Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

michamicha
1. lis 2011

@luthien.k a co třeba ecover? ten mám doma v gelu, ale třeba na AIO plenky jsem se dočetla, že není dobré ho používat 😖

luthien.k
1. lis 2011

@michamicha tan obsahuje éteráky, takže taky není ideál. Ale já ho taky používám, na prádlo, co lze jen na 30 st. a poctivě máchám 🙂

andryskam
1. lis 2011

Ahojky,
prosím o radu. Koupila jsem 6 ks látkových plen Haipa Daipa Pastelka. Jsou již použité a připadají mi dost zhrublé (musela bych to porovnat s novýma). Chtěla jsem je vyprat s troškou aviváže, ale to se prý nemá, protože to snižuje nasákavost materiálu. Dají se vyprat v něčem, po čem by byly plenky jemnější? Nebo perete je normálně s trochou aviváže.
Moc děkuji za odpověď 🙂

jasekd
1. lis 2011

@andryskam Misto avivaze ocet, a kdyz jsou suche, musim je promnout. Mame hodne tvrdou vodu a Haipa Daipa je super strihove,ale material dost hrubne, nicmene ja latkuju dve deti jenom s Haipou a spokojenost 🙂 Taky se dela lazen z kyseliny citronove, nevim presny pomer voda/kyselina, ale holky poradi. Musi to byt dost koncentrovane. Avivaz bych urcite nepouzivala. Ja koupila plinky nove a ted na druhe dite i pouzite, je to jedno, nakonec zhrubnou vsechny. Ale jestli mate mekkou vodu, nebude tak zle. Mne ted hrubne i ostatni pradlo, mam pocit, ze je to i praskem, driv jsem prala v Bonuxu a podobnych, ted kupuju ruzne eko prasky (Batole, Qualt, Eko2, Ecover...) a je to horsi, furt si rikam, ze se na to vykaslu uz 😅

zuzu_elen_sofie
1. lis 2011

@florentina no právě, já znám zápach přes noc od tříleté a moc mi nebylo jasné jak můžete obaly jen větrat - to mi přišlo naprosto nedostačující - ale asi umimíska to jde...

rebelie
1. lis 2011

@florentina Aha, tak my taky používáme odměrku jako @michamicha, tak proto jsem nechápala, proč by nešel používat odložený start (alias časování) i s gelem... My teda máme ještě takovou lepší odměrku od Arielu, co má na sobě kuličku jak od deodorantu, kterou se daj napatlat extra zasviněný části oděvu (límečky apod.). To mi připomíná, že bych měla jít hodit pračku 😠

florentina
1. lis 2011

@andryskam já se na veletrhu ptala přímo u výrobce, co proti hrubnutí a bylo mi řečeno, že mám použít něco co odvápňuje. Prý mohu zkusit i calgonit. No nezkoušela jsem, já to nepotřebuji, ale zajímalo mě to.

qitecek
1. lis 2011

Ahoj holky, jaký používáte KOŠ na látkové plínky? Sháněla jsem v Hornbachu a v Baumaxu ten typ "americké popelnice", ale neměli tam takové. Máte tip, kde by se dal sehnat? A jak velký objem byste mi doporučovaly (na moderní látkovky). A jestli to není "cítit" protože přebalovací koutek bychom asi měli v ložnici. Vzhledem k tomu, že by se praly jednou za dva dny, tak mám trochu obavy, aby nešířily moc zápachu.
Máte případně zkušenosti se speciálními koši na plenky? Ještě se mi líbil tento:

https://www.youtube.com/watch?v=7QMR5wtKmew

Prý nepropouští zápach a je na klasické odpadkové sáčky. Nechci žádné se speciálními sáčkovými kazetami, apod.

Děkuji za názory a tipy 🙂

florentina
1. lis 2011

@zuzu_elen_sofie no uvidím časem, ale zatím je to tak, že plenky sice časem zapáchají čím dál víc, ale až v kýblu, kde je skladuji. Jako když je sundavám z malé, tak mi nesmrdí ani plína ani svrchňáčky, ale když otvírám víko u kýble, tak je to teda už znát....

rebelie
1. lis 2011

@qitecek Já chci nějakej ten obyč koš s víkem z Ikea... několik těch spešl plínovejch jsem viděla na Aukru, nový mi připadaj zbytečně drahý... jen jsem nějak nepochopila, proč bych tam měla dávat pytel na odpadky - tam strčím síťku na prádlo, s tou to vytáhnu a hodím do pračky a koš kdyžtak omyju vodou, ne? Možná je to jinak, jsem zatím jen teoretik.

katyxq
1. lis 2011

@qitecek , @rebelie Já na zdejší rady koupila v IKEA tenhle koš: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/6018...
Ale praktické zkušenosti zatím nemám, ty budou až v prosinci 😉, ale vypadá, že to víko celkem těsní.

rebelie
1. lis 2011

@katyxq Díky za odkaz, aspoň vím, co mám vzít, až se tam konečně dostanu...

florentina
1. lis 2011

@qitecek Ahoj, já koupila úplně obyčejný kýbl /oválný/ s víkem v domácích potřebách, max za 100Kč. Mám dva, jeden v obývacím pokoji kde mám přebalovák a jeden v koupelně. Pleny dávám do toho v obýváku, když je plný vyměním za ten v koupelně. Jako stačil by jeden, ale já ho nejdřví koupila a ukázal se malý. Nevím přesně obsah max 15 litrů, spíš méně. Peru každý třetí den. Nakonec jsem ráda, že mám dva menší, že jako ty pleny dřív počůrané jdou po dni do koupelny a v obýváku je zase prázdný kýbl. Myslím, že žádný spešl potřeba není, tento je úplně obyč a rozhodně z něj zápach cítit není. Jen když ho otevírám a dávám tam další plínu. Proto jsem ráda, že mám nakonec dva, neb druhý den skladování už pleny dost smrdí a tak jsem ráda, že už kýbl v obýváku neotvírám a mám tam ten prázdný. Pak hurá do pračky a jedeme dál...

florentina
1. lis 2011

@rebelie taky by mi přišlo dávat pytel do koše na látkové pleny zbytečné. Teda myslím nějaký igelitový - další odpad. Jinak já mám pračku plněnou vrchem, takže síťku nepotřebuji, rovnou vysypu a přiznám se, že kýbl nijak nevyplachuji, jen jednou za čas umeju.
Mimochodem síťky jsem koupila dvě, než jsem začala látkovat, neb mi paní v krámě tvrdila, že bez toho to nejde a nakonec jsem je nikdy nepoužila, leží mi tu ve skříni.
Jo a ten můj kýbl ani nevypadá, že by nějak těsnil, to víko je na něm prostě položené, jednoduše k zvednutí, což je při použití, kdy otvírám jednou rukou, ve které mám navíc plínu, super /druhou držím dítě, aby neuteklo z přebalováku/. A přesto přes něj naprosto žádný zápach nepřejde.

katyxq
1. lis 2011

@rebelie Síťku žádnou používat nebudu, pračku máme s vrchním plněním, tak plínky do ní rovnou z koše nasypu. A ten koš Filur jde krásně otevřít jednou rukou, to víko je na jedné straně na "panty", je lehoučké, volně dolíhá.

rebelie
1. lis 2011

@florentina my jednak máme pračku plněnou ze předu a druhak síťky používám i běžně, takže nejsou nadbytečné - já v nich peru jemnější prádlo, moiru a podobně...

suvelka
1. lis 2011

Ahoj holky, tak mi dnes dorazilo 7ks nádherných Anavy plenek, tak mám takové malé Vánoce, jen jsem se chtěla zeptat,máte některá zkušenost s plenkou "červená karkulka" ta puntíkovaná, nepustí ta barva, když ji budu prát společně s bílými čtverci? A ještě bych měla dotaz, když budu potřebovat zapnout patentky na větší dítko, nebudou otlačovat ty protipatentky všité vevnitř, nebo je možné vždy zapnout tak, že jsou všechny zakryté? Jinak jsou báječné, materiál, vzory, střih, savost...jsem nadšená a malá z nich bude určitě taky. A ještě bych se chtěla zeptat, jelikož jsem nedočkavá, je nutné je od novoty prát? Díky za odpovědi 🙂 😅

qitecek
1. lis 2011

@rebelie @florentina Když už byla řeč o tom speciálním plenkovém, tak jsem zjistila, že 95% těchto košů má nějaké speciální kazety se sáčky, jakoby takové nástavce, které obsahují sáčky, ať už pro balení každé špinavé plínky zvlášť (hl. pro jednorázovky), tak i tzv. nekonečné pytle. Nicméně tyto kazety jsou 1. drahé, 2. bez nich bohužel koš "nefunguje", protože tam něco chybí 😕. A když tam půjde dát obyčejný pytel do odpadkového koše (což jde jen u tohoto), tak tam logicky půjde dát i ta síťka, které teda pro informaci mám. 😉
@katyxq Díky za tip 🙂 Jakou máš velikost? Stačilo by těch 28l? 🙂 Když já Ikeu nemám "za rohem"... a jen kvůli koši tam asi nepojedu, zvláště teď, když už to mám za pár 😅

romcovaklarka
1. lis 2011

@qitecek Já mám takovou "popelnici" s víkem z OBI, je červenás modrým víkem a žlutýma ušima 😅 a má 30 litrů, peru ob den občas ob dva a stačí jen tak tak, možná bych koupila o chlup větší.

qitecek
1. lis 2011

@romcovaklarka Tak do OBI jsem se ještě nedostala, ale naštěstí ho máme ve městě, tak se tam při nejbližší příležitosti mrknu 🙂 A problém se zápachem jsi nějak řešila? Či to máš na nějakém místě, kde to neva? 🙂

kkomtesa
1. lis 2011

@betelgeuzz Ahoj, taky jsem si to teď přečetla, koupila jsem zásobu někdy v lednu, kdy jsem ještě nevěděla, že je perkarbonát tak levný.. Už mi bude docházet, tak co to tady pročítám, tak koupím v oblíbené drogerce Batole. Díky moc za upozornění, právě jsem to chtěla znovu objednat.

romcovaklarka
1. lis 2011

@qitecek Já to mám v koupelně, ale jak to mám zavřené, tak to ven nesmrdí. A navíc vždycky, když dám plenky do pračky, tak koš umeju, utřu a pak nakapu na odličovací tampónek pár kapek tea tree oleje a hodím to dovnitř. Řekla bych, že ten koš není cítit vůbec, jedině pak když nandavám plenky do pračky, tak je cítit takový ten amoniakový smrad, ale dá se to a hned to zmizí 😉

betelgeuzz
1. lis 2011

já mám tady tenhle http://www.darovanek.cz/produkt/fisher-price-ob..., kýbl mám v dětským pokojíku a ven to nesrmdí, jenom, když ho otevřu. A přiznám se, že ho nevytírám, jenom když dám prát plenky, tak ho nechám otevřený.
@florentina síťka mi tu taky leží nepoužitá 🙂

kkomtesa
1. lis 2011

Ahoj holky, chci se vás zeptat, jak jste řešily dávání na bříško v látkových plenách. Mně prvně radila kamarádka koupit klín a tím podložit hrudník nebo hračkou ve tvaru delfína apod., ale nakonec jsem to řešila složenou dekou pod hrudníkem, a když mi z ní začal utíkat, což mohlo být ve 3-4M, už si to nepamatuju, jsem už nic nedávala, ze začátku, když byl malý, mi přišlo, že je to s podložením lepší, a teď mi přijde, že už mu to nevadí. Dnes jsem se na to ptala rehabilitační doktorky, kam chodíme vojtit, a ta mi řekla, že ničím nepodkládát, a když viděla novorozenecký sklad, tak že to nemám dělat, a dala 70 plínku jen na 1/4 a jednou přeložila. Taky samozřejmě radila svléknout, ale to není reálné, když čůrá i po 10 minutách, a stejně by to bylo jen na chvíli. A taky začala mluvit o papírovkách, že tedy jestli by to bylo lepší pro dítě, tak i to. A pak taky, že na nich vyrůstaly děti dřív a... Mám pocit, že mi na to každý koho jsem se ptala, odpověděl jinak. Akorát jsem tedy začala skládat podle doporučení. Vlastně jestli vy většinou používáte kalhotkové pleny, tak to asi neřešíte - ty nejsou tak tlusté. Díky.

ivuska.h
1. lis 2011

@kkomtesa Nijak, nedělalo jim to nikdy problém... Dávám převážne Anavy kalhotkovky. Taky jsem je dávala celkem často na břicho bez plínky, skoro při každém přebalení už od narození na pár minut přímo na přebalováku, v koupelně je teplo, tak se to dá. Akorát jsem musela dávat pod bříško čtvercovku, protože v této poloze velmi rádi čůrali, tak aby to pak nebylo na převlíkání. Nikdy teda nebyli hypotoničtí, jen jsem upravovala držení předloktí a podržela ruku na zadečku, to byla jediná asistence. Možná s hypotonickým dítětem by to bylo jiné... Tady je Ondra ve 4.5 měs. ve standardní plíně http://www.flickr.com/photos/ivuskah/5168792655..., fotku v nižším věku nemám. Klárka necelé 2 měsíce -- http://www.flickr.com/photos/ivuskah/2813751214... a 3 měs. http://www.flickr.com/photos/ivuskah/2927099030....

ivuska.h
1. lis 2011

@kkomtesa Jo a na posilování zad je taky dobrá poloha "na tygříka", nosila jsem je tak hodně, dobře vidí, posilují a dobře odbrkávají (a dobře se chytá blitíčko 😀).

ivuska.h
1. lis 2011

@suvelka Pouštět by neměla, ale tento konrétní vzor doma nemám, takže na 100 % nevím. Předeprat nemusíš, materiály jsou prané, ale optimální savost budou mít až po cca 5 vypráních. Otlačování 3. patentkem na křidýlku -- ano, to je problém u větších dětí, cca kolem 13 kg už je potřeba zapínat tak, že se patentek dotýká kůže. Šijeme na to záslepky, co se tam nacvaknou a pak tam nic netlačí, brzo budou v prodeji.

kkomtesa
1. lis 2011

@ivuska.h Díky. Krásně pasou🙂 Tady je Josífek na začátku měsíce a teď nedávno. Hypotonický není, ale řekli mi, že má těžší poruchu koordinace.

ivuska.h
1. lis 2011

@kkomtesa Aha, tak to ani nevím, co znamená 😀 My máme naštěstí pediatra kliďase, Ondra do roka pořádně neseděl (ani se sám neposadil), chodit začal v 18 měs., jinde už bychom asi zkončili na Vojtovce... Jemu se prostě nechtělo, jinak je úplně normální 😀

helulela
1. lis 2011

@qitecek přebaluju v ložnici a kbelík mám v koupelně, víko nijak extra netěsní, ale ven nic cítit není.
@suvelka před prvním použitím určo vyprat, myslím, že tu @ivuska.h jednou psala, že žádný potisk by neměl pouštět barvu, takže ani Karkulka. Já jsem si otlačování od patentků nikdy nevšimla, nevím teď přesně, jak nám to vychází, jestli jsou překryté....
@kkomtesa já ničím nepodkládám, ale dávám v co nejtenčím balení nebo bez plíny. Myslím, že zvednutý zadek ve velkém balíku by vadil, protože se pak mimi víc prohýbá v zádech a úplně to přesouvá hlavní opěrný bod výš. Ale je fakt, že čím je dítě starší, tím plína míň vadí.