Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ciernavila
15. bře 2011

Tak dakujem za radu, poskusam.... za mesiac rodim a okrem 20 starych latkoviek nemam ziadne doma, tak aby som to este stihla.....

slunicko76
16. bře 2011

@ivuska.h ivo, ja tedy siti moc nerozumim,ale ted jsem tady z tech vsech nazoru pochopila, ze ta bavlna je asi moc slaba a jak se hned nasakne, tak pak proteka! Co tu bavlnunahradit nejakym savejsim materialem? jako fakt netusim, zda je to technicky proveditelne,jen mne to muj selsky rozum napovida, protoze jak tam dam ty dve velky vkladacky, prijde mi, ze to fakt drzi jeste lip nez normalne! A urcite bych dala na cedulku upozorneni, ze je nutne mit savou vrstvu uvnitr plenky,aby nesouhala ven!

rozarka65
16. bře 2011

Ahojky!🙂 Tak pořád mám ještě čas,ale už pomalu začínám koukat....doma mám asi 30 klasických plínek z obchoďáku....včera jsem si koupila jednu kikko na porovnání a je to trochu rozdíl,ale ne moc....tak jsem si říkala,jestli nestačí ty z obchoďáku, jsou levnější?? A kolik bych jich měla pořídit celkem? Ještě tu někdo psal,že používal pléd irma z ikeii,tak jsem jeden koupila a myslela jsem na vkládačky,že bych dala za úkol babičce...🙂 Jen nevím,jaké rozměry...Jinak vaše úžasné plínky jsou pro mne moc drahé....☹ Ale časem bych chtěla čtvercovky vyměnit za plínky ala pastelka...🙂 A pro úplné mimi asi vlňáčky?? A kolik jich pořídit nebo s čím střídat?? Děkuji za rady....🙂

kiki2
16. bře 2011

@rozarka65 Ahojky, já používám anavy, pop in atd, ale stídám to s čtvercovkama, mám je moc ráda, mám jich ta 50ks, ještě po mě a nikdy mi nedošly. Irmu si stříhám místo separaček a v noci dávám irmu i separačku.Irmu stříhám ta 15 cm na 30cm, ale jen od oka.Ta plínka pop in je super a vrch používám i na klasické čč.Na obrázku mě nezaujala , ale ve skutečnosti super, kdybych to věděla hned ze začátku, tak kupuji jen ty.
http://www.mamaja.cz/prebalovani-deti/plena-pop...
nejlepší máš zajít mrknout do nějakého obchůdku, ale tam pak nechám horu peněz nebo odcházím smutná, že jsem nic nekoupila, pač taky nemám na vyhazování 🙂

rozarka65
16. bře 2011

@kiki2 Ahojky!🙂 Ty je máš ještě po Tobě?🙂 Takže myslíš,že stačí ty z obchoďáku? A jen okraj zašiješ nebo obentlováváš? Krásné plínky,ale na to opravdu nemám...☹ Chystám se do Jbc,kde je prezentace v MC každé 1. úterý (ecoobchůdek)...taky to chci omrknout, jenže taky budu akorát zklamaná, opravdu na to nemám...☹ Jaké používáš svrchní kalhotky?

rozarka65
16. bře 2011

Je tu sousedka, jdeme ven....🙂 A hned po obědě jedeme pryč,ale večer mrknu....🙂 Děkuji za každou radu...🙂

rozarka65
16. bře 2011

@kiki2 Je tu sousedka, jdeme ven.... A hned po obědě jedeme pryč,ale večer mrknu.... Děkuji za každou radu...

kiki2
16. bře 2011

@rozarka65 mám po sobě, ale dříve kvalita o mnoho lepší, jsou krásně bílé a drží tvar, Irmu jen ustríhnu a nic víc a svrchňáčky Imse Vimse, s těmi jsem nejspokojenější, jsou dražší, ale...
http://www.branakdetem.cz/imse-vimse-organic-zv...
ale z těch Pop in taky používám ty svrcní, takže se to vyplatí 🙂

betelgeuzz
16. bře 2011

@rozarka65 zkus si postupně odkládat peníze. Vem si, že za jednorázovky dáš tak 1000 kč za měsíc, když nakoupíš výbavu třeba za 3000 kč do začátku, pak můžeš postupně přikupovat z toho, co bys dala za jednorázovky. A z toho obchoďáku to jsou jaké plenky, měla by někde být uvedená značka.

helulela
16. bře 2011

@rozarka65 když ti jde hlavně o finance, jdi do čtvercovek. Na počet do začátku tak 40, uvidíš, jakou budete mít spotřebu a jak budeš často prát. Na značce opravdu záleží, třeba Hybler a Kikko je fakt rozdíl. Těch 30 si nech, ale deset bych radši koupila nějakých lepších. Irmu nastříhat leda na separačky, jako savá vkládačka se nehodí. Svrchní kalhotky vybírej PULky, aspoň 3 ks - Imse Vimse, Thirsties, klidně nějaké míň používané na bazaru, to ušetříš i polovinu.
Ta prezentace je určitě dobrý nápad. Okoukneš, co existuje, ošaháš si to a líto ti to být nemusí, i pár fajn kalhotovek na později se dá pořídit levně, když budeš dobře vybírat třeba z bazaru, a nebo zaúkoluješ příbuzenstvo na dárky 😉

margotg
16. bře 2011

@ivuska.h ještě k těm AE, napsala bych takovou úvahu, vím že nemáš ráda umělotinu, ale nestálo by za úvahu, dát tam místo té bavlny nějakej ten semiš. Je pravda, že přes bavlnu nám to taky občas provlhá, jak se koulí, tak to povyleze, ikdyž to zastrkám. Savosti by to až tak tolik neubralo a zase by se daly kalhotky vyvětrat a vyměnit vnitřky a jede se dál. My jsme teda míň čůrající, ale ty vkladky nějakejch 200ml udrží v pohodě. Něco jako jsou bitti.

ivuska.h
16. bře 2011

@margotg No jo, umělina by ten problém samozřejmě vyřešila, jenže to právě nechci :( I když vyřešila... Sice by to neprovlhalo tak postupně, ale jakmile by se vkládačky naplnily, proteklo by to prostě bez varování pořádně (jako to dělají třeba ty Itti Bitti).

No, včera jsem po tom ještě pátrala na jedné americké diskuzi, kde je hodně šiček plínek a závěr je takový, že plenky tohoto typu prostě začnou provlhat, jakmile jsou už hodně mokré, čili je to signál, že se mělo přebalit dřív. Včera jsem to testovala na Ondrovi, schválně jsem ho nalívala štávou co to dalo. Plínka začala provlhat kolem nožky po 2,5 hodinách, vnitřek byl na ždímání a bylo v něm 205 ml, což je myslím celkem dost (při úvaze, že dítě vypije cca litr za den, při přebalování po 3 hodinách + 8 hod. noční pauza to vychází na 150 ml/plína). Takže asi začnu prodávat ještě samostatné dlouhé vkládačky, které se budou dát nacvaknout místo té krátké dopředu, čímž se savost plínky zvýší asi o 1/3 (tj. savost 270 ml) a to už by mělo stačit.

Výměna vnitřního materiálu už nastala (z jiných důvodů), v nové várce bude místo bavlny bamb. flís, což taky mírně zvedne savost.

rozarka65
16. bře 2011

@kiki2
@betelgeuzz
@helulela Látkové plínky mám Pretty baby ze Sparu...a nějaké plínky od taťky z práce,ale ty jsou hodně drsné...Taky mám v plánu dát si stranou penízky pak z mateřské a taťka říkal,že mi nějaké koupí....🙂 A taky pořád koukám tady do bazárku...🙂 Měla jsem v plánu koupit 2-3 svrchní pulky a na mimi vlňáčky....Díky za tipy a rady...🙂

slunicko76
16. bře 2011

@ivuska.h to mi prijde docela rozumne a myslim, ze i s tim testovanim to mame podobne! Uz se tesim na samostatne vkladacky!!!! kdy to tak je v panu zacit davat na eshop?

reruna
16. bře 2011

@rozarka65 na začátek ti určitě asi stačí obyč čč, ale vlnáčky na malé mimi bych asi nebrala, spíš pulky, např. ty imse vimse organic, když mimi kadí vaječinu, tak pulky rychle schnou a snadněji se perou, než vlňáčky. A jak píše betelgeuzz - za jednorázovky bys dala měsíčně celkem dost peněz, minimálně těch 1000 Kč za měsíc, a to ještě v akci, takže pár kalhotovek určitě dokoupíš, nebo se podívej po bazarech.
irma z ikey není vůbec na vkládačky, ale slouží jako separačka, jen kvůli pocitu sucha, sama nic nenasaje a nastříhat to zvládneš určitě sama, já to stříhala jen tak od oka. A je vhodnější až tak po tom půl roce, nebo když mimi moc nekadí, na vaječinu moc vhodná není.

reruna
16. bře 2011

A malej měl dneska jako nouzovku jednorázovku a tak šíleně se prokajdil přes boky a přes záda, měl to nějaký řidší a byl od toho zamazanej celej až po uši, bodýčko a punčocháče taky, strčil si tam hned do toho i ruce, no putoval hned do vany a oblečky jsem pak prala, no humus, kdyby měl látkovku, tak mi to na oblečení rozhodně nepustí, separačku bych vyhodila a plínku raz dva trošku přeprala ... kluka bych lehce umyla, protože by to určitě neměl až za ušima. Takhle jsem musela pak ještě dezinfikovat vanu a umyvadlo, protože to všechno samozřejmě zašpinil.
A pak zas někdo v TV řekne, že látkovky jsou prý nehygienické!!!!!! Jednorázovky jsou stokrát horší!

jasekd
16. bře 2011

@kiki2 Je, ja mam taky jednu tu Pop in a mne moc nevyhovuje, fakt co clovek, to nazor. Vadi mi ten hrb na zadech a moc toho nepobere, ale ja mam vetsi dite. A svrchni cast taky pouzivam na plinku narovno, takze ji vyuzivam hodne, aspon neco 🙂 Tobe neprotejka? Mne dost brzo protece, vetsinou v te casti u sucheho zipu, kde neni zater, nebo kolem nozicek.
@rozarka65 Ty pliny z Sparu mam taky, ale spis jen na blinkani, ale na rychloprebaleni taky stacej, ona zadna cc sama o sobe nepobere moc, ale male mimco se prebaluje casto. Stradej penize stranou, jak pisou holky, jednorazovky by taky staly dost penez. Moje kamoska si ted usila ze starejch rucniku par plen, a super, pujcila jsem ji nasi Haipa Daipa plinku, aby mela mustr, a usila podle toho supersavou plinu, prijemnou, velikostne si to prizpusobila na sve dite, fakt to vypada super, a naklady spocitala cca na 12, 50 Kc 😅 Ja bych i ty rucniky mela, ale nemam ten sici stroj a ty sikovny ruce, takze ja vsechny plinky koupila, kdyz se to nakupuje postupne, neni to takova rana. Irma staci nastrihat, nic se neentluje. A my meli flis. separacky i na vajecinu a slo to, jine jsem nepouzivala.

jasekd
16. bře 2011

@reruna Souhlas 😉 Ony ty, co rikaji, jak je to hnusne a nehygienicke, tak to nikdy nepouzivaly. Pokadene oblecky prece taky perou a nespaluji ve spalovne 😝 Malymu nikdy! neprotekla latkovka (myslim kakani) az na oblecky, vzdycky to pobrala plina a ve vyjimecnych pripadech to zachranily PULky, ale ani ty jsem nemela casto spinave, takze mne staci dvoje PULky.

caramilla
16. bře 2011

@rozarka65 Ja používala první 3 měsíce jen čtvercovky, měla jsem jich asi 36 ks - bambusové froté. Vlatní výroby. Pokud máš doma šicí stroj a chce se ti do toho, tak stačí objet nahusto cikcakem (oentrlovat). Ale je to celkem práce🙂 Šila jsem z tohoto materiálu: http://www.sijemdetem.cz/produkt/bambusove-frot...
Super na tom drží snapka.
Klascké tetraplenky používám jen na blindění, protože ty málo sajou. Musela bys dávat 2 a to by byl obrzadek a nebo vkládačky.
Jinak já naopak na mimíska vlňáčky doporučuju. Čas od času jsme únik na vlňáky měly - stačí promnout ve vlažné vodě žlučovým mýdlem a usušit. Sice to schne věčnost (dávala jsem to k topení nebo na topění na složený ručník) a je to práce, samozřejmě, ale vlna je na přebalování nejlepší. Dodnes používám vlňáky alespoň na noc. Nejmilejší jsou Disany natahovací - na internetu se dají sehnat nové 62/68 (to je tak 1m - 6 m) za polovinu a nebo použité - ale tam pozor, aby nebyly moc zdrclé!
Podle mě, když budeš mít k tomu PULky, tak to bude v pohodě. Já měla naopak 3x vlňáky a 1x PULky🙂

reruna
16. bře 2011

@jasekd taky mi nikdy neproteklo kakání na oblečky u látkovek, ale staršího jsem měla v jednorázovkách a tomu to protíkalo v jednom kuse, hlavně vaječina....

reruna
16. bře 2011

@caramilla asi záleží i jak máš "kadivý"dítě 🙂 náš kadil prvního půl roku 12X denně! nevím, kolik bych musela mít vlňáčků, ale takhle mi stačily 3X pulky 1X vlňáčky... po oprání v ruce jsi je nelanolinovala?

reruna
16. bře 2011

@jasekd s pop-in sohlasím, taky mi vadil ten hrb na zádech, te´d už ani ne, když neleží, ale teda neprotíkají mi.

caramilla
16. bře 2011

@reruna No, to máš pravdu!🙂 Jasmína je zácpový dítě. Prvních 6 měsíců paráda, ale teď horor🙂 Ona kadila první měsíc tak 4x denně a jen občas v noci, pak jen 1x denně a pak i míň. Ale mám pocit, že jak měla pak silnější nožičky, tak jsem ji plenku uvázala tak dobře, že to nevytékalo ven. Ale to spíš až od toho 2. - 3. m. Já myslím, že PULky + 1 vlňáčky na zkoušku jsou optimální. Já jsem to taky tak měla do začátku, ale pak jsem se zamilovala do vlňáčků, takže jsem to obrátila ten poměr.

Jinak nelanolinuju. Prostě jsem to jen zaprala na nohavičce a usušila. Mě teda Disany nezačaly protékat ani po 2 měsících používání🙂 Lanolinovala jsem je během těch 3 měsíců, co jsem točila troje, každé asi jednou. Teď mám na noc jen jedny, používám 3. měsíc a furt drží🙂

kiki2
16. bře 2011

@jasekd mě snad nikdy neprotekla, mám teprve 5měs. dítko, třeba to příjde, no snad ne 🙂

kiki2
16. bře 2011

@caramilla já těm vlňáčkům nemůžu přijít na chuť, příjdou mi talové, no já nevím, jako svetr, ale vidla jsem je jen jednou, tak mě navnaďte, 🙂 příští týden jedu do Pardubic a chci se stavit v obchůdku na plíny

betelgeuzz
16. bře 2011

@kiki2 některé fakt vypadají jako svetr, ale ve svetru je dobře, ne? 🙂 A co třeba tyhle, ty by tě nenavnadily? http://www.merinostar.cz/merinostar/eshop/2-1-S... dřív je měli i v červené, ty mám doma.

sussanah
16. bře 2011

@reruna myslim, ze zastanci papirovek by ti jiste rekli, ze jsi je spatne nainstalovala nebo jsi koupila spatnou znacku 😀 Ale souhlas, u maleho to obcas na obleceni bylo (tak do 10 pripadu ale urcite za cele obdobi), ale to proto, ze jako plne kojene mimco kakal mega davku tak co 5-6dni a to by nepobralo nic. Vetsinou jsem hochala rozbaleneho na pulte, ale obcas se nepodarilo a to potom teda bylo i obcas na tom obleceni.. Ale na to, ze jsem pouzivala vv narovno, to byl v podstate uspech 😀

jasekd
16. bře 2011

http://bundles.bundles.cz/category/merino/male-...

@kiki2 Ja sama vlnacky vubec nepouzivam, takze osobni zkusenost nemam, ale tyhle mi prijdou kouzelne, ale nebudu nic prikupovat, mame toho doma dost. Hlavne ty modrobile jsou krasne 🙂

sussanah
16. bře 2011

@jasekd jj sou moc pekne, ja nad nima uvazuju pro druhe, ale teda ty S jsou super male, nedovedu si predstavit do nich dat jeste cc a aby to vydrzelo do 10kg.. Vcera jsem je mela v ruce, ale jak napotvoru meli jen S a L, M jsou asi velkmi vyprodane 🙂

mishule78
16. bře 2011

ahoj holky, již dlouho sem nahlížím jelikoz jsem rozhodnutá látkovat, čekáme dvojčátka a zatím všichni mě odrazují od látkování, že jsem blázen že si mám ulehčit práci a nelátkovat, ale já jednak chci kvůli financíma druhák je to ekologické.Nakoupila jsem do zásoby mám jich cca 50 různé druhy ipmse, popolini atd jen svrchnáčky nemám.Máma mi našila savá jádra tak snad to bude stačit, myslíte si že dělám dobře a zvládnu to?