Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
7. pro 2010

@schnek To jako ze kdyz je zabalenej, ze nechce kakat? Nebo ty jsi nechtela, aby kakal do pliny a hned ho rozbalovala? Ze jako s plinou se poustel a s nocnikem ne... Mne prave pripada, ze Martinovi se taky do pliny nechce, to je fakt, kdyz ho krmi manzel, da mu flasku do rucicek, rozbali ho a malej sam papa a u toho se klidne pokadi, kdyz ho krmim ja normalne oblecenyhoj, tak se nekdy krouti a vzteka, ale vetsinou se nepokaka...
@sussanah Mam dotaz. Malej uz je uplne bez pliny, i na noc? A to vydrzi celou noc, nebo krmite a pak jde na nocnik anebo proste kdyz se nejak chruje a je neklidnej, tak ho das na nocnik? Kamosky mama ji prave rikala, ze oni davali na nocnik iv noci, jak bylo dite neklidny, ale to mi pripada drsny, zejmena vuci rodicum. Takhle vstanu, dam dudlik a vetsinou to staci, ale je fakt, ze treba zrovna cura a vycural by se mimo...

ivuska.h
7. pro 2010

@zmuzle 😀 já už jsem úplně zapomněla, že existují nějaké testovací tréningáče 😀 No asi už to testování bude stačit, musí se tam pozměnit pár věcí a pak se uvidí, co dál. Já jsem mezitím ještě zkoušela trochu jiný střih, takže to pak nakombinuju.

zmuzle
7. pro 2010

@ivuska.h No vidis, tak teda testovat nemusim a treningovky vratim jak? Nejlepsi by bylo mi je venovat 😀 😝 A jsem zvedava na ty AIO. Ulovila jsem posledni.

sussanah
7. pro 2010

@jasekd ted to mame tak, ze se vycura pred spanim (kolem 8:30), pak dostane plinku a pak zacne byt neklidny kolem 11-12h, coz je signal pro nas, ze potrebuje. Dame ho vycurat a uz plinku sundame, dal spi naostro (nekdy to jeste nevychyta a trocha mu utece, ale v 90%pripadu je plina sucha). Pak se nekdy vzbudi na vodu kolem 2, kolem 4-5 kojim, pak kojim kolem 7-8, nekdy pospime jeste do 9 a vycura se potom az rano. Ale nekdy potrebuje vycurat i nad ranem (kdyz pije v noci hodne vody) a to se proste posadi, zavola, ja se zeptam co chce a on ukaze znak pro curani 🙂 Curat v noci jsem ho zacala davat az kolem 10-11m, driv ho to spis uplne rozhodilo a znovu neusnul, ale pak si zacal vylozene rikat, ze potrebuje a pak usnul naprosto v klidu a okamzite (misto noveho uspavani, kdyz potreboval curat a my mu strkali dudlik a snazili se ho presvedcit at spi)

schnek
7. pro 2010

@jasekd ječel a kroutil se = pustil se 🙄 takže jsem se naučila kojit s nočníkem pod zadkem... nejdřiv jsem kojila s rozbalenou plínou, ale ani to nebylo ono, nakonec s nočníkem 😉 pže u něj se slavilo každý slušný přisátí 😖

jasekd
7. pro 2010

@sussanah Ty brdo, to je super. Hlavne nechapu, ze v noci pije a vydrzi i tak. Ja ho v noci neprebaluju, kdyz rve moc, tak ho nakrmim, kdyz se jen sije, tak mu dam dudlik a je klid. Ze bych to nekdy zkusila? Zatim mi spis prislo, ze ten neklid je od briska a nebo ze hleda dudlika. No mozna s tim pockam, az bude sedet a budem ucit ten nocnik. Abych mu jeste nerozhodila spani. Stejne nechytame curani ani pres den, spis jen po jidle se vycura a pak je vic v suchu, nez kdybych hned dala plinu, ale mokro stejne vetsinou ma. Ty to mas vubec zmakly, ze i znakujete. S tim si zacla kdy?

jasekd
7. pro 2010

@schnek Oni asi fakt nechtej do ty pliny, mne se taky kroutil a poustel, ale nenapadlo by me, ze kdyz bude mit nocnik u zadku, ze se sklidni. Ja to na Martinovi pozoruju ted, kdyz je mu 8 mesicu a umi jakztakz drzet tu flasku, tak ho manzel nekdy necha jist samotnyho a ma ho rozbalenyho. Fak t sosa a u toho klidne kadi, to bylo driv nemyslitelny, taky se kroutil a rval a odmital prso i flasku.

sussanah
7. pro 2010

@jasekd no ja teda noci neresila taky prave vubec, zacal si je resit sam, kdyz si zacal pres den vice rikat. Taky jsem koukala jak puk, vubec jsem to nechapala, ale proste s tim prisel on 🙂 On nebyl prave dobry spac, takze jsem mu vzdycky nabalila zadek, nekdy kolem pulnoci prebalila a dal neresila a pak proste prisla zmena. Znakovat jsme zacali zlehka kolem 10m (on nema moc dobrou jemnou motoriku), trochu vic znakujeme tak od roku. Ted pouziva aktivne tak 15-20znaku

jasekd
7. pro 2010

@sussanah Dik za odpovedi.

sussanah
7. pro 2010

@jasekd neni zac 🙂 Jo a jeden z duvodu, proc znakujeme je i to, ze on totiz vubec ale vubec nemluvi 😉

jasekd
7. pro 2010

@sussanah No ale vzdyt je jeste malinkej, ne? Zase jste hrozne napred proti ostatnim detem v tech plinach.

sussanah
7. pro 2010

@jasekd no ve 14m nerika jeste ani hlasku (krome a-a-a-a coz je gagaga = husicka), coz neni vylozene prumer 😀

ivuska.h
7. pro 2010

@zmuzle No můžu ti je přenechat za náklady, moc k ničemu mi nejsou...

jasekd
7. pro 2010

@sussanah No tak jste zas nadprumerny jinde. Martinek vydava takovy skreky, ted hulaka "mamamama", ale asi to teda mama neznamena, i kdyz mu to omylam, ze jsem to jako ja. "gagagaga" taky rikal, jinak spis tak chrci a chrochta a podobny zvuky. Jediny, co podle me vi, co znamena a obcas to i jakoby rekne, je "ham", jo a jednou rekl "papuuu", zrovna kdyz manzel otalel s pripravou jeho jidla, ale samo ze to byla nahoda a nevi, co to znamena. No ale zasmali jsme se. S reci uvidime, pohybove jsme spis pozadu, je to takova pecicka moje, ani ho moc nebavi si s necim hrat, spis tak cumakuje a kouka, co delame my. Takze ja si hraju a on na me kouka 😅 Dela jen to, co je pro nej pohodlny, napriklad na brisko se pretaci jen jednou stranou, na druhou jen kdyz ho nutim, na zada vubec, i kdyz to umi, no a valet sudy, odkud jsme spadli, ze to po nem chceme?! Posouva se po dece tak nejak nekontrolovane, ale koberec na to, aby ho poblil, to si najde 😝

schnek
7. pro 2010

@sussanah nejstarší začal mluvit lehce před druhým rokem.... do tý doby jsme z něj vyrazili mama, haf a čičí a byli z toho celý pryč 😀 ale jak začal mluvit, za chvíli spojoval rychle se rozklecal, až nám tío bylo kolikrát líto 😅 😀 😀 a teď bych řekla, že je i napřed, umí skvěle R, pěkně vyslovuje, slušně skloňuje 😉

sussanah
7. pro 2010

@schnek no maly spojuje akorat tak znaky, ale zato fakt smysluplne 🙂 nijak me to uz ani nestve, ze nemluvi, holt si na prvni "mama" proste musim jeste pockat 😀 Dr to taky neresi, vidim ze slysi a ze suprove rozumi a chape, co po nemchcu, takze tak 🙂 Ale chapu tve nadseni, ja malem z toho jeho a-a-a-a-a , a to bylo asi 3 tydny zpatky, vylitla radosti do stropu 😀 😀

zmuzle
7. pro 2010

@ivuska.h Jsem zertovala, samozrejme ti je klidne vratim. Domluvime se jen jak. 🙂 Mam je od vcera. 😝

schnek
7. pro 2010

@sussanah máte ještě mrky času na mluvení. Na červnu děti už mluvili a Ondra byl jak ryba... teď jako jeden z mála mluví čistě a umí R, nekomolí, prostě řečník 😀

ivuska.h
7. pro 2010

@zmuzle No já jsem to ale myslela vážně, fakt mi k ničemu nejsou 😀 To zas budu někde rozdávat po kamarádkách, jako ostatně všechny tady ty testovací a experimentální věci, protože Ondrova výbavička je už gigantická, ani se mi to nevejde do přebalováku, když je zrovna všechno vyprané 🙄

S tím mluvením -- Klárka začla víc mluvit až po 2. narozeninách, do té doby jen jednotlivá slova, ani nespojovala. Asi do roka a půl měla prakticky jen jedno slovo a to "mamam", což znamenalo jídlo a dudlík. Nějaká první slova jako "máma", to nehrozilo. Druhé smysluplné slovo bylo "mimí" a znamenalo to medvídek a později jakákoliv plyšová hračka. No a teď marně hledám čudlík, kterým by se dala na chvíli vypnout 😀

schnek
7. pro 2010

@ivuska.h až ten čudlík objevíš, dej vědět 😉 😀

evlyn
7. pro 2010

@jasekd add kojení vleže - v porodnici mi to nešlo vůbec, doma jsem si díky němu vyrobila ošklivé praskliny na bradavkách - jak jsem to neuměla, tak se malý špatně přisával. Začalo to jít až někdy kolem 3.-4. měsíce, a jednu dobu (cca 14dní) jsem naopak kojila jenom vleže, protože malý pán v sedě odmítal ☹

veselazu
7. pro 2010

@sussanah já zírám! asi si budu muset tu knížku o BKM přečíst 🙂 Já si neumím furt představit jak se to dělá ze začátku aniž bych musela na dítě furt zírat 🙂

@ivuska.h už se těšíme, až začneš Ondrovu výbavičku rozprodávat 😉 nebo bude ještě na 3tí? 🙂

Tak Davča zatím říká dudu - jeho miláček největší, mama, tata, baba, deda, dej - to je nejčastější slovo a znamená dej ale i na, mam - ham a taky deje? - kde je, no a to je asi tak všechno. Teď nastoupilo broukání, které mi připomíná japonštinu, tak jsem zvědavá, co z toho vyleze. Ale já si s řečí nedělám starosti, každý se naučil mluvit ne?

ivuska.h
7. pro 2010

@veselazu No budu určitě schovávat na třetí 😉 Musím si totiž pořídit ještě aspoň jedno dítě, abych mohla otestovat, co plínky vydrží 😀

A s tím dej, co znamená na, tak Klárka zas říkala na i když myslela dej 🙂)

markusko
7. pro 2010

@sussanah Naše malá taky nemluví, ale teda dokud jsem tady nečetla, tak jsem o tom nepřemýšlela 😅 Jediné co říká je "táta" (to říká mobilu, protože ví, že vždycky volá táta 😅 ) a "to" (všechno ostatní 😅) Pak umí pár zvířátek. Znakujeme taky, ale umí ukázat jen pračku a jinak si nic nevybavuju... Ale mně přijde ještě docela malá na mluvení, zatím jsem nad tím fakt nepřemýšlela. Jinak rozumí všemu až moc dobře 🙂

Jinak proč jsem tu - mám doma nové flísáčky od Ivušky (na základě vaší chvály tady na ně 😉) a musím uznat, že jsou super i na větší dítě, než jak se doporučuje, zatím ani jednou nezklamaly. Dávám je ve dne i na spaní. Fakt super 🙂

baarca
7. pro 2010

@ivuska.h "mamam" u nás taky frčí, naprosto se stejným významem 😀 Ale už i máma říká. Mates skoro nemluví, jen těhle pár slov. Teda brebentí hodně, ale pořád to je jen brebentění.
Znakování jsem nezvládli, teda já. Nejsem na to systematická 😔 Ale teďka začal Mates sám znakovat dětské říkanky. Frčí pořád "kutálí se brambora..." Řešila bych, kdybych měla pochybnosti, zda slyší a rozumí (což on rozumí všemu) nebo kdyby neměl zájem o komunikaci, ale to taky má, jen zatím není slovní, ale spíše ruční 😅

veselazu
7. pro 2010

@ivuska.h tak to jo a pak je ještě prodáš skoro jako nové 😉 😉

joohana
7. pro 2010

U nás teda máme kecalku, nějak si nevybavuju že by Davy uměl tak brzy tolik slov- třeba Táta vůbec nepoužíval. TeĎ začíná Annie i anglicky, takže se mnou říká "táta", ale na něj volá "Daddy". Navíc se jí daleko víc líbí anglické písničky (máme je teda na dvd) a mou snahu naučit ji "kolo kolo mlýnský" s řevem NENENE odmítá, chce radši "Row, Row, Row Your Boat". Už se domluvíme až moc dobře, dřív se vztekala protože jsem nevěděla co chce, teď ví že vím co chce a nechci jí to dát (bonbon 20x denně, plastelínu do křesla atd.). Už umí říct "posím" a "díky", ale musím jí to připomínat.
Začíná říkat krátké věty "mimi hají" "moje Aninky" "máma malá". Bohužel teda vede "papat ne"- už tři dny nejedla nic než mlíko a pár rozinek, nějak jí není dobře a hned to poznám na jídle. Váží teda 13kg, ale lezou jí kyčelní kosti když leží.

sussanah
7. pro 2010

Ja to mluveni zase az tak neresim, vidim ze mi rozumi, znakovanim se nejak domluvime, tak co stresovat 😎

@veselazu Uprimne, taky nevim, jak se to dela s uplnym mimineckem, my jsme zacali odchytavat az kolem 3,5m, do te doby jsme davali jen pri prebaleni a chytali jsme kakani (jednou za 5 dni nebyl problem to poznat 😀 ) A fakt nemusi to dite potom sledovat furt, proste si na to udelas intuici, stejne jako poznas, kdyz je nespokojene, ma hlad proste tim, ze ho vnimas a nemusis ho primo sledovat, tak casem poznas, jak se zacne osivat, kdyz potrebuje na zachod 😉 Ale zas nebudu kecat, neni to vzdycky ukazkove, ale malemu to fakt docela sedlo, nemeli jsme nejake silene sahodlouhe bojkoty nebo neco podobneho 🙂

sussanah
7. pro 2010

@joohana ucis ji anglicky sama s dvd nebo nekam chodite na aj?

betelgeuzz
8. pro 2010

@veselazu prý si s řečí neděláš starosti. No potom, co jsi vyjmenovala, co Davča umí, si je fakt dělat nemusíš 😀 Ali taky moc nemluví, zatím jenom táta a nějaké tototo. Já chodím s malou na neuro a dr mi řekla, že příští kontrola až ve 3 letech, že pak posoudí řeč. Z toho usuzuji, že dřív to nemá smysl řešit. A m se prý taky rozluvil až ve 3 letech, dr jim říkala, že je důležité, jestli rozumí.

@markusko neprovokuj s fleecákam, já už mám doma plno 🙂

Kolik stojí nové BG kapsovky? Našla jsem používané za 260, tak nevím, jestli je to dobrá cena.