Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
19. říj 2010

@suik @ivuska.h já jsem Ondrovi koupila takový bryndák zástěrku (téměřskafandr),do toho jsem ho navlíkla a na to ještě dala bryndák s korýtkem, ale stejně např. od té nektarinky byl upatlanej tak, že mu to teklo po bradě dolů, tak to zasáhlo výstřih a po ručičkách to zas steklo na rukávky...tak to chce fakt nějakej neoprén🙂
Náš Ondra do 10m jen válel sudy, na kolena a pod. to vůbec nehrozilo, pak udělal za dva měsíce velikej skok a začal lézt po čtyřech a chodit kolem nábytku, no a tak to je doteď zas a chodit ne a ne. Ale teda on na to jen nemá morál, páč když jde za ručičky, tak on vede mě, ne že bych ho já nějak podpírala, potřebuje se prostě jen odhodlat a jít, ale zatím prd pořád🙂 Jinak je přesně to co píše Iva...neovladatelný všežravec nebojící se ničeho, ale mě už z něj tak bolí záda, že si nepřeju nic jiného, než aby už samostatně chodil.
Jinak dík za tipy na nákup pracích prostředků...něco určo prubnu🙂

permonik7
19. říj 2010

@ivuska.h jó, taky se Luky vyžívá v matlání rukou v blitíčku, zřejmě něpůjde o ojedinělý jev 😀 😀
Jo a jinak teda lezeme naprosto rychle, stojí, chodí kolem nábytku a když jen stojí, ak se klidně pustí. Taky mohl ještě chvilku počkat 😀 😀 😀

reruna
19. říj 2010

Ahoj, tak Luki začal chodit dva dny před 1. narozeninama a teď už vyloženě lítá po celým bytě, jen ta koordinace pohybů ještě není ono, tak sebou vždycky někde fllákne, furt ho musím hlídat... včera tu byla mamka a ptala se mě, proč mu pořád dávám ty tlustý látkový plíny, aby prý nechodit rozkročmo - no on tak te´d chodí, ale stejně tak chodí i v papírovce, prostě ještě nemá tu stabilitu, že.... tak jsem se jí ptala, co jsme nosili my, když jsme začínali chodit - tak prý jsme měli jednu čč narovno do gumových kalhotek, tak to nebyl takovej balík a taky nás furt dávala na nočník. No tak na to jsem neměla argumenty, protože Lukášek na nočníku něco udělá jen občas, ještě se tam ani jednou nevykakal, nechce tam dlouho sedět... takže jedna čč narovno mu stačí tak na půl hodiny... to bych furt jen přebalovala, tak holt má na prdelce balík, ale tak snažím se na den dávat ty štíhlejší plinky, IB, BB, anavy...nebo vv narovno...

sussanah
19. říj 2010

@reruna muzu te ujistit, ze balikem latkovek na zadku to neni. Nas je taky sirokorozchodny a to je uz bez plenek. Je to fakt o te stabilite, dokud neziskaji vetsi praxi a jistotu, tak se proste boji 🙂

andelka
19. říj 2010

@reruna mi zas mamka tvrdí, že v látkovkách si nemůže pořádně pokopat nožkama - přitom jima mele furt a nechávám ho vždycky pokopat i jen tak, při přebalování - a že s látkovkama se přebaluje častěji. Jsem se ptala, co dávala mně, že nechodím s nohama do O, když papírovky nebyly. A prý plínku a vázalo se to nějakým šátečkem - no to bych chtěla vidět. Myslím, že se mi prcek vyvíjí normálně, i když je drtivou většinu času v látce. Doktorka to teda ale neví - nemám moc repre AIO, beru k ní papírovky.

jasekd
19. říj 2010

@sussanah Bez plinek? Krasa... Vy jste na BKM?
To jsou ty staly protilatkovy argumenty, co nadelate. Dneska jsem byla venku s kamoskou a kluk beha taky ze siroka, kejve se jak kacenka, a je pouze v papirovkach...

sussanah
19. říj 2010

@jasekd jj bkm 🙂
presne, furt ty same argumenty a vetsinou jsou to fakt nesmysly.. Nekdy mi to prijde, ze papirovky byly odjakziva a ze latkove pliny jsou nejaka novinka 😀

schnek
19. říj 2010

@andelka to se, podle popisu mojí mami, dala čč rovně na čč přeloženou na trojuhelník = jakejsi novosklad 😉

ráda bych znovu nabídla 3x BBH AIO chkupatky, mám je tady na bazaru, a vzhledem k tomu, jak dlouho už je inzeruju, byla bych příštupná nějaký domluvě, třeba že pošta v ceně 😉

reruna
19. říj 2010

@andelka no a co děti s širokým balením?, ty si taky nemůžou pořádně zakopat nožkama... no o vývoj mi nejde, to je myslím dokázaný, že se v látce vyvíjí pohybově stejně jakov papírovkách. To asi mamce tak připadalo divný, že nezná balík plen na větším dítěti, tehdy se všichni snažili honem se plín zbavit, aby to nemuseli pořád vyvařovat... dneska se to hodí do automatky a je to.... takže nás to asi tolik nemotivuje se těch plen zbavit... nebo prostě na to mám neschopné děti 😅 , se starším jsme to zvládli až ve 2,5 letech odplenkovat a ještě dodnes spí v noci v plence.... ☹ no základem pro mě je, že Lukimu látkovky nijak nevadí, pohybuje se v nich stejně jako v papírovkách, který občas dám na návštěvy atd.

andelka
19. říj 2010

@schnek aha, takže my máme ten novosklad jaksi instantní a oni ho mělo rozložený 😅 no to je rozdíl jak blázen 😀

@reruna já dávám na návštěvy taky papírovky a právě mi též nepřijde rozdíl. Je fakt, že brácha i já jsme byli na nočníku brzo, jak jsme uměli sedět. Já byla bez plen od 20 měsíců 😅 šikulka co? 😅

suik
19. říj 2010

ted jsem se nekde docetla, ze na bambusky by se nemel do machani pouzivat ocet ... ja ho davam do kazdyho prani, je to spatne? 😕

veselazu
19. říj 2010

@suik já jsem spokojena s tím práškem Qualt Excel. Vypere skoro všechny skvrny a zbytek dokončí sůl na skvrny.

@kackaj s Lovelou mám stejné zkušenosti - nic moc.
díky za reference na prefoldy, uvažuju že tohle jsme ještě nezkoušeli 😉

veselazu
19. říj 2010

@suik já myslím, že ocet můžeš - taky ho používám, ale kyselinu citronovou ne ta prej rozežírá vlákna, pokud se nemýlím.

katka82
19. říj 2010

@veselazu Zuzi jj kyselina octová na bambus nee 😉 já jsem chtěla odpovědět,ale nějak jsem si nemohla vzpomenout na název 😅 😀
@suik taky dávám ocet do máchání a pohoda 😉
jinak z prášků mam vyzkoušené Batole( v něm jsou právala čč 😉 ) pak Persil sensitiv gel a teď jedeme ve slizu 😉 na skvrny beru žlučák a pak sůl od Ulricha: http://www.plenka-czech.cz/hoja/eshop/8-1-EKO-p... 😉 když je nějaká potvora jó odolná tak ji tím posypu a necham nějakou tu hoďku působit 😉 a většinou to pomůže(né teda pokaždé některý fleky jsou zkrátka neodstranitelný 😝 😀 ) jen je nevýhoda že to občas veme i trochu barvy 😅

baca
19. říj 2010

Zdravím 😉 Já mám poslední dobou plenky čím dál flekatější, nebo spíš zažloutlejší od moče. Peru v Batoleti. Fleky jsme nikdy neměli, až co je Bára větší, tak sem tam od bobku, ale mnohem víc prostě žloutnou!
Máme stále se prohlubující svrchňákovou krizi. Dvoje vlňáky stále na reklamaci 😒 , dneska totál zas..la lovíky (fleky se ani nevypraly, dala jsem je do pračky na druhé kolo)a pročurala čerstvě vyprané pulky. Myslela jsem , že než dorazí vlňáky z reklamace, tak přežijem s archivníma pulkama, ale likviduje i je. Já snad budu muset ještě něco dokoupit. 😠

ivuska.h
19. říj 2010

Nechce ještě někdo testovat?

terezita
19. říj 2010

@ivuska.h ja tu ted dlouho nekoukala, nestiham.. 😅 to jsou treninkovky? ta zluta je moc hezka!! muzu nabidnout em. jako pokusneho kralika 😉

sussanah
19. říj 2010

@ivuska.h ted me napadlo, nechces se zkusit poptat jeste na diskuzi BKM nebo chces jen "proverene" osoby? Tam by bylo jsite par zajemcu 😉

izabelkak
20. říj 2010

@baca tak ja som to už s používaním plienok na rovno do vlniakov prakticky vzdala, ako to neustále zapieranie okrajov, pranie vlniakov a lanolínovanie ma pekne štvalo, mám nakúpených dosť anavy plienok - 7 ks tak dávam cez deň primárne tie a na to najradšej BI shorties .... ak chcem dať plienku na rovno tak radšej do PUL-iek, tie anavy mi neprídu o nič objemnejšie s tými naťahovacými vlniakmi resp. aj s LVB ako keď som dala štvorec na rovno, takže balvnené štvorce šli do hajan, používam keď tak len kikko bambus a vv, ale fakt sporadicky..... ešte tak do nosítka dával vkladky do vlniakov na rovno ale tam mi malá nekakoší...

betelgeuzz
20. říj 2010

@sussanah malej je šikula. Jak velký má pauzy mezi čuráním? Já se snažím malou přebalovat po hodině a to už tam má většinou načuráno. Snad se to časem prodlouží.

@katka82 ten ulrich je dost drahý, stejnou sůl koupíš od pueru, nebo čistý perkarbonát u tulenika.
@baca taky mi plenky začínají žloutnout. Ale říkám si, že až budu mět menší spotřebu, tak část plenek naložím do perkarbonátu a snad to zesvětlá.

katka82
20. říj 2010

@betelgeuzz aha to jsem nevěděla 😕 díky za tip 😉 😵

ivuska.h
20. říj 2010

@sussanah Ona je tu diskuze o BKM? 😀

@terezita Dobře, tak jestli chceš, pošli mi svou adresu, budeš další na řadě.

sussanah
20. říj 2010

@ivuska.h no jasne, tady jsou diskuze naprosto o vsem 😀

@betelgeuzz ted ma intervaly tak 1-2h, v noci potom dele, v podstate od tech 9 do 5-6 rano vydrzi. Ono se to prodluzujou ty intervaly nejen vekem, ale spis, jak na to mimco prijde, ze to muze zadrzet a nepustit pri prvnim naznaku neceho v mocaku 😉

slunicko76
20. říj 2010

holky, prosim o radu! Existuje vic druhu snapek? ta moje ma ty hacky na gumiccce jakoby navlekaci a aobcas to vypadne a nemuzu ti najit. to by nebyl az takovy problem a le spis se bojim,ze to Esterka veme a treba spolkne, nedej BOze vdechne! Diky!

permonik7
20. říj 2010

@slunicko76 No, tak to už se mi s jednou snapkou taky stalo a letěla do koše a koupila jsem novou a ta to teda nedělá. Mám ještě jednu starou a ta je taky v pohodě, ale vyděsilo mě to stejně jako tebe... Taky už si za to tahá a zkouší to všelijak uvolnit...

sussanah
20. říj 2010

@slunicko76 to bude asi fakt vadny kus, ja mam dve a zkousela jsem to sama oddelavat, jestli to dobre drzi a ani jsem s tim nehla 😕

slunicko76
20. říj 2010

no tahle ma vsechny ty tri hacky oddelavaci, nevim jak bych to popsala!Na vadny kus mi to neprijde!Zkusim vyfotit!

slunicko76
20. říj 2010

tak mne po nekolika dlouuuuhych hodinach mimi usnulo, tak jsem sejla net a je opravdu vic druhu! Ja mam asi tento (foto 1 - koupeno v kamennem obchode) a ten byly obdelnicek je jeste trosku mensi, takze snadno vypadava!
a na netu jsou jeste tyto-foto 2.
U te moji jsou na uchyceni takova jako ocka, za ktera se to chytne a u te druhe to vypada, ze tam ta ocka nejsou!

slunicko76
20. říj 2010

jo a vlnacky ´jsou v lanolinu! dala jsem jine mydlo a mlecne to bylo hnedko,tak snad to dopadne i priste!

andelka
20. říj 2010

@slunicko76 i u druhé jsou očka za které se to chytne, jen stejně barevná, ten střed není bílý, tak to splývá 😉 Já mám tu napravo, nevypadává tam nic 😕