Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
6. únor 2011

@rosslyn také používám vv kikko a popoliny, ze začátku jsem je dávala do novoskladu na delší dobu, teď jimi vycpávám kalhotovku na ven.

betelgeuzz
6. únor 2011

@rosslyn a ze začátku jsem měla 4 na zkoušku, pak jsem přikoupila ještě 2, to mi na moje používání stačí. Ale na kalhotkový sklad asi moc nejsou.

terezita
6. únor 2011

@rosslyn ja je davala na kalhotkovy sklad asi prvni 3 mesice, pak uz byly male.. a to jsem mela drobka 😅 ja je ale pouzivala spis pozdej, do vlnacku narovno.. radsi mam teda barevne vv colorfolds od totsbots, na tech nejsou videt fleky 😀 😀 😀

erinka83
6. únor 2011

@rosslyn Už jsem ti myslím jednou psala, že nám se osvědčily Kikko bambusky 30x30, ale stále používáme i IKEA žínky...

rosslyn
6. únor 2011

@erinka83 pokud ano, tak se omlouvám..asi mi to vypadlo...

erinka83
6. únor 2011

@rosslyn no teprv teďka dočítám, tak koukám, že holky už je taky radily 🙂 No je to vyšší dívčí pořídit si plenkovou výbavu 😀

rosslyn
6. únor 2011

@erinka83 no, já objednala teď ty kikko 30x30 a už končím..mám po kuse od několika věcí a uvidím v praxi, co budu dokupovat

helulela
6. únor 2011

díky za ohlasy 🙂 porozhlížím se, čím doplním výbavu pro druháčka. Nechci toho dokupovat moc, Víťa teď nejvíc nosí plenky narovno, mám po něm pár malých velikostí, tak bude hlavně dědit. Ale přece jen budou dva v plínách najednou, tak abysme vystačili...

luccii
6. únor 2011

@slunicko76 jj, presne tuhle Anavu mame taky 🙂 ale ted uz se nebojim, diky 🙂
@ivuska.h to jsi me uklidnila, diky 🙂
@lucinecka obecne jsem pro patentky, protoze jako jinym holkam i nam suchac odira nozicky/ brisko... ale nevim, jak Anavy se suchacem, my mame jen patentky a velka spokojenost 🙂 delaji krasny maly zadecek, jsou prijemne a jen teda ten zapach bych si odpustila, ale je to holt bambus a ten to dela 😉

lucinecka
6. únor 2011

Ahoj holky, chci se zeptat, mám doma pár kapsovek, blueberry, sweedlebees a fuzzibunz a u všech mám stejný problém, když je má malá delší dobu jak 2hod tak protíkají kolem nožiček. Máte s tím někdo zkušenost? Dělalo mi to i u syna, myslela jsem si že je to jen problém u kluků, ale dělá mi to i u dcery. Vycpávám origoš vkládačkama. Tak nevím, kde je chyba. Dělá to někomu taky? Přemýšlela jsem že je zkusím vycpat něčím "lepším" ale nevím...

sussanah
6. únor 2011

@lucinecka jsou ty origos vkladacky z mikrovlakna? fuzzy ma mikrovlakno, to vim, tu jsem mela a teda protekala desne.. To mikrovlakno sice nasaje, ale zase pod tlakem zase uspesne pusti vsechno zpatky. Takze ja tyhle nepouziva vubec a vycpavam bmb vv. Taky je dulezite, aby tak vkladacka nebyla od kraje ke kraji, to jde potom pres ty svy na pul a ven. Takze nejlepe se mi osvedcilo poskladat bmb vv na 1/4, je to sice uzsi, ale kdyz se to dobre nasteluje, tak to vydrzi hezky. Tot ma zkusenost 🙂

lucinecka
7. únor 2011

@sussanah Jj, jsou to vkládačky z mikrovlákla a myslím blueberry má z něčeho jinýho.Já jse právě vždycky snažila to nacpat od kraje ke kraji, tak díky za postřeh, zkusím to jinak a s jinýma vkladkama 😉

andelka
7. únor 2011

@lucinecka já mám taky kluka a kapsovky s origoš vkládačkama mi víc jak 2h teda nevydrží. Víc drží když do nich dám vv velkou na kluka. A od kraje ke kraji to v podstatě je, ale nepropustí. Dávám je často na ven, takže na 3h klidně a ještě se nestalo že by protekly. Ale mám BG a Totsbots.

erinka83
7. únor 2011

to je zajímavá s tím od kraje ke kraji, já to právě taky dycky cpala přes celou šířku... ale po těch 2 hodinách mi to pustily i SWB a ty toho mikrovlákna moc nemají... Ale už taky dávám bmb vv, zatím teda jen jednou, tak ještě odzkoušeno moc nemáme 🙂

blka
7. únor 2011

Já mám jedinou kapsovku blueberry a ta mi to na bocích taky propouští. Ale když už byla plína hodně nacucaná, tak jsem ji nedávala na dlouhou dobu. To samé MMT AIO.

Chci se zeptat ke svrchňákům Bambino mio. Vím, že jsou dělané na plínu narovno, ale vecpala bych do ní při troše dobré vůle i draka? Potřebuju nějaké další svrchňáky a nevím, jaké. Mám thirsties S - na plínu narovno, pak šité rostoucí, ale ty jsou tak na toho draka a vlňáčky. Brala bych větší thirstiesky (líbí se mi ty nové vzory 😀 ), jenže se bojím, že zase na plínu narovno budou moc velké...

tezu
7. únor 2011

Ahoj holky, koupila jsem si před dvěma týdny zásobu kapsovek, a teď jsem zjistila, že jsem měla velký oči a několik mi jich tu pořád leží, ani na ně nedošla řada 🙄 Tak kdyby jste některá chtěla, dvě prodám, jsou žlutý, ještě origoš balený http://www.theluvyourbaby.com/pure-natural/ Moc se mi je prodávat nechce, ale fakt je teď neužiju 😠

katka82
7. únor 2011

@blka Blani my měli na začátky taky Bambino mio(new born) 😉 a v pohodě tam šel novosklad 😉 tak si myslím že do větších bys mohla toho draka taky nacpat 😉

slunicko76
7. únor 2011

@katka82 tezko!,oni jsou takovy, ze to pod pasem nejde pod ne nacpat!Tskyjsemto zkousela!🙂je to fakt na plinky narovno! resim ted to stejne jako Blanka.

sussanah
7. únor 2011

@blka asi moc neporadim, ale hnedka vytahnu rozumy z tebe 😀 Thirsties S jsou na jak velke mimco? Vim, ze Marek je drobek, ale od kolika do kolika kg tak zhruba? Ja prave hledam neco pro novse, co by drzelo plinu narovno, pripadne novosklad a hlavne to melo ty kridelka u nozicek, at to je na noc jistota 🙂

blka
7. únor 2011

@sussanah S jsou do 8kg, od kolika netuším, musela bych se mrknout, ale tak od těch 3,5-4kg.

@slunicko76 Nejde to tam? To jsi mě moc nepotěšila. Tak to nevím, co koupím 😒 . Nechci nové, protože chci v létě odplenkovat a těch BM na bazaru je celkem dost.

reruna
7. únor 2011

@lucinecka mě kapsovky kolem nožiček neprotíkají....ale většinou přebaluju tak do těch 2 hodin....

katka82
7. únor 2011

@slunicko76 aha 😕 no tak to je blbý 😖 Blani no tak teď babo raď co? 😒

sussanah
7. únor 2011

@blka no urcite by tve pozadavky splnily bambinex, ty jdou na rovno a vleze se do nich i drak, pripadne mensi kalhotovka. Ale ty zas na bazarech moc nebyvaji 😒

sussanah
7. únor 2011

@blka ebo jeste babylucy FIX, ty jsem mela S a taky drzely na rovno i novosklad

betelgeuzz
7. únor 2011

@blka a kolik Mareček má? Já mám thirsties M, dávám do nich čč narovno a používám je tak od 8 kg.

karmenta
7. únor 2011

Ahoj, kdybyste někdo chtěl prodat Látkové plenky-Bitti d´lish snap in one/all in one tak se mi ozvěte. Začínám s látkováním, nemám vůbec žádné zkušenosti a dočetla jsem se že tyto plenky jsou "nejlepší" v tom, že jsou nejjednodušší tak je ted sháním na zkoušku. Za nabídky děkuji. 🙂

blka
7. únor 2011

@reruna Ta blubery je právě max. na ty 2 hodiny 😒 . To bych u plínky za tolik peněz čekala víc 😅
@katka82 No právě 😒
@sussanah Hm, ty BL jsem měla v XS a byly fajn. Akorát teda hodně silné 😒
@betelgeuzz No, on právě asi těch 8kg ještě nemá 😔 . na 18m prohlídce měl 7790g, takže jestli těch 8kg už má, tak budeme hodně rádi.

katarina82
7. únor 2011

@blka @reruna Nakoukla jsem a vidím, že se řeší kapsovky. Já teda na BB nedám dopustit. Dřív bývaly favoritky BG kapsovky, ale teď už používám "na pěkno" skoro furt BB kapsovky. Nám vydrží i bez docpávání déle, čtyři hodiny v poho, ale pak je ten vnitřek na ždímání, to zas jo.

maly_prcek
7. únor 2011

@sussanah Thirsties by podle mého na novoše a plínu na rovno šly, novosklad apod. zakryjou taky... Ale začala bych teda určo XS, S jsou dost velké, kor na čč narovno, tam potřebuješ menší. Nebo duowrapky 😉 Ale s těma os. zkušenost v malém nemám...

sussanah
7. únor 2011

@maly_prcek me se prave libi ty douwrap (mame 2), ale prave se bojim, ze mi neudrzi plinu narovno 😒 S ma BL fix, to bude na prvni 1-2m (jestli bude pribyvat jako nas maly), ale prave potom, tak od toho 2m neco hledam.

nemate nekdo zkusenost s Thirsties duowrap 1?