Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
15. pro 2010

jů, tak bych měla mít objednaný 3 ty plíny z Ebay... jsem na ně moc zvědavá...

andelka
15. pro 2010

@slunicko76 a máš kočárek postavený venku, nebo musíš chodit? Když bylo slušně, tak jsem s ním chodila 3h po venku. Balkon sice máme, ale malý. Jak začlo hnusně, tak to dělám tak, že po obědě kojím v posteli a on většinou usne a pospí trochu. Ráno jsme po 7h vstávali už, jindy ještě chvilku dáme. Ale spal docela pěkně, usnul kolem 20.45 a pak se vzbudil 1. 30, 4.30 a pak 6.40 a to už jsme pak vstali. Taky mu ještě po probuzení dám hračku, at mám ještě chvilku na rozkoukání 😅

slunicko76
15. pro 2010

ne, musim jezdit.ted uz to je zas zpatky,jak se zastavi, hroznej rev. Balkon mame,ale ted se zatepluje dum, takze to nejde a v lete pro zmenu sousedi vsichni vykurujou,takze ten balkon, co jsem ho chtela na opalovani a pohodicku u kavicky ci limonady na, je na .... .teda jen na seuseni pradala.

blka
15. pro 2010

@slunicko76 Mně Mareček do 10. měsíce spal taky jedině v kočárku. Pak jsem ho to naučila doma, ani nevím, jak. Ale pak už ten spánek venku byl špatný, protože ho všechno budilo, tak mi tam moc nespal.
@andelka Já jsem musela s kočárem chodit a nejlépe tam, kde nikdo nechodil a nesměli jsme nikoho potkat. Jak někdo promluvil u kočárku, tak byl hnedka vzhůru. Do obchodu jsem musela letět okamžitě, jak usl, protože jinak se mi tam vždycky vzbudil.

slunicko76
15. pro 2010

@blka tak to tak nemame, jak usne,tak muzem jit i kolem zbijecky!🙂

andelka
15. pro 2010

@blka
@slunicko76 tak já můžu i zastavit, ale ježdění a houpání je jistější 🙂 u tchánovců ho uspávám tak, že houpu kočárkem a jak usne, zavezu ho do chladného pokoje a spí. ale ne tak dlouho jako venku. Dneska asi vyrazíme, je -5, ale nefouká, nesněží, je slunečno, tak se aspoň provětrám.

veselazu
15. pro 2010

tak my spíme nejlíp v postýlce - 2x denně kolem 9:30 dopoledne a odpoledne si dá taky kolem 14 hod ještě půlhodinku. Někdy spí už jen po jídle. V postýlce vydrží i 2 hodiny, ale v kočárku max půl hodky, takže s ním trajdám jen v mezičase a odpoledne abych měla klid.

Jo prodávám zavazovačky Disana a vícevrstvé plíny, kdyby měl někdo zájem : http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=174239

Jinak nemůžeme sehnat ohrádku na sáně Sulov dřevěnou, nevíte o něčem? prej až po novém roce... ale my ji chceme hnéééd 😀

maly_prcek
15. pro 2010

My spíme v kočárku, musíme se psem, takže po cestě usne a pak ho zaparkuju ven nebo do ložnice kde otevřu okno... Problém je, když mu ten jeho harmonogram naruším - když jdem třeba dop. do města a on usne třeba v šalině na 20 min.... To už pak celý den nespí a je nehorázně protivný (ale spat nepůjde, pochopitelně). Jinak je fajný, sám se zabaví (kramováním, chůze na výkon balkón-spižírna), nebo si řekne, co chce dělat... Až teda v podvečer je protivnější...

sussanah
15. pro 2010

@veselazu no mame podobny problem, shanime cele sane Sulov, vyprodali nam je pred nosem 😝

@maly_prcek jj s tim spanim to je u nas taky tak, jak si schrupne neplanovane, tak potom uz po obede neusne. Predevcirem mi pospal za cely den jen 15min, meli jsme pochuzky po meste a pak uz ani tuk (a to jsme jeli 40min autem), proste nic a vecer, to uz jsme myslela, ze me odvezou, navic jsme byli bez mm. Proste jak se narusi rezim, tak to nevesti nic dobreho 😀

slunicko76
15. pro 2010

@andelka tak to se mate, my jsme doma, je minus 9 st.

sane u nas prinese Jezisek i s ohradkou, babicka je zaplatila a koupili jsme je uz v na konci rijna.

andelka
15. pro 2010

@slunicko76 tak u nás teď -8, už jsme ale doma. Byli jsme venku 2 hodiny, dala jsem mu na kočár slídu ať mu tam třeba nefoukne a spal 1,5 hodiny. Pak už jsem byla docela zmrzlá, tak jsem to otočila domů a v kočárkárně se probudil 🙂 Teď si chvíli pohrajem a budem svačit.
Saně? Už na tuto zimu? Není to brzo? My plánujem až na další, ale máme saně ještě po mně 🙂

slunicko76
15. pro 2010

@andelka mozna uz letos sanky vyuzijeme!🙂 na dnesek napadl tak pul metr snehu!kocarkem se v tom dost blbe jezdi.Tady je ted minus 12st.

baca
15. pro 2010

Teda děvčata, my sáňky sehnat nějak nemůžem, maj je všude fuč, akorát mamka koupila v týdnu ohrádku a máme doma starý sáňky s trochu potrhaným výpletem bez ohrádky, tak to v nouzi dáme dohromady a výplet přikryjem dekou 🙂

A ne že bych se chtěla chlubit, ale po dlóóóhém bojkotu nočníku se Bára už 4x vykakala do nočníku. Vždycky několikrát tlačí, tak ji tam pořád dávám a nakonec to vyplkne 😀 Snad jí to vydrží. Čurání ale pořád jaksi nic. To se podaří tak jednou za týden.

slunicko76
15. pro 2010

@baca tak to je jako provizorium dobry!

my musime nocnik koupit,asi napiseme Jeziskovi!

andelka
15. pro 2010

@slunicko76 jo, u nás je též plno sněhu 🙂 já myslela kvůli sezení a tak. Jsem si vždycky myslela, že sáňky jsou pro děti až tak od roka spíš později. 😕

veselazu
15. pro 2010

tak my sáně sehnali náhodou - měli poslední u nás ve sportu, ale jinak prej všude až po novém roce. Fabrika na slovensku stojí či co.

@baca výplet si můžete i opravit - já koupila v železářství u nás popruh na sáně a měli i popruhy na výplety sání barevné. Ale asi by to chtělo nějakou sešívačku truhlářskou či co to je aby to drželo.

Jinak jsem taky vyprala plíny - teda spíš ty vkladačky co používáme na 90 a nesmrdí 🙂 no málem jsem to tam šupla i s kapsovkama a PULkama - naštěstí mně osvítil než jsem zapla pračku 😀

joohana
15. pro 2010

@andelka Ad saně-loni jezdila Annie v Manduce, s nama ještě Davy a jeho kamarád, letos jezdí děti spolu z malého kopečka, z většího i se mnou. Ohrádku nevedeme, loni jsem měla malou v nosítku a letos se už drží sama 😅

slunicko76
15. pro 2010

@andelka si myslim, ze kdyz uz bude umet sedet, tak neni problem! jasne, ze se bude muset poradne zachumlat.

permonik7
16. pro 2010

holky, jen tak trošku mimo mísu, do jak velkého mrazu chodíte s dětma ven? Někdo mi říkal že do mínus 5°C... Mně se teda do větší zimy ani moc nechce, ale někdy holt je třeba něco vyřídit, nakoupit a tak.... Tak mě zajímá, jak to máte vy??

betelgeuzz
16. pro 2010

@permonik7 To do -5 platí pro novorozence. Klidně můžeš i ve větší zimě, asi nebudeš chodit venku hodiny. Ale když dítě oblečeš a natřeš, tak je to v pohodě.
Mně třeba malá začala sedět až v 10 měsících, takže já bych na vašem místě sáňky nevyužila 🙂

maly_prcek
16. pro 2010

No, Davi sedí dobře, ale na sáňkách si myslím, že bysme se rozjeli a Davi už ležel na zádech 😀

@permonik7 Píše se -5st. pro kojence, -10st. pro starší děti (platí to i ve školkách...)
Ale my jsme byli vloni i třeba v -7st. na chvilečku ven... Každý teploměr ukazuje jinak, daleko větší kosa je při -2st. když fučí ledový vichr než při jasném slunném dni při -7st., takže spíš bych se řídila selským rozumem 🙂

erinka83
16. pro 2010

@ivuska.h Ivi, můžu na 90st čas od času prohnat i tvoje bambusový prefoldy? furt ty plínky zasmrádají, tak chci zkusit tu vysokou teplotu... Kalhotovky to snesou, že?

ivuska.h
16. pro 2010

@erinka83 Jo, klidně.

andelka
16. pro 2010

@slunicko76 no, tak než se ten náš lenošek naučí sedět, tak už bude jaro 😀 jinak saně jsou do sněhu super a na další zimu se těším moc 🙂
@permonik7 my jsme byli venku 2h včera, bylo asi -6, dala jsem ještě slídu na kočár, ať mu tam třeba nefoukne, to by byl hned hore. Ale právě záleží celkově na počasí, u nás bylo včera krásně, tak jsem se chtěla projít zasněženýma ulicema a pochytat sluníčko 🙂

permonik7
16. pro 2010

@betelgeuzz @maly_prcek @andelka díky holky🙂

slunicko76
16. pro 2010

tak my ted ven zase nemuzem. venku hnusne, minus 12 a v noci bylo minus 20,uz mi to leze na budku!

jinak my uz byly na podzim v minus 6st, musela jsem vlakem do Hradce na kontrolu s ocima a kojila jsem, tak Esterka musela se mnou.

joohana
16. pro 2010

Ad mráz-my chodíme pořád, když je hodně zima tak jen třeba do školky pro staršího a zpátky, teploměr se rozbil a ještě jsem nějak nekoupila nový 😔 . Je fakt že když byly loni ty děsná mrazy-kolem -16 a tak, měla jsem trable co s malou. To jsem ji taky naučila spát v postýlce, do té doby spávala jen venku v kočáru. Ale v té zimě jsem měla strach ji tam nechat dvě tři hodiny spát, i když v beranu a pod pláštěnkou.

maly_prcek
16. pro 2010

@joohana Tak my spíme furt v kočárku 🙂 Akorát otevřu okno a D. je indoor 🙂 Bojím se mu v tom dělat změny 🙂

andelka
16. pro 2010

Tak my dneska se spaním ani ťuka. Po obědě se uspat nenechal a ven nejdu. 😒

baca
16. pro 2010

My máme poslední dobou se spaním pěkné scény. Včera večeer až v 10.15 a to s náma v posteli za hysterického řevu. Dnes po obědě jsem ji musela narvat do kočárku a pojezidit s ní před domem. To je tuhá hned. Jenže já mám od 28tt problémy s tvrdnutím břicha a nesmím ji nosit, ani ven nechodím, ale co nadělám, když madam si odmítá lehnout a vzteká se.

Mám v bazaru dvě velmi zánovní Popo One size super. Nechcete někdo? A taky čudl vlňáky, bohužel opravované u jednoho krajního patentku. Jenže já je fakt nemusím a leží m tu.