Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
16. únor 2011

@sussanah
Já se zas těším, až budu moct dát čč narovno, nějak mě to motání nebere 🙂

sussanah
16. únor 2011

@baca ja v tom motani budu mit premieru, maly byl jen v polo otevrene vv, vetsinou to vyslo a kalhotky zustaly bez skvrn, ale chci prave ted pouzivat novosklad. No uvidime, jak mi to hrdinstvi vydrzi, kdyz te tak slysim 🙂

maly_prcek
16. únor 2011

@sussanah Na doma přes den s občasnýma nehodama, to už je docela dobrý, ven když jdem na chíli a je vyčůraný tak taky OK a v noci teda vůbec... Ale on dokud bude mít na sobě plínu, tak se snažit nebude. A já zas nemám na to nechat si v té kose počůrávat pravidelně kombinézu. Na jaro to dotuníme 🙂
Máme už malou spotřebu plen, tak ty nejstarší plíny a které už nechci nechávat na druhé dávám pryč... Jinak proti Anavy stále žádná 🙂 Ale těším se na ty kytičkové holčičí motivy, ha ha 😀 tak musí být místo... 🙂

Jinak čůrací místo stále nenalezeno, asi čeká na tatínka 😉

maly_prcek
16. únor 2011

@sussanah Mně to motání bavilo, zavzpomínala jsem si na skautksou dobu, kdy jsem se učila vázat uzly 😀 Je to rychlovka, za chvíli to dáváš poslepu 🙂

sussanah
16. únor 2011

@maly_prcek ajo, ja prave zase tech super savych nemam moc, takze anavy jsou jedny z nocnich. Taky ale planuju, az bude tepleji, ze to uz necham vic na nem. On se ted pocura tak v 50%pripadu (cura vetsinou jen do pulnoci), jinak se vzbudi a rekne si na nocnik. Ale vcera, asi toho vypil moc, tak se pocural tak, ze to slo pres plinu, kalhotky, kosili, vak az uplne na postylku 🙄
No s curacim mistem, to neboj, pokud ho nenajdete ted, tak urcite za par dni po cichu 😀

ivuska.h
16. únor 2011

@baca Jé, já taky moc gratuluju!

reruna
16. únor 2011

@ivuska.h tak to jo, já myslela, že to žehlení asi bude vadit jen těm gumičkám...
@maly_prcek @sussanah ti vaši prckové jsou tak šikovní, u nás nočník ani ťuk a starší stále nechce spát v noci bez plíny 😠 😠

margotg
17. únor 2011

@janula28 ahoj, vzpomněla jsem si - co váš zadeček, už dobrý? 🙂

janula28
17. únor 2011

@margotg ahoj, díky za optání, pořád nás to trápí, ale asi to bude tím, že už má týden horečky a dnes nově zánět průdušek a antibiotika, ideální podmínky pro kvasinky, teplo a vlhko 😉 , dobré to bylo asi dva dny, kdy se mu prořezala dvojka nahoře, ale potom přišla viroza

margotg
17. únor 2011

@janula28 ojoj, tak si ty zoubky vychutnáváte ☹ já jsem nepochopila nikdy proč to dokáže tak rozhodit imunitu. Tak držím palce, at to máte brzy všechno dobrý 🙂

slunicko76
18. únor 2011

cau devcata, tak jsem dnes v noci prubla anavy po vyprani na 95 a v pohode, na funkci to zadny vliv nemelo, zasradavani je vyrazne lepsi,ale i tak to po tech 10hodinach citit bylo. Nastesti pri normalnim dennim noseni ne(to jsem prubla vcera. Uz jsem se bala, ze ty krasny vzory budeme moc nosit jen v noci,kdy mi tensmardek tak neva!

Chtela jsem se zeptat Ivy, co si myslis,ze by se delo, kdybych je prala natech 95 casteji???

medvi11
18. únor 2011

@slunicko76
mozna se anavy trochu srazi (mne se srazily asi o 2 cm na vysku sedu, to jeste ujde), mozna ty obyc.potisky, bav.velur i hilco trochu rychleji vybledne, ale pokud nepouzivas susicku, nemel by to byt problem, pokud to snesou ty gumicky (ale vyssi teplotu v susicce to prezily i ty gumicky...), celkove si myslim, ze nebudou mit takovou zivotnost jako pri setrnejsim prani, ze na nich bude vic videt pouzivani.

andelka
18. únor 2011

Holky, jestli máte nějaké zhrublé plínky, co už nepoužíváte kvůli tomu, tak je zkuste dát do té kyseliny citronové, vyprat a pak pořádně vyžehlit, nejlíp napařovačkou - zpoužitelnila jsem tak struhadlovou HD pastelku. Říkala jsem si, co s ní, dávat malému už se nedala, prodat taky ne,vyhodit se dá vždycky, a pomohlo to 🙂možná na chvilku, ale i tak je to dobrý.
Kyselinu citronovou jsme koupila v Tetě, 100g za 17Kč.

reruna
18. únor 2011

@andelka a kolik jsi jí dala - těch 500 g na 5 l?

andelka
18. únor 2011

@reruna no, já jsem tu kůru zkoušela už dřív, ale nenapadlo mě to přežehlit, to až včera. Měla jsem doma zbytek asi 50g, tak jsem to dala do kastrolu jenom, jen na tu jednu plínu. Zkusím to ještě znova jednou. Půl kila na 5 litrů je moc, ne? Nebylo to na 15 litrů? Velký kbelík?

ofelieee
18. únor 2011

ahojte holky, poradíte některá? Využijou se plínky BL organic a bamboo ve velikostech XS, nebo je to na týden? Zatím to vypadá, že mimčo bude obřík, ale našla jsem zajímavej inzerát a mám na ně trochu spadeno... díky!
Míša

reruna
18. únor 2011

@ofelieee myslím, že využijou a dos dlouho, mám ty větší, vel M/L a ty jsou velké ještě teď při 11 kg, ty XS/S měl některé holky hodně dlouho

reruna
18. únor 2011

@andelka máš pravdu, na kýbl bylo těch 500 g

luccii
18. únor 2011

@andelka a do kys.citronove jsi to jen namocila nebo to s ni i prala?

betelgeuzz
18. únor 2011

@ofelieee já mám bambusku XS/S a v nouzi jsem ji dávala ještě nedávno, tak kolem 9 kg.

tehupetula
18. únor 2011

Ahoj maminky, prodávám svrchní kalhotky, všechny jsou zánovní a ve 100% stavu. Nestihli jsme je vynosit, už bychom potřebovali větší...Už jsem je jednou inzerovala, teď je prodávám ještě levněji. 😉
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=345119

baca
18. únor 2011

My jsme taky BL bambusku XS/S používali dlouho. Ale pak jsem prodala, protože máme tvrdou vodu, tak mi hrubly. Ve velikosti M/L se mi už neblíbí, je to moc velké přes zadek.

Jinak Marek už má odvčera opruzený zadek ☹ chuďátko malý.

Chtěla jsem se zeptat, jelikož moje paměť daleko nesahá, jak to děláte, když se vám pokadí mimino chvilku po kojení , když už ale spí. Nechce se mi ho v otm nechávat, obzvlášť když je opruzenej, ale zas ho tím budím, že...Mám takový dojem, že Báru jsem pak nechávala v tom, ale ona mi kadila poněkud míň.

andelka
18. únor 2011

@luccii namočila přes noc a pak vyprala s plínkama. A asi po půlroce vyžehlila 😅 takže radím udělat to hned jak uschne 😀

luccii
18. únor 2011

@andelka diky 🙂 takze peru uz bez te kys., vid?

andelka
18. únor 2011

@luccii jasně, normálně s práškem co jsi zvyklá 😉

zfidorka
18. únor 2011

@slunicko76 ahoj, ja som tiez v poslednej dobe riesila smradok z plienok (mam pocit ze najhorsie je to po spapani brokolice)... na 90 tke som sa bala vyprat, tak som skusila tento postup a vyzera ze celkom zabral: plienky najskor v pracke vyplacham (vacsinou s octom), potom dam program namacanie (pouzivam prasok lovelu), necham plienky cely den namacat v pracke, vecer vyplacham, a vyperiem na programe intensive (opat s lovelou)...

blka
18. únor 2011

@baca Mně Mareček kakal při kojení, takže jsem po kojení přebalila a naštěstí ho to nebudilo. A kdyby jsi ho přebalila a znovu si ho nachvilu přiložila, aby usl?

luccii
18. únor 2011

@andelka diky, taky to zkusim 🙂

nevite, kde sehnat mydlo na sliz, ale to bez parfemace? u nas v drogerce ho prestali prodavat, pry o nej nebyl zajem, no nevim, ja ho tam nakupovala porad 😕

baca
18. únor 2011

Když on to kojení zatím moc neprožívá, přisaje se až na někoikátý pokus a radši si dudlá. Před chvílí jsem mu dala anavy na snapku a zapomněla na separačku, no samozřejmě to tam po kojení hned pustil. Ta anavy byla fajn štíhlá, ani jsem ji nezmenšovala. 🙂
Pak jsem ho přebalila, protože extra nespal a pak už jen dudlal, tak to jsem mu zatrhla, nebudu mu dělat uddlík. Pak tda usnul, ale teď se už uzs nějak v postýlce hemží.
Už se těším, až trošku povyroste, ty začátky jsou takový divný 🙂