a staci to. A pak jeste doda, ze to jako my rebalovat musime casto, kdyz mame latku, to da prece rozum 🙄

andelka
23. čer 2010

@sussanah jo, i já znám. 3 plínky na den - takový úspěch a děsná sranda, že je plínka nasáklá a těžká, ale mimčo to jakože necítí, když to vsakuje a zadeček je prej v suchu. 😕 A mi se diví, že se snažím látkovat. Taky mám spotřebu 3 jednorázovky na den, ale přebaluju často. 🙂 Jinak mi zas vadilo jak byly ty vedra, tak ta plínka byla fakt teplá, taková protivná. Měla jsem malého jen v košilce a plínce a šupky dupky jsem mu dala látkovku (foto v albu) a hned jsem měla lepší pocit. 🙂

noone
23. čer 2010

@senja zrovna dneska mi pani zrusila docela velkou objednavku, protoze ji mudr zakazala latkovky... malej se ji opruzuje, tak jsem se chvili snazila ji radit co a jak, ale bylo to marny. mudra rekla proboha latkovky ne, tak holt smula 😠. na muj vkus to vzdala dost rychle, ja bych se jen tak nedala 😀 . takze bojuj dal, drzim pesti at se prijde na to co to je, at plisen nebo cokoliv a at jednorazovky preperete! 🙂

noone
23. čer 2010

jo a kdo se ptal na HD na novorozenci, nechce se mi listovat zpatky. my meli na zacatku HD klasiku, do 6-ti tydnu jsem davala cc, pak jsem presla na tvarovany/kalhotkovy plinky, takze cca od tech 6m a zadek mel jakob stejne velkej jako v jinych latkovkach, takze jsem to nijak neresila. klasika mi prijde na miminko lepsi nez pastelka, je lip usita u nozicek, ze dobre drzi michany vejce 🙂 . pastelka je celkove vetsi a takova "jemnejsi", ze by tu vajecinu nemusela udrzet, ale vyzkouseno nemam, to je jen muj pocit...

aknel2002
23. čer 2010

ahoj holky, nezlobte se, že vám sem lezu, látkuju v podstatě od příchodu z porodnice z 90% dávám novosklad s vkládačkama, chci se zeptat odkdy jste začali skládat na draka? díky za reakce 😉

nika
23. čer 2010

@aknel2002 já sem tam ještě novorozenecký skládám ale na draka ne, ona se z něj vykope, takže jedeme na 12tiny na obdelník, nebo kalhotovky.

aknel2002
23. čer 2010

@senja - mudra. mě taky překvapila otázkou, zda vůbec přebaluju 😠 když malý měl docela ošklivou dermatitidu a bojovali jsme docela dlouho, mazala jsem, kde čím, koupala v černém čaji omývala hypermanganem atd. Lékařku jsem z více důvodů vyměnila a nová mi řekla, že naopak mám látkovat, že pleny dýchají. Jinak to opruzení zřejmě chytl právě asi z pampersek po plavání, protože je měl jen na plavání - přebalu často, žehlím pleny (musím - máme totiž citlivku, naštěstí pro mě žehlení je relax ) a dupku často větrám.

janinka3
23. čer 2010

tak my zase v roce přešli na látku kvůli opruzeninám. Malá byla po jednorázovkách opruzená po celým tělíčku. Doktorka si myslila, že má spálu. Ale krk byl dobrý tak říkala, že to asi budou ty papírovky takže pokud je nedáme pryč, že se toho nezbavíme. S látkovkama se to lepší. Ale ted se nám třeba stalo, že nebyly pleny a museli jsme někam jet tak jsme museli dát jednorázovku a i po 2 hodkách na jednorázovce jsme byli opet tam kde jsme začali :o( jenom ted řeším jak to budu dělat na dovolený u moře

janinka3
23. čer 2010

oprava nebyla opruzená po celém těle. Měla opruzený celý zadeček a po celém tělíčku byla osypaná

maly_prcek
23. čer 2010

@aknel2002 Draka dávat jakmile začne lézt zadek z novoskladu 🙂 Určo poznáš 🙂 U nás cca kolem 5m... Ale drakovi jsem osobně nepřišla ne chuť, používala jsem ho jen když měl malý průjem (abych si neničila kalhotkovky a bylo tolik jich stejně nemám).

@janinka3 Dá se látkovat i na dovči... Já jsem látkovala i v zimě na horách (přes den čč, na noc + delší výlety jednorázovku), v létě nemůže být problém... Dávala jsem použité plíny do kýble s miofreshem a jednou za 2 dny přeprala v ruce v umyvadle, můj muž vyždímal (na 1000 otáček, haha 🙂 ) a rozvěsilo se po pokoji... U moře to bude hned suché... Čč do PULek nebo vlňáků, to si umím představit...

pavlici
23. čer 2010

Ahoj, tak info o vv od Popolini od senja - nikde jsem to tu nenasla, tak snad to tu nebude dvakrat:" Ahoj, tak vzhledem k tomu, ze nikdo z holek se mi neozval, jsem se rozhodla to dal nesirit. Vyhradni dovozce Popolini mi odepisovala a ptala se na miry plinek, ktere bychom potrebovali, ze zkusi poprosit vyrobce, aby nam jeste nasili par pro CR, ale z ejinak uz se nevyrabeji, protoze nebyl o ne zajem."

Takze timto senja dekuji za info 🙂

janinka3
23. čer 2010

no já jsem si říkala, že přes den by čč nebyly problém. Ale já nemůžu tu jednorázovku dát ani přes noc ani na delší cestu ona je okamžitě opruzená. Tak právě nevím jak řešit ty noci a tu cestu tam. v noci jí přebalovat po 2 hodinách tak to by mě asi sežrala.