Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivuska.h
22. lis 2010

@reruna Ad vůně Persilu sensitive -- měla jsem rýmu, nic jsem necítila... Otevřela jsem pytel s Persilem a málem jsem omdlela 😀 Tak mě pobavilo, když jsem se pak na tom pytli dočetla, že je údajně jemně parfemovaný.

sussanah
22. lis 2010

@ivuska.h a ted si predstav, ze by ho parfemovali normalne, to by byl teprve oder 😀

veselazu
22. lis 2010

@maly_prcek jé tak to je fajn že vám sedly, my ještě flísáky nemáme a už jsem nad nima taky bádala... ale nevím nevím asi si počkám na tu AIO my nasazujeme ve stoje a v pohybu tak u nás teď frčí kapsovky nebo ty B.Bottomky kdy se dá vkladačky vepnout do svrchňáků a tudíž ani při úprku loupežníka maminka nezuří a neloví vkladačky ze země 😉

maly_prcek
22. lis 2010

@ivuska.h Jo, sedí fakt krásně, dělají malý zadeček... Vlňáčkům teda funí na záda hodně hlasitě 🙂 Fakt mě mile překvapily, škoda že jsme je neměly od začátku... Na novoška to musí být žůžo...

Já teda zas ještě teď cítím vůni tvého Ulricha (byl-li to Ulrich) z té tvojí kapsovky 😀 Mně teda plínky z Batolete tolik nevoní...

ivuska.h
22. lis 2010

@maly_prcek Nene, to byla Missiva od kamarádky 😀 Ulrich nijak nevoní.

suik
22. lis 2010

@ivuska.h
@maly_prcek jaký flísáky? Já mám jedny modrý z ufonama a pak jedny na cestě s medvědama....ty modrý jsem ale na začátku moc dávat nemohla, jak byly olbřími 😀 , ale taky je mám ráda, ovšem do vlňáků jsem se zamilovala, ještě jsou jí teda větší, ale nikde netlačej a má tak měkkounkej zadeček 😵

já mám merinozavinku, už teda vypadá jak hadr na podlahu, ale nosíme ji nonstop 😀

k práškům, fleky máme zatím jen od vaječiny, tak nemůžu soudit, ale už jsem vyměkla a používám náš normální prášek - ariel + máchání na víc. Pokud skvrnu nepřeřu žlučákem, tak ani omylem....teď jsem to flákala, tolik už do plen nekaká, ale sem tam uprdnutí je... a mám pleny flekatý, tak asi začnu, skvrny nesnáším 😠

jinak peru v sodasanu, pak něco jako sonet nebo jak se to jmenuje, to teda božsky voní....

jak budu řešit kakaka a podobné hrůzy, to teda nevim 😕 , asi bude chodit v tmavym 😀

jasekd
22. lis 2010

@ivuska.h Mne ten Dablik vypral i flek na bodycku ze sekace, cili velmi starej. Jinak ale zapiram hned, nebo to aspon namocim do vody. Fleky na tom mit nechci a navic mame velmi malo obleceni. Mame 1+1 a malo uloznejch prostor a ted navic cekame tu holku, tak se mi nechce nakupovat dalsi modry veci. A v kramech, co mam po ruce, jsou jen modry veci, nic neutralniho. Malymu modra slusi, i holcicka bude nosit modry po nem, ale prece jen chci koupit par holcicich kousku a nejak to kombinovat. Zlucak, Dablik, tohle dohromady vypralo i boruvky z bileho prosteradla, ale preprala jsem to hned, jak to poblil...
Jinak diky nekomu z vas za ten tip na Tesco, zkusim tam sehnat ten Qualt nebo Batole, v Kaufu jsem videla jen Batole avivaz.
Jo ak tomu prevoneni, kdo zkousel Ariel kapsle, tak vi, co je to prevonenej prasek. My to dostali od manz. kolegyne v praci, ona s tim nejak kseftuje, a des, dostala jsem bolest hlavy skoro migr. charakteru, a ze na to netrpim, a to uz jsem vesela to pradlo a bylo po intenzivnim machani... Zacala se mi tocit hlava, bolet za ocima, na zvraceni, je to teda i tim mym spatne zvladanym tehotenstvim, nicmene stejne to neni normalni, takhle to prehanet. Jak je v TV takovej ten porad o vode (na CT mezi zpravama cca na 5 min s Vl. Korenem, myslim, ze se tak jmenuje), tak tam o tom mluvili, ze dnes je navoneny vsechno vcetne toal. papiru a strasne to skodi prirode, protoze s tim si zadna cisticka neporadi.

sussanah
22. lis 2010

@maly_prcek hmm, ja bych se teda bala u novoska s vajecinou na flisackach. Myslis, ze by to slo dobre dolu? 😕

ivika18
22. lis 2010

Holky, sušíte plenky v sušičce? Jsou fakt dřív zničené? Díky

ivuska.h
22. lis 2010

@suik Ten materiál s ufonama je o dost tužší, než ten s medvídkama nebo s písmenkama.

ivuska.h
22. lis 2010

@sussanah Úplně perfektně, fleky se na flísu nedělají a cokoliv z něj osprchuješ, můžeš prát na 60, prostě ideál 😉

sussanah
22. lis 2010

@ivuska.h hmmm, tak to jeste nekdy v budoucnu zvazim 🙂

suik
22. lis 2010

@ivuska.h tak to se na ty medvědy těším o to víc 😵 Jak to vypadá s těma vícevrstevnatejma?

maly_prcek
22. lis 2010

@sussanah jo jo, měla jsem natahovací flísáčky, když byl D. novošek a fakt bez fleků, žlučákem to šlo krásně... Za pár hodin suché...
@suik Mám Anavy na patentky, světle zelenkavé...
@veselazu Já jsem právě taky dlouho váhala, jestli na větší dítě flísáky, jestli neprovlhnou, ale fakt dobré... Koupila jsem poté, co jsem 2 dny lanolínovala vlňáky a on je poprvé na sobě pokadil... Tak jsem usoudila, že potřebujem něco nenáročného a univerzálního... Vepnout to tam nejde, leda si nacvaknout patenkty... 🙂

@ivuska.h Už jsem si říkala, že je to jakési hypervoňavé....

ivuska.h
22. lis 2010

@suik Teď v týdnu je budu mít, hned pak pošlem. Máš u mě bonus za trpělivost 😉

duzame
22. lis 2010

@ivika18 suším občas kvůli tomu, aby plenky nebyly hrubé. Myslím, že sušení po každém praní by se na nich asi podepsalo.....plus ta pálka za elektřinu....

joohana
22. lis 2010

@ivuska.h Tak jsem dneska nakoupila ježucha pro mimi-dostane tvoje vícevrstvý bambusky a ty vychvalované flísáčky, už po nich chvíli slintám 😀

slunicko76
22. lis 2010

tak ad vune- jak vesim v te susarne, tak ta babizna a jeji dcera museji pouzivat nevim co,ale navoni to i moje pradlo, teda mne to udesne smrdi-je to proste opravdu moc.

my mame ivanciny ruzove flisacky a jsou super, jak pise @maly_prcek, zlucakem se nadherne vyperou a za chvil jsou suche!

schnek
22. lis 2010

moje mami pere v bonuxu a dává Lenor - plnou přihrádku, to je síla 😖 to normálně přerazí i počůraný tepláky ve špíně, fuj 😝 😝 a kolikrát už jsem ji žádala, aby klukům prala věci, co u ní mají, nějak šetrnějš - miň prášku, eko aviváž... ani ťuk, pořád to samý, takovej úděsnej srmad 😠

sussanah
22. lis 2010

@schnek ja to resim tak, ze vzdycky privezu k oboum rodicum ve flasce batole a maji presne receno, ze pro maleho se pere pouze v tomto a v nicem jinem 😉 Ale fakt, ze nas kluk je jeste pomerne maly, takze se to dobre "prikazuje" 😅

slunicko76
22. lis 2010

devcata, prave zkoumam ty nase BG kapsovky. ono to ma uvnitr neco jako PUL zater, na to se uz nemusi davat svrchnacky?

ivuska.h
22. lis 2010

@slunicko76 Jojo, na to se už nemusí.

slunicko76
22. lis 2010

diky!

slunicko76
22. lis 2010

devcata nemate nekdo zkusenost s temito svrchnacky? https://www.modrykonik.cz/fotoblog/mokiri/album...

joohana
22. lis 2010

@slunicko76 Svrchňáky jsem neviděla, ale zato jsem se zasmála co všechno lidi nevymyslí 🙂. Repráky na břicho 😀

sussanah
22. lis 2010

@joohana taky jsem koukala, na jakych blbostech se daji vydelat penize 😀

helulela
22. lis 2010

perete spíš v práškách nebo gelech? Někde jsem četla, že prášky líp perou, ale gel se líp vymáchá.

sussanah
22. lis 2010

@helulela prasky mam na nase pradlo, gel na maleho pradlo + na cerne pradlo (kvuli tomu vymachani). Ale v pracich schopnostech jsem rozdil nepozorovala 😕

blka
23. lis 2010

@helulela Já peru v práškách, nějak jsem gelu nepřišla na chuť. Sice jsem koupila batole jako gel, ale to proto, že když potřebuju přeprat něco v ruce, tak mi to přijde lepší. Ale je fakt, že teĎ jsem ho dala i na Marečkovo oblečení, protože mi strašně krásně voní a vše bylo vyprané.

slunicko76
23. lis 2010

@slunicko76 jejda, co se mi to tam napsalo!😀
ten odkaz mel bejt uplne jinej!🙂
tak znovu- nemate nekdo zkusenost s temito svrchnacky?
http://www.ecoobchudek.cz/kalhotky-super-brite-...