Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

romcovaklarka
11. říj 2011

To moje dítě ty látkovky prostě bojkotuje 🙄 Večer po koupání, kdy už NIKDY nekaká až do dalšího dopoledne, jsem ho zabalila, nakrmila, načež se pokakal. Tak jsem ho přebalila, ještě trochu dokrmila a dala do postýlky. Normálně večer usíná, jak ho položím. Teďka pásl koně, až se z toho poblinkal, čtvrt hodiny fňukal i přes podávání dudlíčka a teprve až jsem ho přebalila do papíru (podotýkám, že byl suchej) a ještě trošku dokrmila pro uklidnění, tak usnul jako když ho do vody hodí. Jaá jsem TAAAAAK vzteklá 😠 Co mám dělat?

silente
11. říj 2011

@romcovaklarka - vydržet a nespojovat vše s látkou 😉

florentina
11. říj 2011

@romcovaklarka vytrvat a nebo se na to vykašlat, podle toho na co máš chuť. Ale souhlasím se @silente, taky bych vše nespojovala s látkou. To že normálně nekaká a teď jo, nic neznamená, může to být náhoda a zrovna může taky ode dneška každý večer kakat. No a to, že pásl koníky a pak se poblinkal mohlo být klidně i z toho dalšího dokrmení, mohl být klidně přejedený a pak když se mu ulevilo tak samou únavou prostě usnul a plína v tom nehrála roli. A nebo taky jo, ale mě přijde, že zrovna váš večerní scénář s plínou moc nesouvisel. ALe děti nám to nepoví, že 😵

romcovaklarka
11. říj 2011

@silente @florentina No budu se snažit. Jen prostě že dnes bylo vše jinak než XY večerů předtím a jediné, co jsem změnila, byla plínka 😅 Hele holky, a která plínka nebo kombinace balení vám přijde nejpohodlnější, nejměkčí, nejhebčí...?

silente
11. říj 2011

@romcovaklarka - tak teď Ti asi každá napíšeme něco jiného 😀
No já když jsem chtěla mít pocit, že nejvíc nejměkčí a pohodlné, tak jsem dala Igulee Velour a navrch vlňáčky Cuddle Wool 😀
http://igulee.fi/product_info.php?cPath=85&prod...

romcovaklarka
11. říj 2011

@silente Jo, já vím, to jsou ty, co se tu nedají sehnat, pač je mají jen v tom zavřeném eshopu, co? 😀 A znáte někdo to fluffle, na obrázku to vypadá děsně hebce 😵
To je ta zelená prdelka, v těch cuddlebuns? 🙂

silente
11. říj 2011

@romcovaklarka - tady máme na sobě ty Cuddle Wool
http://www.branakdetem.cz/img/stat/158.jpg

silente
11. říj 2011

@romcovaklarka - jj, to je ona, krásné vlňáčky 😵 😵 😵 😵

helulela
11. říj 2011

@romcovaklarka itti bitti AIO - malá, mezi nožkama úzká, vevnitř jemná a zvrchu parádní 😵
@silente já ty vaše plínky baštím, člověk má pořád co prohlížet... a Ani je teda umí odprezentovat 🙂

romcovaklarka
11. říj 2011

@silente Ty jsou parádní 😵

angetha
11. říj 2011

@romcovaklarka Fluffle mám doma, hebká je, ale savost - no však je to pár hebkých chloupků, takže jsem vždy dovycpávala... 🙂 a vypadá objemně

silente
11. říj 2011

@helulela - díky 😉 Jsem vůbec netušila, že jsme na Bráně 😅 Ale mám radost a jsem hrdááá máma 😵 😵 😵

romcovaklarka
11. říj 2011

@helulela Díky, Itti bitti mám jednu objednanou, tak třeba se mu v ní bude líbit 🙂
@angetha Mno takže na spinkání by to asi nebylo, ale přes den by snad šla...

silente
11. říj 2011

@romcovaklarka - u nás Itti Bitti = hned se mami vykakám 😀 😀 😀

helulela
11. říj 2011

@silente já zas ani netušila, že tam nějaká fotogalerie je

aemmi
12. říj 2011

@romcovaklarka tak uvidíš, snad si zvykne 😉 Karolína byla dnes ráno opět proteklá a opruzená a to jsme ještě někde založila Rybilku, která jí na to jediná pomáhá. chjo 😒

romcovaklarka
12. říj 2011

Tak dneska už je to o něco lepší, taky ho nechávám hodně rozbalenýho, jak jste mi radily, nevo jen v jedné čtvercovce bez svrchňáčků se mi tu válí... no a jedno s druhým, tak snad to půjde. A dneska mi přišla itti bitti a je tak hubeňoučká mezi nožičkama, tu ani nebude vědět, že má 😵 Nevím ještě, jak mu vydrží, mno ale asi mu ji dám zítra k doktorce 🙂

florentina
12. říj 2011

@romcovaklarka tak to je prima.

florentina
12. říj 2011

Tak u nás to vypadá, že nám přestávají "stíhat" všechny AIO. Jsem teď opravdu vděčná, že nemám výbavu jen z nich, což jsem původně /když jsem o látkování nic nevěděla/ samozřejmě chtěla. Jako BG kapsovka se dá ještě dovycpat, ale pak mám Pop-in a Anavy Easy a i když bych tam teoreticky mohla taky něco vrazit, tak už to ztrácí to kouzlo jednoduchosti. Což mě mrzí, neb malá je poslední dobou těžce přebalitelná, prostě na zádech nevydrží ani deset sekund. Tak oblékat jsem se jí naučila už i na bříšku, ale ta plína prostě takhle zapnout nejde. A když jí chci otočit, tak to je řev, kopání, vztekání... to by se jeden zbláznil. Tak ještě to jde, když je na kolínkách, to to pak zkouším zapnout i takto zezadu. No nevím, třeba až se naučí sedět, tak vezme tu zádovou polohu zase na milost, ale teď prostě chce pořád lézt a koukat a tak je to fakt boj. Doma přebaluji často, ale takhle na ven atd. nám doteď AIO ty tři hoďky v klidu vydržela a teď tak max 2. Teda ono je to samo pokaždé jinak, pokaždé čůrá jinak, ale už několikrát nám po třech hodinách AIO úplně brutal proteklo. To jsem doteď neznala, max jako provlhlé kolem nožiček, ale teď jsou ty plíny z venku mokré stejně jak zevnitř. No a vzhledem k tomu, že se nechce moc nechat přebalovat, tak nechci venku a na návštěvách dělat co hodinu a půl scény, takže AIO už asi bude jen na doma, což naprosto ztrácí význam.

hanavendy
12. říj 2011

florentina Tak to nejsi sama, nám AIO zhruba od roka nestíhají úplně stejně jako tobě, max.2 hodinky. Já jsem si pořídila z druhý ruky několik vkládaček babyidea a ty holt používám, když je to venku na dýl. Naštěstí naše zvíře se při přebalování moc nevzpírá. 🙂

maly_prcek
12. říj 2011

@florentina Taky jsem musela od cca 11m dovycpávat a to výrazně... V podstatě jsem si došila bambus.jádra a dávala je popř. s částí origoš vkládaček. Nandávat budete za chvíli hlavně ve stoje na běžícím dítěti 😀 Ale zas to trvalo jen pár měsíců a hodně se malý zlepšil v chození na nočník a on je pak rozdíl, když se ti dítě před nandáním plíny vyčůrá, ne-li začne samo dávat najevo, že chce jít... My teda AIO používali od roku spíš čím dál víc. Mám teď už jenom BG kapsovky....

florentina
12. říj 2011

@maly_prcek a je těžké ušít bambus.jádra? Vím, že je tu celé téma o šití, ale já nejsem moc šicí talent. Ale zase si říkám, že jen savá jádra by neměl být takový problém ušít.. si to představuji nějak tak, že bych si nastřihala nějakou vhodnou látku /jakou?/ a pak jen sešila několik vrstev dohromady...no nevím, jsem mimo?

helulela
12. říj 2011

tak jsme dneska větrali s holou prdkou a zapnutým bodýčkem podle @sussanah Skončilo to tak, že bodýčko bylo nejen počůrané, ale i důkladně pokaděné. Adíkovi se to moc líbilo, ale vysvlíknout ho z toho už bylo horší 😉

sussanah
12. říj 2011

@helulela ne ze mi to bodycko ted posles na preprani, rady davam zasadne na vlastni zodpovednost 😉 😀

sussanah
12. říj 2011

@romcovaklarka taky kdyz jsem mela prichystanou nejakou fajnovou plinku resp obleceni k dr, tak to skoncilo okamzitym vykakanim do pliny a poblitym oblecenim 😀

helulela
12. říj 2011

@sussanah já si nestěžuju, fungovalo to bezvadně 🙂 Hlavně že jsem ho z toho bez úhony dostala, teď už leží v kbelíku u plín.

florentina
12. říj 2011

@helulela no proto jsem psala, že já nechávala takto "nahou" malou v overálku, protože při případné nehodě jsem jí nemusela to počůrané a pokakané přetahovat přes hlavu 😉

helulela
12. říj 2011

@florentina až takhle tys to promyslela 😀 já mu to nakonec stáhla spodem, výstřih byl naštěstí dost veliký 😉

romcovaklarka
12. říj 2011

@sussanah Mno jo, to už taky znám... ale plány se můžou furt dělat 😀 Tak když to tak bude, tak pojedu k Dr. s papírovkou, pač se nebudu ztrapňovat tím, jak tam malýho budu deset minut šněrovat do vázačky 😅
@helulela 😀 Taky dobrý. Takže ponaučení si beru - bez plínky oblíkat jen do věcí, co nejsou přes hlavu. Jo a musím říct, že jsem se na chvíli zarazila nad větou "hlavně že jsem ho z toho bez úhony dostala, teď už leží v kbelíku u plín" 😀 😀 😀