Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
16. srp 2010

@betelgeuzz No právě ta moje dovolená není bohužel ve smyslu, že bych někam jela, ale že prostě jen budu míň pracovat a nebude moc nového zboží. Dovolená ve smyslu rekreace někde proběhne až v půlce září, snad.

ivuska.h
16. srp 2010

@jasekd Ze zákona máš právo odejít kdy chceš, stejně tak dítě, vyjma situací přímého ohrožení života. Viz např. http://www.ferovanemocnice.cz/prava-rodicky-28/... . Pochopitelně je rozumné mít zajištěného pediatra na kontroly v následujících několika dnech (pokud možno u tebe doma) a taky PA, kdyby byly nějaké problémy na straně matky.

ivuska.h
16. srp 2010

@jasekd Ještě k tomu hubnutí, žloutence atd -- právěže doma se tyto komplikace vyskytují méně často, protože psychika matky hrajě podstatnou roli při nástupu laktace a celkové kvalitě péče o dítě. Už třeba jen třeba to, když ti v porodce řeknou, že máš kojit po x hodinách, zatímco doma bys dítě klidně měla na prsu celý den. A žloutenku ti pediatr zkontroluje i doma. (jen pro zajímavost -- Ondra, narozený doma, vůbec neztratil na váze, hned začal přibírat a to se mi laktace rozjížděla úplně stejně rychle, jako u Klárky a apetit měli stejný, jen K. jsem v porodnici nemohla kojit skutečně dle jejích potřeb).

@jasekd Je to vlastně dlouhý pruh látky poskládaný tak, aby uprostřed byly 4 vrstvy a na okrajích jen 2, pak se to nahoře a dole obšije overlockem a po těch třetinách prošije na normálním stroji.

@kvakulka No tak to mohlo být klidně tou Manducou... Ondra šátek miluje a v jeho cca 4 měs. jsem ho zkusila dát do Beca a tam řval, bylo vidět, že je to prostě moc prostorné a ne tak pohodlné, jako šátek. Přitom co do velikosti už tam pasoval dobře.

@kvakulka Klárka něžárlí ještě ani teď, natož pak, když se Ondra narodil 😀

betelgeuzz
16. srp 2010

@ivuska.h tož to není moc dovolená, když jenom nebudeš tolik pracovat. Ale určitě máš zápřah, jak ti látkařky trhají z ruk sotva došité plenky, tak snad si aspoň trochu odpočineš. 🙂

@jasekd však já jsem psala, že to není vězení 😉 zbytek už vysvětlila Ivuska.

sussanah
16. srp 2010

@kvakulka ja myslim, ze satek nebo nositko, to je proste dite od ditete. My teda ze zacatku satkovali, to se mu jakz takz libilo, ale jak jsem koupila ergo, tak to se najednou mohl nosit celyt den 🙂 Prave nasemu vic vyhovuje, ze neni na me tak nalepeny jako v satku a ma trochu vice prostoru pro sebe.

@ivuska.h stejne musim rict, ze te obdivuju za ten porod doma, ja bych asi mela strach a to uz by byla prvni kontraindikace 😅 Jinak nad ambulantnim porodem uvazuju, kdyz by bylo druhe mimco, pro me bylo totiz oddeleni sestinedeli dokonaly ocistec 😖

mmmk
16. srp 2010

@ivuska.h Ivi, ale zloutenka a hubnuti prece nezalezi na kojeni, ale na srovnavani krve pri rozdilnem rh faktoru. Rodila jsem v Nemecku a kojit jsem si mohla, jak se mi zachtelo. Pravda, po cisari (neplanovanym, akutnim) to hned neslo, ale PA mi moc pomohly, poradily, dodaly, co bylo treba (pumpu, homeopatika, caje, daly akupresuru) a rozjelo se to a maly jedl, jak si rekl 😉

ivuska.h
16. srp 2010

@mmmk Klasická novoroz. žloutenka (tedy i bez konfliktu Rh faktoru) je způsobena hromadným "umíráním" červených krvinek, kterých dítě mimo dělohu nepotřebuje tolik, kolik v děloze. Hemoglobin se rozkládá na bilirubin a ten se likviduje játry do žluči, která se vylučuje stolicí. V menší míře se taky odbourává působením modré složky světla (proto svícení při vyšší žloutence). Bilirubin je také ve smolce a ze střeva se vstřebává zpět do krevního oběhu, takže čím rychleji se smolky dítě zbaví (a i následné stolice), tím rychleji jde bilirubin pryč. Takže v tuto chvíli už je snad souvislost nožství nakojeného mléka se žloutenkou zřejmá 😉

sussanah
16. srp 2010

@mmmk zloutenka s rozdilnym rh faktorem nema nic spolecneho 😉 A s kojenim v nasich nemocnicich na pozadani, to je taky jeste tak trochu pohadka 😒 Ja jsem byla jeste trochu hloupa a nechala jsem sestricky, at mi do vseho kafraji a rozkojovala jsem se skoro 14dni. A holka se mnou na pokoji mela malou na prsu v podstate porad a rozkojila se krasne, za to ji ale sestricky nekolikrat dost hnusne servaly, ze je uplne blba, ze si takhl znici prsa atd.. No na pristi porod uz se nedam 😀

ivuska.h
16. srp 2010

@mmmk Jo a jinak v českých porodnicích je dost časté kojení podle harmonogramu (i při roomingu), prostě ti řeknou, že nemáš kojit dřív jak po dvou hodinách, důvody uvádějí různé. Že si nesmíš dát dítě do postele (ne každý je po porodu schopen v pohodě sedět, líp by mu třeba bylo vleža) a tak dále.

ivuska.h
16. srp 2010

@sussanah Ale jo, má, je i žloutenka z nekompatibility Rh faktoru...

ivuska.h
16. srp 2010

@sussanah Jo, přesně... Já jsem se nechala u K. zblbnout a jak magor jsem hlídala hodiny, kdy už to bude dvě hodiny a budu moct toho řvoucího chudáčka zacpat prsem... S Ondrou jsem prostě několik prvních dnů strávila v posteli a byl klid.

ivuska.h
16. srp 2010

@betelgeuzz Už odpočívám, dokonce jsem dnes žehlila, uklízela ještě ne zcela tragicky zaneřáděný byt a jako vrchol všeho jsem upekla sušenky (http://www.apetitonline.cz/recepty/312-susenky-..., vynikající!).

ivuska.h
16. srp 2010

@sussanah Tak jasně, je zásadní, kde se cítíš bezpečně. Ale bohužel hodně žen má mylné představy o bezpečnosti domácího porodu, takže pak není divu, že se toho bojí.

mmmk
16. srp 2010

@sussanah Muj syn ji mel kvuli rozdilnemu rh faktoru. Fakt.

@ivuska.h Fakt do toho sestricky kafraji, kdyz mas dite u sebe v pokoji? Ja, pokud jsem si je vylozene kvuli necemu nezavolala, videla jsem je 2x denne 🙂 Malyho jsem krmila, jak chtel a kdyz mi asi druhou noc delal pekelny bugr, zavolala jsem sestricku, ta zvedla bocnici postele, dala k ni takovy jakoby mantinel a dala mi ho do postele. Od te doby klid a do te plexisklove postylky jsem ho davala, jen kdyz jsem ho jela prebalit nebo vysetrit. Doma spal s nami v posteli jen po dobu, co to potreboval, ted spi sam v postylce vedle me postele 😉

mehlo
16. srp 2010

@jasekd teoreticky bys taky mohla, ale říkám, že to nebude pružit a za druhý já teda nevím v jakém stavu máš ručníky ty- já je mám celkem dost tvrdý

mehlo
16. srp 2010

@ivuska.h tak já rodila v Jihlavě a to o těch dvou hodinách mi bylo řečeno, no spíš o třech hodinách, a to že si nemám dávat dítko do postele jsem vůbec neřešila- kojit v sedě mi totiž nešlo, takže jsem ho vždycky dala k sobě a kojili jsme v leže

ivuska.h
16. srp 2010

@mmmk Furt tam chodily... Ovšem skutečně užitečnou rady člověk slyšel málokdy, většinou to bylo něco jako "Sundejte ten ručník z okraje postele, jde vizita!".

butt
16. srp 2010

holky ja zazila, ze me i v noci vzbudily a sprdly, jaktoze nekojim, kdyz od posledniho kojeni ubehly tri hodiny...a ja blbec vstala a sla malou vzbudit, ale ona se nechtela prisat (proste chtela spat..) tak jsem dostala zas sprdnuto, ze jsem jim rikala, ze bez problemu se prisaje, ale ocividne to neni pravda... (kdyz ji dam k prsu, tehdy kdy ona chce, tak ale problem nemame..)

terezita
16. srp 2010

tak ja kdybych dala na potreby ditete, tak by mi tam em. padla hlady.. ☹ nebrecela a furt spala.. bylo to tam nejspokojenejsi mimco. na kojeni jsme ji musely pomalu nasilim budit, bo nic nechtela.. (a tak to pokracovalo i cely prvni mesic..)

zmuzle
16. srp 2010

Tak me dite v porodce rvalo furt a docela bych byla rada, kdyby mi nejaka sestra pomohla. Az na nekoliakte smene jednu napadlo mu dat mliko pres striakcku, mel hlad a teploty a od te doby to slo. Pak jsem uz mela i mliko ja. Zase mi neporadili moc s kojenim a diky jedne sestre jsem mela otoky na prsou...Doma v noci pak spal a od 4 mes. nastalo pak peklo 😀

sussanah
16. srp 2010

@mmmk tak to promin, ja mela na mysli tu "beznou" z rozpadu krvinek po porodu 🙂
@ivuska.h tak to ja ho mohla mit v posteli na kojeni, ale nam to vleze neslo, zato v sede docela jo. A sedet jsem sedela v podstate skoro hned a to i z nastrihem 😎 S tim domacim porodem, ono je to proste tak strasne individualni, ze i kdyz jsme toho nacetla opravdu hodne, tak vim, ze bych asi nemela podporu okoli a to je pro me taky docela dulezite. U prvniho clovek nevi do ceho jde (ale polohu jsme meli vybornou, primo uprostred Brna 🙂 Ted uz bydlime na vesnici, takze bych mela strach i z toho, ze do nejblizsi porodnice to je pul hodiny 😕 No uvidime, jeste nejsem ani tehotna a uz resim druhy porod 😀 😀 😀

suik
16. srp 2010

@mmmk tak to je další nový info pro mě, to jsem ani nevěděla že tě v čr, takhle nutěj dodržovat hodiny....teda někde jsem slyšela něco o tom, že prcka musíš furt vážit a zapisovat. To by mě kleplo.

Já jsem v tý má porodnici viděla takový mrňavý půloválný šprušlový postýlky, ale jestli s tomu dá sundat bočnice nevím, ale řekla bych že jo. Ty se mi líbí, dítě má svůj prostor, já taky a jsme blízko sebe.

mmmk
16. srp 2010

@ivuska.h Uz jsme s moji dulou uvazovaly, ze bychom se daly na nejakou osvetu v ceskych porodnich. Jenze vidim, ze by byl zajem tak ze strany mamin, ne sester a PA 😅
Nemysli si, taky jsem si pohravala s myslenkou porodu doma, ale dula byla u prvniho zasadne proti, pry az po bezproblemovem prvnim porodu. A nakonec jsem dostala dostala ten zanet mocovych cest, tri dny se neotvirala a neklesla mi horecka, az to dopadlo sekci. Nicmene kdyz byl maly na pozorovani na JIPU (1. den po porodu), lezela ve vedlejsim inkubatoru holcicka, ktere zkoumali snad vsecko a ktera bude mit asi nejaky nasledky. Byl to prave zpackany domaci porod. Co jsem pochopila, co rikala ta maminka doktorum, byla to iniciativa hlavne jejiho manzela a on nesouhlasil s tim, aby jeli vcas do porodnice nebo aby zavolali sanitku. Nevim podrobnosti, ale ta holcicka se priskrtila a vdechla vodu☹ To je proste neco, do ceho by chlap nemel co kafrat 😠

@suik Ne, ja mela malyho ve sve posteli, on mel takovou tu plexisklovou postylku (jakoby vanicku). Nemocnicni postele maji takove schovane bocnice, ktere jsou tak od urovne svych ramen tak po kycle. Proste by pacos nespadl z luzka. A na to mi dala PA takovy jakoby polstarek a k tomu polozila prcka.

kvakulka
16. srp 2010

@ivuska.h U Apolináře mě v kojení nijak neomezovali, spíš dítě nešlo udržet u prsa- nechtěl z prsu ani alternetivně pít nic- podle mě byl vykolejený z porodu- dvoudenní pokusy ho vypudit přirozeně (byl ale na fest utažený v pupeční šňůře, takže neměl šanci sestoupit)- pak akutní císař 3 týdny před termínem. Přišlo mi, že až někdy po šestinedělí začal být klidnější, vyrovnanější miminko....
@ivuska.h Jojo, sestřičky v porodnici, to jsou vzpomínky- sice kojení nijak moc neřešily, ale vždycky nějaká vlítla do pokoje, pronesla moudro, které úplně odporovalo tomu, co tvrdily zase jiné, vynadala nám a zase utekla. 😅

suik
16. srp 2010

@mmmk juj, ale chlap do toho fakt nemá co mluvit ☹ .....
já jsem byla dřív celkem dost proti domácím porodům, pak jsem to dokázala akceptovat a teď jsem ve fázi, kdy bych o tom byla schopná i uvažovat i pro sebe.....ivusko jako jsme se o tom kdysi bavili na fleru, tak teď si to doma dokážu představit. Ale na poprvý teda ne.

já ti to neberu, jsem to jen viděla jinak, možná jsem to blbě napsala. To plastový to jsou takový ty, co se používaj ve více porodnicích, s takovejma červenejma nebo modrejma trubkama?

kvakulka
16. srp 2010

@mmmk Porod se dá pěkně podělat i ve špitále- třeba někteří doktoři velmi trvají na tom, aby se dítě narodilo vaginálně a jsou schopni doslova ho tahat ven kleštěma, než by přistoupili k císaři. To je taky pěkně pomatená strategie...

betelgeuzz
16. srp 2010

Některý zážitky jsou fakt perly. A to si většina nemocnic říká babyfriendly ☹

@suik dobrá zpráva je, že ne v každé porodnici. Mně nikdo do intervalů nemluvil a před a po kojení se vážily jen děti s problémama.

@mmmk osvěty není nikdy dost. Já se dost setkávám s názory těhotných, že nebudou chodit na žádný předporodní kurz, protože je to zbytečný a v porodnici jim řeknou, co a jak. Ale my jsme se na kurzu věnovaly i kojení, a kdyby měly tyhle informace, tak by se vykašlaly na rady sester.

sussanah
16. srp 2010

@betelgeuzz no ja mela informaci hromadu, ale proste jsme byla tak vystresovana, nevyspala a unavena, ze jsem byla schopna udelat cokoliv co mi rekli a co mi prislo alepson trochu rozumne. Holt clovek se porad uci 😉

suik
16. srp 2010

@betelgeuzz já teda taky nejsem kurrzovej typ....ale zase furt něco čtu, hledám a lozím po netu, info mám docela dost, tady jsou kurzy taky, i mi je PA nabízela, ale mě se nakonec nechtělo, mám pocit že nic nestíhám a musím toho ještě spoustu stihnout.

je fakt, že většina info je k porodu a na to co bude potom mi už kapacit nazbývá, ale taky se snažím informovat co to jde. A tady k těm lidem mám důvěru a když budu mít PA i doma, tak jsem klidná.

suik
16. srp 2010

no osvětu by to chtělo a to řádnou 😉