Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

duzame
9. lis 2010

Právě jsem si objednala kalíšek a látkové vlojdy, ale přemýšlím jak to skladujete? (teda ty použité) S plínkama asi ne co? Máte extra kyblík, nebo jen v pytlíčku?
Díky 🙂 .

permonik7
9. lis 2010

@schnek díky moc🙂

schnek
9. lis 2010

@permonik7 já to udělala tak, že jsem smíchala ten čtvrtkilovej pytlík s 5kg perkarbonátu a mám zásobu na pěkně dlouho 😀 vlastně mi po plenění s Matoušem zbyla půlka ještě na teď 😀

permonik7
9. lis 2010

@schnek no to je právě super nápad, to taky tak udělám a nebudu to muset řešit 🙂 Já přemýšlela, jak budu asi odhadovat okem 3-5% 😀

ivuska.h
9. lis 2010

@duzame S plínkama jo 😉

duzame
10. lis 2010

@ivuska.h fakt jo, a nevadí ta krev něčemu?

izabelkak
10. lis 2010

@duzame ja mám teda za sebou len prvú MS s kalichom a látkovými vložkami, no robila som to tak že som tú látkovú vložku najprv dala do lavoríka so studenou vodou, krv sa vymáčala potom som vyžmýkala a tiež šupla ku plienkam, teda ešte som máčala aj v teplej vode a pridala som puer aby mi neostala škrvna, ale predpokladám že to netreba keď to potom operiem s pleňuchami na 60 tke a tam pridám ten puer....

ja som sa chcela ešte opýtať asi debilná otázka ale ten TEAD je eko? či eko spočíva v tom že ho použijem len keď treba a nie že v komerčných práškoch je napchatý prakticky všade a perie sa ním aj vtedy keď netreba - napr. pri farebnom prádle?

duzame
10. lis 2010

@izabelkak Díky za odpověd, právě mi dorazil balíček, tak teď ještě MS a jde se na to 😀

ivuska.h
10. lis 2010

@duzame Já nevím, čemu by měla vadit? Nepřijde mi rozhodně horší, než hovínko 😉

ivuska.h
10. lis 2010

@izabelkak Je to organická látka, těžko říct, co přesně myslíš tím eko, jako jestli je to rozložitelné? Tady http://en.wikipedia.org/wiki/Tetraacetylethylen... se můžeš podívat, co z toho po reakci s perkarbonátem zbyde, ovšem co s tím pak dál, to netuším 🙂)

kadlinecka
10. lis 2010

ahoj chtela jsem se zeptat nenasel by se tady nekdo kdo nepotrebuje a prodal by levne kalhotky na latkove plinky separacni vlozky apod.nejlepe komplet nebo i po kuse.od 7kg nebo univerzalni velikost.malej prestal snaset jednorazovky tak mae zkusit latkove ale nechci ted do toho cpat nekolik ticis kdyz nevim jestli to pomuze a navic ted jsme mely velke vydaje.dekuji Vase nabidky mi piste prosim na vzkaz

kackaj
10. lis 2010

@kadlinecka ahoj, ja bych tu mela asi 5ks kalhotek bambino mio (1ks 5-7kg,1ks 7-9kg, 2ks 9-12kg a 1ks 12-15kg) jeden kus za 150kč. Pokud bys brala všechny, tak nechám kus za 120kč a k tomu ještě přihodím pár separaček canpol babies zdarma🙂 Všechny kalhotky jsou v perfoš stavu, minimálně používané, kupovala jsem je až teď pro druhé mimi, ale nezadařilo se a tak by mi tu jen ležely...

schnek
10. lis 2010

@kadlinecka zkus mrknout na MMB, tam se prodávají kusy i celý výbavičky 😉

schnek
10. lis 2010

@schnek a nebo zkus někde koupit 40čč libštátek, ty se seženou i v kam. obchodech + kikko kalhotky na zkoušku a uvidíte 😉

schnek
10. lis 2010

@kadlinecka viz příspěvek výš, jsem to poslala sama sobě 😅 😀

veselazu
10. lis 2010

holky už se to tu probíralo určitě, ale já u toho zrovna nebyla 😅 POP IN pleny AIO - kdo je máte? včera jsem byla ve Slůněti a dívala se, co jsme ještě nezkoušeli , tož jen tak ze zvědavosti 😉

sussanah
10. lis 2010

@veselazu kamaradka ma vybavu jen z Pop-in a je z nich nadsena 🙂 Teda krome te malickosti, ze po roce uzivani ten bmb zacal fakt smrdet, kdyz je pocurany a odlozeny na prani, a to pere co druhy den 😖 Jinak vypadaji i po roce prani vcelku slusne, trochu zmolicky venku ale dobry. Jeji mala ma dobrych 11kg a v pohode ji sedia fakt dobre sajou, s tou nocni vlozkou to pekne vydrzelo celou noc (zkousela jsem se, kdyz u me byla na navsteve 😉

kadlinecka
10. lis 2010

maminky muzete mi prosim poradit kdyz si budu chtit poridit svrchni kalhotky kikko tak se do toho pouziva co?ctverce ci kalhotkove pleny a jaky v tom je rozdil bohuzel nemam zkusenost a musime co nejrychleji poridit nebo je jedno co budu pouzivat do kalhotek?jestli plinu nebo separacku?

schnek
10. lis 2010

@kadlinecka potřebuješ plínu = klasickej čtverec/kalhotovku a něco přes - nějaký svrchňáčky. Separačka se používá mezi plínku a prdku, jednak nemusíš drbat z plíny bobek, pak chrání před mokrem. Čtvercový plíny se dají různě poskládat. Zkus mrknout tady

http://www.latkovepleny.cz/

kadlinecka
10. lis 2010

neee ja nechci uz ted se v tom zamotavam.uz je toho na me moc ☹

schnek
10. lis 2010

odkud jsi? nemáš poblíž někoho látkujícího?

kadlinecka
10. lis 2010

@schnek ja z chomutova nemam tady nikoho a kdyz pujdu do kramu tam mi tam automaticky budou davat to co stoji nejvic a my bohuzel musime vyzkouset ty latkovy jestli se to zlepsi

schnek
10. lis 2010

tak bych právě zkusila čtverce, dají se složit klasicky rovně nebo v tom odkazu máš i další možnosti skládání + nějaký rozumný levný spodky 😉 napadli mě ty kikko, jsou sehnatelný i v obchodech. Hlavně ne g-mini, ty jsou igelitový 😖 a čtverce z Libštátu nebo kikko lux, obyč kikko a hybler a darland nasajou prd 😉 na tom v klidu pár dní vydržíte a pak případně začnete ladit výbavu 😉

kadlinecka
10. lis 2010

@schnek dobre dekuji moc tak ja si to opisu a jdu se zeptat do tech kramku co tu mame at muzem zacit co nejdrive

veselazu
10. lis 2010

@sussanah děkuju za info 🙂

baca
10. lis 2010

Na kolik perete BBH pulky? Je tam psaný na 30.

kadlinecka
10. lis 2010

maminky kdo zvas vyvaruje plinky? 😉

meleri
10. lis 2010

@kadlinecka já jo ale tak 1x 2 x za měsíc, teda vyvařuju....peru je v pračce na devadesát....pokud měl malý průjem tak jsem takto prala 1x za týden, a s plínkama to nic neudělalo.. 🙂

meleri
10. lis 2010

@kadlinecka jo a jestli myslíš ty čtvercové klasické tak úplně v pohodě můžeš vyvařovat jak často chceš.