Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

florentina
6. dub 2011

Ahoj kočky, co látkujete i přes noc...jsem tu zase s dotazem 😅
Chtěla jsem se zeptat, když máte plínu přes noc a už nepřebalujete....kolik hodin tedy cca mimča v plíně máte? My se budíme na kojení tak cca po pěti hodinách a pak ještě spíme. Nejdřív jsem měla tendenci v noci přebalovat, ale tím, že opravdu malá spala, tak byla při tom nočním kojení plína vždy suchá a čůrala až ráno, když se úplně vzbudila. Tak jsem po pár dnech přestala v noci přebalovat, protože jsem ji akorát vzbudila / a sebe taky / a bylo to zbytečné, páč plína byla suchá. Dnes se ale princezna vzbudila už v jednu v noci a pak ještě několikrát. mě to vůbec nedošlo, že je to vlastně jinak a tak jsem ji přebalila až ráno. Ráno byla ale plína pěkně nacucaná. Jako plína vydržela, to bylo v pohodě, ale jde mi o to, že byla asi chudák dlouho počůraná. Jako malé to vůbec nevadilo, spala v pohodě, ale já si to ráno hrozně vyčítala, že jsem ji v tom nechala. Vždyť to musí studit a mám strach, aby z toho něměla třeba zánět močáku. No přes den přebaluji po cca 2-3 hod., tak to je v poho. Jen teď tedy řeším, zda ji přebalovat i v noci, přece jen její zdraví je přednější než můj spánek....tak prosím o rady z vašich zkušeností...děkuji

zuzkkkaaa
6. dub 2011

@innes tak já ti ještě písnu ju?? Holky a objednávali jste ty za ten dolar, kde se přihazuje nebo ty kup teď za 1,59 ???
Joo už to tam taky čtu, že co plínka to 4 dolary navrch 😝

innes
6. dub 2011

@florentina ze začátku jsem přebalovala při nočním krmení, pak stejně jak ty, jsem zjistila, že čůrá spíš až k ránu, takže dost brzy jsem jí nechávala plínu celou noc. Plína většinou řádně nacucaná, ale nepustí nic 😉

rozarka65
6. dub 2011

@helulela No já hodně cestuji a když byla malá mimi,tak jsem vždy měla s sebou spoustu věcí...plínky,ubrousky,náhradní oblečení, já oblečení atd., tak se spíš bojím kolik toho bude se dvěma dětičkama...ale třeba do toho přijdu...🙂

innes
6. dub 2011

@zuzkkkaaa písni. 😉 Za ty peníze bych tak dvoje vzala. 🙂

medvi11
6. dub 2011

@joohana Souhlas, Jana s plenkou čůrá zásadně do ní ( i když výjimky se najdou, že si řekne,...), ale pokud lítá ideálně nahá (a ledová) po bytě, je bez nehod (teda bobek zatím hází v tajnosti různě po bytě, popř.si počká na plenku a bobiš následně oznámí), jen venku to ještě neriskuju, přece jen je ještě dost chladno (tak čůrá spokojeně do plenek).

medvi11
6. dub 2011

@florentina studit to nemůže, zahřívá si to dítko pořád svým tělem, svrchňáky i deka izolují teplo...a jestli je mokrá plenka bych neřešila, pokud je dítě suché (separačka...), není opruzené apod. Jana je v noční pleně cca 12 hodin a bez problémů...bych přebalit asi v noci nezvládla, jsem ráda, že ji po kojení dám do postýlky a ne vedle...kojí se i 4*za noc ...

joohana
6. dub 2011

@medvi11 Tak já jsem drsná a když jsem sebrala plínu, tak úplně. Kupodivu krásně hlásí když jsme venku a běhá, bez ztráty kytičky jsme už za těch 6 dní absolvovaly nákup v Albertu, oslavu narozenin, několik návštěv různých dr., cestu autem, cukrárnu...Jen na spaní jí dávám plínu, ona právě kaká zásadně během poledního spaní a to je holt problém. Uvidíme za jak dlouho to zvládnem. Jo a asi se jí asi špatně poznává že se jí chce čurat když sedí v kočárku-dneska dvě nehody, obě v kočáru, jinak si pokaždé řekne.

reruna
6. dub 2011

@joohana a když jsi jí tu plínu prostě sebrala, tak jste byli v jakém stadiu? chodili jste na nočník pravidelně nějak a plínky byly suché? protože L. sice na nočník sedne, ale za sekundu už vstává, otočí se a hlásí, že NIC.... nebo hlásí čurat, tak rychle utíkáme na nočník a tam zase nic... dávám ho tam vždycky, když přebaluju a když je čas, tak po jídle, po spaní a když teda hlásí, ale ne vždycky to stíhám... takže každá pína počuraná a kaká teda taky zásadně do plíny, jednou se nechtěně vykakal do nočníku a nějak se toho polekal...sebrat plínu bych neměla odvahu ani náhodou...ale pevně doufám, že v létě už bude běhat bez plín aspoň na dvoře... no a tréninkovky mě se zas líbily, starší je měl a on je to docela rozdíl proti plíně, vypadají jako slipy, dají se lehce stáhnout a nandat a neudrží toho tolik...

luthien.k
6. dub 2011

@innes, @zuzkkkaaa, taky čekám na mateřskou 😀

medvi11
6. dub 2011

@joohana no manžel jednou venku taky zapomněl dát plínu,...prý měla kalhotky (na doma...) a nějak mu nedošlo, že se jde ven...za 10 minut se šli převlíkat, naštěstí byli pár metrů od baráku a bylo to zrovna v období toho teplého počasí...ale představa počůrané autosedačky nebo Jany v autobuse mě moc neláká, takový drsoň budu až v létě nebo pozdním jaru...Annie je šikula!

sussanah
6. dub 2011

@joohana treninkovky podle me plinku az tam moc nepripominaji, hlavne ty nase maji narozdil od plin obrazky a rikame jim slipy na venek 😀

baca
6. dub 2011

@joohana tak jsem dnes koupila Báře první kalhotky, aby neměla studenou prcku, když bude bez plíny. 😀 Dneska žádný gatě nepočurala,tak uvidíme.

slunicko76
7. dub 2011

@innes Mnedo tech thirsties duo wrAP NA ROVNO PLINY NEJAK NEPASUJOU, NA TO MAM BM pulky!
@florentina v noci neprebaluju, protoze jak pises by jsme se vsichni vzbudili a tezko pak usinali!🙂 rano je plena sice nacucana,ale docela teploucka! To kdyz jsem na noc ze zacatku davala hnusku, to byla prcka ledova!Davam anavy a je v ni cca tech 12 hodin! nestudi to, neni opruzena ani nic jineho a praktikujeme to tak cca 10 mesicu
@rozarka65 JAKO DOST TOHO JE! KDYZ MAS PLENY TREBA NA 3 DNY, ALE JEDEN DEN JE V POHODE!

helulela
7. dub 2011

@rozarka65 jasný, autem se to dá, ale vlakem se každá taška navíc počítá
@florentina co přestal v noci kadit, tak už nepřebaluju, dřív vždycky při kojení. Ani nemám vyzkoumáno, v které části noci čůrá, ale teď už spí až do rána (11-12 hod), takže přebalování ani náhodou 😎

baca
7. dub 2011

Tak Bára dnes počurala už dvoje kalhoty i s kalhotkama (ty se jí mimochodem velmi líbí, rvala na sebe hned troje 😀 ). Ale pak jsem ji jednou dávla na hrnec, šprajcovala se, tak jsem jí gatě zas natáhla zpět a ta pět mnut si sama stáhla gatě , sedla si na nočník a vyčurala se. To ještě nidky neudělala. Předpokládám, že to byla jen nějaká světlá chvilka. Ale i tak to potěší 🙂

baca
7. dub 2011

A stím cestováním, my když jedem ke tchýni na skoro celý den, tak táhnu mega tašku - 3/4 jí dělají plíny pro dvě děcka a náhradní oblečení. Je to vždycky jajk stěhování.

joohana
7. dub 2011

@reruna Nene, neseděla na nočníku ještě ani jednou, prostě nechtěla, i když se jí snažím vysvětlit že se čůrá do nočníku už asi půl roku. Ve středu dopoledne jsem ji uplatila lízátkem, ať se zkusí vyčůrat do nočníku, ukázala jsem jí to a ona se nechala konečně ukecat a sedla si na dýl než sekundu-doteď pokaždé ještě ani nedosedla a už zase vstávala. Pak jsem strašně tleskala a juchala🙂
Starší se naučil na nočník podobně, toho jsem vysazovala od 18 měsíců (on se ale nechal), ale nic, pak jsem ho nechávala běhat nahatého po ránu a on jednou přišel, sedl si na nočník, vyčural se, vstal a zase si bežel hrát. Ten den už nedostal plínu a do 14 dní byl bez plenky i na noc.
Podle mě fakt je okamžik kdy je na to dítě zralé akorát a když se povede ho vyhmátnout, jde to rychle. No ještě uvidíme jak to půjde dál.

Ještě před měsícem jsem to zkusila stejně, na nočník si malá nechtěla sednout vůbec a do půl hodiny pročůrala troje tepláčky, takže jsem to vzdala.

joohana
7. dub 2011

@medvi11 No my taky nejezdíme autobusem, to bych taky odvahu neměla. Do auta i do kočáru dávám přebalovací podložku a vozím s sebou několikery tepláčky. Auto se dá rychle zastavit, autobus moc ne 😀

maly_prcek
7. dub 2011

@florentina My v noci nepřealovali od cca 19.30h do cca 9h ráno od 3m, kdy přestal kadit i v noci... Ale i do té doby jsme přebalovali v noci jen jednou... Chce to zkusit, někdo se může opruzovat, někomu je to fuk...

U nás tréningovky taky zatím moc jak slipy pochopeny nebyly... 😒 Ale měl je prákrát... 🙂

joohana
7. dub 2011

@baca Šikulka, dokonce se sama svlíkne!

Holky, ale vy máte taky děti o dost mladší než je Ajule, v tomhle věku dělá pár měsíců fakt hodně!

reruna
7. dub 2011

@joohana tak doufám, že v létě budu mít odvahu udělat to co ty, zatím jsem ráda, když se povede aspoň 1x za den, že se tam vyčurá, ale aspoń ví, co se tam má dělat... starší to zvládl taky kolem těch dvou let, nebýt pak regrese po narození bráchy, kdy jsme se na pár měsíců vrátili k plínám, u něho jsem fakt dost ty tréninkovky používala, protože hrozně dlouho trval stav, kdy sice byl bez plín,ale neříkal si a každou hdinu potřeboval čurat a když jsem to nestihla, tak měl už mokré koečko na slipech, takže na ven byly tréninkovky nutnost.

lennikka
8. dub 2011

holky, chtela jsem se zeptat, proc jste hlavne pouzivali latk.pleny? Je to kvuli tomu, ze je to lepsi pro miminko, nebo je to levnejsi? 🙂 dekuji... 😉

jasekd
8. dub 2011

@lennikka Tak za me: ekologie, vadi mi ta tuna odpadu na jedno dite v papirovkach, pak zdravi ditete a penize. Mam kalhotkove plenky, cili ne tu nejlevnejsi variantu, ale nekupuju zadne novinky a vychytavky, takze levneji me to vyslo, navic jsou i na druhe dite. Nemusim tahat baliky plinek z obchodu, tyhle mam vzdycky doma, plus par papirovek do zalohy. Jinak se mi libi, ze presne mam prehled, kolik dite cura, dobre u malinkych deti pri kojeni, pro me dulezite, ze nas malej ma nemoc. ledvinu, tak to hlidam a ted treba mel vysoke horecky a opet jsme meli lepsi kontrolu nad mnozstvim. V papirovce to tak nepoznas. Tenhle duvod jsem ale ocenila az kdyz dite mam, za provozu. Taky jsou prodysnejsi, podle me se deti v jednorazovkach dost pari, kor u kluka by mi to vadilo, a nekde jsem myslim i cetla, ze jak je ta plina sucha, muze to zpusobit u holcicek srusty, ale nevim, ono se tyhle veci tezko dokazuji, nekdo ma problemy i v latce, nekdo vubec. Pro me prvni impuls byla ta ekologie 😉 Jo, taky se to dite lip drzi, u novorozencu to nahrazuje siroke baleni na kycle. Nevyhoda, vetsi balik na zadecku, muze pohybove trochu omezovat. Nas kluk je pozadu motoricky o hodne, byli jsme na neurologii a tak jsem se na latkovky i ptala a Dr. rikal, at to neresim, ze my vsichni meli latkovy pliny a ostatni deti v mem okoli, ac na latkovkach, jsou motoricky spis napred, my mame holt smulu, ale on by byl opozdenej i tak 😔

helulela
8. dub 2011

@lennikka mě jako první argument dostala tuna odpadu plenek po jedno dítěti. Potom jsem si začla o látkovkách něco číst a ocenila jsem, že jsou hezké a mimi nemá prdelku v žádné chemii. Při pořizování výbavičky nebyly peníze na prvním místě, ale teď, když čekám druhé, je fajn, že plenky už máme a ušetříme vlastně dost.

helulela
8. dub 2011

@jasekd koukám, že to máme podobně 🙂
...ještě musím dodat, že strašně ráda peru 😀

jasekd
8. dub 2011

@helulela Copak prani, to je dobry, ale to veseni 😝 Ja totiz vzdycky peru, az kdyz jde M. spat, abych vsechny pliny mela cisty a zacla kybl plnit az zas rano, at to tam nesmrdi tak dlouho, takze vesim pradlo treba v 11 v noci a to uz me moc nebavi, i kdyz jsou daleko horsi prace, to jo.

helulela
8. dub 2011

@jasekd to je fakt, taky peru plíny večer a když už chci do postele, vzpomenu si, že jsou plíny v pračce 😠

dagmarkaaa
8. dub 2011

@lennikka já začla používat látkovky asi ve 3 měsících malé, v těhotenství mě to vůbec nenapadlo... ale pak když jsem viděla ty tuny odpadu co jsou z plínek, defakto denně musíš vynášet koš plný hnusných papírovek, tak jsem se začla zajímat a postupně nakupovat a dokupovat... takže taky ekologie a na prdelce je to hezčí 🙂 🙂

Jinak pro pobavení - včera po koupání jsem malé dala 1čč narovno s 1 pidivkladačkou do flísáků že jen tak na hoďku že po večeři půjde káknout na nočník a pak ji dám pořádnou plínu na noc.... no a manžel ji pak dal spát, já na všechno zapomněla a malá byla od 18h večer do 8 h ráno, čili 14H 😖 😖 😖 s jednou čtvercocvkou 😝 .... ráno jsem si na to vzpomněla a zděsila se, šla jsem na ni juknout a spala jak dřevo 😅 ... sice byla celá prodojená ale vůbec jí to nevadilo 😲

@jasekd jé ty za chvíli rodíš 😉 tak držím pěsti, a taky pak do začátků s takovým maličkým věkovým rozdílem, to bude skoro jak dvojčata 😲

lennikka
8. dub 2011

@dagmarkaaa @helulela @jasekd holky, dekuji moc za odpovedi... 🙂 Bylo mi jasny, ze v tom hraje roli prave ta ekologie. 😉 Jak se ty plenky perou na 90stupnu? Napsali by jste mi, prosim, ktere znacky pouzivate? A ktere jsou fajn? Prave o tech plenkach take docela premyslim, ale nevim vubec nic. 😠 Znacky, popr.ceny a jak se to skladuje? Na to je nejaky spec.kos?
Asi jsou tyto otazky pro vas banalni, ale radeji si necham poradit od zkusenych maminek.. 🙂 😉 Tak ze budu rada za kazdou radu ci poznatky prave s latk.plenkama. Dekuju moc. 🙂

@jasekd no jo, 40tt, tak drzim pesticky, at to vsechno dobre zvladnete!!! 🙂 😉