Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
9. srp 2010

@mehlo Zkus ho něčím zabavit (knížka, nějaká speciálně na to vyhrazená hračka) nebo zkus dávat úplatky. Klárka někdy nechce jít čůrat před spaním (tvrdí, že "nende"), což by nedopadlo dobře, takže musí dostat jako motivaci "kokí" a pak to najednou jde 😀

sussanah
9. srp 2010

@mehlo jo jeste me napadlo, psala jsi tady, ze jsi davla malemu napit, kdyz byl na nocniku, aby se vycural - tohle ti doporucuju nedelat. Delala jsem to chvili taky a vysledek byl, ze se mi potom pokazde, kdyz se napil vycural do pliny 😝 A pak jsme to museli oducovat 😀 😀 Zabaveni na nocniku urco vyzkousej, my v podstate skoro jinak ani nocnik nepouzivame. Dostane nejakou knizeku do ruky a uz to jede. Proste jako spravny chlap si musi na zachode neco cist 😀

mehlo
9. srp 2010

@sussanah čauky děkuju zabavení na nočníku používám jak kdy, ale většinou to nepomůže. Tak to zkusím ted důsledně dodržovat. Ten odkaz co jsi sem dávala vůbec nepomohl, protože jak to tam tak čtu, tak tam radí jen to co nechci. A nejspíš tam jsou samý hnuskařky- protože není problém čekat s učením na 3 roky dítěte

sussanah
9. srp 2010

@mehlo sice vetsina to ma jak pises, ale myslim, ze tam je i par mami s ditkama v podobnem veku jako je Peta. V jedne veci ale maji pravdu, silou toho bohuzel moc nezmuzes 😒 Urcite bych vytrvala, treba bych zkusila vynechat davat na nocnik behem normalniho dne/hrani/prochazky a zamerila se na to nejjednodussi - po spani a po jidle. Az si budete jakztakz jisti v tomhle, tak bych pridala dalsi. Proste at nema najednou pocit ze doted mohl do pliny a ted hop a zmena.

ijo
9. srp 2010

mehlo, já jsem malé sundala pleny když jí byly dva roky a od té doby je prostě nemá. Dělala jsem to tak i s holkama před ní a funguje to

mehlo
9. srp 2010

@sussanah jasně dík asi začnu zase pomaličku tak jak píšeš

mehlo
9. srp 2010

@ijo ve dvou letech a naučila se to pak rychle nebo jste řešili ještě půl roku věčně počůranou podlahu?

ijo
9. srp 2010

naučila se to hned, je to přesně tři týdny 🙂. Tak když si hraje, tak se občas zapomene, ale někdy se to nestane dva tři dny a někdy se počůrá. Pořídila jsem jedny tréninkáče, ty dávám když jedeme dál autem..a na noc dávám teď papírovky, neb jsem moje milované čudly předala dál... ☹ to je smutné.... 😉

mehlo
9. srp 2010

@ijo no já trošku zvolním, protože přece jenom nějakou odezvu tam vidím- dává tam posadit medvídka a občas si tam sedne jen tak pro srandu, teda úplně naopak, ale to nevadí, když by na něj úplně zanevřel tak by si tam při hraní občas nesedal

blka
9. srp 2010

@helulela Mně to udělala červená IB ☹ . Ale mám ji z druhé ruky a od paní přišla v pohodě. Já jsem ji vyprala asi 2x a toto udělala 😠

ivuska.h
9. srp 2010

Tak protyp tréningovek je hotov, jsem velmi spokojena, jen musím malinko doupravit střih, udělala jsem to málo vykrojené kolem nožiček. Dala bych foto, ale obávám se průmyslové špionáže 😀

erinka83
9. srp 2010

@sussanah Já jsem koupila v Tchibu piknikovou deku, ale mají je třeba i na MMB... mně o tom řekla kámoška, nevěděla jsme, že něco také existuje a všude to má úspěch 😀

erinka83
9. srp 2010

@sussanah Nevím, jestli se přidá správný odkaz, občas si s MMB nerozumíme 😀 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=33244546&tab=2 Já mám 2, jednu 150*150 a jednu 200*200 (např. na koupaliště, už i tam se stalo, že bylo vlhko)

sussanah
9. srp 2010

@erinka83 neco takoveho jsem presne hledala 🙂 Diiiiky moc 😵

erinka83
9. srp 2010

@sussanah jen upozorňuju, že praní nic moc, mně vždycky zůstane voda mezi tou dekou, prostě se to přes ten igelit moc neodstředí, málem jsme vytopila balkon 😀 Ale jinak spokojenost 🙂 Přidám fotku, malá pózuje s BG kapsovkou 😀

sussanah
9. srp 2010

@erinka83 ovsem to je modelka 🙂 Diky moc za tip, uz se koukam a vidim to na objednavku 😎

ladida.l
9. srp 2010

@erinka83 to je úžasná fotka 😀 😵

sussanah
9. srp 2010

@ivuska.h jj jen si to svoje know-how chran 😉 Jsme moc zvedava na ty treninkovky, my mame od bundle a docela dobry, ale teda taky jsou pomerne uzke kolem nozek. A do te kapsy dostat plinky je fakt kumst a to tam davam jen cc 30x30 z tenkeho bmb flause a mam co delat. A budou jako nepromokave nebo bude muset byt i neco pres ne? Ja to doma resim flisovym obdelnikem spolu s tim cc, ale to samoze nevydrzi treba v kocare 😒

erinka83
9. srp 2010

@ladida.l @sussanah Dík 😀

ivuska.h
9. srp 2010

@erinka83 Hotová modelka, takový profi výraz a póza 😀

ivuska.h
9. srp 2010

@sussanah Chci obě verze, s PULem i bez, ať si každý vybere podle stádia trénovanosti dítěte 😀 Jen přemýšlím, jak řešit savé jádro, jestli natvrdo všité (tak je to na prototypu), kapsu nebo vpínací... To všité mi přijde nejblíž spoďárům, což se mi líbí jednak z psychologického hlediska (aby se dítěti mohlo namluvit, že to jsou dospělácké spoďáry) a taky kvůli jednoduchosti manipulace. Se schnutím snad problém nebude, protože tam nebude tolik vrstev, co v plíně.

Jinak je chci poměrně úzké mezi nohama, jenže se bojím, aby to pak udrželo plnou batolecí dávku...

animal
9. srp 2010

@ivuska.h mě by asi nejvíc vyhovovalo to s tím všitým jádrem.

sussanah
9. srp 2010

@ivuska.h ja myslim, ze kdy tam bude PUL, tak to tu plnou davku udrzi. Kolik tam planujes dat vrstev? Ja mam prave od Terky z sijemdetem ten tenky bmb flaus, je to 6 vrstev a plnou davku to vydrzi a kdyz zrovna nesedi, tak to zastavi i ten flis. Ale taky mame 10m ze 😅 Ja osobne bych byla pro nejakou kapsu nebo vpinaci, protoze podle me taky zalezi na ditku, jestli je spis ucuravaci (tj stacilo by slabsi vrstva) nebo proste hodi davku misto do nocniku do spodaru. Jo uz se uplne tesim, az to budes mit dodelane 😵 Uz mam ted maly seznam, ale cekam, az dodelas vsechno, at nezbankrotuju na postovnem ;)

sussanah
9. srp 2010

@ivuska.h tak a mas to, kazda mamca - jine preference 😀 😀

marcelkad
9. srp 2010

@mehlo mně se osvědčilo pleny sundat - Dokud ji měl na sobě, prostě se do ní vyčural a pak hlásil, že už je počuranej. Což bylo k ničemu. Tož jsem plenu sundala (jak bylo venku horko) a běhal jen tak. No a jak byl nahatej, tak jak čural, vždycky se na to koukal a zjistil, odkud mu to asi teče 😀 a od té doby si říká. Jak píše ijo, někdy, když je zabranej do hraní nebo se dívá na Teletubies 😀 😀 😀 se zapomene, musím se ho častěji ptát. A na nočník moc nechtěl, koupila jsem redukci na normální záchod a to se mu líbí, že čurá tam kde mama a tata 😀 Noc zatím vyřešenou nemám, tam jsme pořád s plenkou.

sussanah
9. srp 2010

@marcelkad odkdy jste meli tu redukci na zachod?

cipin
9. srp 2010

Ahoj holky, potřebuju poradit, vybírám svrchňáčky a podle netu se nemůžu rozhodnout, které vybrat... Jestli máte nějaké postřehy, budu za ně moc ráda.
Líbí se mi : Svrchní kalhotky POPnGRO jednovelikostní
Dvouvelikostní Thirsties Duowrap
Svrchní kalhotky KIKKO
Klidně stačí písnout jen IP, ať to pak nemusím dohledávat 😉 Díky 😅 😵

marcelkad
9. srp 2010

@sussanah zhruba od 18měsíců, postupně jsem Filípka na ni zkoušela dávat, hlavně ho bavilo splachovat záchod, takže si tam rád sedal 😀

@cipin na úplného novorozence jsem měla ráda
http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/svrchni...

na trochu větší pak - ty fakt nikdy neprotekly, ale ty sucháče mají dost ostré hrany a jak se malej začal pořádně hýbat, měl někdy odřeniny.
http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/svrchni...

A jinak na 1000% doporučuju aspoň vyzkoušet vlněné. Ty jsou nej

mehlo
10. srp 2010

@marcelkad no já jsem je taky sundala, jenže je to na něho asi moc rychle. on vidí odkud mu to čůrá dokonce na to ukazuje, jenže na ten nočník prostě nee. Neříkám, že furt, ale když je to častěji- třeba po půl hodině tak k večeru už udělá luk a dostat ho tam je velký problém a když už ho tam usadím tak se všelijak kroutí, že tam nebude. už jsme tedka zkoušeli hračky jak radily holky no vydrželi jsme tam, ale nic tam nebylo, ale to jsem teda nevychytala- prostě se mu ještě nechtělo čůrat. Pak jsem ho tam za deset minut posadila znovu a taky nic a asi pět minut potom už to měl v plínce. Tu plínku jsem nazpátek dala až včera večer na noc, jinak lítal ve slipečkách. Mně připadá jak kdyby mu to bylo jedno- on ví, že čůrá nebo bude čůrat, kolikrát řekne i aa, ale kam to vyčůrá prostě neřeší

mehlo
10. srp 2010

@marcelkad tý brdo tak já se podívala jak je filípek starej a on je jen o chlup starší než my. My máme rok a pět měsíců