Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
7. kvě 2011

@rozarka65 mám olej saloos a mají je i v obchůdkách s čaji, zdravou výživou, aromaterapií atd

ciernavila
7. kvě 2011

@maly_prcek no jasne, po 1,5 je v pohode, kolkokrat aj po hodine ale niekedy sa fakt stane ze behom tristvrte hodiny prebalim aj tri krat 🙂

reruna
7. kvě 2011

@ciernavila no to je celkem normální, já párkrát přebalovala i 3X během jednoho přebalování, nandala jsem plenku a šup - pokadil se, tak znova a šup - zase... 😀 neboj, to přejde!
Viděli jjste ve zprávách ty čipy na plenky - upozorní to na mokrou plenu, prý to jde na látkové i jednorázové pleny, cena prý 1,-Kč, to je zajímavé, co všechno dneska nevymyslí 😀

baca
7. kvě 2011

@reruna tak Marek má na prdeli čip zcela zdarma 😀

sussanah
7. kvě 2011

@reruna jj akorat jsme se na to taky divali. Nejvic me pobavilo, kdyz rikali, ze se to da vyuzit jak v papirovych, tak v latkovych plenkach 😀 Ja teda nevim, ale proste do plinky sahnu a je to, ne? 😀

rozarka65
7. kvě 2011

@reruna Děkuji...🙂

ciernavila
7. kvě 2011

@reruna haha tak o cipe sommeste nepocula 🙂)

jasekd
7. kvě 2011

Jo, taky jsem videla, no na tech LDN by to smysl melo, pokud plina pro dospely stoji 15 Kc, tak by to usetrilo penize i cas personalu a ty lidi by meli vetsi komfort, u tech lezicich pac. je to dulezity bejt v suchu, je jich tam moc, sester malo, na deti je to zbytecny 🙂 Svoje dve deti si ohlidam sama. Jinak me to prebalovani novorozence udesne nebavi, o nejake BKM ani nemluvim. No nejspis je to naposled, tak si chci uzit to mrnave miminko a nespecham na to, aby "uz z tohodle vyrostla, tohle umela" atd. ale ty vajicka by si odpustit mohla 😠 😀 Aspon ne 10x denne!

joohana
8. kvě 2011

@jasekd To věřím, obě starší děti kakaly u každého kojení, sarah zatím jen jednou denně, je to podstatné vylepšení, přebalovat jen mokré plenečky 😅

sussanah
8. kvě 2011

@jasekd jj souhlas, v LDNce je to i docela smysluplne, ale u deti mi to fakt prijde naprosto uvalene

jasekd
8. kvě 2011

@joohana Je, ja chci taky takovou Sarah 😀 Martin prave taky mel casto plinu jen mokrou, to byla pohoda, jsem si rikala, co ty lidi s tema vajickama nadelaji, no uz vim 😀

sussanah
8. kvě 2011

@jasekd tak a ted te nastvu, me nas kluk kakal vajecinu jen asi v sestinedeli, pak uz jen jednou za 5-6 dni 😀

jasekd
8. kvě 2011

@sussanah 😀 Pro me by bylo idealni jednou denne, at vidime, ze funguje a nenadrem se 🙂 Vim, ze normalni je 10x denne i jednou za 10 dnu, jenze kdyz pak breci, tak bych se bala, ze ji treba boli z toho brisko 😅 Jinak Vendy ma zitra 3 tydny, hrozne to leti a treba se ji to taky ustali, a mam pocit, ze to blinkani je trochu lepsi, treba tio nebude GER jako s M., a vam drzim s dvojkou taky palce, i kdyz jak jsme si psaly, jsou horsi problemy a v tomhle uz mame trenink 😉

sussanah
8. kvě 2011

@jasekd tak tak, zkusene matky 😀

reruna
8. kvě 2011

@jasekd tu vaječinu chápu, ale asi tě neuklidním, mladší takto často kadil půl roku do zavedení příkrmů...vydržááááť

luccii
8. kvě 2011

holky, vajecinu predepirate nebo jen splachnete a hodite do kose na pleny?

florentina
8. kvě 2011

@luccii házíme do odpadkového! koše🙂...ne, normálně předepírám žlučákem a pak hodím do kýblu na pleny, ale včera mě vyrazil dech manžel. Já si šla lehnout nějak dřív, protože mě přepadla hrozná únava. Malá se pokakala. Manžel nemá problém s tím ji umýt a přebalit, ale jak si tak vzpomínám, tak ty pokakané pleny jsem asi zatím vždy prala já. No a když mi přinesl malou do postele a říkal jak se vykakala a hrdě hlásil jak to zvládl, tak se ptám a tu plínu si předepral a hodil do kýblu? A on mi říká ne, já ji vyhodil do odpadků...zůstala jsem na něj koukat s otevřenou pusou...asi dvakrát jsem se zeptala, zda si nedělá srandu a on mi řekl, že zapomněl při přebalení na separačku a představte si, ta plína byla hrozně posr...(no kdo by to čekal, že 😀 ) a tak to vyhodil. No naštěstí měla jen jednu čč na novosklad a protože mezitím odpadky poctivě vyhodil, tak jsem ji prostě obětovala a nešla si hrát na santusáka. Nicméně jsem mu řekla, že ať mě raději přístě zavolá, když to nezvládne a že jestli mi ještě někdy vyhodí plínu, nota bene nějakou třeba za 400, tak ho přetrhnu 😎

mooncaa
8. kvě 2011

@florentina Teda to bych manžela zabila, ještě že to nebyla nějaká za 400. Ale i tak docela drahá jednorázovka.

mooncaa
8. kvě 2011

Ten čip byl jednorázovej nebo ne? A to jako pak dítě pípalo, či co? A už vidím, jak v jednorázovce se dítě přebalí po 3. zapípání/ vyčůrání. Tu málokdo přebaluje po jednom vyčůrání jako látkovku. Nebo jim to dítě v mokru pípá ještě 2 hodiny?
V LDNce to chápu, ale možná na cestách bych čip docela uvítala, nějak zapomínám na návštěvách a cestách přebalovat. Naštěstí to tak nevadí, zrovna dneska jsem si na dítě vzpomněla až skoro po 3 hodinách, ono naštěstí bylo suché, ale stejně se nevyčůralo.

sussanah
8. kvě 2011

@florentina tak to je teda manzel jedna radost 😀 Ale v pohode, ja takhle musela nekolikrat zachranovat plinky, kdyz jsem prebalovala u babicek a ty byly moc aktivni v uklizeni 🙂

erinka83
8. kvě 2011

@jasekd No co jsem zažila já, tak v LDN a Domovech pro seniory se s přebalováním moc neobtěžujou, mě fakt pobavilo, jak říkali, že by se nemuseli v noci budit zbytečně, to si myslím, že se stejně běžně nedělá 😝 a na co čip, když několikrát personálu řekneš, že pacient vykonal velkou potřebu a ona stejně přijde až se jí to hodí... A to jsem zažila, že si klientka sama nahlásila, že potřebuje přebalit a stejně čekala dlouho 😖

kathy.skal
9. kvě 2011

Holky, jde ještě něčím odstranit skvrna po hovňousovi na plínce, když plínku už jsem vyprala a skvrna odolala? Prala jsem v normálním prášku - je to naše první skvrna 😅

andelka
9. kvě 2011

@kathy.skal opětovné vyprání 😉 Mně taky zůstanou občas skvrny na něčem,a le po dalším použití a vyprání se to vypere. Plínky co jsem používala prvních 6měsíců už mám odložené bokem a není na nich ani flíček.

kathy.skal
9. kvě 2011

@andelka Ahojda, stačí normálně na 60 nebo vyvařit? Koukám teď že je postižená jedna čč a jedna Haipa Daipa ☹

andelka
9. kvě 2011

@kathy.skal na 60, v životě jsem nevyvařovala

joohana
9. kvě 2011

@florentina Mně takhle babička aktivně vyhodila "pampersku" (novou oranžovou Bitti D´lish) do popelnice 😀 . Zachránila jsem ji...

sussanah
9. kvě 2011

@kathy.skal 60 staci, na 90 bych to prohnala jen obcas, kdyz treba plinky zacinaji smrdet nebo pri nemoci, prujmech. A na skvrny je jeste super slunicko, to vytahne opravdu kde co 🙂

reruna
9. kvě 2011

@florentina ty jo, tak to se mi ještě nestalo 😀 sice občas vyhodím hodně potentovanou separačku z irmy, ale tam se to při té její ceně dá...

maly_prcek
9. kvě 2011

@luccii Osprchuju masážní tryskou (to samo většinu vezme) a přetřu žlučákem a hodím do koše (na prádlo 🙂 )

betelgeuzz
9. kvě 2011

@joohana @florentina to se vám ty látkovky dost prodraží 😀 U nás m jenom vyhodil látkový ubrousek a ten jsem stihla zachránit 🙂