Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ofelieee
13. kvě 2011

@andelka Vážně jenom čč na novosklad? Mě přijde, že to nic neudrží... přes to jsi měla svrchňáky? Já ho používám když Kuba bdí a snažím se bezplenkovat, ale přijde mi, že každýho čůrání, když ho nechytíme, je hned plná plína... možná mám nějaký nekvalitní?

andelka
13. kvě 2011

@ofelieee no, první měsíc jen novosklad a pak jsem si našila vkládačky a dávala ty do toho. A na to svrchní. Mokrý to bylo, ale ne durch. Mám Kikko lux.

betelgeuzz
13. kvě 2011

@zuzkkkaaa jo thirsties jsou teď taky moje oblíbené. Na miminko jsem měla ráda IV, ale u větších dětí se pak otáčí sucháč a škrábe bříško. Já jsem chtěla před nějakým měsícem koupit nové PULky, nechala jsem si v obchodě ukázat a nakonec jsem vzala osvědčené thirsties. Jiné neměly ty křidýlka kolem nožek, nebo byly moc tuhý.

erinka83
13. kvě 2011

@zuzkkkaaa přidám se ke kritice sucháče, dostaly se teda ke mně už z druhé ruky, ale třeba jeté Thirstiesky drží pořád skvěle...

ciernavila
13. kvě 2011

No ja latkujem len dva tyzdne, pouzivam zatial stvorcovky a PUL /Bambino mio, Thirsities ale hlavne Imse Vimse/ davam len novosklad s jednou plienkou cc a separacku, maly mi kaka aj 5-8 krat denne a este mi ziadna vajecina nepretiekla kdezto v jednorazovke uz asi tri krat bol precurany a to ju mal urcite spravne. Je super ze Danielko hned placom hlasi akonahle ma mokro, to v jendorazovke nerobi, preto tu davam na noc lebo sa bojim ze to by sme sa nevyspali uz vobec. V skrini mam este nachystane na pouzitie aj dake AIO, ptom viacvrstvove nebielene z biobavlny dake kapsace aj zvrchnaky Hapa Daipa, flanelky i frote Popoliny ale tie nechavam ked maly podrastie. Ma len mesiac a uplne mi zatial staci ta jedna stvorcovka so zvrchnakmi a udrzba je strasne jednoducha. Vajecina nikdy neostane na plienke po oprati a ani na obleceni. Maly asi vie vzdy kakat presne do stredu 🙂))

herminka
13. kvě 2011

Já používám jednu čtvercovku na novosklad doteď, jen nad ránem nebo když se mi přes den nechce tak často přebalovat, přidávám půlku Ikea ručníčku.

ofelieee
14. kvě 2011

nalomily jste me 🙂 jenze ja mam tech čč jen 30.. aler zas by to byla sance dokoupit nejaky lepsi 🙂

ciernavila
14. kvě 2011

@herminka no teda mne by tam nepomohlon dat rucnik, lebo moj maly neznesie akekolvek vlhko takze prebalovat by som musela strasne casto ci uz by mal len jednu stvorcovku alebo aj keby mal 5 vrstiev cohosi...

herminka
14. kvě 2011

@ciernavila Separačky používáš? Máš holt čistotného chlapečka 🙂 Musela jsem včera chytit moč do zkumavky (nemohla jsem použít pytlík), tak jsem zjistila, že malý čůrá i 5x za cca 40 minut (ano, tak dlouho mi ten odchyt trval 😀), tak to bych se upřebalovala 😀
Jinak když píšu "nechce tak často přebalovat", tak to stejně znamená, že bez ručníčku přebaluji po hodině, s ním po cca hodině a půl 🙂

florentina
14. kvě 2011

@sarkast nepoužívám jen čč. Původně jsem je vlastně nechtěla používat vůbec. Výbavu jsem si poskládala hlavně z kalhotových plín, pár kapsovek, vkladaček a AIO. Jen tak pro zkoušku jsem si našla na netu jak se skládá novosklad a zkusila ho dát malé. Původně jsem si myslela, že skládání těch "nemoderních 😀 "plín je pro mě pasé, že to fakt dělat nebudu...haha...nakonec je přes den na doma jedeme nejvíc. Nejdřív to byla jen varianta pro přebalení před koupáním a tak, ale teď je máme často, vyhovují mi, protože se snažím malou často nechávat rozbalenou, tak to dávám pod ní čč a nebo ji často přebaluji a novosklad mi vyhovuje, protože se v tom malá může krásně hýbat. Na spaní a ven dávám potom ty ostatní plíny.

duzame
14. kvě 2011

@erinka83 je to tak. Na novoška byly IV v pohodě, jelikož nesloužily tak dlouho. Vel. M jsem si pak musela přešít 😉 .

duzame
14. kvě 2011

@duzame Tedy myslím sucháče háčky 🙂

reruna
15. kvě 2011

@zuzkkkaaa já doporučuju tyhle pullky http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/kalhotky...
existují i na sucháč, ten drží úplně skvěle i po 1,5 roce používání, ale někdy se stane, že odře bříško, tak mám radši ty patentkové, ale zase ten sucháč je rychleji zapnutý. oboje používám 1,5 roku a jsou stále jako nové, materiál je lehoučký a tenoučký, dá se otřít, lemy jsou z bavlny a jsou u nožiček zdvojené, takže nic neproteče

ciernavila
15. kvě 2011

@herminka Ano pouzivam seperacky, tie co su v roli po 100 ks balene

ivca_doubek
15. kvě 2011

Ahojky holky,
uvažuji že u druhého mimi budeme používat látkové plenky, náš malý sice odrostl na jednorázových, ale je to dost drahé a chtěla bych zkusit něco jiného. Narazila jsem na netu na tyhle: http://www.sweetmonkey.cz/eshop/obchod.php
Máte s nimi některá zkušenosti? Líbí se mi hlavně ty jakoby jednorázové, vypadá to jednoduše... Jak se zdají Vám, jakožto zkušeným? A není to moc drahé? Oproti jiným mi přišlo, že to docela jde...
Moc děkuji za zkušenosti a názory!!!

sussanah
15. kvě 2011

@ivca_doubek Ahoj, ja nektere tyto typy mam a jsem spokojena. osobne bych si jen z techto celou vybavu neudelala (urcite chybi nejake extra save kousky na noc) a taky samostatna vlozka z mikrovlakna, ktera se k tomu dodava, toho moc nenasaje. Ja ji pouzivala v kombinaci s ikea rucnikem, to bylo fajn. Nebo jsem kapsu (jsou to kapsove plenky) vycpala necim jinym, napr vicevrstvou bambusovou plinku, to potom vydrzelo bezvadne. Jinak uz jsme to tu jednou resily, tyhle plinky jsou naaaaapadne podobne tem z ebay, kde se prodavaji asi tak za 1/4 ceny 😉 Ja objednavala tady, prodejnce je v pohode, mela jsem vcelku 3 balicky a bez problemu http://stores.ebay.com/clothdiapernappy

baca
15. kvě 2011

@herminka to časté čurání ti věřím, občas mám pocit, že nedělám nic jiného, jen Marka dávám na hrnec, protože furt mrčí, že chce čurat, až se ptám, jestli je normální, že čurá tak často

ivca_doubek
15. kvě 2011

@sussanah
Díky za info, na e-bay jsem teď jukla, jenom mi to přijde až podezřele levné 😲. A nebo to spíš bude tím, že se u nás prodávají věci pro děti obecně strašně draze 🙄 ☹ . Jenom jsem nepochopila - ty jsi objednávala u Sweetmonkey nebo přes ebay?

sussanah
15. kvě 2011

@ivca_doubek to ze to je levne, je to o tom, ze ty vyrobni naklady jsou uplne o necem jinem v Honkongu. Navic, kdyz si proctes na sweetmonkey, tak odkud myslis, ze ma ty plenky ona 😉 Jenom je ma site primo pro ni s jeji nasitou znackou, ale dam ruku do ohne za to, ze je to stejny matros. Precti si uplne dole to PS http://www.sweetmonkey.cz/sweet_monkey.html
Ja jsem kupovala pres ebay a jsem fakt spokojena. To ze to pani prodava za takove penize kryje v podstate nejake jeji naklady a taky je to prizpusobeni se cenove hladine. No zbytek je jeji marze 🙂

ivca_doubek
15. kvě 2011

@sussanah
Áááá už mi to došlo ty z ebaye. Tak to je super, koukala jsem že tam stojí 1,6 dolaru, tak to je fakt super cena (plus nějaké to poštovné, ale pořád lepší než 430Kč za kus na Sweetmonkey).
Takže pokud tomu rozumím dobře - když dokoupím ještě savější vložky dovnitř, tak už jiné potřebovat nebudu? A jak se to pere, když se miminko pokadí? Jde to dobře dolů? Omlouvám se, ale jsem v tomhle fakt začátečník, teprve zjišťuju první informace...
Děkuji!!!

sussanah
15. kvě 2011

@ivca_doubek jak uz jsem psala, ja bych ciste jen tyto nepouzivala, protoze mi treba sedely na cestovani a budu je mit i na druhe mimco hlavne na ven (cca 7ks), ale na doma mi nejvic sedel system plinka + kalhotky. S kakanim moc neporadim, protoze maly mi kakal do nocniku, takze netusim, jak to bude na tohle reagovat, ale perou se proste tak, ze vlozku vyndas a oboje i s kalhotkama vyperes na 60 🙂

ivca_doubek
15. kvě 2011

@sussanah Tak jo, děkuju moc za radu. No koukám, že budeme asi zkoušet až bude Kubík mezi námi 🙂. Páni to jste byli teda šikovní... Já to zase až takhle neřešila, prostě jsem ho nechala, až si začal sám říkat a začalo mu to vadit. Teď máme ještě plínku na spaní, ale pořád mi říká mamííí nechcííí. A v 99% případů už počůraný není, je to spíš jen taková jistota 🙂.
A ještě jedna otázka: Kolik vyprání Ti ta plínka asi tak vydržela? Někde jsem vyčetla že i 200x, to by bylo super!!!

sussanah
15. kvě 2011

@ivca_doubek jeee, tak to ti nepovim, ja je porizovala az tak v roce maleho a to uz je mival vcelku svatecne, takze zatim mam kazdou vypranou tak 10x. Ale myslim, ze jedno plenkovaci obdobi by to v pohode melo zvladnout. Kazdopadne fakt bych jeste zvazila i jine typy plinek, protoze napr na bezne curajici ditko ti to stacit na noc nebude asi tak od 9-10m. Ale jako varianta plinek na ven je to super.

florentina
15. kvě 2011

@ivca_doubek když se miminko pokadí, tak to co na plíně je vyhodíš do záchodu /to co jde, vaječinu spíš setřeš/ no a pak buď předepereš, či alespoň natřeš žlučovým mýdlem. Teda jde to určo i jinak, já ho používám, protože dobře odstraňuje skvrny, které obvzvláště po vaječině na plíně jsou. Nejjednoduší je proto používat separačku. Jsou buď "textilní" či "papírové" např. ceulosové od Popoliny. I ty papírové se dají několikrát prát. Ty papírové i s bobkem splachuji do záchoda. Ty látkové musíš zase prát, pokud nechceš vyhazovat, ale určo se lépe předpírají a nějaká ta skvrna na nich taky nevadí. Holky tu hodně používají deku z Ikea, kterou si také stříhají na separačky.
Já konkrétně to dělám tak, že přes den dávám papírovou separačku /teda nevím, zda je to přímo papír, ale prostě tu celuosovou Popoliny/. Když je jen počůraná, tak ji peru stále dokola s plínami, dokud nezačne tak jakoby pelichat, či se nerozpadne /já ji točím cca tak měsíc/. Když je pokakaná, tak ji spláchnu do záchodu a většinou tím zlikviduji většinu kakání. Jen tyto papírové nejsou tak nepropustné, takže zachytí ty tužší části, ale to nejtekutější jakoby prosákne i přes ně, ale to už není potřeba nijak z té plíny stírat, je to prostě jen špinavé. Pak vezmu tu špinavou plínu a namočím, potřu tekutým žlučovým mýdlem a lehce promnu, propláchnu a dám do kýble na pleny. Na noc dávám látkové separačky z toho důvodu, že mnohem lépe odvádí vlhkost než ty papírové, takže udržují zadeček více v suchu a to je přes noc, kdy nepřebaluji, žádoucí. Když je pokakaná tato látková separačka, vezmu kus čehokoli /perlanu, toaleťáku a tak/ a seberu to tím, hodím do záchodu. A pak postupuji jako s plenou. To se ale moc nestává, kakáme většinou přes den. Každý to dělá určo trochu jinak. Někdo tu i psal, že z pokakané pleny to jde dobře, když se plena osprchuje masážní sprchou. Časem uvidíš, co ti bude vyhovovat.

helulela
15. kvě 2011

@kacenkaharris s Imse Vimse mám podobnou zkušenost jako @duzame sadu za dobrou cenu si určitě nech na ozkoušení. Svrchní kalhotky na novoška perfektní, ale suché zipy dlouho nevydrží. Měla jsem je ve velikosti NB a S, velikost M už jsem koupila Thirsties. Vlňáčky jsem měla jedny z druhé ruky, byla jsem s nima spokojená, ale obecně mi vlňáčky moc k srdci nepřirostly. Plenky jsem dávala bez snapky, kalhotky je dobře drží na místě. Flanelové rychle schnou, ale sají málo, dávala jsem s bambusovou vkládačkou a později prodala. Froté mají větší výdrž, používám doteď bez vkládačky na doma, ale praním hodně hrubnou. Oboje plenky jsem měla i v novorozenecké velikosti, froté mám schované pro druháčka.

maly_prcek
15. kvě 2011

@ciernavila Kukala sem na to a já na bráně vidím těch BI "prefoldů" víc, tu: http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/prebalo...... I když ty long jsou tu teda psané jako konopné a ne bambus...

Na noc jsem dávala separačku, kvůli pocitu sucha, ten v noci celkem oceníš 🙂 Dávala jsem celulózové Ppoplinky, jde i natříhaná Ikea flísová deka Irma...

@kacenkaharris Taky znám Imse svrchňáčky (soft), měli jsme je na v Sku... Dobré, ale na druhé jsem si je nechávala. Mám radši Thirsties, vadí mi, že nedou křížit suché zipy a mám radši béokovější střih. Ale jinak jim nic vytknout nemůžu... 😉

@sarkast Já nakupuju na Brana k dětem, kvůli osobnímu odběru. Bývali lepší, ale jde to...

maly_prcek
15. kvě 2011

@zuzkkkaaa Na radiátor se nedávají pulky a bambusové plíny a vlna (rychleji se ničí), jinak na slunko dávám i pulky, nic jim není, asi se ale rychleji opotřebí...

Ariel je myslím v pohodě...

Nám jedna čč teda nestačila od cca 10-11m, možná až hodně nočníkoval a jen si učůrkl, tak by to šlo, ale pokud se fakt vyčůral, tak bez šance... Chce to dovycpat něčím bambusovým... Dobré vkládačky jsou Anavy nebo BI. A nejlíp ušít sama z látek ze sijemdetem 😉

Svrchňáčky - Gro jsem měla AIO a ty byly dost malé velikostně. Záleží, jestli hcceš PuLky - ty mám ráda jednovelikostní Thirsties a nebo flísáčky Anavy, ty jsme nosili na doma my na plíny narovno...

@rozarka65 Já žehlila jen čč a obyč vv aby změkly a to jen v době, kdy jsem žehlívala, teď už nežehlím nic. Bambus bych nežehlila, ničí se tím...

maly_prcek
15. kvě 2011

@ciernavila Ono je to hodně i o věku... Já si taky do 3m říkala, co furt holky s tou protečenou vajčinou mají a ve 3m jsem pochopila 😀 😀

@reruna Sedí ti ty BB i na plíny narovno?

maly_prcek
15. kvě 2011

@ivca_doubek Já taky systém AIO používám jen na cesty a k doktorům, na doma mi to přijde zbytečné... Já si teda nemyslím, že ty puly vydrží 2 roky nonstop používání při praní 2-3 týdně na 60st. 😒 I z toho důvodu, bych taky jen do AIO plín nešla...

sussanah
15. kvě 2011

@maly_prcek ono asi fakt zalezi jak ktera plina, kamoska ma kompletni vybavu z pop-in a jeji mala ma 18m a zatim vse v pohode (krome zmolecku vpredu na latce.